روز مجلس
1395/11/23 13:26:40
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

آمد و شد بررسی استیضاح آخوندی در راهروهای بهارستان/ چه عواملی استیضاح وزیر راه را کلید زد؟

کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه استیضاح وزیر راه و شهرسازی را پس از رفت و برگشت ها در مجلس، در در دستورکار خود قرار داده است.
آمد و شد بررسی استیضاح آخوندی در راهروهای بهارستان/ چه عواملی استیضاح وزیر راه را کلید زد؟ کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه 24 بهمن ماه استیضاح وزیر راه و شهرسازی را پس از رفت و برگشت ها در مجلس، در در دستورکار خود قرار داده است. https://cdn.icana.ir/d/019/68322.jpg آمد,و,شد,بررسی,استیضاح,آخوندی,در,راهروهای,بهارستان/,چه,عواملی,استیضاح,وزیر,راه,را,کلید,زد؟ Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی؛ یکشنبه 14 آذر -ماه بود که استیضاح "عباس آخوندی"وزیرراه و شهرسازی با 82 امضاء به هیئت رییسه مجلس تقدیم شد و پس از اعلام وصول درهیئت رییسه برای بررسی های بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع شد،که به دلیل دستورکار مهم مجلس شورای اسلامی در آن مقطع یعنی بررسی برنامه پنجساله ششم توسعه و تعطیلی فعالیت کمیسیون ها پس ازحدود دوماه در 10 بهمن ماه در دستورکار کمیسیون عمران مجلس قرار گرفت.

یکشنبه 10 بهمن ماه نشست کمیسیون عمران مجلس برای بررسی درخواست استیضاح وزیر با حضور نمایندگان تقاضاکننده برگزار شد،اما "آخوندی" نیامد و معاونان وی در کمیسیون حضور یافتند و اظهارکردند از آنجا که به صورت رسمی از وزیر راه و شهرسازی برای حضور درکمیسیون دعوت نشده ،وزیر در جلسه استیضاح حضور نیافته است،لذا پس از بررسی های مختلف براساس گفته های "رضایی کوچی" رییس کمیسیون عمران مجلس  به خانه ملت،در نهایت کمیسیون عمران استیضاح "آخوندی" را به دلیل عدم حضور وی در کمیسیون و بنابر درخواست نمایندگان استیضاح کننده به هیئت رییسه مجلس ارسال کرد.

هیئت رییسه مجلس در روز سه شنبه 12 بهمن ماه استیضاح آخوندی را بررسی کرد و "بهروز نعمتی" سخنگوی هیئت رییسه مجلس درباره این جلسه به خانه ملت گفت که کمیسیون عمران باید به صورت کتبی از وزیر راه و شهرسازی برای حضور در جلسه دعوت می کرد،لذا استیضاح وزیر برای بررسی به کمیسیون عمران برگشت خورد و مقرر شد؛فردا با حضور آخوندی و نمایندگان استیضاح کننده در نشست فردای کمیسیون بررسی شود،لذا خبرگزاری خانه ملت در آستانه نشست فردای کمیسیون دلایل طرح استیضاح از سوی نمایندگان تقاضاکننده را بررسی می کند، که به شرح زیر است:

محورهای استیضاح آخوندی

1.سیستم ریلی به عنوان ایمن ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است؛درحالی که اولا عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه ریزی بوده و نه یک اتفاق.ثانیا در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثا این سانحه دردناک درمحوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام آمیز تجهیزات سیگنالینک آن مورد سوال در استیضاح قبلی بود و بلاکبندی این مسیر به عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می شد؛ولی همین بلاکبندی بدلیل سومدیریت و برنامه ریزی موجب سانحه شد.

2.علت بکارگیری نیروی بازنشسته علیرغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسوول حراست وزارتخانه چیست و چرا علیرغم تذکرات دستگاه های نظارتی ایشان را حفظ کرده اید و در قبال دخالت های گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سواستفاده های مدیریتی سکوت کرده اید؟

3.توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه های وابسته به جنابعالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

4.مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهم اعلام نمودید هیچگاه معرفی نشد طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید؟

5.علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید چیست؟

 

6.علت اینکه در هیات دولت به جای کار وزارتخانه بدنبال طرح های حزب سازی هستید چیست؟

7.علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه های کشور و عدم نظارت بر فعالیت اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟

8.چرا بررسی سانحه آنتونوف 149 تهران طبس را متوقف نمودید؟

9.درخصوص 4 سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

10.برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟

11.در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رییس هواپیمایی وقت فعالیت می کرد رسما از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید. چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟

12.کریدورهای بین المللی عبوری از ایران بدلیل عدم اقدام بموقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملا فرصت های نسل های آینده در حال از دست رفتن است، چه پاسخی دارید؟

لازم به ذکر است که نمایندگانی که خواستار طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی شدند،عبارتند از: نادر قاضی پور،اکبر رنجبرزاده،روح الله حضرت پور، محمد وحدتی، رضا کریمی، محمد مهدی زاهدی،محمد دهقانی، عبدالله رضیان، زهرا سعیدی، معصومه آقاپور علیشاهی، محمداسماعیل سعیدی، رضا شیران خراسانی، ولی داداشی،محمدحسین فرهنگی، علی بختیار، علیرضا بیگی، هاجر چنارانی، قلی الله قلی زاده، فرهاد تجری، سلمان خدادادی، رضا علیزاده،سیدحسین نقوی حسینی،سیدمحمدباقر عبادی،محمدحسن نژاد، محمد اعزازی،نصرالله پژمانفر،جهانبخش محبی نیا،قاضی زاده هاشمی،محسن علیجانی زمانی، علی محمدمرادی،شهاب نادری،زهراساعی،حسینعلی شهریاری،سیدجواد حسینی کیا،محمدعلی پورمختار،رسول خضری،محمد محمودی شاه نشین،سید قاسم جاسمی،محمود شکری،سیدجواد ابطحی،اکبر ترکی،یحیی کمالی پور،محمد فیضی،حسن سلیمانی،جواد کریمی قدوسی، حسن نوروزی، محمدرضا پورابراهیمی،همایون هاشمی،روح الله بابایی صالح، حمیدرضا فولادگر،عبدالحمید خدری،رضا انصاری،علی رستمیان،علیرضا ابراهیمیان،ذوالنوری،نانواکناری،اللهیار ملکشاهی،عزیز اکبریان،ولی ملکی، قرجه طیار،کمال دهقانی،صدیف بدری،خالقی، سلام امینی،بهمن طاهرخانی، عبدالله سامری، سمیه محمودزاده، یوناتن بت کلیا،  محسن کوهکن./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet