خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/11/16 15:09:34
سرویس اجتماعی
ناصری نژاد:

استخراج نفت تالاب هورالعظیم را از حیز انتفاع ساقط کرده است/ انتقاد از ورود زه آب های نیشکر به تالاب شادگان

رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه اکثر تالاب های کشور به ویژه هورالعظیم و شادگان آخرین نفس‌های خود را می کشند، گفت: وجود قوه مدیریتی محرکه لازمه احیا تالاب‌هاست.
استخراج نفت تالاب هورالعظیم را از حیز انتفاع ساقط کرده است/ انتقاد از ورود زه آب های نیشکر به تالاب شادگان رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه اکثر تالاب های کشور به ویژه هورالعظیم و شادگان آخرین نفس‌های خود را می کشند، گفت: وجود قوه مدیریتی محرکه لازمه احیا تالاب‌هاست. https://cdn.icana.ir/d/019/201608106125465058.jpg استخراج,نفت,تالاب,هورالعظیم,را,از,حیز,انتفاع,ساقط,کرده,است/,انتقاد,از,ورود,زه,آب,های,نیشکر,به,تالاب,شادگان Icana

مجید ناصری نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح وضعیت تالاب شادگان و راهکار احیای تالاب‌های کشور، گفت: دوم فوریه مصادف با روز جهانی تالاب‌ها بود که در کنوانسیون رامسر به امضا رسید که تاکنون حدود 167 کشور هم عضو این کنوانسیون شدند در حقیقت جایگاه ویژه تالاب‌ها در چرخه طبیعت و حفظ محیط‌زیست می طلبد نگاه ویژه ای به آن وجود داشته باشد.

نماینده مردم شادگان درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم توجه به احیای تالاب‌ها سبب شده که بسیاری از آنها خشک یا تبدیل به مرداب شود، برخی تالاب‌ها هم محل تخلیه فاضلاب‌ها و پساب‌ها شده است، در واقع روند ناشایست جاری سازمان حفاظت محیط‌زیست اهمیت این موضوع را برای مسئولان و مردم شفاف نساخته است.

 

خشکی تالاب ها به دلیل قطع سهمیه آب

وی با بیان اینکه تنها مردم حاشیه تالاب‌ها وضعیت و اثرات مخرب خشکی آنها را درک کرده و می‌دانند، گفت: قطع سهمیه آب تالاب‌ها یکی از مهم‌ترین دلیل مشکلات پیش‌آمده است؛ در حالی که بر اساس قانون توزیع آب دولت مکلف به تامین آب تالاب‌هاست، دو تالاب بزرگ هورالعظیم و شادگان در استان خوزستان نیز مانند سایر تالاب‌های کشور نابوده شده و چیزی از آنها باقی نمانده است.

ناصری‌نژاد با یادآوری اینکه تالاب‌هایی چون هورالعظیم و شادگان نفس‌های پایانی خود را می‌کِشند، افزود: تالاب هور‌العظیم به دلیل فعالیت استخراج نفت از حیز انتفاع خارج شده و تالاب شادگان در اثر قطع سهمیه آب از کارون و جراحی خشک شده است، مقدار آب باقی‌مانده در تالاب شادگان تنها زه‌آب های نیشکر است که شور بوده و ضرر‌هایی را هم به دنبال داشته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تالاب یک تصفیه کننده طبیعی است که در طبیعت نهادینه شد و برای تلطیف هوا نیز ضروری است، علاوه بر این تالاب‌ها یکی از محلات مناسب باروری ابرها است که هم‌اکنون خشکی تالاب ها سبب کاهش بارش‌ها در مناطق جنوبی و جنوب غرب و افزایش و بروز و ظهور ریزگردها شده است.

 

بودجه تمام مشکلات تالاب را نمی تواند حل کند/ تالاب‌ها نیازمند مدیریت

وی ادامه داد: رطوبت ایجاد شده به موجب تالاب‌ها مانع پخش ریزگردها در هوا خواهد شد اما متاسفانه خشک شدن این تالاب ها سبب بروز ریزگردهای گسترده در این مناطق شده است، علاوه بر این زندگی بسیاری از مردم به خصوص مردمی که در حاشیه تالاب‌ها زندگی می‌کنند از جهت انجام اقداماتی چون صیادی، دامداری، پوشش‌های مختلف گیاهی و زیست‌گاه پرندگان کمیاب و مهاجر به تالاب‌ها بستگی دارد.

ناصری نژاد معتقد است: بودجه یکی از عوامل موثر در احیا تالاب‌هاست اما پیش از آن تالاب نیازمند آب است و انجام اقداماتی چون جلوگیری از ورود پساب و فاضلاب به بودجه وابسته نیست، در حقیقت مدیریت لازمه احیا تالاب‌ها است که سازمان حفاظت محیط‌زیست در این زمینه موفق عمل نکرده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود قوه مدیریتی محرکه می‌تواند موجب تامین منابع و احیا تالاب‌ها شود،  تاکید کرد: بی‌توجهی و عدم اعتنا در مسئولیت سبب خشکی تالاب ها شده بنابراین مشکل اصلی تساهل در حفظ تالاب ها است، مجمع نمایندگان استان نیز تلاش کرده در دوره‌های مختلف از رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و سایران پیگیری کرده اما تاکنون پاسخ مشخصی به ما نداده‌اند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet