خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/11/27 08:31:59
سرویس اجتماعی
وقف چی:

ورود مجلس به وضعیت گونه‌های در معرض انقراض/ بخش خصوصی در حفاظت از گونه های نادر جانوری فعال شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از پیگیری وضعیت گونه های در معرض انقراض خبر داد و بر لزوم اصلاح بینش عمومی نسبت به محیط زیست تاکید کرد.
ورود مجلس به وضعیت گونه‌های در معرض انقراض/ بخش خصوصی در حفاظت از گونه های نادر جانوری فعال شود سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از پیگیری وضعیت گونه های در معرض انقراض خبر داد و بر لزوم اصلاح بینش عمومی نسبت به محیط زیست تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107181429695.jpg ورود,مجلس,به,وضعیت,گونه‌های,در,معرض,انقراض/,بخش,خصوصی,در,حفاظت,از,گونه,های,نادر,جانوری,فعال,شود Icana

علی وقف‌چی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از ورود کمیسیون کشاورزی به بررسی وضعیت گونه‌های در معرض انقراض خبر داد و با تاکید بر لزوم اصلاح بینش عمومی نسبت به محیط زیست، گفت: اکثر قریب به اتفاق کسانی که حیات وحش را تهدید می‌کنند دنبال منافع فردی خود بوده و اهمیتی برای منافع و هویت  ملی قائل نیستند؛ درصدد هستیم با ورود به موضوع گونه های در معرض انقراض وضعیت آنها را بررسی و پیگیری کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری وظایف زیست محیطی دولت در لایحه برنامه ششم، تدوین و اجرای برنامه های حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست و خطر انقراض حیات وحش با رویکرد بهره گیری از ظرفیت های داوطلبانه اشخاص حقیقی و حقوقی را یکی از این وظایف برشمرد و افزود: دولت باید اهتمام ویژه ای را در انجام این وظایف داشته و حفاظت از گونه های نادر جانوری را در اولویت قرار دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر لزوم فعال شدن بخش خصوصی در حوزه حفاظت از گونه های نادر جانوری تاکید کرد و ادامه داد: بهترین راهکار برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری مانند یوزپلنگ، پلنگ، خرس قهوه ای و ... استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است زیرا سازمان حفاظت محیط زیست با کمبود اعتبارات مواجه است و نمی تواند از پس تامین هزینه های احیای نسل پلنگ و یوزپلنگ ایرانی برآید.

وی با بیان اینکه نوع نگاه به محیط زیست باید اصلاح شود، تصریح کرد: اگر نگاه های منفعت طلبانه به محیط زیست کشور رفع شود به طور قطع مشکلات محیط زیست کشور رفع خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم، از بی توجهی نسبت به احیای نسل گونه‌های نادر جانوری انتقاد کرد و با یادآوری پرورش طیور در بخش خصوصی، گفت: برای نگهداری از جوجه یک روزه برنامه مشخصی تعریف و بر همین اساس در این برنامه به میزان دمای هوا، تغذیه، واکسیناسیون و ...توجه و سعی می شود شرایط فوق العاده ایده آلی برای جوجه یک روزه تعریف شود این در حالی است که به موضوع حفاظت و احیای نسل گونه های در معرض انقراض هیچ گونه توجه نشده و برنامه تعریف شده ای هم برای حفاظت از این گونه ها نداریم و این بی توجهی نشانه این است که برخی منفعتی در  حفاظت از حیات وحش نمی بینند.

وقف چی افزود: اگر بتوان بخش خصوصی را در زمینه حفاظت از گونه های نادر جانوری فعال کرد از یک سو خطر انقراض گونه های نادر کاهش می یابد و از سویی به دلیل ظرفیت های گردشگری درآمدزایی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه افزایش نیروی محیط بان تاثیر چندانی در بهبود وضعیت گونه های نادر جانوری ندارد، گفت: حفاظت بهتر از گونه های نادر جانوری مستلزم فرهنگ سازی، اصلاح نوع نگاه افراد به محیط زیست و حیات وحش، ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به خطر انقراض گونه های نادر جانوری است و با افزایش نیروی محیط بان و همچنین تشدید مجازات شکارچیان نمی توان خطر انقراض نسل گونه های نادر را کاهش داد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر قرار است بودجه ای به سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای نسل گونه های نادر جانوری اختصاص یابد بهتر است بخشی از این بودجه را در جهت افزایش سطح آگاهی مردم و همچنین  فرهنگ سازی برای حفاظت از این گونه ها صرف کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet