هدر موبایل
1395/11/16 12:15:22
سرویس دیگر رسانه‌ها
فاطمه ذوالقدر:

کمیته حقیقت یاب پلاسکو به سرعت حقایق را بیان کنند/ستاد بحران همواره فعال باشد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می رود کمیته حقیقت یاب پلاسکو هر چه سریع تر زوایای این حادثه را بررسی و حقایق را بیان کنند.
کمیته حقیقت یاب پلاسکو به سرعت حقایق را بیان کنند/ستاد بحران همواره فعال باشد نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می رود کمیته حقیقت یاب پلاسکو هر چه سریع تر زوایای این حادثه را بررسی و حقایق را بیان کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103023664600.jpg کمیته,حقیقت,یاب,پلاسکو,به,سرعت,حقایق,را,بیان,کنند/ستاد,بحران,همواره,فعال,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیده فاطمه ذوالقدر روز شنبه درباره تشکیل کمیته حقیقت یاب پلاسکو از سوی رییس جمهوری اظهار داشت: لازم است اعضای این کمیته هر چه سریعتر موضوع را با دقت لازم بررسی و حقایق را بیان کنند و در صورتی که قصوری در این حادثه تلخ انجام شده، آن را گزارش کرده تا با دقت نظر در آن از بروز حادثه ای مشابه جلوگیری شود.
وی با تاکید بر بررسی همه زوایای این حادثه ناگوار ادامه داد: باید همه جوانب این حادثه نظیر حضور و فعالیت نیروهای آتش نشان، اورژانس و نیروی انتظامی از نخستین ساعات روز حادثه به طور دقیق مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بررسی عملکرد نیروهای امدادی یاد شده در صحنه حادثه افزود: مدیریت و ساماندهی مسائل در ساعات اولیه بحران نکته ای بسیار مهم است که باید در گزارش کمیته حقیقت یاب به آن اشاره شود که یکی از آنها وجود تجهیزات کافی و مناسب برای مهار آتش سوزی است.
وی اضافه کرد:‌ باید در گزارش کمیته حقیقت یاب به این مساله نیز اشاره شود که آیا فرماندهی عملیات امداد و نجات به نحو احسن انجام شده و کمبودهایی وجود داشته تا بتوان با رفع این نواقص شاهد حادثه مشابه ای دیگر نبود.
ذوالقدر نقش ستاد مدیریت بحران را در این زمینه مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ این ستاد باید همواره فعال باشد و وظیفه خود را محدود به زمان بحران نکند.
به گفته این نماینده مجلس، این ستاد باید با پیش فرض های لازم خود را آماده کند که در صورت بروز حوادثی نظیر زلزله بداند در ساعات اولیه بحران چه اقداماتی باید انجام شود.
ذوالقدر همچنین بر همفکری و تعامل مسئولان، سازمان ها و نهادها برای اقدامات لازم و مناسب در زمان بروز چنین حوادثی تاکید کرد و گفت: تشکیل اتاق فکر و برگزاری جلسه درباره چگونگی رفتار و اقدام در لحظه های نخست حادثه از جمله این همکاری ها است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان از تکرار حوادث مشابه پلاسکو جلوگیری کرد، گفت:‌ در درجه اول نیاز است ساختمان های فرسوده و دارای بافت قدیمی که تعداد آنها در تهران و برخی شهرهای دیگر کم نیست شناسایی و از نظر کیفیت و استحکام بررسی شوند.
وی توضیح داد: شهرداری موظف است پس از این مرحله، در صورتیکه استانداردهای لازم در این ساختمان ها رعایت نشده، اخطار لازم را برای رفع موانع بدهد و در صورت تخطی از آن، مالک را جریمه و پس از آن، مکان را پلمب کند.
ذوالقدر با تاکید بر این نکته که نباید به اخطار درباره این ساختمان ها بسنده نشود، افزود:‌ لازم است شهرداری در این زمینه با مالکان جلساتی گذاشته و از آنها بخواهد هشدارهای را جدی گرفته و از خطرات احتمالی آگاه شوند زیرا در غیر این صورت با جریمه های سنگین و پلمب ساختمان مواجه خواهند شد.
به گزارش ایرنا، وی ضمن تسلیت مجدد به مناسبت شهادت تعدادی از آتش نشانان غیور و فداکار، ایثار و از خودگذشتگی آنها را ستود.
در پی آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو که پنجشنبه 30 دی ماه روی داد، 16 آتش نشان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
در این حادثه چهار شهروند از کسبه و مالکان مجتمع تجاری پلاسکو جان خود را از دست دادند.
رییس جمهوری در پی این حادثه با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع حوادث مشابه ساختمان پلاسکو و تقویت توان کشور در مدیریت بحران، در حکمی دکتر محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس را به ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» منصوب و از وی خواست تا ظرف مدت دو ماه گزارش ملی این حادثه را جهت اطلاع مردم شریف ایران منتشر کند.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet