هدر اصلی
1395/11/16 15:41:54
سرویس اقتصادی
نمایندگان مجلس تاکید کردند؛

ساماندهی صرافی ها لازمه ی آرامش پایدار در بازار ارز

بحث"ساماندهی صرافی ها" معمولا بعد از نوسانات شدید ارزی و ایجاد مشکلاتی برای اقتصاد کشور مطرح می شود اما تاکنون اجرایی نشده این در حالی است که یکی از لازمه های جلوگیری از فعالیت کاذب در بازار ارز، ساماندهی صرافی ها است.
ساماندهی صرافی ها لازمه ی آرامش پایدار در بازار ارز بحث"ساماندهی صرافی ها" معمولا بعد از نوسانات شدید ارزی و ایجاد مشکلاتی برای اقتصاد کشور مطرح می شود اما تاکنون اجرایی نشده این در حالی است که یکی از لازمه های جلوگیری از فعالیت کاذب در بازار ارز، ساماندهی صرافی ها است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702100197026707.jpg ساماندهی,صرافی,ها,لازمه,ی,آرامش,پایدار,در,بازار,ارز Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی:"ساماندهی صرافی ها" عبارتی است که هرساله بعد از نوسانات شدید در بازار ارز شنیده می شود در هر صورت صرافی،محلی برای محل برای دادوستد انواع ارزها تعریف شده است اما انتقادهای زیاد از سوی مسئولان و فعالان اقتصادی به کارکرد صرافی ها بوده است،

در چند روز گذشته "جهانگیری" معاون اول رئیس جمهور در اظهاراتش اشاره ای به فعالیت صرافی ها داشت و گفت: اقتصاد کشور بعد از تحریم ها از نظام بانکی جداشده و به صرافی ها رفته است؛همچنین اظهار داشت برخی ارزهایی را در صرافی ها خریداری می کنند که آدم متحیر می ماند این پول را برای چه می خواهند.

درهرصورت بانک مرکزی بایدموضوع ساماندهی صرافیها را به سرانجام برساند و اگر یک صرافی، دارای مجوز نیست سریعا باید تعیین تکلیف شود.

نباید فراموش کرد تجربه نشان داده برخی از افزایش قیمت های ارز به دلایل روانی است که منشاء آن گاها در برخی از خبرگزاری ها است.

خبرگزاری خانه ملت درگفت و گو با تعداد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بحث ساماندهی صرافی‌ها را بررسی کرد که  به شرح ذیل است؛

حسینی شاهرودی:بانک مرکزی باید ساختار قانونی و به روز صرافی ها را تبیین و ابلاغ کند

حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات 34067511/5/2016 5:31:11 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103605518145_Thum.jpgمحمدعلی وکیلی حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات
حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات

سیدحسن حسینی شاهرودی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مسئولیت نظارت بر تمام حوزه های پولی و مالی بر عهده بانک مرکزی است، گفت:در طول نزدیک به 30 سال گذشته متاسفانه بانک مرکزی نتوانسته با بازنگری در قوانین به تقویت خود بپردازد و موسسات پولی ومالی و بازارهای کاذب صرافی قارچ گونه در کشور افزایش یافته است.

نماینده مردم شاهرود و میامی با انتقاد از نبود سیستم نظارت بر خط در بانک مرکزی افزود:متاسفانه نظارت برخط بر حوزه های پولی و بانکی همانند موسسات اعتباری، بانک ها و صرافی ها وجود ندارد و وظیفه ذاتی بانک مرکزی برخورد با متخلفان و نظارت بر آنها است.

بانک مرکزی باید ساختار قانونی و به روز صرافی ها را تبیین و ابلاغ کند

حسینی شاهرودی ادامه داد:بانک مرکزی باید صرافی های غیرمجاز را جمع آوری کرده و با متخلفان برخورد کند، همچنین صرافی های مجاز را با رویکرد، قوانین و  مقررات جدیدی حمایت و تقویت کند، تا شاهد شفافیت ارزی در کشور بود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید کنترل بازار ارز را برعهده بگیرد،یادآور شد:زمانی که اراده برای ساماندهی نباشد، بُعد نظارتی و کنترلی نیز آسیب می بیند، لذا بانک مرکزی باید در اولین گام ساختار قانونی، اصولی، به روز و عقلانی صرافی ها را تبیین، تدوین، ابلاغ و حمایت کند و همزمان و به موازات آن با حوزه های غیرمجاز در عرصه پولی و ارزی برخورد کند.

بانک مرکزی امنیت سپرده گذاران ارزی را تامین کند

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه بانک مرکزی باید نگرانی را از جامعه هدف خود بردارد،افزود:بسیاری از افرادی که از صرافی های دستفروش یا غیرمجاز ارز تهیه می کنند، به نوعی می خواهند ردپایی از خود به جای نگذارند و توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد رصد نشوند.

حسینی شاهرودی ادامه داد:بسیاری از افراد به دنبال پولشویی نبوده، بلکه به دنبال امنیت سرمایه گذاری هستند و به همین دلیل سراغ مراجع رسمی همانند بانک ها و صرافی ها نمی روند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: امنیت سرمایه گذاری باید در جامعه به وجود آید، در عین شفاف سازی سرمایه گذار یا صادرکننده که ارزی را وارد کشور کرده باید اطمینان داشته باشد که اگر ارزی را به مراجع رسمی ارائه کند، این سپرده خواهد بود و بانک مرکزی پاسخگو بوده و تضمین می دهد که سپرده گذار هر زمانی که نیاز داشته باشد می تواند ارز خود را برداشت کند.

 

زارع: ساماندهی صرافی ها لازمه ایجاد شفافیت اقتصادی است

رحیم زارع 34067511/8/2016 12:38:33 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611109485777409_Thum.jpgپرویز فتاح رحیم زارع عبدالحمید خدری محمد آشوری تازیانی سید ابوالفضل موسوی بیوکی
رحیم زارع


رحیم زارع درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره عزم دولت برای ساماندهی صرافی ها گفت:تجربه نشان داده بازارهای اقتصادی کشور تحت تاثیر نرخ ارز است.  

نماینده مردم آباده،بوانات و خرم بید درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: ثبات نسبی در بازار ارز باعث می شود؛فعالان اقتصادی بتوانند در فضایی امن اقتصادی  کارهای خود را انجام دهند.

این نماینده مردم درمجلس دهم افزود:تحریم های دشمنان باعث شد بخش قابل توجهی از نقل و انتقال پول از طریق صرافی ها انجام شود که این حجم از مبادلات  مسائل خاص خود را در پی دارد.

لزوم تسریع در ساماندهی صرافی ها

زارع گفت:با وجود اینکه بارها اعلام شده فعالیتهای صرافی ها ساماندهی می شود؛ولی تاکنون این مهم اجرایی نشده است،لذا باید در انجام این مهم کار با سرعت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد:وضعیت بازار ارز  باید به نحوی ساماندهی شود تا برخی از سوداگران نتوانند با اختلال دراین بازار به اقتصاد کشور ضربه وارد کنند.

زارع تصریح کرد:درهر صورت باید فعالان اقتصادی بتوانند نقل و انتقال پول را بدون ریسک انجام داده و فعالیت صرافی ها شفاف و تحت نظارت موثر بانک مرکزی باشد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآورشد:اینکه نقل و انتقالات پول از طریق سیستم بانکی و از طریق گشایش ال سی انجام شود،اقدام خوبی است که باید پیگیری شود.

 

کبیری:نظارت بانک مرکزی در حوزه صرافی ها ضعیف است

سید تقی کبیری 34067511/9/2016 2:26:53 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611105080387376_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
سید تقی کبیری


سیدتقی کبیری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،گفت:باید توجه داشت تجربه بیانگر این است یکی از مسائل موثر در نوسانات شدید ارزی عملکرد برخی از صرافی ها بوده است.

نماینده مردم خوی و چایپاره درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد:باید پذیرفت نظارت جدی درحوزه صرافی ها وجود نداشته است و این موضوع در مشکلات بازار ارز تاثیرگذار بوده است.

کبیری افزود:اقدامات حمایتی از فعالیت صرافی ها، توسط بانک مرکزی بسیار مهم است؛اما همراه با این کار باید اعمال نظارت موثر و کارشناسی انجام شود.

نظارت موثر برعملکرد صرافی ها به معنای سختگیری نیست

وی ادامه داد:عدم نظارت موثر بانک مرکزی بر عملکرد صرافی های می تواند مشکلاتی برای مدیریت بازار ارز از سوی بانک مرکزی فراهم کند.

کبیری با مثبت ارزیابی کردن ساماندهی صرافی ها تصریح کرد: نظارت موثر بر عملکرد صرافی ها به معنای سختگیری برای فعالیت صرافی ها نیست، بنابراین باید امکان تهیه ارز مورد نیاز برای مردم و فعالان اقتصادی وجود داشته باشد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،تاکید کرد:عدم نظارت باعث می شود بخشی از ارزهای تزریق شده در صرافی ها وارد بازار آزاد شود.

 

نادری مطرح کرد: ضرورت عملیاتی شدن ساماندهی فعالیت صرافی ها

شهاب نادری 3406758/7/2016 6:39:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608108536604023_Thum.jpgشهاب نادری
شهاب نادری

 

شهاب نادری درگفت وگو باخبرنگارخبرگزاری خانه ملت،درخصوص ساماندهی صرافی ها گفت:درسال های گذشته به دلیل اعمال تحریم های دشمنان، بحث نقل و انتقال ارز با مشکلاتی روبرو شد و متاسفانه برخی از سوداگران در بازار ارز اختلالاتی را به وجود آوردند.

نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:با توجه به سابقه گذشته،بخشی از افزایش قیمت دلار و ارزهای دیگر به دلیل مسائل روانی و انجام فعالیت های دلالی کاذب در بازار است،بنابراین باید تمامی جوانب اتخاذ شود که فرصت سوءاستفاده برای سوداگران ارز وجود نداشته باشد.

اقدام دولت برای ساماندهی صرافی ها یک اقدام مثبت است

وی افزود:اقدام دولت برای ساماندهی صرافی ها یک اقدام مثبت است که البته مهم این است صرافی ها در عمل ساماندهی شوند،به نحوی که امکان سوءاستفاده وجود نداشته باشد.

تاثیر برخی صرافی ها در ایجاد فضای روانی برای افزایش قیمت ارز

نادری با اشاره به ضرورت انجام نقل و انتقالات پول در بانک ها گفت: تجربه نشان داده برخی از صرافی ها در ایجاد فضای روانی برای افزایش قیمت ارز تاثیرگذار بوده اند،این درحالی است که انجام این گونه اقدامات به اقتصاد ملی ضربه وارد می کند،بنابراین باید صرافی ها ساماندهی شوند.

وی ادامه داد:متاسفانه بازارهای کشور به صورت روانی نیز تحت تاثیر قیمت ارز هستند و در برخی اوقات حتی نوسانات کوتاه مدت نیز بازار کالاها را تحت تاثیر قرار می دهد که باید تدابیری برای مدیریت بازارها صورت گیرد.

دولت درکنار ساماندهی بازار ارز،زمینه رونق بازار بورس و مسکن را نیز فراهم کند

نادری افزود:بحث ضرورت ساماندهی صرافی ها در گذشته نیز مطرح شده اما مهم عملیاتی شدن این موضوع است.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد:علاوه بر ساماندهی صرافی ها، باید دولت زمینه های دیگر را برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم کند،همچنین درکنار ساماندهی بازار ارز،زمینه رونق بازار بورس و بخش تولید مسکن را نیز فراهم کند تا از رونق بازار سوداگری درکشور جلوگیری شود.

حسن نژاد:مجلس از ساماندهی صرافی ها حمایت می کند/ نرخ دلار تثبیت شود

حسن نژاد حسن نژاد3406754/18/2015 2:26:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/04/101531_Thum.jpg
حسن نژاد

 

محمد حسن نژاد گفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،درباره ساماندهی صرافی ها و نقش برخی از آن ها در نوسانات بازار ارز گفت:ساماندهی صرافی ها به این معنا است که فردی  10 میلیارد سرمایه صرافی دارد و فرد دیگری همان صرافی را با 100 میلیون سرمایه دایر کرده است،صاحب یک صرافی مدرک دکترای مدیریت مالی دارد،اما یک نفر مدرک سیکل هم ندارد.

نماینده مردم مرند و جلفا درمجلس شورای اسلامی افزود:ساماندهی صرافی ها از این جهت که حداقل کفایت سرمایه چقدر باشد،چه کسانی بتوانند مجوز تاسیس صرافی داشته باشند،درکدام  شهر چند صرافی وجود داشته باشد و به هر صرافی چقدر دلار  داده شود،صورت گیرد؛بسیار خوب است و باید نظام مند شود و ما در مجلس نیز از آن حمایت می کنیم.

پائین تر آمدن و بالاتررفتن قیمت دلار از قیمت فعلی منطق ندارد

حسن نژاد در پاسخ به این سئوالی درخصوص دخالت برخی صرافی ها در نوسانات نرخ ارز گفت:از آنجاکه دراین باره آمار رسمی از مراجع قانونی به دست ما نرسیده  و حکمی نیز صادر نشده است؛ما هرچه بگوییم  نشر اکاذیب محسوب می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی درباره پائین نگه داشتن قیمت دلار تصریح کرد:قیمت دلار باید کاهش پیدا می کرد؛این اتفاق افتاد هرچند که بالارفتن یا پائین آمدن قیمت دلار مهم نیست؛بلکه ثبات آن مهم است و نرخ ارز باید با همین عددی که وجود دارد،تثبیت شود؛چراکه پائین تر آمدن و بالاتررفتن قیمت دلار از قیمت فعلی منطق ندارد./

پایان پیام

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet