خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/11/24 14:34:28
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد؛

پروژه های نیمه تمام چشم انتظار تأمین بودجه / مستهلک شدن طرح هایی که به دلیل مرور زمان دیگر مزیت اقتصادی ندارند

اطلاع دقیق و کاملی از طرح ها و پروژه های نیمه کاره و نیمه تمام در سراسر کشور وجود ندارد،‌ولی همین اندازه متناقض و ناقص هم نشان دهنده حجم بالای این طرح های نیمه تمام حتی با درصد بالای پیشرفت درکشور بوده که برخی از آنها به دلیل مرور زمان و مستهلک شدن،دیگرصرفه اقتصادی و بهره برداری را نیز ندارد.
پروژه های نیمه تمام چشم انتظار تأمین بودجه / مستهلک شدن طرح هایی که به دلیل مرور زمان دیگر مزیت اقتصادی ندارند اطلاع دقیق و کاملی از طرح ها و پروژه های نیمه کاره و نیمه تمام در سراسر کشور وجود ندارد،‌ولی همین اندازه متناقض و ناقص هم نشان دهنده حجم بالای این طرح های نیمه تمام حتی با درصد بالای پیشرفت درکشور بوده که برخی از آنها به دلیل مرور زمان و مستهلک شدن،دیگرصرفه اقتصادی و بهره برداری را نیز ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702104553890291.jpg پروژه,های,نیمه,تمام,چشم,انتظار,تأمین,بودجه,/,مستهلک,شدن,طرح,هایی,که,به,دلیل,مرور,زمان,دیگر,مزیت,اقتصادی,ندارند Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت؛‌ در دنیای امروز توسعه زیرساخت های عمرانی یکی از مهمترین مولفه های توسعه یافتگی درهر کشوری محسوب می شود.چرا که اصولا بخش های عمرانی بستری اولیه برای شکل گیری پیشرفت دربخش های دیگر هستند.اما توسعه عمرانی ارتباط مستقیمی با چگونگی تخصیص ومدیریت بودجه به این بخش دارد.

درسال‌های اخیر بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به دلیل اختصاص نیافتن اعتبارات لازم در رکودی چندساله مانده اند و یا  روند تکمیل آنها در بازه زمانی طولانی رخ داده است.ازسوی دیگر بنا به نظر کارشناسان با توجه به رشد جمعیتی کشور و نیاز روزافزون به توسعه زیربناها و زیرساخت ها نوع عملکرد فعلی پاسخگوی نیاز جامعه  نیست.

اطلاع دقیق و کاملی از طرح ها و پروژه های نیمه کاره و نیمه تمام در سراسر کشور وجود ندارد،‌ولی همین اندازه متناقض و ناقص هم نشاندهنده حجم بالای این طرح های نیمه تمام حتی با درصد بالای پیشرفت درکشور است که برخی از آنها به دلیل مرور زمان و مستهلک شدن، حتی دیگر صرفه اقتصادی و بهره برداری را نیز ندارد.

اسحاق جهانگیری 3406759/11/2016 9:30:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101824681012_Thum.jpg
اسحاق جهانگیری

 

این درحالی است که "جهانگیری" معاون اول رئیس‌جمهور چندی پیش در "نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی " با اشاره به گزارش دبیرخانه ستاد از واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی،بر رفع موانع پیش رو برای تسریع در واگذاری ها تاکید و خاطرنشان کرد: با توجه به انتظار مردم در استانهای مختلف بویژه مناطق محروم کشور برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام ضروری است راهکارهای مطمئنی برای مرتفع کردن عوامل بازدارنده واگذاری این طرح‌ها تدوین شود."

"رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد:براساس برنامه‌ریزی انجام شده در چارچوب اقتصاد مقاومتی باید 2500 طرح عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شود،اما درموضوع واگذاری ها علاوه بر درنظرگرفتن توانمندی و صلاحیت بخش خصوصی باید زمینه بروز هرگونه فساد نیز از بین برود."

بودجه پایین عمرانی مانع از اتمام پروژه های نیمه تمام

رشد پایین بودجه عمرانی در بودجه های سالانه یکی از موانع توسعه اقتصادی درکشور محسوب می شود.این موضوعی است که کارشناسان اقتصادی بر افزایش آن تاکید دارند،چه آنکه با کاهش منابع بودجه عمرانی طرح های توسعه ای نه تنها با هزینه بیشتری به اتمام می رسند،بلکه اشتغال که پاشنه آشیل اقتصاد ایران است،هزینه های مضاعفی بر دوش دولت تحمیل می کند.

ازسویی زمانی که نرخ بیکاری افزایش می یابد،شکاف درآمدی هم بیشتر می شود و همین موضوع سبب می شود تا حتی اگر اقتصادکشور رشد داشته باشد،این رشد در زندگی مردم ملموس نباشد.اگرچه دولت به دلیل تنگناهای مالی ناچار به تعیین بودجه های عمرانی کوچک در مقایسه با بخش های هزینه ای خود است،اما توصیه مهم کارشناسان در فصل بودجه ریزی و تدوین قانون به دولت و مجلس واقع بینی برای طرح های عمرانی و در اولویت قراردادن توسعه بر امور جاری است.

یک بررسی هم توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که در 19 سال گذشته(76- 94) نشان می دهد که  به طور متوسط، 97 درصد از اعتبارات بودجه جاری،محقق شده حال آنکه درهمین بازه زمانی، تنها 69 درصد از بودجه عمرانی محقق شده است.درسال های 81 تا 94  هزینه تأخیر دراتمام طرح‌های عمرانی 110 هزارمیلیارد تومان برآورده شده،جالب آنکه برای خاتمه هرطرح در این دوره،به طور متوسط 2 برابر برآوردهای اولیه، اختصاص یافته است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت به زوایای مختلف بررسی مشکلات طرح های نیمه تمام درکشور و تامین بودجه آنها پرداخته اند.

محبی نیا در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/11/2016 1:11:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611106657029143_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
محبی نیا در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه  ملت

 

محبی نیا :طرح های نیمه تمام دغدغه هرساله دولت و مجلس است

 

جهانبخش محبی نیا درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درباره معطل ماندن طرح های نیمه تمام به دلیل کمبود بودجه،گفت:در برنامه و سیاست های دولت هم پروژه های نیمه تمام یک مسئله اساسی و البته کمی پیچیده است.

وی با بیان اینکه سالها است که دولت ها بر روی مسئله پروژه های نیمه تمام متمرکز شده،ولی هنوز به نتیجه قطعی و حل مسئله دست نیافته اند، تاکید کرد:بعید می دانم که به این زودی ها مشکل این طرح ها و پروژه ها به سرانجام برسد،‌ چون برخی از این طرح ها بدون مطالعات اولیه و نیاز سنجی واقعی آغاز به کار کرده و اکنون با گذشت چندین سال از شروع بکار آنها دیگر هیچ نیازی به استفاده از آن احساس نمی شود.

برخی از طرح های نیمه تمام مستهلک شده و صرفه اقتصادی برای اتمام ندارند

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب درمجلس با تاکید براینکه یکی از بهترین راه حل های مشکل طرح های نیمه تمام،واگذاری به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های آنها است،گفت:متاسفانه به خاطر برخی بوروکراسی های اداری و عدم همکاری در برخی دستگا های اجرایی و دولتی این موضوع نیز بدون نتیجه مطلوب بر زمین مانده و بخش خصوصی نیز رغبتی برای حضور نشان نمی دهد.

وی افزود:باید موانع سرراه واگذاری این طرح ها و پروژه ها مرتفع و قوانین مناسبی برای تسهیل در این زمینه دیده شود تا بیش از این طرح ها مستهلک و فرسوده نشوند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با ابراز تاسف از اینکه به دلیل مرور زمان بسیاری از این طرح ها حتی با پیشرفت های بالای 50 درصد بخاطر نبود بودجه و صرفه اقتصادی نیمه کاره مانده ودیگر حتی موضوعیت نداشته و از دایره انتفاع و سودآوری خارج شده است، تصریح کرد: طرح ها و پروژه های نیمه تمام بار سنگینی بر دوش بخش های اقتصادی و عمرانی دولت گذاشته است که باید هرچه سریعتر برای حل مشکلات آنها چاره اندیشی مناسبی صورت گیرد.

 

علیم یار محمدی 3406757/3/2016 9:29:27 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105126315993_Thum.jpgعلیم یار محمدی
علیم یار محمدی

 

یارمحمدی:کارگروه ویژه ای برای به سرانجام رساندن طرح های بالای 70 درصد در کشور تشکیل می شود

 

علیم یارمحمدی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص معطل ماندن طرح های نیمه تمام به دلیل کمبود بودجه،‌اظهارکرد:متاسفانه مشکل طرح های نیمه تمام طی این سالها از دولتی به دولت دیگر و از بودجه ای به بودجه سال بعد انتقال یافته و بعد از گذشت این مدت طولانی هنوز بسیاری از این پروژه ها حتی با پیشرفت های بالای 60 تا 70 درصد هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه هر سال در فصل بودجه تصمیم گرفته می شود که برای پروژه های بالای 70 درصد ردیفی برای اتمام آنها درنظر گرفته شود،‌گفت:متاسفانه هیچ اراده جدی برای به پایان رساندن این مسئله دیده نمی شود و این پروژه ها درحال افزایش است.

نماینده مردم زاهدان درمجلس با بیان اینکه برخی از پروژه ها به دلیل قدمت و طولانی شدن زمان کلنگ زنی و بهره برداری دیگر حتی مزیت اقتصادی و وارد چرخه شدن را از دست داده اند،‌تصریح کرد: باید فکر اساسی برای این مشکل در کشور صورت بگیرد، چرا که بیت المال در این طرح های نیمه کاره در حال از بین رفتن است.

وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته اگر بخواهند یک هزار پروژه اولویت دار را به سرانجام برسانند،باید بودجه 40 سال کشور را به آنها تزریق کرد تا بتوانیم شاهد افتتاح و بهره بردری آنها باشیم که این امر هم با توجه به مسائل و مشکلات جاری کشور به هیچ عنوان شدنی نیست.

یارمحمدی با تاکید براینکه باید کارگروه ویژه ای برای چاره اندیشی و برنامه ریزی دقیق برای به سرانجام رسیدن این سرمایه های ملی تشکیل و هرچه سریعتر این طرح های بالای 70 درصد به اتمام رسیده و مورد استفاده قرار بگیرد،افزود:دولت ها باید همه این طرح های نیمه تمام را شناسایی و برای آنها هدف گذاری کرده و با مدیریت منابع و پیگیری قاطع آنها را به سرانجام برسانند.

وی گفت:متاسفانه بسیاری از این طرح های نیمه تمام با گذشت زمان فرسوده و حتی مستهلک شده و بهره برداری از آنها فایده ای برای کشور نیز ندارد که این مسئله باعث تضییع بیت المال می شود.

عضوهیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه باید با فراهم کردن زمینه های حضور بخش خصوصی و تسهیل در قوانین مرتبط با این بخش اجازه داد که این سرمایه گذاران وارد شده و این طرح ها را به اتمام برسانند،اظهار داشت: اگر این طرح ها به همین منوال در دست دولت باقی بماند،سالهای سال باید منتظر افتتاح آنها باشیم، چرا که متاسفانه بودجه جاری کشور بالا و بحث تملک دارایی نیز بسیار ناچیز است و این موارد نیز نمی توانند به دولت ها برای اتمام طرح های نیمه تمام کمکی انجام دهند.

 

صدیف بدری 3406751/18/2017 12:33:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701107401565114_Thum.jpgصدیف بدری
صدیف بدری

 

بدری:بودجه سنواتی به تنهایی جوابگوی اتمام طرح های نیمه تمام نیست

صدیف بدری درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص معطل ماندن طرح های نیمه تمام به دلیل کمبود بودجه،با بیان اینکه متاسفانه طرح های نیمه تمام آنقدر زیاد است که این زودی ها به اتمام نخواهد رسید،گفت: با توجه به بالا بودن بودجه جاری کشور نمی توان حتی برای طرح های بالای 70 درصد نیز ردیف بودجه مناسب و اجرایی تدوین کرد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل عدم تحقق بودجه های عمرانی، پروژه های نیمه تمام از سالی به سال دیگر منتقل شده و تبدیل به معضل برای دولت ها گردیده است، اظهار داشت: دولت در بودجه سال آینده برای طرح های بالای 70 درصد بودجه ای در اولویت قرار داده است که امیدواریم این مسئله به یک سرانجام مطلوبی دست یابد.

نماینده مردم اردبیل ،نمین،نیر،سرعین درمجلس با بیان اینکه باید روش های مناسب و اساسی برای تکمیل و بهره برداری طرح های نیمه تمام دیده شود تا این پروژه ها با انتقال به سال های بعیدی به عنوان یک معضل تبدیل نگردد، تصریح کرد: نمی توان همینطوری به تعداد این پروژه ها و طرح های نیمه تمام اضافه و هیچ کاری برای به پایان رساندن آنها انجام نداد، چون این پروژه ها هزینه های بالای را بر دوش دولت و بیت المال خواهدگذاشت

عضوهیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با تاکید براینکه مطمئنا بودجه سنواتی به تنهای جوابگوی به اتمام طرح های نیمه کاره نخواهد بود و باید ردیف های خاص و ویژه ای برای آنها در نظر گرفت.،‌ افزود: بخش خصوص مسلما یکی از بهترین راهکارها در این بین است و می توان با استفاده از ظرفیت های آنها کمک های فراوانی برای اتمام طرح های نیمه کاره انجام داد.

 

غلامرضا اسدالهی غلامرضا اسدالهی34067510/12/2013 11:44:28 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/10/49217_Thum.jpg
غلامرضا اسدالهی

 

اسدالهی:جهش به سمت اتمام طرح های نیمه تمام با حضور بخش خصوصی میسر است

غلامرضا اسدالهی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص معطل ماندن طرح های نیمه تمام بدلیل کمبود بودجه، گفت: برای به سرانجام رساندن پروژه های نیمه تمام باید اتکا به منابع مالی دولتی را کم کنیم و به سمت استفاده از بخش خصوصی رفت،چراکه بودجه دولتی مطمئنا نمی تواند جوابگوی این طرح ها باشد.

نماینده مردم تربت جام،تایباد و باخرز در مجلس نهم با اشاره به اینکه باید با تسهیل و آسان سازی روند واگذاری،شرایط را برای حضور بخش خصوصی و به اتمام رساندن این پروژه ها مهیا کرد،مطرح کرد:متاسفانه هنوز فرهنگ اعتماد به بخش خصوصی دربسیاری از دستگاه های اجرایی ما وجود ندارد و آنها در این امر ضعیف هستند.

لزوم هم اندیشی مسئولان برای اتمام پروژه های نیمه تمام

اسدالهی افزود: باید با مشارکت دهی بخش خصوصی برای پایان دادن به طرح های نیمه تمام بار مالی که بر دوش دولت سنگینی می کند را برداشت، چرا که اگر بخواهیم جهشی در اقتصاد ایجاد کنیم باید از توان و ظرفیت های بخش خصوصی استفاده شود.

وی با بیان اینکه با فراهم کردن زمینه ها،تسهیل قوانین و ارائه تسهیلات مناسب باید فضا را برای حضور بخش خصوصی به منظور اتمام طرح های نیمه کاره فراهم کرد،تصریح کرد: متاسفانه برخی شرکت های دولتی و نیمه دولتی به دلیل منافع خود اجازه  رقابت را از این بخش گرفته اند و به همین دلیل شاهد حضور کم سرمایه گذاران خصوصی در طرح های عمرانی هستیم.

نماینده مردم تربت جام،تایباد و باخرز در مجلس نهم با تاکید بر اینکه مطمئنا با بودجه سنواتی و سالیانه نمی توان به این زودی شاهد اتمام طرح های نیمه کاره حتی بالای 70 درصد باشیم،چراکه شرایط مالی دولت برای این امر فراهم نیست،‌گفت:متاسفانه بسیاری از این طرح ها به مرور زمان مستهلک و از ردیف خارج شده اند و حتی دیگر فایده ای برای بهره برداری ندارند، که این امر ضرر به بیت المال و مردم است.

عضوهیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهمتاکید کرد: دولت و مجلس باید با هم اندیشی و چاره اندیشی برای اتمام طرح های نیمه کاره بالای 70 درصد تدبیر مناسبی را اتخاذ کنند و اجازه ندهند که این طرح ها بیش از این باقی بماند. 

وی افزود:به دلیل اینکه هر ساله در بودجه سنواتی مقدار ناچیزی بودجه به طرح ها برای پیشرفت کار تزریق می شود، هر پروژه چند درصد فعالیت داشته و به سرانجام نرسیده است.

قائم مقام معاونت نظارت مجلس با بیان اینکه به دلیل تغییر دولت ها سیاست ثابت و مناسبی برای بودجه  و منابع مالی طرح های نیمه کاره وجود ندارد و این امر باعث بی اعتمادی سرمایه گذاران و بخش خصوصی شده است، اظهار کرد: باید با همکاری،‌تعامل، قوانین کارشناسی و تصمیم گیری دقیق بودجه ای مناسب و هدفمند برای اجرایی شدن طرح های نیمه تمام در کوتاه ترین زمان گرفته شود تا بتوان افق روشنی برای اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام متصور شد.

 

غلامرضا کاتب 3406758/9/2016 9:40:28 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608101890680594_Thum.jpgغلامرضا کاتب
غلامرضا کاتب

 

کاتب:مستهلک شدن طرح هایی که به دلیل مرور زمان دیگر صرفه اقتصادی برای کشور ندارد

غلامرضا کاتب درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص معطل ماندن طرح های نیمه تمام بدلیل کمبود بودجه،گفت:منابع هزینه ای بسیار کم است و باید منابع عمرانی کشور افزایش یابد تا شاهد به نتیجه رسیدن هزاران پروژه نیمه تمام در کشور باشیم

رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس با بیان اینکه بحث تملک دارایی نیز به خاطر ناچیز بودن اش نمی تواند کمک شایانی به دولت برای به اتمام رساندن طرح های نیمه تمام انجام دهد،‌اظهار داشت:متاسفانه به دلیل مرور زمان برخی از طرح های نیمه تمام مستهلک شده و دیگر حتی صرفه اقتصادی برای بهره برداری را ندارند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس با تاکید براینکه باید زمینه های و امکانات مناسب و لازم را برای پایان این معضل طرح های نیمه تمام فراهم کرد، گفت:دولت باید این طرح های نیمه تمام را که بالای 60 الی 70 درصد پیشرفت داشته ولی اکنون به دلیل نبود بودجه نیمه کاره رها شده را با اختصاص بودجه مناسب هرچه سریعتر به اتمام برساند.

عضوهیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد:متاسفانه به دلیل عدم مزیت و صرفه اقتصادی و نبود منابع حتی بخش خصوصی نیز حاضر نیست برای مشارکت و اتمام طرح های نیمه تمام وارد میدان شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet