هدر موبایل
1395/11/18 14:31:51
سرویس سیاسی
خانه ملت در آستانه مذاکرات حج گزارش می‌دهد؛

شرایط اعزام حجاج از دیدگاه نمایندگان ملت/ از پرداخت دیه تا اجرای کامل مناسک حج

نمایندگان مجلس معتقدند عربستان سعودی ضمن پذیرش مسئولیت فاجعه سال ۹۴ در جریان حج باید نسبت به پرداخت دیه فاجعه‌دیدگان اقدام کرده و شرایط برای اجرای مناسک کامل حج را فراهم کند.
شرایط اعزام حجاج از دیدگاه نمایندگان ملت/ از پرداخت دیه تا اجرای کامل مناسک حج نمایندگان مجلس معتقدند عربستان سعودی ضمن پذیرش مسئولیت فاجعه سال 94 در جریان حج باید نسبت به پرداخت دیه فاجعه‌دیدگان اقدام کرده و شرایط برای اجرای مناسک کامل حج را فراهم کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201702107976927425.jpg شرایط,اعزام,حجاج,از,دیدگاه,نمایندگان,ملت/,از,پرداخت,دیه,تا,اجرای,کامل,مناسک,حج Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ ماه گذشته بود که سیدعلی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از دعوت عربستان سعودی برای برگزاری مذاکرات مجدد جهت اعزام حجاج به مناسک حج سال 96 خبر داد و گفت که هیأت ایرانی در تاریخ اعلام شده عربستان (5 اسفند ماه) به این کشور سفر می کند تا با بیان مواضع خود به نتیجه مشخصی دست پیدا کند.

در دور گذشته مذاکرات که تا ابتدای سال جاری ادامه داشت سعودی‌ها با ان‌قلت‌هایی که آوردند باعث شدند مذاکرات در نهایت بی نتیجه بماند و جمهوری اسلامی با موانعی که عربستان بر سر راه اعزام حجاج قرار داد، اقدام به اعزام حاجیان به مناسک حج سال 95 نکرد.

از آنجایی که بی نتیجه ماندن مذاکرات و عدم حضور حجاج از جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلفی به ضرر سعودی ها تمام شد اکنون آنها تلاش دارند بار دیگر پای میز مذاکره بنشینند و خود پیش قدم شده و از مسئولان ایرانی دعوت کردند تا در سفری که به عربستان دارند، در این خصوص مذاکره کنند.

نمایندگان مجلس در گفت و گو های جداگانه ای که با خانه ملت داشتند بر این باور بودند که عربستان سعودی باید شروط پیشین جمهوری اسلامی را بی چون و چرا بپذیرد از جمله اینکه مناسک حج به صورت کامل و به همراه مراسم برائت از مشرکین انجام شده و دیه فاجعه دیدگان منا و حادثه سقوط جرثقیل نیز پرداخت شود. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید.

برزگر کلشانی: اعزام حجاج به عربستان بعد از پرداخت دیه فاجعه‌دیدگان ازسوی سعودی میسر است

شهروز برزگر کلشانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: مسئولیت فاجعه ای که در سال 94 در عربستان افتاد به صورت مستقیم برعهده مسئولان سعودی است چرا که سوءتدبیر آنها باعث این وقایع ناگوار شد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: به دنبال حوادث رخ داده در عربستان، مسئولان سعودی حتی اقدام به پرداخت دیه و حق و حقوق حجاج و خانواده های آنها نکرده و از زیر بار آن شانه خالی می کنند لذا تا زمانی که تمام حق و حقوق زائران پرداخت نشده، نباید قضیه اعزام حجاج به مراسم حج صورت گیرد.

شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/9/2016 4:44:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107115209487_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

وی افزود: اجرای مناسک حج همچون دوره های پیشین نیز حق مسلم ایرانیان بوده و موضوعی نیست که دولت عربستان بخواهد یا بتواند مانع اجرای آن شود چرا که خواست ملت ایران و مسئولان اجرای کامل مناسک حج و تأمین نیازهای اساسی مسلمانان در این مراسم است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار تعیین تکلیف نحوه صدور ویزا برای حجاج ایرانی شد و خاطرنشان کرد: در نهایت اگر عربستانی ها با تأمین تمام شرایط جمهوری اسلامی برای اعزام حجاج موافقت کردند لازم است سازوکاری برای صدور ویزای حجاج بین دو کشور تدوین شود.

عبادی: حفظ کرامت حجاج اولین اصل برگزاری مذاکرات حج با عربستان/ شروط اضافی عربستان پذیرفته نشود

نماینده مردم بیرجند در مجلس حجاج ایرانی باید همچون سال‌های گذشته مراسم برائت از مشرکین را در جریان اجرای مناسک حج داشته باشند و شروط اضافی عربستان نباید کرامت حجاج را زیر سؤال ببرد.

سیدمحمدباقر عبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: مسئولان وزارت خارجه و سازمان حج باید به گونه ای در مذاکرات حاضر شده و مواردی را مد نظر قرار دهند که کرامت حجاج حفظ شود.

محمدباقر عبادی راهی 3406756/26/2016 1:55:56 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108832139031_Thum.jpgمحمدباقر عبادی راهی
محمدباقر عبادی راهی

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: پرداخت دیه خانواده فاجعه دیدگان منا و سقوط جرثقیل در مکه و تضمین جان حجاج در برگزاری حج سال آینده کم ترین کاری است که عربستان باید انجام دهد.

وی افزود: متأسفانه عربستان سعودی خود را در برابر فجایع سال 94 مسئول نمی دانست و هنوز هم پاسخگو نیست در حالی که آنها باید خود را نسبت به تأمین امنیت حجاج مسئول و پاسخگو بدانند نه اینکه در نهایت طلبکار نیز باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حجاج ایرانی باید همچون سال های گذشته مراسم برائت از مشرکین را در جریان اجرای مناسک حج داشته باشند و شرط و شروط اضافی عربستان نباید کرامت حجاج را زیر سوال ببرد که این موارد از جمله موضوعاتی است که مسئولان سازمان حج و وزارت خارجه باید در جریان مذاکرات مجدد با عربستان به آن بپردازند.

قاضی زاده هاشمی: ضرورت ایجاد دفتر کنسولگری عربستان در ایران جهت صدور ویزای حجاج

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: این مذاکرات به درخواست عربستان سعودی قرار است برگزار شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: نکته مهمی که باید در این مذاکرات در وهله اول مورد توجه قرار گیرد، تأمین امنیت جانی و مالی حجاج ایرانی و هر زائری است که وارد این کشور می شود در حالی که تا کنون عربستان به این مورد اهمیتی نداده است.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/7/2016 12:04:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611102082761429_Thum.jpg
امیرحسین قاضی زاده هاشمی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

وی افزود: همانطور که هر زائری که وارد ایران می شود ما خود را ملزم به حفظ جان و مال او می دانیم، عربستان نیز باید نسبت به وضعیت امنیتی که برای حجاج تأمین می کند، حساس باشد و تا این مهم محقق نشود نباید اعزام حجاج صورت گیرد.

قاضی زاده هاشمی در ادامه به ضرورت پرداخت دیه فاجعه دیدگان آخرین حجی که ایرانیان به آن مشرف شدند اشاره و عنوان کرد: نکته مهمی که در جریان مذاکرات باید بر آن تأکید شود، پرداخت دیه فاجعه دیدگان است چانچه باید دیه ای که برای خانواده شهدای منا و حادثه سقوط جرثقیل در مکه رخ داده تمام و کمال پرداخت شده و سپس قضیه اعزام حجاج صورت گیرد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر عربستان باید بپذیرد حجاج جمهوری اسلامی مناسک حج خود را همچون دوره های گذشته برگزار کنند و مانع اجرای مراسم برائت از مشرکین نشود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص نحوه صدور ویزای حجاج خاطرنشان کرد: از آنجایی که در حال حاضر سفارتخانه های دو کشور فعال نیستند و عربستان سعودی دفتر حافظ منافع را نپذیرفته و جمهوری اسلامی نیز حاضر به ورود کشور ثالث به این قضیه نیست، لازم است در حد کنسولگری محلی برای صدور ویزای حجاج ایرانی در نظر گرفته شود که این موضوع نیز باید مد نظر مسئولان مذاکره کننده با عربستان سعودی باشد.

بختیار: مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود/ صدور ویزا برای حجاج ایرانی بر اساس عزت باشد

علی بختیار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مذاکرات ایران و عربستان برای حضور زوار ایرانی در مراسم حج اظهار داشت: شاید بهترین پیشنهادی که باید در سازمان کنفرانس اسلامی مطرح شود، این است که مراسم حج شورایی و توسط کشورهای اسلامی اداره شود.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: مناسک حج متعلق به یک کشور نیست، تمامی کشورهای اسلامی می خواهند بدون دغدغه و امنیت خاطر در خانه خدا حضور پیدا کنند.

وی گفت: در مناسکی که وحدت بین جهان اسلام را به نمایش می گذارد باید به موضوعات و نکات مهمی دقت شود بنابراین لازم است که جهان اسلام وحدت را به رخ جهانیان بکشاند با این حساب بهترین پیشنهاد این است که سازمان کنفرانس اسلامی برگزار کننده مراسم حج باشد.

علی بختیار 3406757/10/2016 12:46:09 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104323401052_Thum.jpgعلی بختیار
علی بختیار

این نماینده افزود: مذاکراتی برای انجام مراسم حج در حال انجام است اما از آنجایی که محتوای مذاکرت بر اینکه سازمان کنفرانس اسلامی برگزار کننده باشد نیست، باید این موضوع را از سطح بالاتری مطرح و پیگیری کنیم.

بختیار تاکید کرد: اگر چنین کاری انجام شود می توانیم در جهت بهبود این مناسک و جهان سازی مراسم حج اقدامات جدی تری انجام دهیم.

وی در خصوص نحوه صدور ویزا برای زائران ایرانی در شرایطی که سفارت عربستان در ایران بسته شده است، عنوان کرد: یکی از مواردی که در مذاکرات حج باید به آن پرداخت نحوه صدور روادید برای زائران ایرانی است و باید در این امر عزت ملت ایران در نظر گرفته و تمام شرایط برای تامین امنیت و انجام مناسک در قابل حج ابراهیم لحاظ شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود اینکه مقامات ایرانی بر شروط حضور حجاج ما تاکید دارند اما به نظر می رسد دولت ریاض قصد برآورد کردن شروط ما را ندارد در این وضعیت توصیه می شود دولت انجام سفر به خانه  خدا را تا حفظ و امنیت عزت ایرانی انجام ندهد.

مازنی: اصل مذاکرات با عربستان بر بازگشایی مسیر سفر حج باشد

احمد مازنی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: یکی از مسائلی که باید به عنوان اصل در مذاکرات صورت گیرد این است که مسئولان دستگاه دیپلماسی با نگاه تلاش برای بازگشایی مسیر سفر حج وارد شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از سوی دیگر مه است که ارتباط با ملت های مسلمان و افرادی که از کشورهای مختلف برای مناسک حج شرکت می کنند باید برقرار شده و فاصله ایجاد نشود.

وی افزود: ارتباطی که میان ایرانیان و سایر مسلمانان در جریان سفر حج برقرار می شد باعث رفع بسیاری از شبهات و خنثی شدن بسیاری از توطئه های دشمن در خصوص اسلام و ایران می شد.

احمد مازنی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات 34067511/5/2016 6:48:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611109929241650_Thum.jpgبیست و دومین نمایشگاه مطبوعات
احمد مازنی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات

مازنی ادامه داد: نکته ای که باید در مذاکرات با عربستان مد نظر قرار گیرد مذاکره از موضع بالا و طبق عزت و شأن ملت ایران است و اینکه بعد از این در اجرای مناسک حج کوچکترین جسارتی به حجاج نشود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سعودی ها نباید فراموش کنند که ما از آنها طلبکار هستیم و باید در وهله اول آنها پاسخگوی طلب های گذشته خود باشند و این پاسخگویی نه تنها برای ایرانیان بلکه باید برای سایر حجاجی که از کشورهای دیگر در فاجعه منا حضور داشتند صورت گرفته و حق و حقوق آنها پرداخت شود.

میرزاده: حضور رسانه‌ها روند مذاکرات حج با عربستان را از مسیر منطقی خارج می‌کند

سیدحمایت میرزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: از آنجایی که سرزمین عربستان متصل به ریشه باورها و اعتقادات ماست نباید سیاست دولت ها منجر به دور افتادن مردم از اعتقادات خود شود.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: مردم دوست دارند به سفر حج بروند لذا نباید سیاسیون با دخالت هایی که انجام می دهند مانع این اولویت مردم شوند.

حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgمیرحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

وی در ادامه به عدم رسانه ای شدن موضوع مذاکرات عربستان با ایران درخصوص برگزاری مجدد مناسک حج با حضور ایرانیان تأکید کرد و افزود: جلسات میان مسئولان ایران و عربستان باید به صورت محرمانه باقی بماند تا منافع عمومی ملت در آن لحاظ شود.

میرزاده تأکید کرد: تا کنون نیز رسانه ای شدن قضیه اختلافات میان ایران و عربستان در خصوص برگزاری حج باعث شده مردم ما که بر اساس اعتقادات ریشه ای خود دوست دارند به سفر حج بروند از این حق خود باز بمانند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مسیر منطقی مذاکرات حج صرفا زمانی صورت می گیرد که رسانه ها وارد این قضیه نشوند تا حساسیت طرف مقابل تشدید نشود و اجازه دهند مسئولان دستگاه دیپلماسی و سازمان حج و زیارت با هماهنگی محرمانه با مجلس هرچه سریع تر در خصوص دریافت دیه فاجعه دیدگان و برگزاری مناسک حج سال آینده به نتیجه برسند.

تربتی نژاد: برگزاری کمافی‌سابق مناسک حج از ضروریات پذیرش اعزام حجاج در سال ۹۶

نورمحمد تربتی نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: مهم ترین موردی که باید در جریان مذاکرات مد نظر مسئولان سازمان حج و زیارت و دستگاه دیپلماسی کشورمان باشد، پرداخت کامل دیه فاجعه دیدگان قبل از پذیرش اعزام حجاج در سال آینده است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: قوانین و قواعد بین المللی مربوط به دیه می گوید وقتی کشوری در خصوص فاجعه ای مقصر است باید از لحاظ قانونی دیه افراد خسارت دیده را به صاحبان خود پرداخت کند و این امری جدی است.

نورمحمد تربتی نژاد 3406756/25/2016 12:07:55 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102180227901_Thum.jpg
نورمحمد تربتی نژاد

وی ادامه داد: از این رو تا زمانی که دیه فاجعه دیدگان به صورت کامل پرداخت نشود نمی توان گفت عربستان قصد دارد به شروط خود در مذاکره عمل کند و این موضوع متضمن اصل حکمت و عزت ایرانیان است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در پایان به ضرورت برگزاری مناسک حج همچون دوره های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مناسک حج طبق آن روشی که حجاج ایرانی در گذشته انجام می دادند مناسکی است که در اسلام واجب دانسته شده و حتی مراسم برائت از مشرکین از فلسفه های برگزاری حج است که نمی شود آن را حذف کرد لذا باید برگزاری کاملا مناسک حج کما فی سابق ادامه داشته باشد.

رحیمی: نحوه صدور ویزا برای حجاج ایرانی مذاکرات دوجانبه با عربستان می طلبد

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات ایران و عربستان برای مراسم حج اظهار داشت: دعوتی که از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در حج صورت گرفته است، دعوت دو جانبه نیست، بلکه دعوتنامه ای است که عربستان به صورت گروهی و به عرف سالیانه برای همه کشورهای اسلامی ارسال کرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در مذاکرات پیش روی علاوه بر برنامه ریزی برای مراسم حج، اختصاص سهمیه حجاج کشورهای اسلامی مشخص می شود با این حساب رفع مشکلات و اختلاف نظرهای ایران با عربستان در این نشست جایی ندارد.

علیرضا رحیمی 34067511/8/2016 6:21:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611106446773436_Thum.jpg
علیرضا رحیمی

وی گفت: نحوه صدور ویزا و محل صدور روادید، موضوع فنی و کنسولی است و نیاز به مذاکرات فنی و جداگانه دارد، مذاکره روز 5 اسفند ویژه سهمیه حج و مراسم حج است که نمی تواند در باره روادید گفت و گو کرد.

رحیمی تاکید کرد: با این حساب برای بازگشایی سفارت عربستان در ایران و بهبود و روابط تهران و ریاض باید مذاکراتی دو جانبه و فنی برگزار شود و نمی توان انتظار داشت در مذاکرات اسفندماه درباره تمام اختلاف نظرهای ایران و عربستان گفت و گو و نتیجه گیری شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ایران با صدور ویزا برای زائران حجاج در کشور سوم اعلام موافقت نخواهد کرد، اظهار داشت: باید حافظ منافع در ایران معرفی شود و روابط کنسولی از این طریق پیگیری شود نه اینکه عربستان همچنان به دنبال بی احترامی به حجاج ما باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عربستان یک طرفه روابط خود را با ایران قطع کرده است بنابراین باید با در نظر گرفتن عزت ایرانی، تمام مراحل حج را برای حجاج ما فراهم کند.

دهقانی فیروزآبادی: ایران کشور سوم برای صدور ویزای حج را نمی پذیرد/ عربستان باید این مشکل را حل کند

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات ایران با عربستان در باره مراسم حج اظهار داشت: عربستان به دلایل واهی و یک طرفه رابطه دیپلماسی خود را با ایران قطع کرده و بنابراین از سوی ایران هرگز حج تحریم نشده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد:از آنجایی که با کارشکنی آل سعود روابط تهران و ریاض برهم خورده است، دولت عربستان باید برای حضور مهمانان ایران در مراسم حج برنامه ریزی کند و به فکر نحوه صدور عزتمندانه ویزا برای حجاج ایرانی باشد.

کمال دهقانی فیروزآبادی 34067512/25/2016 5:28:06 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612105265046985_Thum.jpgکمال دهقانی فیروزآبادی
کمال دهقانی فیروزآبادی

وی گفت: دور از ادب است که میزبان، تدارک های لازم و در شأن مهمانان خود را فراهم نکند. اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد این دعوت نقض قرض است و مشخص می شود عربستان تنها ظاهر را حفظ می کند.

دهقانی تاکید کرد: اگر به واقع دولت ریاض موافق حضور حجاج ایرانی است باید مراسم زائران ایرانی را بپذیرند با  عزت با ملت ما برخورد کنند.

این نماینده اظهار داشت: باید تمام امکانات به بهترین شکل ممکن فراهم شود و عزت و کرامت ملت ایران رعایت شود در غیر این صورت مذاکرات پیش روی هرگز نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عربستان برای صدور ویزا به حجاج ایرانی باید پیشنهاد مناسبی داشته باشد و بداند مسئولان ما هرگز صدور ویزا از سوی کشور ثالث را نخواهد پذیرفت.

پژمان فر: عذرخواهی و پرداخت دیه فاجعه‌دیدگان منا از شروط جمهوری اسلامی برای اعزام مجدد حجاج

نصرالله پژمان فر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مذاکراتی که قرار است ایران و عربستان 5 اسفندماه در رابطه با نحوه اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال آینده داشته باشند، گفت: در جریان این مذاکرات حقوق مردم و کشورهای مختلف ضمن توجه به دیپلماسی طرفین، نباید فراموش شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دیپلماسی خارجی ما با رخوت جدی همراه است، عنوان کرد: این موضوع باعث شده بخش قابل توجهی از حقوق مردم ما در رابطه با حج سال 94 تضییع شود و آنطور که  درباره حج انتظار داشتیم دستگاه دیپلماسی با شدت و اقتدار در برابر این اتفاق غلط، واکنش صریح و جدی به خرج نداد که همین باعث جری شدن سعودی ها شد.

نصرالله پژمان فر نصرالله پژمان فر34067511/17/2014 11:25:18 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/11/85123_Thum.jpg
نصرالله پژمان فر

وی افزود: در خصوص فاجعه منا تضییع حقوق خانواده کسانی که عزیزانشان در این فاجعه به شهادت رسیدند و حتی عذرخواهی که از سوی عربستان سعودی صورت نگرفت، همه و همه ریشه در ضعف دیپلماسی ما دارد.

پژمان فر با بیان اینکه در شرایطی که عربستان مجددا موضوع مذاکرات حج را مطرح کرده، مسئولان باید قاطعیت در روند بررسی مسأله داشته باشند، عنوان کرد: عربستان باید بپذیرد که ضمن پرداخت دیه فاجعه دیدگان سال 94 در جریان حج، حجاج ما مراسم برائت از مشرکین را به عنوان بخشی از اعمال عبادی خود در روند مناسک حج اجرا کنند و حتی باید پذیرای این مطلب باشد که نسبت به تأمین امنیت جان و مال مردم تعهد دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص نحوه صدور ویزا بدون فعالیت سفارتخانه عربستان در کشورمان خاطرنشان کرد: اگر دو طرف به فهم مشترکی نسبت به راه اندازی مجدد اعزام حجاج ایرانی شوند، قطعا می توانند راهی برای صدور ویزا نیز تعیین کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet