هدر موبایل
1395/11/15 15:55:15
سرویس اقتصادی
نمایندگان مردم درگفت وگو با خانه ملت تاکید کردند؛

غم نان روی دوش کولبران/ توسعه بازارچه های مرزی و مناطق آزاد بهترین آدرس اشتغال برای مرزنشینان

نمایندگان مردم در خانه ملت معتقدند که بهترین راه برای ایجاد اشتغال پایدار برای مردم مناطق مرزی توسعه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و گسترش و حرفه ای شدن بازارچه های مرزی است.
غم نان روی دوش کولبران/ توسعه بازارچه های مرزی و مناطق آزاد بهترین آدرس اشتغال برای مرزنشینان نمایندگان مردم در خانه ملت معتقدند که بهترین راه برای ایجاد اشتغال پایدار برای مردم مناطق مرزی توسعه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و گسترش و حرفه ای شدن بازارچه های مرزی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702107932016157.jpg غم,نان,روی,دوش,کولبران/,توسعه,بازارچه,های,مرزی,و,مناطق,آزاد,بهترین,آدرس,اشتغال,برای,مرزنشینان Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی:تجارت خارجی نقش قابل ملاحظه ای در توسعه پایدار بازی می کند. اقتصاددانان اهمیت ویژه ای برای تجارت خارجی در روند توسعه مناطق مرزی و ملی قائل هستند و از آن به مثابه موتور رشد اقتصادی نام می برند. مبادلات منطقه ای در نواحی مرزی، هم در جهت توسعه اقتصادی های محلی و هم برای توسعه تجارت و همکاری های منطقه ای، مفید است.ایجاد بازارچه های مشترک مرزی از شناخته شده ترین روش های توسعه مناطق مرزی به شمار می رود و امروزه بیشتر کشورهای جهان تلاش می کنند برای توسعه مناطق مرزی، برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی و گسترش همکاری های متقابل منطقه ای، اقدام به تأسیس چنین بازارچه هایی نمایند.از اهداف اولیه ایجاد بازارچه های مرزی ارتقاء بخشیدن به سطح زندگی اقتصادی مردم مرزنشین، ایجاد اشتغال سالم، تأمین درآمد مشروع و قانونی برای مرزنشینان و کاهش قاچاق بوده است.

کاری که به دلیل صعب العبور و کوهستانی بودن منطقه توسط مردانی انجام می شود که به آن ها "کولبر" می گویند.کولبران(حمل کنندگان) به افرادی گفته می‌شوند که برای کسب درآمد زندگی خود مجبور به حمل اجناسی بین دو طرف خط مرزی روی دوش خود می‌شوند. آن ها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه مشغول به کولبری هستند. آن‌ها از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به حمل و ورود کالای خارجی از نقاط غیررسمی می‌کنند.بیشتر این اجناس تلویزیون، کولر، بخاری، سیگار، لاستیک خوردرو، پوشاک و منسوجات؛ می‌باشد.

کولبری در استان‌های مرزی بیشتر رواج دارد و جزو یکی از خطرناکترین کارها محسوب می‌شود و بیشتر کارگران کولبر را جوانان و افراد میانسال تشکیل می‌دهند که فقط برای امرار معاش روزانه خود روی به این شغل خطرناک آورده‌اند.

مقایسهٔ شاخص‌های توسعه اقتصادی استان‌های مرزی با دیگر مناطق کشور، از وجود نابرابری در امر سرمایه‌گذاری و توجه دولت به این مناطق حکایت دارد و باعث شده‌است اهالی شهرهای مرزی به این شغل پرمخاطره روی بیاورند. یکی از عامل‌های اصلی گسترش این عمل خطرناک نبودن فرصت‌های شغلی، همچنین نبود کارخانجات، سیستم سرمایه‌گذاری در شهرهای مرزی باعث روی آوردن کارگران به کولبری شده‌است.

حدود ١٦ نفر در نزدیکی روستای بیوران علیا در منطقه سرچشمه قره‌دان از توابع شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی گرفتار بهمن شده که این حادثه باعث مرگ ٤ نفر شد  و ٦ نفر از آنها را راهی بیمارستان کرد تا سفر این گروه از کولبران پایان تلخی داشته باشد.

این در حالی است که مقام معظم رهبری در بسیاری از فرمایشات خود به موضوع قاچاق و ضرورت برخورد با آن تاکید داشته اند اما در این باره می گویند:« مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد بلکه من قاچاق های سازمان‌یافته بزرگ را می گویم؛ ده‌ها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون قاچاق وارد کشور بشود.

 در همین حال؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با قائل شدن تفاوت میان قاچاقچیان دانه درشت و کولبران  تاکید کردند: تنها راه عدم اقبال و اقدام جوانان مرزنشین و پدران آن ها به کولبری، داشتن شغلی پایدار و آبرومند برای گذران زندگی و تامین معیشت خانواده است.

مشروح این گفت و گوها را در زیر بخوانید:

محمدقسیم عثمانی 34067510/3/2016 9:51:32 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610101195702371_Thum.jpgبهروز نعمتی علی مطهری مسعود پزشکیان غلامرضا کاتب محمدقسیم عثمانی احمد امیرآبادی فراهانی محمدعلی وکیلی سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی علی اصغر یوسف نژاد علی اکبر رنجبرزاده حسین آشوری
محمدقسیم عثمانی

عثمانی: دولت لایحه ساماندهی اقتصاد مرزنشینان را ارائه دهد

محمدقسیم عثمانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مرگ کوله بران بر اثر سقوط بهمن، گفت: مرگ کولبران حادثه تلخ و جانکاهى بود که همگان را بشدت متأثر کرد و دل همه را به درد آورد؛ولی واقعیت این است که  تأسف و تسلیت هر چند ممکن است براى موج سواران آب داشته باشد،ولى براى کوله بران نان نخواهد شد.

براى بهبود معیشت و پایان کوله برى مرزنشینان باید طرحى نو درانداخت

وی ادامه داد:باید از این اتفاق تلخ به عنوان یک فرصت براى پایان دادن به رنج کوله برى استفاده کرد؛نه آغاز موج سوارى یک عده خاص. باید براى بهبود معیشت و پایان کوله برى مرزنشینان طرحى نو در انداخت و نسخه ای بپیچیم که هر روز شاهد چنین اتفاقاتی در مرزهای کشور عزیزمان نباشیم. این بار را هم تسلیت بگوییم ، روز بعد، هفته بعد و ماه بعد را چه باید کرد؟

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت و مجلس باید برای اشتغال در کشور به صورت عام و اشتغال در مناطق مرزی به طور خاص، تدبیر مشترکی بیاندیشند،افزود: بزرگترین مشکل امروز کشور یعنی بیکاری اگر به صورت کامل هم حل نشود، باید حداقل کم رنگ شود و ادامه شرایط فعلی چه در کل کشور و چه در مناطق مرزی، منجر به بحران های آتى خواهد شد که به این راحتی نمی توان آن را حل و مهار نمود.

دولت باید اقدام ضرب الاجل برای حل معضل اشتغال مرزنشینان انجام دهد

عثمانی با تاکید براینکه دولت باید یک اقدام سریع و جدى برای حل این معضل انجام دهد، ادامه داد: باید با پرهیز از آمارهای صوری، برای اشتغال درکشور از خِرد جمعی بهره گرفت و به دور از سیاسی کاری و سیاست زدگی، تدبیری امیدبخش برای جوانان کشور که پتانسیلی عظیم برای رشد و توسعه کشور هستند، اندیشیده و اجرا شود.

وی با بیان اینکه مرز ذاتاً با تهدیدها و فرصت هایی همراه است، یادآور شد: باید از فرصت های مرز به صورت کامل استفاده کرد، تا تهدیدهای آن به حداقل برسد و چنانچه از فرصت های مرزی درست استفاده نشود، به صورت خودکار تهدیدهای مرزی تشدید شده و قوّت می گیرد که لازم است به صورت کارشناسی و همه جانبه موضوع مرز، اقتصاد مرز و امنیت مرز مورد بررسی و دقت نظر قرار گیرد.

امنیت مرزها به اقتصاد آن وابسته است

عثمانی با اشاره به اینکه امنیت مرزها به اقتصاد آن وابسته است، افزود: نمی توان اقتصاد مرز را از امنیت مرز جدا کرد، ساکنان مرز های کشور، مرزبانان بی جیره و مواجبی هستند که با حضور و سکونت خود در مرز، یک دژ مستحکم در مقابل بیگانگان ایجاد کرده اند و آنان سربازانی هستند که در همه حال و با هر نفس شان  در لباس شخصى خود به کشور خدمت می کنند.

وی ادامه داد: باید پذیرفت که سربازان گرسنه نمی توانند مدافعان خوبی برای کشورمان باشند و چه بسا ممکن است با لقمه نانی از دست دشمن، دچار انواع مسمومیت شوند.

سرمایه گذاری های اشتغال زا باید در مرزها صورت گیرد

عثمانی تصریح کرد: وظیفه دولت است که معیشت مرزنشینان را به عنوان سربازان مرزدار که در معرض آسیب هستند، تأمین کند تا این مردم بتوانند به نقش دفاعی و بازدارندگی خود عمل کنند که اگر این مردم تأمین معاش شوند، بهترین مرزبان برای کشور خواهند بود .

وی با بیان اینکه در مرزها باید سرمایه گذاری های اشتغال زا صورت گیرد، افزود: در عمل این امر تا بحال ممکن نشده است و پیشنهاد زیبایی است که چندان امیدى به عملیاتی شدن آن نیست. صاحبان سرمایه که اکنون در مرکز کشور هم حاضر به انجام سرمایه گذاری نیستند آیا حاضرند در نقاط نزدیک به مرز سرمایه گذاری کنند؟

سرمایه گذاران می خواهند در امن ترین نقطه، بذر سرمایه گذاری خود را بکارند

عثمانی ادامه داد: سرمایه گذاران به دنبال این هستند که در امن ترین نقطه، بذر سرمایه گذاری خود را بکارند چون سرمایه گذاران از لحاظ رفتار اقتصادى، ذاتاً محتاط هستند و نگران سرمایه خود هستند و در عمل سرمایه گذاران چندانی نمی توان یافت که حاضر به سرمایه گذاری در مناطق مرزی شوند.

وی یادآور شد: به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت از سرمایه گذاری در فعالیت هاى اقتصادى غیرحاکمیتى منع شده است و این ممنوعیت به کل کشور مربوط می شود و عملاً دولت به صورت مستقیم وارد فاز سرمایه گذارى در پروژه هاى انتفاعى نمی شود.

دولت آماده سازى زیرساخت ها را در مناطق مرزى در اولویت قرار دهد

وى افزود؛ به نظر حقیر دولت باید زیرساخت هاى توسعه را در مناطق مرزی فراهم نماید و این مناطق که از ساخت زیرساخت ها در طول تاریخ، محروم مانده اند باید با تبعیض مثبت در مورد این مناطق، یک جهش ایجاد کرد تا فاصله شاخصهاى زیرساختى این مناطق به میانگین کشورى در کوتاه ترین زمان، نزدیک شود.

فرصتهاى مرزى باید به کسانى واگذار شود که تهدیدهاى آن را به جان خریده اند

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: وقتى نه بخش خصوصى و نه بخش دولتى در مناطق مرزى سرمایه گذارى نمی کنند باید چاره دیگرى اندیشید، یکی از منطقی ترین و بهترین راه ها، استفاده از ظرفیت مرزی برای تأمین معاش مرزنشینان است.

وی ادامه داد:مجوزهایی که به صورت موردی به افراد نورچشمى و صاحب نفوذ داده می شود، می تواند به صورت خُرد به خود مرزنشینان واگذار شود و معاش آنان نسبت به وضعیت کوله برى فعلى ارتقا یابد، واردات برخی از کالاهای مُجاز با تعیین سهمیه، بین مرزنشینان تقسیم شود تا مردم مرزنشین در کنار تهدیدها، از فرصت مرزها نیز منتفع شوند؛نه اینکه تهدیدها متوجه مردم و فرصت ها متوجه دیگران شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس دهم، ادامه داد: در مرزها کسانی هستند که با استفاده از رانت های خاص، مجوز ورود چند هزار تُن خشکبار و میوه و امثال آن را می گیرند، که اگر همین مقدار واردات بین مردم مرزنشین تقسیم شود و این میزان واردات توسط خود مرزنشینان انجام گیرد، مشکل معیشت مرزنشینان حل خواهد شد. به هرحال باید منافع ظرفیت مرزی و مزیت های مرز به مرزنشینان اختصاص یابد نه به رانت خوارانی که از این و آن نامه و مجوز می گیرند و بدون تحمل هیچ درد و رنجی میلیاردها تومان به جیب می زنند.

کمک های دولت به مرزنشینان باید ویژه باشد

وى یادآور شد: مردم مرزنشین ما با حضور و استقرار خود در این مناطق، به سایر نقاط کشور امنیت هدیه می کنند و اگر منابع کمکی دولت به این مناطق بیشتر باشد، کاملاً عادلانه و منصفانه است.

عثمانی با اشاره به اینکه  حتى خواب مردم مرزنشین در خانه هایشان به مثابه دیدبانی آنها برای امنیت کشور است، افزود: وظیفه دولت است که به این دیدبانان بی اجر و مزد، امکانات بیشتری اختصاص دهد و باید کمک ویژه به شهرداریها و دهیاریهای مناطق مرزی، پرداخت یارانه بیشتر به مرزنشینان و ایجاد ردیف اعتباری خاص برای توانمندسازی مناطق مرزی و توسعه آنها صورت گیرد.

ضرورت پرداخت تسهیلات بدون بهره برای تجارت قانونمند مرزنشینان

وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات بدون بهره برای تجارت قانونمند مرزنشینان و نیز تقویت بنیه کشاورزی و تأمین آب و امکانات لازم برای کشاورزی و دامداری در مناطق مرزى از راهکارهای دقیق، علمی و کاربردی است که مى تواند وضعیت اقتصادى و مالی کل مرزنشینان کشورمان را تغییر دهد، ولى متأسفانه دولت ها در طول تاریخ از این راهکارها چندان بهره ای نگرفته اند.

قاچاق کالا بزرگترین مانع در مسیر اشتغال و تولید و رونق اقتصادی است

عثمانی با بیان اینکه قاچاق کالا بزرگترین مانع در مسیر اشتغال و تولید و رونق اقتصادی است، افزود: لازم به ذکر است که این کوله بران نیستند که در اقتصاد کشور خلل ایجاد می کنند بلکه باندهای مافیایی هستند که قطار قطار از مرزها می گذرند و در هر روز معادل کل بار یکسال کوله بران کشور را بدون هیچ درد و رنج و مجوزی وارد کشور می کنند که باید دستگاه های ذیربط برای بستن راه آنها، در عمل اقدامى قاطع انجام دهند و تدبیری بیاندیشند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل داشتن بار مالى، مجلس خود رأساً نمى تواند اقدام به ارائه طرح کند، ادامه داد: این دولت است که باید با بهره گیری از ظرفیت کارشناسی ، اقدام به تهیه و پیشنهاد لایحه ساماندهى معیشت مرزنشینان کند تا با همکارى مجلس شوراى اسلامى برای ساماندهی اقتصاد مرزنشینان کشور قانونى تصویب شود و با تصویب و اجراى آن از این به بعد شاهد کوله برى و حوادث تلخی که معیشت و زندگى کوله بران را تهدید مى کند،  نباشیم.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، راهکار عملی برای بهبود معیشت مرزنشینان فراهم خواهد شد و کوله بران بیش از این مورد استثمار قاچاقچیان کلان و سازمان یافته، قرار نمی گیرند و در آینده شاهد مرگ پدران و پسران ایران زمین برای کسب نان فرزندانشان در مرزها نخواهیم بود.

رسول خضری 34067512/14/2016 10:06:36 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612105097397350_Thum.jpgرسول خضری
رسول خضری

 

خضری: ایجاد منطقه آزاد بهترین راهکار برای اشتغال کولبران است

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلات کولبران و ضرورت ایجاد اشتغال پایدار برای مردم مناطق مرزی گفت :ما در مناطق مرزی بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم،برای کولبران این است که بیاییم واقعا از ظرفیت های مناطق آزاد استفاده کنیم.

اعطای مجوز برای احداث منطقه آزاد بهترین راه حل اشتغالزایی کولبران

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعطای مجوز مناطق آزاد تجاری و صنعتی به عنوان بهترین راهکاری است که می تواند فرصت های شغلی بیشماری را نه تنها برای مرزنشینان بلکه برای بقیه استان های دیگر نیز فراهم کند که بیایند در مرزها شاغل می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: مثلا شهر پیرانشهر با استان اربیل در ارتباط است و مرز رسمی دارد و سردشت نیز دارای مرز رسمی با سلیمانیه است.

مرز مشترک سردشت با کردستان عراق صادرات محور است

خضری تصریح کرد : چرا نباید از ظرفیت دو مرزی که این همه ظرفیت دارد و  ۹۹ درصدصادرات محور است و پتانسیل بسیاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی دارد استفاده کرد و متاسفانه با این موضوع سلیقه ای برخورد می شود.

وی خاطرنشان کرد : من از روز اول و از سال ۹۱ که وارد مجلس شدم با توجه به ظرفیت هایی که در منطقه وجود دارد؛درخواست منطقه آزاد تجاری صنعتی کردم ما به آن توجهی نشد.

کردستان عراق مصرفی ترین بازار خاورمیانه است

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هر دو شهر پیرانشهر و سردشت بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کردستان عراق به عنوان مصرفی ترین بازار خاورمیانه دارد افزود: میزان مبادلات آن  از ۱۲ میلیارد دلار در سال نیز عبور کرده ؛ که معادل سه برابر مبادلات تجاری ایران با کشور آلمان است.

خضری تصریح کرد: چه می خواهیم بهتر از این که این منطقه هم نزدیک منطقه مااست و مردم آنها با مردم ما هم دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری هستند و چه بهتر که با این ها مراودات داشته باشیم. مصرفی ترین بازار هستند.هزینه های حمل و نقل بسیار کمی هم می برد و سودآوری خوبی برای کشور دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی می تواند بهترین راه برون رفت و راهکار و علاج این چاره باشد در حالی که ما بارها این موضوع را گفته و پیگیری کرده ایم.

خضری تصریح کرد: متاسفانه استاندار آذربایجان غربی همکاری نمی کند و انگار برای او اهمیتی ندارد،بارها از منطقه آزاد ماکو بازدید کرده اما تنها دوبار به صورت گذری به منطقه ما آمده است؛در حالیکه سردشت و پیرانشهر با توجه به وضعیت استراتژیکی که دارند سوق الجیشی است و هر کدام از این شهرها به اهمیت یک استان است.

دولت مسئول بیمه کردن آحاد جامعه است

وی تاکید کرد : پس از انسداد مرزها به دلیل آن که نه کارخانه ای و نه اشتغالی در مناطق مرزی وجود داشت، خود به خود باعث مشکلات عدیده معیشتی برای مرزنشینان شد؛در حالیکه کوله بری شغل نیست و بیمه ندارد و کولبران با حمل بارهای 200 تا 300 کیلویی در مخاطرات جانی هستند و دیه و آینده ای هم ندارند و در نتیجه آنها نیازمندحمایت دولت هستند؛چراکه طبق اصول ۳، ۲۹ ، ۴۳ و ۵۰ قانون اساسی دولت مسئولیت سلامت ،شغل و بیمه جامعه را بر عهده دارد از این رو دولت باید این افراد را بیمه کند.

پیگیر پرداخت دیه به خانواده کولبران هستیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه ۴ نفردر سردشت و یک نفر در پیرانشهر جان خود را از دست داده و زیر بهمن مانده اند که پرداخت دیه به خانواده آن ها باید در سرلوحه کار دولت قرار بگیرد؛ما این موضوع را مطرح کرده و از طریق مجلس آن را پیگیری می کنیم و به وزارت کار و ریاست جهوری نامه نوشته ایم که در این راستا ما را یاری کنند.

جلال محمودزاده 3406757/3/2016 11:03:39 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607102980194303_Thum.jpgجلال محمودزاده

جلال محمودزاده

 

محمودزاده: برخی تنها با تماس تلفنی درآمدهای میلیاردی در مرزها کسب می کنند

جلال محمود زاده درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت کنونی کوله برها درمناطق مرزی،گفت: متاسفانه کوله برها در  مناطق مرزی با نرخ بسیار پایین کالاها را در شرایطی حمل می کنند که  حتی نمی توان در این مسیرها  به سادگی حرکت کرد،چه برسد به حمل  بار ؛بنابراین باید هرچه سریعتر این تبعیض برداشته شود.

تنها با دریافت 100 هزار تومان محموله های سنگین را جابجا می کنند

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:برخی درآمدهای میلیاردی را بدون آنکه در مرزها حضور داشته باشند کسب می کنند؛اما  از سوی دیگر در شهرها و مناطق مرزی جوانانی داریم که به خاطر 100 هزار تومان  در شرایط سرما و گرما محموله سنگین را جابجا می کنند و متاسفانه در چند روز  گذشته  تعدادی ازکوله برهای ما زیر بهمن مدفون شدند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع  طبیعی مجلس با بیان اینکه ما به عنوان نماینده ای مجلس شورای اسلامی قسم خوردیم که  از حق افرادی که مورد ظلم قرار می گیرند دفاع شود، یادآورشد:وجدان انسانی  مردم تحت تاتیر وضعیت کوله برها قرار گرفته است و باید هرچه سریعتر  وضعیت کوله برها بهبود بخشید شود.

عبدالکریم حسین زاده 3406757/4/2016 3:53:54 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104477410620_Thum.jpgعبدالکریم حسین زاده
عبدالکریم حسین زاده

حسین زاده: واحدهای تولیدی برای بکارگیری کولبران احداث شود

عبدالکریم حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت اشتغال پایدار  برای مرزنشینان گفت: در حال حاضر چند مصوبه در حوزه های مختلف برای مناطق مرزی وجود دارد و طرحی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای توانمندسازی و بازسازی روستاهای جنگ زده مرزی در حال اجراست.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم مناطق مرزی در زمان جنگ مرزدار و مرزبان این سرزمین بوده اند و با گرفتاری های بسیاری که در مسیر برای آن ها بوجود آمده  امروز،با افتخار و سربلندانه ایستاده اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد:ما اگر به دنبال رفع مشکلات مردم  مناطق مرزی هستیم؛باید طرح های متعددی را در حوزه اشتغال مرزها را ببینیم و بودجه و اعتبارات ویژه برای مناطق مرزی اختصاص دهیم تا نرخ بیکاری کاهش یافته و اشتغال پایدار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح های اشتغالزایی در مناطق مرزی را می توان به صورت پایلوت از کولبرها و کسانی که در معرض مخاطرات مرزی قرار دارند، آغاز کنیم، افزود:باید برای آن ها واحدهای تولیدی و کارگاهی تاسیس کرد و امنیت شغلی آن ها را با بیمه تامین اجتماعی تامین و تضمین کرده و از تولیدات خود آن ها برای صادرات استفاده کرد.

وی تاکید کرد: با اقدام برای اشتغالزایی پایدار مرزنشینان  به جای اینکه مرز تبدیل به محل تلفات جانی آن ها شود؛محل تردد کالا می شود و این نگاه واقعی است که مرز را تبدیل به مکانی بازرگانی و تجاری برای تامین امنیت ملی خواهد کرد و این رویکرد با  تامین امنیت مرزها با نگاه امنیتی بسیار متفاوت است.

به جای نگاه تهدید محور نگاه فرصت محور به مرزها داشته باشیم

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به جای نگاه تهدید محور نگاه فرصت محور به مرز داشته باشیم، افزود: داشتن این نگاه نیازمند سرمایه گذاری است و همین توسعه و سرمایه گذاری، امنیت را به دنبال خود دارد و ما به صرف سرمایه گذاری در مقام حراست و حفاظت از مرزهای خودمان برمی آییم، از این رو تنها راه توسعه مناطق مرزی و رسیدگی به معیشت مردم مرزنشین سرمایه گذاری در این مناطق است.

بازارچه های مرزی باید توسعه حرفه ای پیدا کنند

حسین زاده همچنین با اشاره به نقش بازارچه های مرزی در وضعیت زندگی مرزنشینان خاطرنشان کرد: متاسفانه بازارچه های مرزی کارکردهای حرفه ای ندارد و بیشتر معابر مرزی در این مناطق مسدود است که این موضوع مشکلات عدیده ای برای مردم ایجاد کرده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر بدنبال حل این مشکلات هستیم، بازارچه های مرزی باید توسعه حرفه ای پیدا کنند و به بازارهای کشورهای پیرامون به صورت گسترده وصل شوند و برای معابر نیز فکر اساسی شود.

دولت برای توسعه مناطق آزاد اختیارات خود را به استان ها تفویض کند

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شوری اسلامی با تاکید براینکه در این راستا باید مناطق آزاد نیز توسعه پیدا کنند، تاکید کرد: متاسفانه ظرفیت مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد ماکو که در شمال استان آذربایجان غربی قرار دارد، رها نشده و محدود است در حالی که باید زمینه ای فراهم شود که ازظرفیت های منطقه آزاد تمام استان بهره  مند شده و منطقه آزاد موجب توسعه استان شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این مسئله رایزنی و تعاملات بین کشوری و چندکشوری را می طلبد و بهتر است که دولت برای توسعه مناطق آزاد اختیارات خود را به استان ها تفویض کند و استاندار را مامور توسعه مناطق آزاد و ساماندهی بازارچه های مرزی کند.

جلال میرزایی 34067510/3/2016 3:54:57 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610103843216828_Thum.jpgجلال میرزایی
جلال میرزایی

 

میرزایی:بازارچه های مرزی بهترین فرصت برای اشتغال زایی در مناطق مرزی است

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: باید به گونه ای بازارچه های مرزی را مدیریت کرد که تبدیل به معبری برای واردات کالا نشود.

جلال میرزایی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اشتغال پایدار برای مردم مناطق مرزی گفت: مناطق مرزی را نمی شود با یک دید نگاه کرد بلکه باید به آن ها با رویکرد آمایش سرزمینی نگاه کرد.

نماینده مردم ایلام،ایوان و چرداول درمجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر رویکرد آمایش، باید توجه داشته باشیم که این مناطق مرزی تاثیر کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی بر امنیت ملی دارند و نباید اجازه دهیم این مناطق به دلیل نبود اشتغال، خالی از سکنه بشود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از نقاط مرزی روستاها واقع شده اند و روستائیان در این مناطق ساکن هستند، خاطرنشان کرد: باید با توجه به ویژگی های هر منطقه از نظر وجود آب و زمین های حاصلخیز ظرفیت های کشاورزی آن را فعال و احیاء کرده و آن را از حالت سنتی خارج کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در مناطق که برای کشاورزی مناسب نیست نیز می توان به سمت صنعت از جمله صنایع بسته بندی و صنایع تبدیلی حرکت کرد ، ضمن اینکه گمرکات را نیز به گونه ای فعال کرد که در انحصار عده ای خاص نباشد تا بخشی از مردم مناطق مرزی که گمرک در آن ها واقع شده از فعالیت گمرک از طریق تشکیل تعاونی ها منتفع شوند.

میرزایی خاطرنشان کرد: لایحه ای که دولت برای اشتغال روستائیان و ماطق مرزی تقدیم مجلس کرده و یک مجوز برداشت مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی را به دولت می دهد کمک خوبی است و اگر این اقدام بدرستی مدیریت شود،می تواند کمک موثری به توسعه این مناطق باشد.

بازارچه های مرزی تبدیل به معبر واردات نشود

وی در خصوص نقش بازارچه های مرزی در اشتغالزایی مردم ساکن در این مناطق نیز تصریح کرد:  بازارچه های مرزی از حیث اینکه منجر به ایجاد اشتغال برای تعدادی از جوانان شده خوب است اما این ما هستیم که باید به گونه ای این بازارچه ها را مدیریت کنیم که تبدیل به معبری برای واردات کالا نشود بلکه در این بازارچه ها داد و ستد باشد و کالایی فروخته و کالایی خریداری شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر این بازارچه ها را بدرستی مدیریت کنیم و روی آن ها نظارت داشته باشم فرصت خوبی برای اشتغال در مرزها و صادرات کالای داخلی به کشورهای همسایه است؛ ضمن اینکه شرکت هاو کارخانجات تولیدی کشور می توانند نمایندگی خود را به مردم این مناطق واگذار کرده و مردم در نمایشگاههای دائمی به معرفی دستاوردها و توانمندی های این شرکت ها بپردازند که هم نوعی بازاریابی و هم فروش کالا باشد.

ولی داداشی 3406756/25/2016 4:10:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102625187534_Thum.jpg
ولی داداشی

 

داداشی : وجود شهرک های صنعتی درمناطق مرزی زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار برای کوله برها

ولی داداشی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با ابراز تاسف از حادثه برای کوله برها گفت: باید پذیرفت از گذشته بخشی از اقتصاد شهرهای مرزی مبتنی بر واردات و مبادلات کالا به صورت جزیی بوده است.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:در شهرهای مرزی منابع درآمدی و کارخانجات تولیدی کمی وجود دارد که می توان به آستارا و شهرستان استان های کردستان و کرمانشاه اشاره کرد. 

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:ضرورت دارد قانون مبارزه با قاچاق کالا تقویت و شرایط برای ایجاد اشتغال پایدار فراهم شود.

داداشی ادامه داد:بطور طبیعی بسیاری از مسافرانی که به شهرهای مرزی مسافرت می کنند؛علاقمند هستند در سطح محدود خریدهای داشته باشند بنابراین باید واردات جزیی در شهرهای مرزی انجام شود.

ایجاد شهرک های صنعتی بین المللی در مناطق مرزی زمینه سرمایه گذاری خارجی را فراهم می کند

وی افزود: وجود شهرک های صنعتی بین المللی در مناطق مرزی زمینه سرمایه گذاری خارجی، را فراهم می کند و انجام این مهم در اشتغالزایی پایدار برای کسانی که در حال حاضر به فعالیت کولبری مشغول هستند، موثر است.

عضو کمیسیون اصل 90 اصل مجلس شورای اسلامی افزود: توسعه بخش کشاورزی و شیلات، دامداری و صنایع دستی درمناطق مرزی از راه های دیگر توسعه اشتغال زایی در مناطق مرزی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet