ایام محرم 1398
1388/03/16 14:04:03
سرویس سیاسی

سخنگوی کمیسیون حقوقی: شورای نگهبان صرفا می‌تواند در چهارچوب قانون آراء را باطل کند

**سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: شورای نگهبان صرفا می‌تواند در چهارچوب مواردی که در قانون آمده است، آراء را باطل کندو تخریب در قانون جزء این موارد نیست.

امین حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی براین که اگر تخریب‌های احتمالی کاندیداها و طرفداران آنها سرنوشت انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد، شورای نگهبان تصمیماتی برای ابطال آراء حوزه‌های انتخابیه اتخاذ می‌کند، تصریح کرد: شورای نگهبان براساس قانون باید بر صحت برگزاری انتخابات نظارت کند یعنی آرایی که توسط مردم به صندوق‌ها ریخته‌ شده است مطابق قانون باشد.

وی افزود: مواردی که شورای نگهبان می‌تواند آراء را ابطال کند در قانون تصریح شده و آن عبارت است از خرید و فروش آراء و تهدید و تطمیع برای بدعت آوردن رای، اما در قانون بحث تخریب جزء مواردی نیست که شورا می‌تواند با استناد به آن، آراء اخذ شده را باطل کند.

رحیمی یادآور شد: اگر پس از رای‌گیری در مواردی برای شورای محترم نگهبان اثبات شد که در حوزه‌ای خرید و فروش رای یا تطمیع و تهدیدی صورت گرفته، این شورا می‌تواند براساس قانون اقدام به ابطال آراء آن حوزه کند.

نماینده ملایر خاطر نشان کرد: این موضوع که قبل از رای‌گیری، عده‌ای در جهت تخریب یک کاندیدا فعالیت کنند براساس قانون تحت عناوین توهین و افترا قابل تعقیب جزایی است.

وی با بیان این که باید جلوی تخریب را قبل از رای‌گیریها گرفت، افزود: تاکنون سابقه نداشته است که شورای نگهبان آراء ماخوذه را به دلیل تخریب باطل کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet