هدر موبایل
1395/11/24 08:34:43
سرویس فرهنگی
مازنی پیشنهاد داد:

تشکیل هیأت نظارت بر حوزه کتاب؛ راهکاری برای واگذاری خودنظارتی به ناشران

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد داد همچون حوزه مطبوعات، هیأت نظارت بر کتاب تشکیل شود تا از این منظر ممیزی به متخصصان حوزه نشر و ناشران واگذار شود؛ ضمن آنکه نظارت عالیه‌ای در این حوزه وجود داشته باشد.
تشکیل هیأت نظارت بر حوزه کتاب؛ راهکاری برای واگذاری خودنظارتی به ناشران عضو کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد داد همچون حوزه مطبوعات، هیأت نظارت بر کتاب تشکیل شود تا از این منظر ممیزی به متخصصان حوزه نشر و ناشران واگذار شود؛ ضمن آنکه نظارت عالیه‌ای در این حوزه وجود داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702102971411949.jpg تشکیل,هیأت,نظارت,بر,حوزه,کتاب؛,راهکاری,برای,واگذاری,خودنظارتی,به,ناشران Icana

احمد مازنی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر لزوم حذف خط قرمز در حوزه کتاب و واسپاری این امور به ناشران گفت: بایستی این موضوع از جمیع جهات همچون عملکرد این حوزه در قبل و بعد از انقلاب یا آخرین تجربه دیگر کشورهای دنیا در حوزه نشر و نحوه مدیریت آن بررسی شود ولی در مجموع می‌توان گفت دو نگاه در جامعه وجود دارد که یکی دغدغه ارزش‌ها را دارد و بجا است و دیگری بر تخصص متمرکز است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره نگاه اول به این حوزه توضیح داد: کسانی که کتاب می‌‌خوانند مانند اهل علم، بسیاری از بزرگان حوزه علمیه و بسیاری از خانواده‌ها گاه نگران این هستند که کتابی در جهت انحرافات دینی در جامعه منتشر نشود مانند کتب در مورد مسائل جنسی و اخلاقی وانحرافی که به‌هرحال این دغدغه‌های ارزشی باید مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: نگاه دیگر این است که بر اساس اعتماد باشد؛ یعنی به متخصصین هر رشته از جمله حوزه کتاب اعتماد و کار به آنها سپرده شود.

مازنی تاکید کرد: اگر روش دوم را با لحاظ ارزش‌های مورد مظر در نگاه اول مد نظر قرار دهیم یعنی برخی اصول، آیین نامه و قوانین تعریف شود و کسانی که می‌خواهند نظارت کنند، از همان صنف، حوزه کتاب و نشر باشند، روش معقول‌تری است و در این حالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند نظارت عالیه داشته باشد تا اگر جایی از اصول تخطی شد، جلوگیری کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌آید، اگر روش تعریف شده در حوزه مطبوعات برای عرصه کتاب و نشر نیز لحاظ شود، بهتر جواب می‌دهد؛ یعنی اصول و موازین را تعیین کرده و به کارشناسان خود صنف واگذار کنند و هیأت نظارتی از صنف و مسئولان دولتی و قضایی و مجلس در آن حضور داشته باشند تا در مواردی که تخلف از قانون صورت گرفت، از آن طریق مورد برخورد قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهاد مقدماتی و فی‌البداهه است، بر ضرورت اخذ اظهارات کارشناسان و مسئولان این حوزه و استماع گزارش‌های آنها  تاکید کرد و افزود: اگر در همه رشته‌ها به متخصصان آن رشته اعتماد شود ضرر آن بسیار کمتر از شرایطی است که اعتماد نکنیم و نگران باشیم و فکر کنیم خودمان می‌توانیم با کنترل خیلی شدید مراقبت کنیم لذا همان اشتباهاتی که در صورت واگذاری و برون‌سپاری ممکن است  صورت گیرد، مشابه آن نیز کم و بیش ممکن است در مورد ممیزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اتفاق بیفتد.

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از ممیزی‌های ماشینی و غیرمنعطف گفت: گاهی ممیزی‌هایی صورت می‌گیرد که ممکن است از نظر تخصصی مایه وهن باشد؛ از سوی دیگر باید دقت‌ شود و جنبه‌های امنیتی و منافع ملی و مجموعه ارزش‌ها و اصول در چارچوب قانون برای ناشران تعریف شود و دستگاه‌های حاکمیتی نیز نظارت کنند تا زمینه انتشار آثار مطلوب و مفید در یک فضای باز فراهم شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet