شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1395/11/13 12:05:27
سرویس سیاسی
نمایندگان ملت تحلیل و بررسی کردند:

تکرار بلای برلین با دیوار مکزیک در آمریکا

نمایندگان ملت در تحلیل تبعات دیوار مکزیک از «قحطی نیروی کار در ایالات متحده » ، «فروپاشی پیمان نفتا به عنوان قوی ترین قرارداد اقتصادی آمریکا» سخن گفته و «فروپاشی دیوار مکزیک همانند دیوار برلین » را مطرح کردند.
تکرار بلای برلین با دیوار مکزیک در آمریکا نمایندگان ملت در تحلیل تبعات دیوار مکزیک از «قحطی نیروی کار در ایالات متحده » ، «فروپاشی پیمان نفتا به عنوان قوی ترین قرارداد اقتصادی آمریکا» سخن گفته و «فروپاشی دیوار مکزیک همانند دیوار برلین » را مطرح کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109086319167.jpg تکرار,بلای,برلین,با,دیوار,مکزیک,در,آمریکا Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی-علی ودایع: سه دهه پس از فرو ریختن دیوار برلین، فردی به ریاست جمهوری آمریکا دست یافته است که می خواهد دیواری جدید را ایجاد کند.

 رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دستور ساخت دیوار میان مرز این کشور با مکزیک را صادر کرده است.ساخت دیوار مکزیک از وعده‌های دونالد ترامپ در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری پارسال بود.

این دستور «دونالد ترامپ» و نحوه اجرای آن ساخت سریع دیوار برلین در سیزدهم اوت سال 1961 (22 مردادماه 1340) را به ذهن متبادر می‌سازد؛ زمانی که نیروهای نظامی آلمان شرقی نقاط منتهی به مرز با آلمان غربی را در شهر برلین محاصره کرده و کارگران شتابان مشغول ساختن دیوار شدند، به‌طوری‌که خانواده‌های بسیاری که در مناطق گوناگون این شهر زندگی می‌کردند در عمر بیست‌وهشت ساله این دیوار از یکدیگر جدا شده و حتی برخی هیچگاه امکان دیدار مجدد با اعضای خانواده خود را نیافتند.

نهایتاً عمر دیوار برلین به‌مثابه اصلی‌ترین نماد جنگ سرد همزمان با زوال تدریجی قدرت بلوک شرق در نهم نوامبر سال 1989 به سر رسید و از سوی ساکنان شهر به‌تدریج خراب شد به شکلی که امروزه فقط تکه‌هایی از این دیوار تنها در موزه‌ها و آنهم به منظور عبرت آیندگان و مستندسازی تاریخ قابل مشاهده است.

به گزارش سی.ان.ان،فرمان دیگر دونالد ترامپ برخورد با شهرهایی است که به مهاجران غیرقانونی مکزیکی پناه می‌دهند. این فرمان مربوط به سختگیری درباره شهرها و ایالت‌هایی است که به اصطلاح‌ «پناهگاه» مهاجران غیرقانونی هستند. بیشتر این شهرها که مدیریت آنها دست‌ دمکرات‌هاست برخورد شدیدی با مهاجران غیرقانونی ندارند.

دونالد ترامپ پیش از امضای این دو فرمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی گفته بود که عملیات ساخت این دیوار ظرف چند ماه آینده آغاز می‌شود و مکزیک ۱۰۰ درصد هزینه آن را به آمریکا پرداخت خواهد کرد.

فرمان‌های اجرایی ترامپ در حالی است که «انریکه پینا نیه‌تو»، رییس‌جمهوری مکزیک، روز ۲۲ دی گفته بود کشورش هزینه دیواری را که دونالد ترامپ وعده داده است که در مرزهای آمریکا و مکزیک احداث کند، نمی‌پردازد. اما به نوشته ایندیپندنت، کمیته دو حزبی بودجه فدرال اعلام کرد درصورتی که دولت مکزیک بخشی از هزینه ساخت دیوار حائل در مرز این کشور با آمریکا را پرداخت نکند، هر خانواده آمریکایی باید با پرداخت 120 دلار، مازاد هزینه ساخت این دیوار را متحمل شود که این به معنای افزایش بدهی‌های ملی آمریکا است.

کارشناسان اقتصادی هزینه ساخت دیوار مرزی به طول 1900مایل (3100 کیلومتر) در مرزهای دو کشور را حدود 25 میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

یکی دیگر از مسائل میان دو کشور، مذاکره مجدد بر سر پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به «نفتا» است که ترامپ خواستار انجام آن است.روز پنجم بهمن، ایلدوفونسو گواخاردو، وزیر اقتصاد مکزیک، در واکنش گفت مکزیک در صورتی که مذاکره مجدد بر سر مفاد نفتا به نفع این کشور نباشد از آن خارج خواهد شد.

گواخاردو افزوده بود: «هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. برای چیزی کمتر از آنچه در حال حاضر داریم نمی‌مانیم. ماندن ما هیچ دلیل منطقی نخواهد داشت».پیمان نفتا، از سال ۱۹۹۴ بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک به اجرا گذاشته شده است.

نمایندگان ملت در تحلیل تبعات دیوار مکزیک از «قحطی نیروی کار در ایالات متحده » ، «فروپاشی پیمان نفتا به عنوان قوی ترین قرارداد اقتصادی آمریکا» سخن گفته و «فروپاشی دیوار مکزیک همانند دیوار برلین » را مطرح کدند.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

قطحی نیروی کار در راه ایالات متحده

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به منع ورود شهروندان ایرانی به آمریکا گفت: دستور ترامپ تاثیرات نا مطلوبی بر نظام علمی ، اقتصادی و تکنولوژیک ایالات متحده خواهد گذاشت.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: هشتاد و پنج درصد ایرانیان مقیم آمریکا در مشاغل بالادستی در حوزه های فوق تخصصی پزشکی ، هوا و فضا ، تجارت و تکنولوژیک  مشغول فعالیت هستند.

وی در ادامه گفت: علاوه بر حضور ایرانیان در پست های کلیدی ، سرمایه شهروندان ایرانی در بانک های آمریکا رقمی در حدود 1 تریلیون دلار است که خروج آنها سیستم بانکی ایالات متحده را نیز مختل خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقدامات ترامپ منجر به تهدید جان و مال ایرانیان را مورد تهدید قرار داده است و باید در جمهوری اسلامی در جهت حمایت از شهروندان ایرانی در سریع ترین زمان تدوین شود.

وی تصریح کرد: دستور ترامپ اقدامی نیست که محدود به حوزه دستوری باقی بماند و در حوزه رفتاری نیز نمودهای نژادپرستی همانند آتش زدن مساجد بروز و ظهور پیدا خواهد کرد.

فلاحت پیشه گفت: ناسیونالیست های آمریکا و کو کلاکس کلان ها در سال های آتی به قدرت بی سابقه ای دست خواهند یافت که در تاریخ ایالات متحده بی سابقه است.

جدایی طلبی در ایالات متحده

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به استقلال طلبی ایالت کالیفرنیا و بروز اختلاف میان برخی ایالت ها با دولت فدرال آمریکا ، گفت: دونالد ترامپ به عنوان یک سیاستمداری ساختار شکن رفتار کرده و قطعا درباره اعتراضات مدنی و حتی شورش نیز اقدامات پیش دستانه ای در نظر گرفته است.

وی در ادامه افزود: به دلیل خصلت تجارتی بودن شخصیت ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا در جهت مقابله با اعتراضات ایالت های مختلف را تحت فشار مالی قرار داده است.

فلاحت پیشه گفت: می توان با قاطعیت گفت که رئیس جمهوری آمریکا با اقداماتی که انجام می دهد ایالات متحده را در سرآشیبی سقوط و فعالیت های جدایی طلبانه قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: ترامپ در جریان انتخابات الکترال بخش عمده ای از سرمایه خود را از دست داده است و حالا با ریسک به دنبال بازگشت سرمایه و نجات اقتصاد آمریکا است.

این نماینده مجلس دهم گفت: خطوط گسل عرصه سیاسی آمریکا جدی است و طیف وسیعی از مردم ایالات متحده امروز نگران امنیت و سرمایه خود هستند.

گسست اجتماعی لاتین تبارهای آمریکا

وی با اشاره به حضور طیف گسترده ای از لاتین تبارها در جامعه آمریکا گفت: کارگران ارزان قیمت آمریکای لاتین به ویژه اتباع کشور مکزیک به عنوان نیروی محرک اقتصاد آمریکا همواره مطرح بوده اند اما ترامپ به دنبال اخراج آنها از بازار کار است.

فلاحت پیشه گفت: دیوار کشی مرز مکزیک اقدامی است که منجر به گسست اجتماعی مردم مکزیک همانند دوران جنگ سرد خواهد شد و تبعات آن قابل محاسبه نیست.

وی گفت: اقدام آمریکا در دیوارکشی مرز مکزیک علاوه بر بعد اجتماعی منجر به قحطی نیروی کار در بازار اقتصاد آمریکا و صنایع سنگین ایالات متحده خواهد شد زیرا شهروندان آمریکایی اولا حقوق بالایی مطالبه می کنند ، ثانیا آنها حاضر به اشتغال دسته چندم نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در انتها تاکید کرد: رقبای تجاری آمریکا همانند چین در حال ورود به جنگ اقتصادی هستند و در عین حال شرکای غربی نیز در حال تشکل کلونی جدیدی در جهت تثبیت منافع خود منهای آمریکا هستند.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:40 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701102367357177_Thum.jpg
جلیل رحیمی جهان آبادی

فروپاشی قوی ترین پیمان اقتصادی آمریکا

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: طرح دیوار مکزیک که در خلال برنامه های ضد مهاجرتی ترامپ مطرح شده است برای آمریکا تبعاتی متفاوت از رویکرد رئیس جمهوری آمریکا برای واشنگتن در پی خواهد داشت.

نماینده مردم تایباد و تربت جام در مجلس شورای اسلامی گفت: مکزیک به عنوان یکی از اعضای قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA است که با دیوار کشی ترامپ عملا این پیمان درحال لغو است.

وی در ادامه افزود: براساس پیمان نفتا در جهت تانیروی کار مورد نیاز آمریکا ، سالانه 500 هزار تا 700 هزار کارگر راهی ایالات متحده می شدند که با دیوار مکزیک صنایع آمریکا با مشکل مواجه خواهند شد.

رحیمی جهان آبادی گفت: براساس پیمان اقتصادی نفتا که قوی ترین پیمان اقتصاد جهان است تبادل مالی در حدود 300 میلیارد دلار انجام می شد که ستون صنایع قاره آمریکا بود اما ترامپ این تجارت کلان را دچار فروپاشی کرده است.

وی تصریح کرد: آمریکا نیازمند کارگران ارزان قیمت مکزیک و فروش محصولات به این کشور است اما دیگر این بده بستان که در نهایت سود سرشاری را نصیب ایالات متحده می کرد ، لغو شد.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نکته حاشیه ای در مورد پیمان نفتا اینجاست که کاناداهم عملا از مدار اقتصادی قاره آمریکا خارج می شود.

وی با برشمردن مفاد قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی گفت: کانادا که دارای ذخایر انرژی است متعهد شده بود که ابتدا  نیازهای ایالات متحده را تامیین کرده و سپس به صنایع خود توجه کند اما با لغو نفتا صنایع آمریکا با مشکلات متفاوتی مواجه می شوند.

رحیمی جهان آبادی گفت: معضل اساسی ترامپ اینجاست که اقداماتی که منجر به متضرر شدن صنایع کلان آمریکا می شود ، امنیت به ایالات متحده باز نمی گردد.

وی با بیان این که اتباع بانیان یازده سپتامبر از ورود به آمریکا منع نشده اند و به موازات این مسئله شاهد این هستیم که اتباع آسیای میانه به عنوان تروریست های تکفیری در جنگ سوریه حضور دارند،گفت: تروریست دست پرورده غرب گریبان آمریکا را رها نمی کند.

این نماینده مجلس دهم با تقبیح نوع نگاه ترامپ به ایرانیان گفت: مردم ایران هرگز دست به عملیات تروریستی نزده اند اما توسط رئیس جمهوری آمریکا متهم شده اند. به موازات این موضوع خلا حضور ایرانیان در سمت های کلیدی منجر به اختلال در تکنولوژی صنایع آمریکا خواهد شد.

وی در نهایت گفت: عدم بازگشت امنیت به آمریکا ، فروپاشی ساختارهمکاری های اقتصادی آمریکا ، کمبود نیروی کار برای صنایع آمریکا ، قطع انرژی کانادا برای آمریکا و مواردی نظیر آن منجر به شکل گیری نارضایتی های فزاینده خواهد شد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی 34067511/7/2016 4:24:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611104288924630_Thum.jpg
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

سرنوشت دیوار برلین در انتظار دیوار مکزیک

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تصمیمات اخیر ترامپ نشان دهنده تصمیم اشتباه مردم آمریکا انتخابات الکترال2016 است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپیسم آمریکا را وارد انزواگرایی کشنده ای شده است که موجب ایجاد شکاف میان واشنگتن و شرکای غربی شده است.

وی در ادامه افزود: منع ورود شهروندان ایرانی از ورود خاک ایالات متحده موجب متضرر شدن هموطنان ما نمی شود بلکه آمریکا از دستور ترامپ به شدت ضرر می بیند.

عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ایرانیان در سمت های حساس اقتصاد و تکنولوژی آمریکا حضور دارند و غیبت این عزیزان براساس دستور رئیس جمهوری ایالات متحده منجر به اخلال در صنایع کلان و خرد آنها می شود.

وی تصریح کرد: فشار مراکز اقتصادی و حتی علمی اتفاقی است که ظرف روزهای آینده ترامپ را مجبور به عقب نشینی خواهد کرد.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان این که تهران حق مقابله به مثل با دستور ترامپ را برای خود محفوظ می داند  ، گفت: اقدام رئیس جمهوری آمریکا اتفاقی غیرانسانی است که از دوران برده داری آمریکا به ارث مانده است.

وی با پیش کشیدن مساله کشیدن دیوار مرزی آمریکا با مکزیک و اشاره به دیوار برلین گفت: در سال های جنگ سرد شاهد کشیده شدن دیواری در برلین بودیم که با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی هم این دیوار برچیده شد اما ساکنین برلین غربی و برلین شرقی از آن دوران به بدی یاد می کنند.

این نماینده مجلس دهم در ادامه گفت: ترامپ در مسیری حرکت می کند که بین ملت ها دیوار کشی کرده و در نهایت منجر به شورش های اجتماعی لاتین تبارها و مردم مکزیک که اتفاقا اقلیت زیادی هم هستند ، خواهد شد.

وی در انتها گفت: دوران دیوارکشی ها سال هاست که به اتمام رسیده است و ترامپ با اقداماتی که انجام می دهد حجم نفرت مردم آمریکای لاتین و کشورهای دیگر را نسبت به خود افزایش می دهد.

محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت 34067511/6/2016 3:18:09 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100372648412_Thum.jpg
محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت

ورشکستگی و انزوای آمریکا

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با مضحک خواندن اقدام ترامپ برای کشیدن دیوار مکزیک گفت: عصر دیوار کشی ها چند دهه است که به پایان رسیده است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: دیوار برلین در اوج جنگ سرد میان بلوک شرق و بلوک غرب نتوانست مانع مردم آلمان شود و در نهایت پس از فروپاشی اتحادیه جماهیرشوروی منهدم شد.

وی در ادامه افزود: مجموعه اقدامات ترامپ علیه مهاجران و دیوار کشی مکزیک به عنوان نمادهای نژادپرستی رئیس جمهوری آمریکا ضمن ایجاد ضررهای سنگین برای صنایع این کشور منجر به شکل گیری اعتراضات گسترده در جامعه چندملیتی ایالات متحده خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اجرای سیستم کو کلاکس کلان نوین توسط کاخ سفید منجر به ورشکستگی اقتصادی و انزوای سیاسی آمریکا خواهد شد.

وی تصریح کرد: ترامپ مدعی است که در جهت مقابله با تروریسم مجموعه اقدامات نژادپرستانه را علیه اتباع کشورهای دیگر عملیاتی کرده است اما در حقیقت این رفتار جامعه آمریکا را از درون منهدم می کند.

جمالی نوبندگانی با بیان این که ایالت کالیفرنیا متعلق به مکزیک بوده است و لاتین تبارها نفوذ زیادی در این ایالت دارند، گفت: گسست اجتماعی جامعه مهاجران معضلی است که تبعات داخلی برای ایالات متحده ایجاد می کند.

وی گفت: صنایع آمریکا با بهره گیری از نیروی کار ارزان مکزیک و دانش شهروندان کشورهای دیگر به ویژه ایران توسعه یافته است اما این چرخه که ایالات متحده از آن بهره می گرفت مختل می شود تا رشد اقتصادی آنها متوقف شود.

این نماینده مجلس دهم در انتها گفت: واکنش سیستم حکومتی ایالات متحده هنوز بروز و ظهور پیدا نکرده است اما به زودی شاهد برخوردهایی با کاخ سفید خواهیم بود.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet