هدر موبایل
1395/11/23 11:44:01
سرویس اجتماعی
کیخا:

تعداد یوزهای کشور به کمتر از 100 قلاده رسید/ لزوم ایجاد محدوده ای هوشمند برای حفاظت و احیای نسل یوز ایرانی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تعداد یوزهای موجود در کشور را کمتر از ۱۰۰ قلاده دانست و بر لزوم ایجاد محدوده ای هوشمند برای حفاظت و احیای نسل یوز ایرانی تاکید کرد.
تعداد یوزهای کشور به کمتر از 100 قلاده رسید/ لزوم ایجاد محدوده ای هوشمند برای حفاظت و احیای نسل یوز ایرانی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تعداد یوزهای موجود در کشور را کمتر از 100 قلاده دانست و بر لزوم ایجاد محدوده ای هوشمند برای حفاظت و احیای نسل یوز ایرانی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105528056115.jpg تعداد,یوزهای,کشور,به,کمتر,از,100,قلاده,رسید/,لزوم,ایجاد,محدوده,ای,هوشمند,برای,حفاظت,و,احیای,نسل,یوز,ایرانی Icana

احمدعلی کیخا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تدوین لایحه‌ای  به منظور ارتقای کمی وکیفی حفاظت از زیستگاه های یوز، گفت: در حفاظت از این گونه نادر جانوری منع قانونی وجود ندارد و بر همین اساس مجلس در لایحه برنامه ششم دولت را به تهیه، تدوین و اجرای برنامه های عمل حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست و خطر انقراض حیات وحش کشور با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت های داوطلبانه اشخاص حقیقی و حقوقی زیست یار مانند سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی مکلف کرد که یوز هم در این راستا قرار می گیرد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته بحث اعتبارات در این رابطه مطرح می شود که می طلبد سازمان برنامه و بودجه منابع مالی مورد نیاز این طرح را در طول برنامه ششم تامین کند.

وی با بیان اینکه حدود 15 سال از تدوین پروژه حفاظت از یوز آسیایی می گذرد، تصریح کرد: هر چند تلاش زیادی برای حفاظت از یوز آسیایی انجام شده اما متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم تعداد آنها را افزایش داده و خطر انقراض این گونه را کاهش دهیم.

کیخا با یادآوری سفر اخیر خود به استان یزد برای حضور در مراسم افتتاحیه بهره برداری از نخستین قرق‌های اختصاصی، گفت: قانون‌گذاری قرق های اختصاصی مربوط به سال ۱۳۴۶ است ولی پس از گذشت ۵۰ سال این قانون احیاء شد و با همت سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌های مربوطه به بهره برداری رسید؛ البته استان یزد اولین استانی است که به این حوزه وارد شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تعداد یوزهای موجود در کشور را کمتر از 100 قلاده دانست و افزود: واقعیت آن است که باید محدوده هوشمندی به وسعت 100 الی 200 هزار هکتار به عنوان یک منطقه مرکزی از زیستگاه یوز مثلا در استان هایی مانند یزد یا در بخش هایی از سمنان با تخصیص اعتبارات ویژه ایجاد شود تا گونه های در معرض انقراض در یک محدوده وسیعی بتوانند با اطمینان زاد و ولد و تکثیر یابند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم، ادامه داد: در این رابطه می توان بعد از آنکه هدف نهایی که همانا کاهش خطر انقراض یوز ایرانی حاصل شد از این محدوده به عنوان پارک ملی برای بازدید توریست ها استفاده کرد؛ بهتر است این پروژه را با مشارکت بخش خصوصی همانطور که در لایحه برنامه ششم ذکر شده پیش برد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در گفت و گویی که با مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و همچنین برخی کارشناسان در سفر اخیر به استان یزد داشتم آخرین راهکاری که ایشان هم در رابطه با حفاظت از یوز آسیایی بر آن تاکید داشتند این بود که بهتر است 100 هزار هکتار از مناطق آزاد یا بخش هایی از مناطق حفاظت شده کشور فنس کشی شده و محیط امنی برای یوزپلنگ آسیایی ایجاد شود که در این رابطه بهتر است جامعه و بخش خصوصی هزینه این پروژه را بپردازد؛ البته این پیشنهاد داده شد و مقرر شد این طرح تدوین و آن را پیگیری کنیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet