هدر موبایل
1395/11/14 13:54:58
سرویس دیگر رسانه‌ها
تابش:

لایروبی غیرکارشناسی شده 70 درصد از تالاب ها را نابود کرده است

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس اظهار داشت: از بین رفتن تالاب‌ها باعث تنزل کیفیت زندگی افراد شاغل در معیشت‌های وابسته به تالاب‌ها همچون بخش کشاورزی، دامداری و صیادی شده است. هم‌اکنون معیشت ۷۰ هزار خانوار وابسته به‌ تالاب ‌هامون در زابل و معیشت ۱۲ هزار نفر وابسته به تالاب شادگان و هورالعظیم در خوزستان در معرض خطر قرار گرفته است، با این وجود تدبیر خاصی برای این مساله اندیشیده نشده است.
لایروبی غیرکارشناسی شده 70 درصد از تالاب ها را نابود کرده است رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس اظهار داشت: از بین رفتن تالاب‌ها باعث تنزل کیفیت زندگی افراد شاغل در معیشت‌های وابسته به تالاب‌ها همچون بخش کشاورزی، دامداری و صیادی شده است. هم‌اکنون معیشت ۷۰ هزار خانوار وابسته به‌ تالاب ‌هامون در زابل و معیشت ۱۲ هزار نفر وابسته به تالاب شادگان و هورالعظیم در خوزستان در معرض خطر قرار گرفته است، با این وجود تدبیر خاصی برای این مساله اندیشیده نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201609104556063020.jpg لایروبی,غیرکارشناسی,شده,70,درصد,از,تالاب,ها,را,نابود,کرده,است Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد رضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس تالاب‌های کشور بعد حفاظت و شرایط زیست‌ محیطی  را دارای وضعیت  نامطلوبی اعلام کرد و گفت: می‌توان نبود محیط‌بان برای حفاظت از تالاب‌ها را منبع بروز بسیاری از مشکلات دانست. در سال اخیر لایروبی‌های غیرکارشناسی در برخی تالاب‌های کشور انجام شده است، این اقدام خشک‌ شدن و نابودی بیش از ۷۰ تالاب در کشور را به همراه دارد. در اصل این گونه اقدامات آسیب‌های فراوان به تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور وارد می‌کند. بر اساس بررسی‌های انجام شده لایروبی‌های غیر کارشناسی باعث خشک‌شدن رودخانه‌ها و تالاب‌ها می‌شود. نابودی تالاب‌ها باعث تشدید آسیب‌های خشکسالی می‌شود. 
 
وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده ۷۰ درصد تالاب‌های کشور در وضعیت بحرانی یا در معرض خطر جدی خشکی قرار دارند. بخش عمده مشکلات تالاب‌های ایران به ‌دلیل الگوی نامناسب توسعه پیش آمده است. همچنین بخش قابل توجهی از این نارسایی به‌ دلیل اعمال مدیریت نادرست در حوزه زنجیره این تالاب‌ها بروز کرده است، چون اقدامات انجام شده فقط بر پایه یک نگاه توسعه محور شکل گرفته و مسائل دیگر همچون ‌حفظ محیط‌ زیست و حفظ کیفیت زندگی انسان‌ها در حاشیه تالاب‌ها مورد توجه نبوده است. 
 
محمدرضا تابش اظهار داشت: از بین رفتن تالاب‌ها باعث تنزل کیفیت زندگی افراد شاغل در معیشت‌های وابسته به تالاب‌ها همچون بخش کشاورزی، دامداری و صیادی شده است. هم‌اکنون معیشت ۷۰ هزار خانوار وابسته به‌ تالاب ‌هامون در زابل و معیشت ۱۲ هزار نفر وابسته به تالاب شادگان و هورالعظیم در خوزستان در معرض خطر قرار گرفته است، با این وجود تدبیر خاصی برای این مساله اندیشیده نشده است.
 
 رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس افزود: شایع ‌ترین تاثیر خشک‌ شدن تالاب‌ها وجود ریزگردهاست، این امر در تشدید آلودگی هوا و بحران محیط ‌زیستی نقش تعیین کننده دارد. تالاب‌ها تاثیر فراوانی بر زندگی مردمان جوامع محلی  مردم ساکن در بخش‌های پیرامونی آن دارند و مردم هم از قدیم وابسته به تالاب‌ها بوده اند، البته شکل زندگی کنونی باعث شده تا ساکنان جوامع محلی دچار زندگی صنعتی شوند که این روند هم مناسب نیست، چون یکی از ریشه‌های اصلی تولید ریزگردها در دنیا، بحرانی شدن وضعیت تالاب‌ها و خشک شدن آنهاست و توجه به این علت، تاثیرگذار خواهد بود.
 
وی افزود: مهم ‌ترین مشکلات تالاب‌های کشور کاهش حجم آب بر اثر عوامل طبیعی و انسانی، ورود آلاینده‌ها، کود و سم به تالاب‌ها و ‌رعایت نکردن حریم زیست‌محیطی و اکولوژیکی است. در عین حال تغییرات کاربری اراضی تالابی، رعایت ‌نکردن حقابه طبیعی محیط‌های طبیعی از سوی مجریان مختلف طرح‌های آبی، عدم‌ ملاحظات زیست‌محیطی در پروژه‌های عمرانی، ورود آلاینده‌های مختلف بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی، تغییرات اقلیمی در سطح جهان را به‌دنبال داشته است. 
 
محمد رضا تابش تاکید کرد: در یک دهه اخیر با خشکسالی‌ها و کمبود بارش‌های متعدد در کشور مواجه بوده‌ایم, با بررسی میانگین بارش سالانه باید گفت که میزان بارش در مقایسه با میانگین بارش‌های میان مدت تفاوت چندانی نداشته است. برای مثال هم اکنون در بسیاری از مناطق با کاهش بارش سالانه مواجه هستیم. در اغلب مناطق کشور با وجود تغییر در نحوه بارش، هنوز تمهیدات لازم برای مدیریت آب، هدایت آب و ذخیره آن در سفره‌های آب زیرزمینی انجام نشده است. از سوی دیگر در سال‌های اخیر پوشش گیاهی به‌شدت دچار تغییر شده است.
 
به گزارش آراس، وی در پایان گفت: از سه میلیون مساحت تالاب ها۸ ۵درصد آن به خاک و نمک تبدیل شده که منشا ریزگرد ها است. خشک شدن تالاب ها منجر  به تهدیدهای مسایل سیاسی و اجتماعی و امنیتی می شود بنابراین باید هر چه زودتر به آن توجه کرد.
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet