هدر موبایل
1395/11/15 12:30:39
سرویس اقتصادی
حسین زاده تاکید کرد:

واحدهای تولیدی برای بکارگیری کولبران احداث شود/ توسعه بازارچه های مرزی راه حل مشکل معیشتی مرزنشینان

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید با توسعه حرفه ای بازارچه های مرزی و مناطق آزاد که منجر به اشتغالزایی می شود، به اقتصاد مرزنشینان کمک کند.
واحدهای تولیدی برای بکارگیری کولبران احداث شود/ توسعه بازارچه های مرزی راه حل مشکل معیشتی مرزنشینان نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید با توسعه حرفه ای بازارچه های مرزی و مناطق آزاد که منجر به اشتغالزایی می شود، به اقتصاد مرزنشینان کمک کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608105938892093.jpg واحدهای,تولیدی,برای,بکارگیری,کولبران,احداث,شود/,توسعه,بازارچه,های,مرزی,راه,حل,مشکل,معیشتی,مرزنشینان Icana

عبدالکریم حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت اشتغال پایدار  برای مرزنشینان گفت: در حال حاضر چند مصوبه در حوزه های مختلف برای مناطق مرزی وجود دارد و طرحی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای توانمندسازی و بازسازی روستاهای جنگ زده مرزی در حال اجراست.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم مناطق مرزی در زمان جنگ مرزدار و مرزبان این سرزمین بوده اند و با گرفتاری های بسیاری که در مسیر برای آن ها بوجود آمده  امروز،با افتخار و سربلندانه ایستاده اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد:ما اگر به دنبال رفع مشکلات مردم  مناطق مرزی هستیم؛باید طرح های متعددی را در حوزه اشتغال مرزها را ببینیم و بودجه و اعتبارات ویژه برای مناطق مرزی اختصاص دهیم تا نرخ بیکاری کاهش یافته و اشتغال پایدار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح های اشتغالزایی در مناطق مرزی را می توان به صورت پایلوت از کولبرها و کسانی که در معرض مخاطرات مرزی قرار دارند، آغاز کنیم، افزود:باید برای آن ها واحدهای تولیدی و کارگاهی تاسیس کرد و امنیت شغلی آن ها را با بیمه تامین اجتماعی تامین و تضمین کرده و از تولیدات خود آن ها برای صادرات استفاده کرد.

وی تاکید کرد: با اقدام برای اشتغالزایی پایدار مرزنشینان  به جای اینکه مرز تبدیل به محل تلفات جانی آن ها شود؛محل تردد کالا می شود و این نگاه واقعی است که مرز را تبدیل به مکانی بازرگانی و تجاری برای تامین امنیت ملی خواهد کرد و این رویکرد با  تامین امنیت مرزها با نگاه امنیتی بسیار متفاوت است.

به جای نگاه تهدید محور نگاه فرصت محور به مرزها داشته باشیم

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به جای نگاه تهدید محور نگاه فرصت محور به مرز داشته باشیم، افزود: داشتن این نگاه نیازمند سرمایه گذاری است و همین توسعه و سرمایه گذاری، امنیت را به دنبال خود دارد و ما به صرف سرمایه گذاری در مقام حراست و حفاظت از مرزهای خودمان برمی آییم، از این رو تنها راه توسعه مناطق مرزی و رسیدگی به معیشت مردم مرزنشین سرمایه گذاری در این مناطق است.

بازارچه های مرزی باید توسعه حرفه ای پیدا کنند

حسین زاده همچنین با اشاره به نقش بازارچه های مرزی در وضعیت زندگی مرزنشینان خاطرنشان کرد: متاسفانه بازارچه های مرزی کارکردهای حرفه ای ندارد و بیشتر معابر مرزی در این مناطق مسدود است که این موضوع مشکلات عدیده ای برای مردم ایجاد کرده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر بدنبال حل این مشکلات هستیم، بازارچه های مرزی باید توسعه حرفه ای پیدا کنند و به بازارهای کشورهای پیرامون به صورت گسترده وصل شوند و برای معابر نیز فکر اساسی شود.

دولت برای توسعه مناطق آزاد اختیارات خود را به استان ها تفویض کند

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شوری اسلامی با تاکید براینکه در این راستا باید مناطق آزاد نیز توسعه پیدا کنند، تاکید کرد: متاسفانه ظرفیت مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد ماکو که در شمال استان آذربایجان غربی قرار دارد، رها نشده و محدود است در حالی که باید زمینه ای فراهم شود که ازظرفیت های منطقه آزاد تمام استان بهره  مند شده و منطقه آزاد موجب توسعه استان شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این مسئله رایزنی و تعاملات بین کشوری و چندکشوری را می طلبد و بهتر است که دولت برای توسعه مناطق آزاد اختیارات خود را به استان ها تفویض کند و استاندار را مامور توسعه مناطق آزاد و ساماندهی بازارچه های مرزی کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet