ایام محرم 1398
1388/03/16 16:57:00
سرویس سیاسی
همزمان با بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)

نمایندگان از آرمانهای محقق نشده معمار انقلاب می‌گویند

**امام خمینی (ره)مردی بزرگ به لحاظ اندشیه های سیاسی و افکار نوین بود ایشان آرمانهای بلندی برای انقلاب و جهان در سر داشت، اینک ۲۰ سال از ارتحال این بزرگ مرد می گذرد.

اینکه پس ازاو چه میزان آرمانها و اهداف او در عرصه های مختلف اقتصادی ،‌فرهنگی و ...در جامعه ی اسلامی ایران تحقق یافته است.موضوعی است که این راستا نظرات چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شده ایم که با هم می خوانیم:‌


 حذف کامل ربا از نظام بانکی 

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از جمله آرمان‌های امام(ره) مشارکت حداکثری مردم در فعالیت‌های اقتصادی است.

نماینده تهران افزود: امام (ره) این موضوع را تحت عنوان بسیج سازندگی پیگیری می‌کردند هر چند در غالب سازمان جهادکشاورزی نیز دنبال شد اما آن فراگیری را که امام (ره) مدنظر قرار داده بودند حاکم نشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:از دیگر آرمان‌های تحقق نیافته امام خمینی (ره) رفع محرومیت و فقرزدایی از توده‌های مردم بود هر چند که از سوی دولت‌ها فقرزدایی صورت گرفته اما به نقطه مطلوب نرسیده است.

وی در ادامه با اشاره به عدالت در توزیع ثروت و امکانات عمومی جامعه گفت: دولت‌های مختلف شعار پیگیری عدالت در توزیع ثروت و امکانات را سر داده و البته نیز گام‌هایی را برداشته‌اند اما هنوز شاهد نقطه مطلوب و مد نظر امام خمینی (ره) در برقراری عدالت نرسیده‌ایم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن بیان این مطلب که نظام جمهوری اسلامی از نظر اقتصادی نسبت به کشورهای دیگر منطقه و کشورهای اسلامی سرآمد است گفت: از نظر رشد و توسعه و گسترش رفاه ،کشورمان جایگاه بالایی در اقتصاد منطقه و جهان دارد اما همچنان با هدف اصلی ما فاصله قابل توجهی دارد.

مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به اینکه حذف کامل ربا از نظام بانکی و اعتباری کشور از جمله آرمان‌های امام خمینی (ره) بود که تا رسیدن به نقطه مطلوب آن فاصله داریم گفت: قطع وابستگی بودجه کشور به نفت نیز از جمله آرمان‌های امام خمینی (ره) بود که ما نتوانسته‌ایم این وابستگی را از بین ببریم هر چند که در راستای کاهش این وابستگی قدم‌هایی برداشته شده است.


هنوز به آرمان‌های فرهنگی امام دست نیافته‌ایم

سیدعلی حسینی با بیان این که با گذشت بیست سال از گذشت رحلت بنیانگذار انقلاب ما نتوانسته‌ایم به آرمان‌های فرهنگی دست یابیم گفت: متاسفانه امروز در بخش گسترده‌ای از جامعه رذایل اخلاقی جای فضایل اخلاقی را گرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آرمان‌های حضرت امام (ره) همه بر گرفته از مفاهیم ناب اسلامی بود که ما آن را در طول مبارزه و پیروزی انقلاب و یازده سالی که حضرت امام(ره) رهبر و حاکم نظام اسلامی بودند شاهد بودیم و دیدیم که چیزی غیر از تطبیق رفتار امام(ره) با اندیشه اسلامی وجود ندارد.

وی افزود: وقتی ما به مولفه‌های اسلامی مراجعه می‌کنیم و در اندیشه حضرت امام کاوش می‌کنیم می‌بینیم در اندیشه ایشان فرهنگ دارای اهمیت والایی است.

حسینی به سخنرانی‌های متعدد حضرت امام (ره) اشاره کرد و گفت: حضرت امام(ره) در سخنان خود همواره به بحث فرهنگ می‌پرداختند و می‌فرمودند: اگر فرهنگ درست شود بسیاری از مشکلات مردم نیز حل می‌شود و در جایی دیگر ایشان می‌فرمایند: ما باید مسلسل‌ها را تبدیل به قلم کنیم که این نیز بیانگر بعد دیگری از اندیشه‌های حضرت امام (ره) است.
 
نماینده نیشابور راه رسیدن به آرمان‌های معمار انقلاب را تلاش همه جانبه خواند وگفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند این آرمان‌ها را محقق کند و همه مسئولین و نهادهای مختلف از جمله نهاد خانواده در این امر نقش به سزایی دارند.

وی با بیان این که امروز روز عمل است خاطر نشان ساخت: به اندازه کافی شعارها داده شده است ولی دیگر امروز خط مشی‌ها مشخص گردیده است و هر کس در هر مسئولیتی باید برای رسیدن به این آرمان‌ها تلاش کند.

حسینی افزود: فرهنگ بخشنامه پذیر نیست و وزارت ارشاد و دستگاه‌های نظارتی تنها  می‌توانند آن را محک بزنند.

ایده استقلال اقتصاد اسلامی امام (ره) هنوز جامه عمل نپوشیده است 

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز اظهار داشت: جریان‌های موجود در کشور عمدتا به دنبال ایده‌ هایی که رایج بود رفتند و آثار منفی را در دوره‌های مختلف شاهد بودند و هنوز ایده محوری حضرت امام (ره) در اقتصاد یعنی استقلال اقتصاد اسلامی جامه عمل به خود نگرفته است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  افزود: امام خمینی (ره) تاکید زیادی بر استقلال اقتصاد اسلامی از دو اقتصاد رایج (غیر سوسیالیستی و سرمایه‌داری) داشتند.

وی گفت: معمولا جریانات سیاسی و داخلی به دلیل فقدان برنامه هیچگاه به دنبال رسیدن به مدلی که امام خمینی (ره) پیشنهاد کرده بودند نرفتند.

نماینده تبریز با اشاره این مطلب که جریانات سیاسی گاهی به سمت اقتصاد سوسیالیستی و گاهی نیز به سمت اقتصاد سرمایه‌داری غیر همراه با عدالت تغییر مسیر دادند گفت: این جریانات در حوزه اقتصاد افراط و تفریط‌ هایی را صورت داده‌اند در حالی که می‌توانستند هم از تجارب بشری استفاده کننده و هم موازین اسلامی را تعریف کرده که البته به دو عنصر مطالعات بنیادی و پشتکار مناسب نیاز دارد.


 کار اصلی‌که بتواند تاثیر متقابل‌حوزه و دانشگاه را نشان دهد صورت نگرفته است  

محمد رضا باهنربا اشاره به موضوع وحدت حوزه و دانشگاه گفت: در این خصوص شعارهایی داده شده ولی کار اصلی که بتواند حوزه را بردانشگاه و دانشگاه را بر حوزه تاثیر‌گذار نماید صورت نگرفته است .

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلام در رابطه با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) در حوزه فرهنگ که مورد کم‌توجهی و غفلت قرار گرفته گفت: مسایل فرهنگی نظام و انقلاب در سیاست‌های راهبردی بوده که در جریان نهضت حضرت امام (ره) مطرح شده است.

وی تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی چتر سنگینی بر روی مسایل فرهنگی کشور افتاد و پس از پایان جنگ در ابتدا این مسایل مورد غفلت قرار گرفت ولی در سال‌های 70الی 72 رهبر انقلاب اشارات بسیاری به موضوع تهاجم فرهنگی داشتند و فرمودند که دشمن عقبه کشور را هدف قرار داده است که متاسفانه در آن سال‌ها حساسیت چندانی از سوی دولت در این خصوص صورت نگرفت و برنامه‌ ویژه‌ای برای موضوعات فرهنگی وجود نداشت.

عضو کمیسیون فرهنگی در ادامه گفت: پس از دوم خرداد سال 76 روند رسیدگی به امور فرهنگی بهتر شد.وی با بیان این که ما فاقد یک فضای آرمانی در حوزه فرهنگ هستیم یادآور شد برای رسیدن به این فضا راه طولانی در پیش داریم. 

نماینده تهران درادامه به شور بالای موضوعات عقیدتی و فرهنگی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: فضای تفهیم معارف اسلامی بیشتر در حوزه‌های علمیه و اینگونه مراکز خلاصه می‌شود که البته در فضای قرآنی کارهای بزرگی در سطح جامعه از سوی گروه‌های مردمی صورت گرفته است.

نائب رئیس دوم مجلس در ادامه موضوع وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح کرد و گفت: در این خصوص شعارهایی داده شده ولی کار اصلی که بتواند حوزه را بردانشگاه و دانشگاه را بر حوزه تاثیر‌گذار نماید صورت نگرفته است ولی برخی اقدامات انجام شده که کافی نمی‌باشد.

باهنر افزود:در موضوع مسایل اجتماعی تلاش‌های بسیاری برای حضور مردم در صحنه مدیریت کشور صورت گرفته است تا جایی که امروز حضور پرشور مردم را در صحنه‌های انتخاباتی کشور و ایام ا..شاهدیم که در این خصوص عملکرد دولت نهم تاثیر به سزایی را در پی داشته است.


به تعدیل اقتصادی نرسیده‌ایم

نماینده شیراز گفت: پس از جنگ خصوصی سازی هم داشته‌ایم اما به تعدیل اقتصادی نرسیده‌ایم، فعالیت‌ها و موفقیت‌ها نسبی بوده و متوقف شده است.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اقتصاد مبتنی بر عدالت، رشد و توسعه مدنظر حضرت امام خمینی (ره) بوده است، اقتصادی که بتواند جایگاه کشور ما را در منطقه و دنیا ارتقا دهد و از طرف دیگر برکات اقتصادی را در منطقه بین دهک‌های مختلف به همراه داشته باشد.

نماینده شیراز گفت: قانون اساسی و دیدگاه‌های ما کاملا منطبق بر اصول و آموزه‌های قرآنی است همچنین ایده‌های امام نیز برگرفته از قرآن و سیره بزرگان دینی ما است.

قادری افزود: مساله‌ای که به عنوان اصول کلی مدنظر امام(ره) بوده است اینکه هر رشد و توسعه‌ای مدنظر ما نیست، عدالت اجتماعی است که مدنظر و مورد توجه است.وی گفت: عدالت اجتماعی باید به گونه‌ای باشد که حداقل‌ها را برای اقشار مختلف فراهم نماید.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی تامین اجتماعی بسیار مهم است گفت: باید برای افرادی که تمکن مالی ندارند حداقل‌های اجتماعی را تامین کرد.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نگاه‌هایی که در اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی وجود دارد و باید مدنظر قرار گیرد. مااز لحاظ قوانین و گفتار جلو اما در عمل عقب هستیم.

نماینده شیراز با بیان اینکه انقلاب برهه‌هایی را پشت سر گذاشته است گفت: بیشتر فعالیت‌ها بر محور اقتصاد دولتی گذاشته شده است پس از جنگ خصوصی سازی هم داشته‌ایم اما به تعدیل اقتصادی نرسیده‌ایم. فعالیت‌ها و موفقیت‌ها نسبی بوده و متوقف شده است.

قادری در خاتمه افزود: امیدواریم به مرور زمان اشکالات بر طرف شود و چارچوب‌ها مهیا شده و مقدمات برای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی مهیا شود. 

یکی از آرمانهای امام (ره) رشد و شکوفایی کشور با گرایش عدالت محور بود

حسن ونایی گفت: نظر حضرت امام(ره) این نبود که در فقر و بدبختی به سر ببریم و الگوی توسعه غرب را ایجاد کنیم بلکه باید رشد و شکوفایی را با گرایش عدالت محور داشته باشیم.


حسن ونایی نماینده ملایر در مورد محقق نشدن برخی آرمان‌های اقتصادی امام خمینی (ره) ضمن بیان این مطلب که در عرصه بین المللی کشورمان باید از نظر فرهنگی، ایدئولوژی، الگویی برای ملت‌های آزاده کشور باشد گفت: حضرت امام (ره) در اقتصاد نظرشان این بود که بتوانیم به سمتی برویم تا ملتی داشته باشیم که در سایه مکتب شیعه، مرفه و آبرومنددرسطح بین المللی باشند.

وی گفت: امام تولید ثروت را نفی نمی‌کردند بلکه آنچه را که نفی می‌کردند فاصله طبقاتی بود و معتقد بودند که تولید ثروت نباید موجب شکاف طبقاتی شود که البته این موضوع در نظام سرمایه داری بلوک غرب این مساله مشهود است و اختلاف جدی و فاحش بین جامعه وجود دارد اما امام خمینی (ره) این مساله را نفی می‌کردند.

نماینده ملایر گفت: امام خمینی (ره) معتقد بود مردم با قدرت و خلاقیت به سمت تولید بروند ما در طول دوره سازندگی پس از جنگ شاهد این مساله بودیم که به سمت شکوفایی اقتصادی در تمام عرصه‌ها رفته‌ایم و در حال حاضر وضعیت اقتصادی ما نسبت به اول انقلاب قابل قیاس نیست در بسیاری شاخص‌ها رشد عالی داشته‌ایم و در بسیاری نیز رشد توسعه کشورمان مثبت بوده است.

وی افزود: امام خمینی (ره) معتقد بودند که جمهوری اسلامی قدرت جاذبه بسیار بالایی دارد و در این راستا ما نیز قدم‌هایی را در سطح کلان بین الملل برداشته‌ایم.

ونایی افزود: نظر حضرت امام(ره) این نبود که در فقر و بدبختی به سر ببریم و الگوی توسعه غرب را ایجاد کنیم بلکه باید رشد و شکوفایی را با گرایش عدالت محور داشته باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ضمن بیان این مطلب که مردم باید وارد عرصه اقتصادی کشور شوند گفت: سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که مد نظر مقام معظم رهبری است و همچنین آرمانهای امام(ره) که از سوی مقام معظم رهبری در سند چشم انداز نیز آمده است به درستی اعمال نشده است و باید گام‌هایی را برای رسیدن مطلوب به آن برداریم. 

 

زیرساخت‌ها درحوزه فرهنگ ضعیف است

 حیاتی اظهار داشت:‌ در حوزه فرهنگ زیرساخت‌ها ضعیف است و برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت و برنامه‌های نرم افزاری آن چنان که مدنظر حضرت امام راحل بود اجرا نشده است.

محمدعلی حیاتی نماینده لامرد در خصوص راه‌های نرفته در جهت تحقق آرمان‌های امام خمینی (ره) در طی 20 سال گذشته گفت: با توجه به تاکیدات امام خمینی(ره) به این مضمون که انقلاب ما انقلاب فرهنگی است، این انقلاب برای اعتلای فرهنگ بخصوص فرهنگ اسلامی که شایسته مردم اسلامی ما باشد پدید آمده است.

وی با بیان اینکه پس از گذشته 30 سال از این انقلاب ما به پیشرفت‌های زیادی دست یافته‌ایم، افزود: اما از بعد فرهنگی آنگونه که باید اقدامی صورت نگرفت.

حیاتی ادامه داد:‌ در این حوزه زیرساخت‌ها ضعیف است و برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت و برنامه‌های نرم افزاری آن چنان که مدنظر حضرت امام راحل بود اجرا نشده است.
 
نماینده لامرد با بیان اینکه می‌بایست در حوزه فرهنگ اقدامات بیشتری انجام می‌دادیم خاطرنشان کرد: فرهنگ عام است و خیلی از بخش‌های چون نظام آموزش و پرورش، ورزش، رسانه‌ها، جراید، سینما و تئاتر را در برمی‌گیرد اما متاسفانه به این حوزه توجه جدی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ باید در متن کار مسئولین و دولتمردان نظام قرار گیرد تصریح کرد: فرهنگ اسلامی را باید در درون جامعه نهادینه کنیم.

حیاتی افزود: اما متاسفانه نه فرهنگ اسلامی را در کشور نهادینه کردیم و نه از سوی دولت‌های سابق کار جدی در این باره صورت گرفته است. مثلا در زمینه پوشش اسلامی بعنوان یک ارزش و آرمان انقلابی چه زیرساخت‌هایی را برای نهادینه کردن آن در جامعه در نظر گرفتیم. در حالی که می‌بایست در این زمینه بطور جدی و اساسی اقداماتی صورت می‌گرفت.

وی اظهار داشت: بیشتر مسایل کشور ریشه فرهنگی دارد و فرهنگ نیز به این صورت نیست که یک شبه بوجود آمده باشد بلکه در طی سال‌ها و به مرور زمان در یک جامعه نهادینه می‌شود لذا برای جایگزین کردن فرهنگ اسلامی به جای فرهنگ گذشته باید با برنامه پیش رفت.

نماینده لامرد گفت: متاسفانه فرهنگ تاکنون در حاشیه قرار گرفته است. البته در بخش‌‌های مختلف دیگر چون سیاست و اقتصاد عملکرد خوبی داشته‌ایم اما در بعد فرهنگی هنوز با آرمان‌های امام راحل فاصله داریم. 

 

 رسانه ملی با آرمان‌های امام(ره)فاصله زیادی دارد

نماینده مشهد: رسانه ملی با آرمان‌های حضرت امام(ره) که می فرمود صدا وسیما باید دانشگاه باشد هنوز فاصله زیادی دارد.

جواد‌ آرین منش نایب رئیس کمیسیون فرهنگی خصوص راه‌های نرفته در جهت تحقق آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) گفت: یکی از آرمان‌های امام راحل تحقق یک جامعه ایده‌آل تمام عیار اسلامی است جامعه‌ای که از ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی اسلامی برخوردار بوده و از وابستگی به قدرت‌ها بدور باشد.

وی با بیان اینکه جامعه آرمانی امام راحل (ره) جامعه‌ای است که عدالت در آن حکمفرما بوده و در واقع یک جامعه مبتنی بر تعالیم الهی و اسلامی به تمام معنی باشد، افزود: البته می‌توانیم بگوییم تاکنون در مسیر آرمان‌های امام حرکت کردیم اما اینکه اهداف امام (ره) همین جامعه بوده است، اینطور نیست. وضعیت موجود با وضعیت جامعه ایده‌ال مدنظر حضرت امام(ره) در ابعاد مختلف فاصله زیادی دارد.

نماینده مشهد ادامه داد: مثلا در زمینه تحقق اقتصاد اسلامی نتوانستیم در جامعه گام‌های موثری برداریم و هنوز بانکداری اسلامی و شیوه اداره امور مملکت تا رسیدن به وضعیت ایده‌ال مورد نظر امام(ره) فاصله دارد.

وی تصریح کرد: تحقق همه اهداف قانون اساسی که مورد توجه امام (ره) بوده یک جامعه اسلامی است که هنوز با آن فاصله داریم فرهنگ اسلامی به مفهوم واقعی کلمه در جامعه تحقق پیدا نکرده است.

آرین منش با بیان اینکه آموزش و پرورش مبتنی بر آرمان امام راحل نیست، گفت: تربیت اسلامی که مدنظر امام است و نیز تربیت افرادی که متخلق به اخلاق اسلامی ، مومن و متعهد، دارای وجدان کاری و انضباط اجتماعی باشند هنوز در کشور محقق نشده است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های ما هنوز با آنچه که مورد نظر امام (ره)بوده که باید اسلامی باشند فاصله دارد. صدا و سیما نیز که به فرموده حضرت امام(ره) باید دانشگاه باشد هنوز با آرمان‌های ایشان فاصله زیادی دارد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: البته حرکت در مسیر تحقق آرمان‌های حضرت امام را آغاز کرده‌ایم و گام‌‌های نیز در این زمینه برداشتیم اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب باید تلاش زیادی انجام دهیم.

وی گفت: اهدافی که مقام معظم رهبری در برنامه چشم انداز 20 ساله در زمینه‌های اقتصادی، دستیابی به فناوری پیشرفته، توسعه علم و فرهنگ اسلامی و ... ترسیم کردند در واقع همان مسیری است که مورد نظر امام (ره) بوده است.

آرین منش خاطرنشان کرد: لذا برای تحقق آرمان‌های امام راحل و دستیابی به اهداف بلند به تلاش، کوشش، عزم و اراده ملی نیاز داریم.

 

 تحقق عدالت اقتصادی در شعارها و برنامه‌ها

نماینده زاهدان گفت: آن چه بعد از رحلت امام(ره) انجام شده است عدالت اقتصادی در شعارها و برنامه‌ها بوده است اما باید تلاش کنیم تا بتوانیم به صورت ریشه‌ ای در جهت رفاه نسبی به اهداف مدنظر ایشان دست یابیم.
 
"پیمان فروزش "نایب رییس کمیسیون اقتصادی با بیان این که یکی از آرمان‌های امام(ره) بحث عدالت اقتصادی بود اظهار داشت: ایشان این مبحث برای اولین بار در اقتصاد اسلامی اعلام کردند.

نماینده زاهدان خاطر نشان کرد: در این ارتباط لازمست تولید ثروت و توزیع امکانات را باید برای اقشار محروم گسترش دهیم .

وی تصریح کرد: این مسائل در دستورالعمل‌ها بوده است اما به صورت جدی عمل نشده است لذا باید زیرساخت‌ها را برای اجرایی و عملی شدن عدالت اقتصادی قوی سازیم .

 

 خدمت به محرومین کمتر مورد توجه واقع شده است

 
نماینده شاهین شهر اظهار داشت: یکی از آرمان‌های حضرت امام(ره) بحث خدمت به محرومین بود که تاکنون کمتر به آن توجه شده است.

محمود حسینی دولت آبادی نماینده برخوار و شاهین شهر در خصوص راه‌های نرفته در جهت تحقق آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) گفت:با توجه به فرموده حضرت امام (ره) که انقلاب ما انقلاب پابرهنه‌ها بوده است لذا باید بیشتر به آنها توجه کنیم و مسئولین و دولتمردان کشور نیز باید خدمت به این قشر مستضعف را سرلوحه کار خود قرار دهند.

نماینده بروجرد: محرومیت‌زدایی و استقرار عدالت آن بخش از آرمان امام(ره) است که هنوز به آن دست نیافته ایم .

وی اظهار داشت: آنچه که تا اندازه‌ای بدان نرسیده‌ایم موضوع مهم محرومیت‌زدایی و رسیدگی به محرومین و استقرار همه جانبه عدالت است.

هادی مقدسی نماینده بروجرد در خصوص راه‌های نرفته در جهت تحقق‌ آرمان‌های امام خمینی(ره) گفت: آرزو می‌کردم امام راحل در میان ما می‌بودند تا وفاداری و ارادت این مردم را به آرما‌ن‌ها و راه خود به عینه می‌دیدند و تحقیر شدن آمریکای ابرقدرت را در مقابل اراده امت خویش مشاهده می‌کردند.

وی افزود: ما باید با تمام وجود این ملت را تحسین کنیم که بعد از رحلت امام(ره) این چنین ارادتمندانه و وفادار با تبعیت از جانشین خردمند ایشان موفق شدند اکثر قریب به اتفاق آمال و آرزوها و آرمان‌های امام(ره) را تحقق ببخشند.

مقدسی با بیان این که امروز تحقق اهداف و آرمان‌های حضرت امام(ره) کم و بیش قابل مشاهده است، خاطر نشان کرد: عزتمندی و اقتداری که امروز نظام جمهوری اسلامی برای مردم به ارمغان آورده متاثر از عشق این امت به امام(ره) و پیروی آنها از جانشین با کفایت ایشان مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به این که اکثریت قریب به اتفاق ایده‌ال‌ها و آرمان‌های امام راحل در خصوص انقلاب تحقق پیدا کرده است، ادامه داد: آنچه که تا اندازه‌ای هنوز بدان نرسیده‌ایم موضوع مهم محرومیت‌زدایی و رسیدگی به محرومین و استقرار همه جانبه عدالت است.

نماینده بروجرد خاطر نشان کرد: نقصانی که امروز در زمینه آرمان‌های امام(ره) مواجه هستیم عدالت و پیشرفت است که مقام معظم رهبری برای جبران این کاستی دهه چهارم انقلاب را دهه تحقق عدالت واستقرار پیشرفت نامگذاری کرده است که در حقیقت توانسته باشیم همه آرمان‌های امام(ره) دست یافته تلقی کنیم.

وی تصریح کرد: عدالتی که مورد نظر امام راحل و مقام معظم رهبری است یک عدالت گسترده در تمامی ابعاد جامعه است که با استقرار آن اقتدار داخلی و بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی چند صد برابر خواهد شد و با تشعشع خورشید عدالت است که جمهوری اسلامی اگر به معنی واقعی طلوع کند ما نیازی به صدور انقلاب نداریم بلکه چشم‌های تمامی مستضعفین جهان به سوی این آب وخاک و به سمت خورشید عدالت گستر جمهوری اسلامی خیره خواهد شد.

مقدسی گفت: آن زمان است که می‌توانیم ادعا کنیم روح امام(ره) از به ثمر رسیدن زحمات خود و برکت خون شهیدان راضی و خشنود خواهد بود.نماینده خرم آباد: برای رسیدن به آرمان‌های والای امام (ره) بایستی تفکرات آن حضرت را نهادینه کنیم رضا رحیمی نسب اظهار داشت: برای رسیدن به آرمان‌های والای حضرت امام (ره) بایستی تفکرات آن حضرت را نهادینه کنیم.

نماینده خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که شخصیت امام راحل شخصیتی فراموش ناشدنی و ماندگار برای همه تاریخ است خاطر نشان ساخت: به لحاظ اجتماعی و فرهنگی بسیاری از آرمان‌های امام خمینی(ره) تحقق نیافته است و درهمین راستا از تفکرات آن حضرت در حوزه‌های گوناگون نتوانسته‌ایم بهره کافی و مناسب ببریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود:در موضوعات اجتماعی امام(ره) بیشترین توجه‌شان به محرومین و مستمندان بود ولی باید دید امروز هدف دستگاه‌های ما محرومین و مستضعفین هستند یا خیر.

نماینده خرم آباد با تاکید بر این که تفکرات امام خمینی (ره) باید نهادینه شود اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در جهت احقاق تفکرات آن امام راحل تلاش‌های بسیاری می‌کنند که بایستی مدیران میانی و اجرایی این نگاه را در نوع مدیریت خود حاکم کنند.

وی افزود: نگاه امام(ره) به محرومین ومستضعفین به گونه‌ای بود که در سخنان ایشان به وضوح می‌توان به آن پی برد وبه همین جهت برای رسیدن به این مهم و اجرای این آرمان‌ها بایستی در تفکرات ایشان بازنگری اساسی صورت دهیم.

رحیمی‌نسب تصریح کرد: تراز ما باید تفکرات حضرت امام(ره) باشد و ما بایستی در مسیری که ایشان مشخص کرده‌اند گام برداریم تا بتوانیم اهداف انقلاب و آرمان‌های آن حضرت را محقق نماییم.

 

بسترسازی برای برخورداری تمامی مردم از منابع اقتصادی می‌تواند راهگشا باشد  

نماینده کاشان با بیان اینکه برای رسیدن به عدالت اقتصادی باید توزیع ثروت در جامعه صورت گیرد اظهار داشت: ایجاد تسهیلات و بسترسازی برای برخورداری تمامی مردم می‌تواند راهگشا باشد.

اصغر گرانمایه با بیان اینکه خوشبختانه با ورود به عصر جدید ما شاهد پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در ابعاد مختلف بوده‌ایم گفت: اما آنچه مسلم است اینکه اهدفی را که حضرت امام (ره) برای نظام جمهوری اسلامی ایران مدنظر داشته‌اند به همه آن اهداف نرسیده‌ایم.

نماینده کاشان در ادامه اظهار داشت: اگر چه پیشرفت و توسعه اقتصادی و تحسین برانگیزی داشته‌ایم اما تا اهداف ایده‌ال امام راحل راه زیادی داریم. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: یکی از اهداف امام (ره) توجه به مناطق محروم بوده است که بعد از انقلاب به آن توجه فراوانی شده است.

وی همچنین گفت: برای وضعیت اقتصادی چشم انداز بیست ساله را شاهد هستیم که اگر چه دست یابی به اهداف سند چشم انداز قدری مشکل است اما تمام تلاش این است که آرمان‌های حضرت امام (ره) جامه عمل پوشانده شود.

گرانمایه پور با بیان اینکه برای رسیدن به عدالت اقتصادی باید توزیع ثروت در جامعه صورت گیرد اظهار داشت: ایجاد تسهیلات و بسترسازی برای برخورداری تمامی مردم می‌تواند راهگشا باشد.

وی تصریح کرد: یکی از مسایلی که باید سال‌های پس از رحلت امام (ره) باید مورد توجه قرار می‌گرفت برخورد با مفسدان اقتصادی بوده است که در تمام شبکه‌های بانکی و تعاونی‌ها وجود داشته‌اند.

نماینده کاشان افزود: از جمله عللی که نتوانسته‌ایم به عدالت اقتصادی دست بیابیم عدم برخورد با مفسدان اقتصادی بوده است.وی افزود: علیرغم فرمان امام(ره) و مقام معظم رهبری برای برخورد با این مفسدان و فرمان 8 ماده‌ای که برای مبارزه با فقر و فساد اعلام شد اما ستاد مبارزه با فساد و تبعیض موفق نبوده است.باید زمینه را برای پذیرش اسلام در جهان فراهم نماییم

نماینده تهران گفت:ما هنوز در گام‌های اول انقلاب اسلامی هستیم و نباید این گونه فکر کنیم که انقلاب به پیروزی رسید و ما نیز به اهداف نهایی رسیدیم و دیگر وظیفه‌ای نداریم بلکه باید زمینه را برای پذیرش اسلام در جهان فراهم نماییم.

علی مطهری نماینده مردم تهران در خصوص اقدامات انجام نشده جهت تحقق آرمان‌های حضرت امام خمینی(قدس‌الشریف) گفت: یکی از اهداف امام (ره) از انقلاب بازگرداندن شخصیت سیاسی، ملی به ملت ایران و جایگزین نمودن اعتماد به نفس به جای خودباختگی نسبت به دنیای غرب بود که ما باید این راه را ادامه دهیم.

وی افزود: ایران دارای بهترین مکتب، فلسفه، ادبیات، سوابق تاریخی، کتاب و فرهنگ و روش زندگی است اگر تحت تاثیر تبلیغات گسترده غربی‌ها و ماهواره‌ها قرار گیریم کم کم اعتماد خود را نسبت به انقلاب از دست می‌دهیم.

مطهری با بیان این که این آرمان‌ها منحصر به حضرت امام نبود ادامه داد: استاد شهید مطهری نیز روی این مسائل تاکید داشت.وی تصریح کرد: بهترین راه جهت تحقق آرمان‌های حضرت امام(ره) این است که ایمان به اسلام و اجرای احکام اسلامی را درمردم تقویت کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی گفت: اهداف دیگر حضرت امام(ره) همچون آزادی تفکر، عدالت، معنویت را مورد توجه قرار دهیم. عدالت منهای معنویت تحقق پیدا نخواهد کرد و در اسلام عدالت با پشتوانه معنویت، اخوت و برادری اسلامی تداوم خواهد داشت.وی اظهار داشت: باید ارزیابی کنیم در طی این بیست سال که از رحلت حضرت امام (ره) می‌گذرد آیا در رسیدن به این اهداف موفق بوده‌ایم.

مطهری با بیان این که باید تلاش کنیم این اهداف هر چه بیشتر زنده شود، ادامه داد: رساندن پیام انقلاب اسلامی به دنیا نیز یکی دیگر از اهداف امام راحل بود که در این زمینه تا اندازه‌ای موفق بوده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد:امروز آثاری که از اسلام در دنیای اروپا و آمریکا می‌بینیم و نیز تحولی که از نظر بیداری اسلامی در خاورمیانه و همه کشورهای اسلامی می‌بینیم، نشان می‌دهد از نظر ابلاغ پیام انقلاب اسلامی به دنیا تا حد قابل قبولی موفق بودیم و باید این راه را همچنان ادامه دهیم.

نماینده تهران گفت: البته ما هنوز در گام‌های اول انقلاب اسلامی هستیم و نباید این گونه فکر کنیم که انقلاب به پیروزی رسید و ما نیز به اهداف نهایی رسیدیم و دیگر وظیفه‌ای نداریم بلکه باید زمینه را برای پذیرش اسلام در جهان فراهم نماییم.  
 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet