خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/11/15 11:27:46
سرویس اقتصادی
خضری تاکید کرد:

ایجاد منطقه آزاد بهترین راهکار برای اشتغال کولبران/دولت باید دیه کولبرهای زیر برف مانده را پرداخت کند

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با تاکیدبرایجاد اشتغال پایدار برای مرزنشینان گفت:ایجاد و توسعه مناطق آزاد تجاری و صنعتی بهترین راهکار برای اشتغال زایی مردم مناطق مرزی است.
ایجاد منطقه آزاد بهترین راهکار برای اشتغال کولبران/دولت باید دیه کولبرهای زیر برف مانده را پرداخت کند نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با تاکیدبرایجاد اشتغال پایدار برای مرزنشینان گفت:ایجاد و توسعه مناطق آزاد تجاری و صنعتی بهترین راهکار برای اشتغال زایی مردم مناطق مرزی است. https://cdn.icana.ir/d/019/43488.jpg ایجاد,منطقه,آزاد,بهترین,راهکار,برای,اشتغال,کولبران/دولت,باید,دیه,کولبرهای,زیر,برف,مانده,را,پرداخت,کند Icana

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلات کولبران و ضرورت ایجاد اشتغال پایدار برای مردم مناطق مرزی گفت :ما در مناطق مرزی بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم،برای کولبران این است که بیاییم واقعا از ظرفیت های مناطق آزاد استفاده کنیم.

اعطای مجوز برای احداث منطقه آزاد  بهترین راه حل اشتغالزایی کولبران

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعطای مجوز مناطق آزاد تجاری و صنعتی به عنوان بهترین راهکاری است که می تواند فرصت های شغلی بیشماری را نه تنها برای مرزنشینان بلکه برای بقیه استان های دیگر نیز فراهم کند که بیایند در مرزها شاغل می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: مثلا شهر پیرانشهر با استان اربیل در ارتباط است و مرز رسمی دارد و سردشت نیز دارای مرز رسمی با سلیمانیه است.

مرز مشترک سردشت با کردستان عراق صادرات محور است

خضری تصریح کرد : چرا نباید از  ظرفیت دو مرزی که این همه ظرفیت دارد و  ۹۹ درصدصادرات محور است و پتانسیل بسیاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی دارد استفاده کرد و متاسفانه با این موضوع سلیقه ای برخورد می شود.

وی خاطرنشان کرد : من از روز اول و از سال ۹۱ که وارد مجلس شدم با توجه به ظرفیت هایی که در منطقه وجود دارد؛درخواست منطقه آزاد تجاری صنعتی کردم ما به آن توجهی نشد.

 کردستان عراق مصرفی ترین بازار خاورمیانه است

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هر دو شهر پیرانشهر و سردشت بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کردستان عراق به عنوان مصرفی ترین بازار خاورمیانه دارد افزود: میزان مبادلات آن  از ۱۲ میلیارد دلار در سال نیز عبور کرده ؛ که معادل سه برابر مبادلات تجاری ایران با کشور آلمان است.

خضری تصریح کرد: چه می خواهیم بهتر از این که این منطقه هم نزدیک منطقه مااست و مردم آنها با مردم ما هم دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری هستند و چه بهتر که با این ها مراودات داشته باشیم. مصرفی ترین بازار هستند.هزینه های حمل و نقل بسیار کمی هم می برد و سودآوری خوبی برای کشور دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی می تواند بهترین راه برون رفت و راهکار و علاج این چاره باشد در حالی که ما بارها این موضوع را گفته و پیگیری کرده ایم.

استاندار آذربایجان غربی توجهی به سردشت و پیرانشهر ندارد

خضری تصریح کرد: متاسفانه استاندار آذربایجان غربی همکاری نمی کند و انگار برای او اهمیتی ندارد،بارها از منطقه آزاد ماکو بازدید کرده اما تنها دوبار به صورت گذری به منطقه ما آمده است؛در حالیکه سردشت و پیرانشهر با توجه به وضعیت استراتژیکی که دارند سوق الجیشی است و هر کدام از این شهرها به اهمیت یک استان است.

دولت مسئول بیمه کردن آحاد جامعه است

وی تاکید کرد : پس از انسداد مرزها به دلیل آن که نه کارخانه ای و نه اشتغالی در مناطق مرزی وجود داشت، خود به خود باعث مشکلات عدیده معیشتی برای مرزنشینان شد؛در حالیکه کوله بری شغل نیست و بیمه ندارد و کولبران با حمل بارهای 200 تا 300 کیلویی در مخاطرات جانی هستند و دیه و آینده ای هم ندارند و در نتیجه آنها نیازمندحمایت دولت هستند؛چراکه طبق اصول ۳، ۲۹ ، ۴۳ و ۵۰ قانون اساسی دولت مسئولیت سلامت ،شغل و بیمه جامعه را بر عهده دارد از این رو دولت باید این افراد را بیمه کند.

پیگیر پرداخت دیه به خانواده کولبران هستیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه ۴ نفردر سردشت و یک نفر در پیرانشهر جان خود را از دست داده و زیر بهمن مانده اند که پرداخت دیه به خانواده آن ها باید در سرلوحه کار دولت قرار بگیرد؛ما این موضوع را مطرح کرده و از طریق مجلس آن را پیگیری می کنیم و به وزارت کار و ریاست جهوری نامه نوشته ایم که در این راستا ما را یاری کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet