پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/11/26 07:55:00
سرویس اجتماعی
خضری:

لزوم توجه به رویکردهای پیشگیرانه در مقابله با آسیب های اجتماعی/علت عدم اجرای قوانین در حوزه آسیب ها پیگیری شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در بحث آسیب های اجتماعی بیشتر به فکر درمان هستیم تا پیشگیری، گفت: مجلس باید علت عدم اجرای قوانین مصوب در زمینه آسیب های اجتماعی را از دولت پیگیری کند.
لزوم توجه به رویکردهای پیشگیرانه در مقابله با آسیب های اجتماعی/علت عدم اجرای قوانین در حوزه آسیب ها پیگیری شود عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در بحث آسیب های اجتماعی بیشتر به فکر درمان هستیم تا پیشگیری، گفت: مجلس باید علت عدم اجرای قوانین مصوب در زمینه آسیب های اجتماعی را از دولت پیگیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106901082538.jpg لزوم,توجه,به,رویکردهای,پیشگیرانه,در,مقابله,با,آسیب,های,اجتماعی/علت,عدم,اجرای,قوانین,در,حوزه,آسیب,ها,پیگیری,شود Icana

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره اظهارات مسئولان شهرداری مبنی بر تلاش برای جمع آوری متکدیان زیر 15 سال با دستور قضایی، با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی باید به صورت دقیق ریشه یابی شوند، گفت: متاسفانه در این رابطه بیشتر به معلول ها پرداخته می شود تا علت ها در حالی که اگربه این شیوه عمل کنیم با بحرانی تر شدن وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور مواجه می شویم؛ بهتر است از طرح مسائل شعاری در حوزه آسیب های اجتماعی پرهیز کرد و به صورت جدی در جهت مدیریت آسیب های اجتماعی گام برداریم.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بیکاری، اعتیاد و فقر اقتصادی مهمترین آسیب‌های اجتماعی کشور به شمار می روند، تصریح کرد: در واقع جمع آوری کودکان خیابانی از سوی دستگاه ها به صورت موقت انجام می شود و چند روز بعد شاهد حضور آنها در سطح شهر هستیم این در حالی است که جمع آوری کودکان خیابانی بدون توجه به توانبخشی و ایجاد اشتغال برای خانواده آنها به تنهایی کارساز نیست؛ متاسفانه در بحث های آسیب های اجتماعی بیشتر به فکر درمان هستیم تا پیشگیری این در حالی است که هزینه پیشگیری یک سوم درمان است.

 

کودکان خیابانی برای منافع مافیا در سطح شهر تکدی گری می کنند

وی با بیان اینکه کودکان خیابانی برای منافع مافیا در سطح شهر تکدی گری می‌کنند، تصریح کرد: تکدی گری زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی است و در واقع باندها و مافیای تکدی گری با ایجاد تشکیلات زیرزمینی از افراد در جهت رسیدن به اهداف شوم خود در قالب تکدی گری استفاده می کنند.

خضری با یادآوری اینکه تبریز تنها شهر بدون گدای کشور است، ادامه داد: برای رفع معضل تکدی گری و همچنین آسیب های اجتماعی چاره ای جز رفع ریشه ای این آسیب ها نداریم و باید استراتژی راهبردی برای مدیریت این آسیب ها در نظر گرفته شود و در واقع با رویکرد پیشگیرانه در بحث آسیب های اجتماعی گام برداریم.

 

 تکدی گری شایسته کشور ثروتمند ایران نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه تکدی گری شایسته کشور ثروتمند ایران نیست، افزود: جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است اما 6 درصد ثروت دنیا را به خود اختصاص داده این در حالی است که متاسفانه به دلیل سوء مدیریت از این ثروت ها و منابع خدادادی به درستی استفاده نمی شود؛ واقعا جای تاسف است با این همه ظرفیت خدادادی در کشور شاهد معضل تکدی گری در کشور باشیم.

 

حمایت از کودکان کار و خیابانی تنها وظیفه بهزیستی نیست

وی با بیان اینکه حمایت از کودکان کار و خیابانی تنها وظیفه بهزیستی نیست، گفت: وظیفه حمایت از کودکان کار و خیابانی بر عهده چندین نهاد است و می طلبد وزارت کشور، نیروی انتظامی، بهزیستی و شهرداری ها به صورت هماهنگ به وظیفه خود عمل کنند.

 

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند بر لزوم تقویت این مراکز تاکید کرد و ادامه داد: این مراکز فعالیت موثری در حوزه  پیشگیری، درمان و توانبخشی دارند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در زمینه آسیب های اجتماعی مانند تکدی گری خلاء قانونی نداریم، تصریح کرد: اگر به اجرای قوانین این حوزه و همچنین موضوع نظارت بر اجرای قوانین به درستی توجه شود با کاهش آسیب های اجتماعی در کشور مواجه خواهیم شد؛ متاسفانه به طور متوسط 20 درصد از اهداف برنامه های پنج ساله توسعه محقق شد زیرا عمده قوانین مصوب در این برنامه حالت آمال و آرزو دارد که هیچکدام محقق نمی شوند؛ به صورت جدی می طلبد قوانینی در برنامه های پنج ساله توسعه مصوب شود که کشور به طور اساسی به آنها نیاز داشته و بتوان آنها را تحقق بخشید.

 

مجلس باید علت عدم اجرای قوانین مصوب در زمینه آسیب های اجتماعی را از سوی دولت پیگیری کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مجلس باید علت عدم اجرای قوانین مصوب در زمینه آسیب های اجتماعی را از سوی دولت پیگیری کند، یادآور شد: اگر مجلس به طور مداوم با استفاده از اهرم های نظارتی خود قوانین مصوب را از سوی دولت پیگیری کند به طور قطع شاهد این میزان آسیب و مشکل در کشور نخواهیم بود./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet