هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کولیوند:

مکانیزم تغییر در نحوه انتخاب شهرداران وجود ندارد/ محدودیت قانونی برای انتخاب متوالی شهرداران وجود ندارد

سرویس اجتماعی
رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور در مجلس با تاکید بر اینکه مکانیزم انتخاب شهرداران از سوی مردم یا ایجاد محدودیت انتخاب یک شهردار برای دوره‌های متوالی تعریف نشده است، گفت: شوراهای اسلامی شهر باید چارچوب قانونی انتخاب شهردار را رعایت کنند.
دوشنبه 25 بهمن 1395 ساعت 13:15
مکانیزم تغییر در نحوه انتخاب شهرداران وجود ندارد/ محدودیت قانونی برای انتخاب متوالی شهرداران وجود ندارد رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور در مجلس با تاکید بر اینکه مکانیزم انتخاب شهرداران از سوی مردم یا ایجاد محدودیت انتخاب یک شهردار برای دوره‌های متوالی تعریف نشده است، گفت: شوراهای اسلامی شهر باید چارچوب قانونی انتخاب شهردار را رعایت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/69266.jpg مکانیزم,تغییر,در,نحوه,انتخاب,شهرداران,وجود,ندارد/,محدودیت,قانونی,برای,انتخاب,متوالی,شهرداران,وجود,ندارد Icana

محمدجواد کولیوند در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ ملت در توضیح انتخاب شهرداران برای دوره های متوالی، گفت: قانون قاعده‌ای برای انتخاب شهرداران درنظر دارد، در حقیقت قانون اجازه انتخاب یک شهردار برای دوره‌های متوالی را داده هرچند ممکن است مصداقی در هزار و 239 شهر، برخی شهرداران از موقعیت خود سوءاستفاده کنند اما برای ساماندهی این موارد نمی‌توان قاعده قانون را بر هم زد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شرایطی که امکان اصلاح قانون انتخاب شهردار برای موارد مذکور وجود ندارد، شوراهای اسلامی شهر باید چارچوب قوانین انتخاب شهردار را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه شوراها باید شرایط کاندیداهای شهرداری شهرها را استعلام و ارزیابی کنند، افزود: حکم شهرداران شهرهای زیر 200 هزار نفر توسط استاندار و بالای 200 هزار نفر از سوی وزیر کشور زده می‌شود، استانداران هم 10 روز مهلت تایید حکم شهرداران را دارند بنابراین در این مدت حراست استانداری می‌تواند استعلام کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره پیشنهادات مطرح شده مبنی بر انتخاب شهردار از سوی مردم، گفت: شرایط برای اجرای چنین مواردی فراهم نیست؛ با این حال حتی اگر هم مردم شهرداران را انتخاب کنند، عزل آنها بر عهده شوراها است بنابراین نمی‌توان شرایط انتخابات مجدد را در هر شهری که شهردار عزل شود فراهم کرد در حقیقت مکانیتزم انتخاب شهردار متفاوت با ریاست جمهوری است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: انتخاب شهردار توسط مردم در کلانشهرهایی چون تهران هم امکان پذیر نیست زیرا شهردار منتخب ممکن است فرد مورد نظر یک سوم مردم باشد، بنابراین نارضایتی عمومی شکل می‌گیرد در حقیقت مکانیزم تغییر در نحوه انتخاب شهردار یا ایجاد محدودیت انتخاب شهرداران برای دوره‌های متوالی تعریف نشده است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر