هدر اصلی
1395/11/15 12:15:59
سرویس فرهنگی
کوچکی‌نژاد:

وعده‌های دولت در آموزش‌وپرورش با اعتبار منظورشده در بودجه96 محقق نخواهد شد/نشانی از تصمیم برای تغییر حقوق فرهنگیان نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از اعتبار در نظر گرفته شده برای حوزه آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۹۶ انتقاد و تصریح کرد: با این اعتبارات وعده‌های دولت محقق نخواهد شد.
وعده‌های دولت در آموزش‌وپرورش با اعتبار منظورشده در بودجه96 محقق نخواهد شد/نشانی از تصمیم برای تغییر حقوق فرهنگیان نیست عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از اعتبار در نظر گرفته شده برای حوزه آموزش و پرورش در لایحه بودجه 96 انتقاد و تصریح کرد: با این اعتبارات وعده‌های دولت محقق نخواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/55317.jpg وعده‌های,دولت,در,آموزش‌وپرورش,با,اعتبار,منظورشده,در,بودجه96,محقق,نخواهد,شد/نشانی,از,تصمیم,برای,تغییر,حقوق,فرهنگیان,نیست Icana

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لایحه بودجه96 و رشد 10درصدی بودجه آموزش و پرورش نسبت به سال 95 گفت: بودجه آموزش و پرورش 33هزار و پانصد میلیارد تومان پیش بینی شده است که شاید در ظاهر رقم بالایی باشد اما اگر در متن آموزش و پرورش نگاه کنیم دیده می‌شود که با این شرایط در بسیاری از فعالیت‌های آموزش و پرورش مشکل ایجاد می‌شود.

رشد بخش عمرانی وزارت آموزش و پرورش، منفی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در بودجه آموزش و پرورش رشد منفی بخش عمرانی آموزش و پرورش است، ادامه داد: این رشد منفی بیشتر در بخش تخریب و بازسازی است؛ با توجه به اینکه مدارس زیادی تخریب شده و نیاز فوری به بازسازی وجود دارد، یقینا این رشد منفی حدود 8درصدی عمرانی، در حوزه آموزش و پرورش مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس پرداخت نشدن ردیف "سایر" در آموزش و پرورش را یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: حق‌التدرس‌ها، ماموریت‌ها، اضافه کاری‌ها، فوتی‌ها، ازدواج و بسیاری از امور دیگر که با عنوان "سایر" در بودجه در نظر گرفته می‌شود باید در بودجه رشد خوبی نسبت به بودجه هزینه‌ای آموزش و پرورش داشته باشد اما در بودجه امسال نیز این اتفاق نیفتاده و رشد منفی است.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه بودجه استانی "سایر" در دیگر استان‌ها 29هزار میلیارد تومان است افزود: بیش از 98درصد این بودجه هم در بخش هزینه‌ای است؛ لذا می توان گفت به ردیف  "سایر" آموزش و پرورش توجهی نشده است و معتقدم بودجه ای که برای این حوزه بسته شده، کاملا غیر کارشناسی  است و آموزش و پرورش را دچار مشکلات بسیاری می‌کند.

گرفتاری بیشتر برای آموزش و پرورش با حکمی جدید در لایحه بودجه 96 درخصوص بازنشستگان

وی با اشاره به اعتراضات بسیاری که در مورد پایان خدمت بازنشستگان وجود دارد تصریح کرد: در حال حاضر دولت مطالبات سال 94 فرهنگیان را داده و همچنان در مطالبات سال 95 گرفتار است. سال گذشته ردیفی حدود 400میلیارد تومان برای پایان خدمت بازنشستگان کشوری در بودجه ایجاد شد که مقداری از آن برای آموزش و پرورش بود که دولت اخیرا مقداری از آن را پرداخت کرد اما دولت در بودجه96 حکمی آورده که دستگاه‌ها با فروش اموال خود می‌توانند پایان خدمت بازنشستگان خود را پرداخت کنند یا نیروهای خود را پیش از موعد بازنشسته کنند، همچنین می توانند نیروهای خود را بازخرید کنند که این موضوع برای برخی دستگاه‌های اقتصادی که حجم بازنشستگان آنها سرجمع بیش از انگشتان دست نیست، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما برای وزارتخانه‌ای که اقتصادی نیست و به بودجه دولتی بیشتر نیاز دارد این حکم یعنی تعطیلی بخشی از کار و از جمله مشکلاتی است که در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد.

کوچکی‌نژاد خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش باید در این بخش فعالیت بیشتری داشته باشد تا مشکل خود را حل کند زیرا در غیر این صورت رشد 10 درصدی در بخش هزینه‌ای آموزش و پرورش صرفا معادل افزایش حقوق عادی فرهنگیان است و لذا باز هم مطالبات عظیمی از فرهنگیان، بدون پرداخت باقی می‌ماند.

وی تصریح کرد: در بحث بازنشستگان و فرهنگیان با توجه به وعده دولت که هم رتبه‌بندی فرهنگیان را می‌خواهند اجرا کنند و هم افزایش حقوق برای بازنشستگان فرهنگی و رسمی داشته باشند، در ردیف‌های مشاهده شده هیچگونه افزایش بودجه‌ای دیده نشده بلکه در پایان سال 96 کسری بودجه نیز داریم و این نشان می‌دهد هیچکدام از  وعده های دولت در بخش حوزه آموزش و پرورش، عملی نخواهد شد.

تلاش دولت برای واگذاری بخشی از آموزش و پرورش/ مجلس ورود می‌کند

نماینده مجلس دهم گفت: با توجه به اصل 3 و 30 قانون اساسی، آموزش و پرورش جزء حاکمیتی است و نمی‌توان آن را فروخت  یا واگذار کرد؛ اما در حکمی آمده که آموزش و پرورش 10 درصد از فعالیتهای خود را واگذار کند یعنی 10درصد از کلاسهای خود را واگذار کند در صورتی که بر اساس قانون اساسی فروش و واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی مطلقا ممنوع است و این حکم نشان می‌دهد، همچنان تفکری در دولت است که آموزش و پرورش را بر اساس خلاف قانون اساسی واگذار کند؛ یقینا مجلس به این موضوع واکنش نشان می‌دهد چرا که باعث بروز مشکلاتی در آینده برای آموزش و پرورش می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: آنچه که در بودجه آموزش و پرورش دیده می‌شود جای پایی از تغییرات حقوقی فرهنگیان دیده نمی‌شود که باید تلاش شود در تلفیق بودجه، برخی از احکام را به نفع فرهنگیان کشور تغییر دهیم./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet