هدر موبایل
1395/11/26 13:16:09
سرویس اجتماعی
مسعودی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت:

منطقه حفاظت شده بهرام گور زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری است/ 900 راس گورخر در بهرام گور وجود دارد نه 4 راس

نماینده مردم نی‌ریز در مجلس با بیان اینکه اولویت نخست توسعه معادن باید حفظ محیط زیست باشد، گفت: اشتغال زایی در نی ریز با تقویت صنعت گردشگری رونق می گیرد نه با تخریب محیط زیست.
منطقه حفاظت شده بهرام گور زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری است/ 900 راس گورخر در بهرام گور وجود دارد نه 4 راس نماینده مردم نی‌ریز در مجلس با بیان اینکه اولویت نخست توسعه معادن باید حفظ محیط زیست باشد، گفت: اشتغال زایی در نی ریز با تقویت صنعت گردشگری رونق می گیرد نه با تخریب محیط زیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606107717715921.jpg منطقه,حفاظت,شده,بهرام,گور,زیستگاه,گونه‌های,مختلف,جانوری,است/,,900,راس,گورخر,در,بهرام,گور,وجود,دارد,نه,4,راس Icana

اصغر مسعودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به علت عبور 4 گورخر اجازه کار در معدن بهرام گور را نمی دهد، گفت: در حالی که نسل گورخر ایرانی در معرض انقراض قرار دارد و منطقه حفاظت شده بهرام گور زیستگاه اصلی این گونه در معرض انقراض  است چنین تعبیری از سوی یک مقام مسئول به هیچ وجه پذیرفتنی نیست در کنار این  900 راس گورخر در این منطقه وجود دارد نه 4 راس.

نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در منطقه حفاظت شده بهرام گور علاوه بر گورخر گونه های جانوری مختلفی زیست می کند، ادامه داد: در صورتی که فعالیت های معدنی در منطقه حفاظت شده بهرام گور انجام شود نه تنها نسل گورخر ایرانی در معرض انقراض قرار خواهد گرفت بلکه اکوسیستم منطقه بهرام گور نیز به خطر می افتد زیرا در این منطقه علاوه بر 900 راس گورخر گونه های ارزشمند دیگری مانند 800 راس بز، 700 راس قوچ و میش، 40 راس جبیر و همچنین کاراکال، روباه، گرگ، کفتار، آهو، زاغ بور، هوبره، و ... زیست می کنند که ارزش و اهمیت اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در شهرستان نی ریز بیش از 200 واحد سنگ بری وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه تنها دستآورد مردم نی ریز از این واحدهای صنعتی گردو خاک، آلودگی و خام فروشی بوده این در حالی است که  وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به پرداخت حق انتفاع قانونی 15 درصد به مردم خودداری کرد و همچنین از این تعداد 150 واحد تعطیل یا نیمه فعال هستند.

مسعودی با مورد خطاب قرار دادن وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: آقای نعمت زاده بیکاری تنها مختص جوانان نی ریز نیست و در تمامی استان ها وجود دارد از این رو موضوع اشتغال بهانه است زیرا اگر به فکر اشتغال زایی جوانان نی ریز هستید می بایست برای بازگشایی واحدهای صنعتی تعطیل و همچنین رفع مشکل واحدهای نیمه فعال چاره اندیشی کنید.

مسعودی از رانت خواری در معادن کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه رانت خواری های بسیار زیادی در بحث معادن وجود دارد که نفع آن را عده ای خاص می برد و مردم از چنین منابعی بی بهره هستند.

نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس دهم، با بیان اینکه اولویت نخست توسعه معادن باید حفظ محیط زیست باشد، تصریح کرد: محیط زیست اجازه فعالیت های معدنی را داده است اما به شرطی که به محیط زیست خللی وارد نشود از این رو احداث معادن نباید برای برخی بهانه ای برای تخریب محیط زیست باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با یادآوری پتانسیل های منحصر به فرد شهرستان نی ریز در حوزه گردشگری، گفت: آقای نعمت زاده اشتغال زایی در نی ریز با تقویت صنعت گردشگری رونق می گیرد نه با تخریب محیط زیست؛ اگر صنعت گردشگری نی ریز تقویت شود به اندازه صنعت اشتغال زایی به همراه دارد؛ اگر منطقه بهرام گور به دنیا معرفی و مورد توجه و رسیدگی واقع شود ارزآوری و اشتغال را برای مردم منطقه به همراه خواهد داشت و از سویی نه تنها به حیات وحش آسیبی وارد نمی شود بلکه بهبود وضعیت آنها را به همراه خواهد داشت./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet