هدر موبایل
1395/11/13 11:16:53
سرویس صحن
نجفی قرائت کرد:

گزارش مجمع نمایندگان استان تهران درباره پلاسکو/آگاهی از شرایط ساختمان پلاسکو وقوع این حادثه را قابل پیش بینی کرده بود

نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با تأکید بر اینکه آگاهی از شرایط ساختمان پلاسکو وقوع این حادثه را قابل پیش بینی کرده بود، گفت: رفع خطر از پلاسکو و کاهش مخاطرات آن باید در اولویت قرار می گرفت.
گزارش مجمع نمایندگان استان تهران درباره پلاسکو/آگاهی از شرایط ساختمان پلاسکو وقوع این حادثه را قابل پیش بینی کرده بود نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با تأکید بر اینکه آگاهی از شرایط ساختمان پلاسکو وقوع این حادثه را قابل پیش بینی کرده بود، گفت: رفع خطر از پلاسکو و کاهش مخاطرات آن باید در اولویت قرار می گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101093269830.jpg گزارش,مجمع,نمایندگان,استان,تهران,درباره,پلاسکو/آگاهی,از,شرایط,ساختمان,پلاسکو,وقوع,این,حادثه,را,قابل,پیش,بینی,کرده,بود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا نجفی در نشست علنی امروز (چهارشنبه،13 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در قرائت گزارش کمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران در خصوص حادثه پلاسکو گفت: ایران کشوری بزرگ است که پس از پیروزی انقلاب به زیور جمهوری اسلامی آراسته شد اما این کامیابی‌ها نمی‌تواند چشمان ما را در برابر نواقص ببندد.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: امسال در حالی ایام‌الله دهه فجر را در کشور جشن می‌گیریم که کام مردم از حادثه پلاسکو و حریق گسترده در آن بسیار تلخ شد بنابراین این واقعه را باید از ابعاد گوناگون مورد پیگیری قرار داد تا از تکرار آن جلوگیری شود.

وی تأکید کرد: واقعه تلخ پلاسکو ابهامات زیادی دارد که لازم است به آنها توجه شود و در همین رابطه کمیته‌ای در مجمع نمایندگان تهران تشکیل شد که بررسی‌های کمیته مزبور در خصوص این حادثه دارای موارد زیر است.

نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس دهم تصریح کرد: آگاهی از شرایط ساختمان پلاسکو این واقعه را از قبل قابل پیش‌بینی کرده بود و رفع خطر از پلاسکو و کاهش مخاطرات باید در اولویت قرار می‌گرفت ضمن اینکه رفع خطر از حادثه پلاسکو با تعطیلی و پلمب به آن تلازمی ندارد.

نجفی تاکید کرد: به موجب مواد قانونی از جمله بند 14 ماده 55 و تبصره آن از قانون شهرداری ها، شهرداری موظف به رفع خطر از شهر و یا اماکن عمومی مانند سینماها ، پاساژها و امثالهم و اقدام به ایمن سازی آن اماکن می باشد، همچنین عدم اقدام اصلاحی در جهت بهبود ایمنی ساختمان و صرفاً بسنده کردن به اخطارها علیرغم تصریح مواد قانونی بر تکلیف شهرداری برای اقدام به رفع موارد نا ایمن، ناکافی و از جمله عوامل زمینه ساز این واقعه بوده است.

این نماینده مردم درمجلس دهم تصریح کرد : مسئولیت های احتمالی مالکین، سرقفلی داران، وزارت کار و سایر دستگاهها در ایمن سازی ساختمان و محیط کار برابر قوانین و ضوابط مرتبط با ایشان بایستی مورد بررسی و مداقه قرار گیرد، از سوی دیگر ابعاد وسیع خسارت جانی و مالی این واقعه، شیوه و اثربخشی مدیریت بحران را نیازمند بررسی و مداقه کارشناسانه نموده است و باید با تحلیل عمیق و همه جانبه مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه کفایت و تناسب تجهیزات و ابزار متناسب با شرایط تهران که سالهاست مشی بلند مرتبه سازی را در پیش گرفته است محل پرسش جدی است، گفت: باید نگران وقوع حوادث مشابه بود و ضروری است تدابیر لازم برای جلوگیری از تکرار چنین وقایعی اتخاذ گردد و اقدامات لازم به عمل آید، همچنین در این راستا ارزیابی کارشناسانه ساختمان ها، رفع خطر از ساختمان های نا ایمن، تقویت توان مدیریت و عملیات در بحران ها، اجتناب از احداث ساختمان های بلند مرتبه در مکان های نا ایمن و فاقد شرایط مناسب دسترسی، از جمله اقدامات ضروری است.

نایب رییس مجمع نمایندگان تهران، افزود: البته مبتنی بر نظام ارزشی و اخلاقی و ضرورت تشفی خاطر مردم پذیرش مسئولیت و عذرخواهی دستگاههای ذیربط مورد انتظار است.

 نجفی گفت: ضمن تقدیر از تلاش های ارزشمند مدیران و کارکنان دستگاه ها بویژه آتش نشانان عزیز   و نهادهای امدادی از جمله سازمان های مردم نهاد و آحاد مردم غیور و صبور، باید توجه داشت که نقد افراد و دستگاهها از جمله مدیریت امور شهری تهران به معنای نادیده انگاشتن خدمات آنها نیست، ضمن اینکه مردم به عنوان صاحبان انقلاب  و کشور حق دارند از شرایط ایمن و خدمات شهری مناسب برخوردار باشند و از نتایج اقدامات اصلاحی دستگاهها مطلع گردند.

نایب رییس مجمع نمایندگان تهران ، تصریح کرد: ضایعه اسف بار شهادت آتش نشانان غیور، این فرزندان پاکباز ملت شریف ایران و تنی چند از هموطنان عزیزمان را به خانواده های داغدار ایشان و عموم مردم ایران تسلیت می گوییم و از خداوند کریم برای آن عزیزان رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر خواستاریم و شفای عاجل مصدومان را مسألت می نماییم، ضمن اینکه مجمع از زحمات کمیته ویژه بررسی حادثه پلاسکو تشکر می نماید./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet