هفته دفاع مقدس
1395/11/29 11:54:57
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس بررسی کردند:

خطوط قرمز حوزه کتاب سبز می‌شود؟

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به موضوع حذف خط قرمز در حوزه کتاب، دیدگاه‌های متفاوتی دارند؛ از موافقت و لزوم پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای تا مخالفت و انتقاد به کلیت طرح چنین موضوعی.
خطوط قرمز حوزه کتاب سبز می‌شود؟ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به موضوع حذف خط قرمز در حوزه کتاب، دیدگاه‌های متفاوتی دارند؛ از موافقت و لزوم پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای تا مخالفت و انتقاد به کلیت طرح چنین موضوعی. https://cdn.icana.ir/d/019/201702103681118500.jpg خطوط,قرمز,حوزه,کتاب,سبز,می‌شود؟ Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم ابوفاضلی – چندی پیش صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جایزه کتاب سال با بیان اینکه کمتر از سه هزارم کتاب‌ها در کشور نیازمند ممیزی است، از دستور رئیس‌جمهور برای مذاکره با پدیدآورندگان این کتاب‌ها برای اصلاح آن‌ها خبر داد و گفت: تصمیم گرفته‌ایم دیگر اعلام خط قرمز نکنیم، بلکه حتی همین سه هزارم را هم از طریق مذاکره و گفتگو با پدیدآورندگان آثار حل کنیم و آنها به اصلاح متونی از آثارشان که خطوط قرمز را رعایت نکرده‌اند، بپردازند تا همگان با هر فکر و اندیشه‌ای و در آزادی بیان، آثار خود را منتشر کنند.

واضح است که ممیزی کتاب همواره با اما و اگرهایی روبرو بوده و خط کشی‌های سلیقه‌ای آن محل انتقاد فعالان و صاحبنظران این حوزه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق نیز در افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه سیاست کلی دولت، واگذاری امور مربوط در حوزه فرهنگ و هنر به تشکل‌های خصوصی است، پیشنهاد واگذاری ممیزی کتاب به ناشران قانونمدار را داده و گفته بود: هیات نظارت بر ضوابط نشر، ضمن رعایت اصول مورد احترام برای همگان در کشور، آزادی بیان را نیز در خصوص کتاب تضمین کند تا بتوانند اندیشه های خودشان را در قالب کتاب در جامعه بیان کنند.

همچنین در این باره دکتر لاریجانی در جلسه‌ای گفته بود لزومی ندارد برای چاپ هر کتابی اجازه گرفته شود. به اعتقاد وی ناشران مطمئنی در این عرصه فعالیت می‌کنند که می‌توان نظارت‌ها را در این حوزه کمرنگ کرد.

در همین راستا، رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از ممیزی‌های ماشینی و غیرمنعطف گفت: گاهی ممیزی‌هایی صورت می‌گیرد که ممکن است از نظر تخصصی مایه وهن باشد؛ از سوی دیگر باید دقت‌ شود و جنبه‌های امنیتی و منافع ملی و مجموعه ارزش‌ها و اصول در چارچوب قانون برای ناشران تعریف شود و دستگاه‌های حاکمیتی نیز نظارت کنند تا زمینه انتشار آثار مطلوب و مفید در یک فضای باز فراهم شود.

همچنین یکی از اعضای هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه برخی از انتشاراتی‌ها هستند که طی سال‌های گذشته هیچ مشکلی نداشته و عملکرد مثبت خودشان را اثبات کرده‌اند و در این میان برخی دیگر نیز به دلیل وابستگی به مراکز علمی و غیره از استانداردهای لازم برخوردار هستند لذا تفویض اختیار به ناشران کمک بزرگی برای کاهش زحمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد شد.

با این حال، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بر خلاف این دیدگاه‌ها معتقد است که واگذاری ممیزی به ناشران ناامنی حوزه کتاب را بالا می‌برد و حذف خط قرمز، ادعایی بسیار غیرکارشناسی است.

البته یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی و عضو ناظر مجلس در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور معتقد است به دلیل سلیقه‌ای بودن خط قرمزها در این حوزه، ناشران خُرد مسئولیت ممیزی را نمی‌پذیرند.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی حذف خط قرمز در حوزه کتاب و واسپاری این امور به ناشران را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

مازنی: تشکیل هیأت نظارت بر حوزه کتاب؛ راهکاری برای واگذاری خودنظارتی به ناشران

احمد مازنی 3406752/7/2017 6:35:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/02/201702102971411949_Thum.jpgاحمد مازنی
احمد مازنی

احمد مازنی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر لزوم حذف خط قرمز در حوزه کتاب و واسپاری این امور به ناشران گفت: بایستی این موضوع از جمیع جهات همچون عملکرد این حوزه در قبل و بعد از انقلاب یا آخرین تجربه دیگر کشورهای دنیا در حوزه نشر و نحوه مدیریت آن بررسی شود ولی در مجموع می‌توان گفت دو نگاه در جامعه وجود دارد که یکی دغدغه ارزش‌ها را دارد و بجا است و دیگری بر تخصص متمرکز است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره نگاه اول به این حوزه توضیح داد: کسانی که کتاب می‌‌خوانند مانند اهل علم، بسیاری از بزرگان حوزه علمیه و بسیاری از خانواده‌ها گاه نگران این هستند که کتابی در جهت انحرافات دینی در جامعه منتشر نشود مانند کتب در مورد مسائل جنسی و اخلاقی وانحرافی که به‌هرحال این دغدغه‌های ارزشی باید مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: نگاه دیگر این است که بر اساس اعتماد باشد؛ یعنی به متخصصین هر رشته از جمله حوزه کتاب اعتماد و کار به آنها سپرده شود.

مازنی تاکید کرد: اگر روش دوم را با لحاظ ارزش‌های مورد مظر در نگاه اول مد نظر قرار دهیم یعنی برخی اصول، آیین نامه و قوانین تعریف شود و کسانی که می‌خواهند نظارت کنند، از همان صنف، حوزه کتاب و نشر باشند، روش معقول‌تری است و در این حالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند نظارت عالیه داشته باشد تا اگر جایی از اصول تخطی شد، جلوگیری کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌آید، اگر روش تعریف شده در حوزه مطبوعات برای عرصه کتاب و نشر نیز لحاظ شود، بهتر جواب می‌دهد؛ یعنی اصول و موازین را تعیین کرده و به کارشناسان خود صنف واگذار کنند و هیأت نظارتی از صنف و مسئولان دولتی و قضایی و مجلس در آن حضور داشته باشند تا در مواردی که تخلف از قانون صورت گرفت، از آن طریق مورد برخورد قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهاد مقدماتی و فی‌البداهه است، بر ضرورت اخذ اظهارات کارشناسان و مسئولان این حوزه و استماع گزارش‌های آنها  تاکید کرد و افزود: اگر در همه رشته‌ها به متخصصان آن رشته اعتماد شود ضرر آن بسیار کمتر از شرایطی است که اعتماد نکنیم و نگران باشیم و فکر کنیم خودمان می‌توانیم با کنترل خیلی شدید مراقبت کنیم لذا همان اشتباهاتی که در صورت واگذاری و برون‌سپاری ممکن است  صورت گیرد، مشابه آن نیز کم و بیش ممکن است در مورد ممیزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اتفاق بیفتد.

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از ممیزی‌های ماشینی و غیرمنعطف گفت: گاهی ممیزی‌هایی صورت می‌گیرد که ممکن است از نظر تخصصی مایه وهن باشد؛ از سوی دیگر باید دقت‌ شود و جنبه‌های امنیتی و منافع ملی و مجموعه ارزش‌ها و اصول در چارچوب قانون برای ناشران تعریف شود و دستگاه‌های حاکمیتی نیز نظارت کنند تا زمینه انتشار آثار مطلوب و مفید در یک فضای باز فراهم شود.

ابراهیمی: افزایش کیفیت کتب محصول واگذاری ممیزی به انتشاراتی‌ها/ وزارت فرهنگ عهده‌دار نظارت عالیه شود

علیرضا ابراهیمی 3406753/14/2016 2:29:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603105548093530_Thum.jpg
علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تفویض اختیار به ناشران در مورد نشر و تولید کتاب می‌تواند با حمایت از سوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی انجام شود، گفت: کتاب و مطبوعات در جامعه نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ از این رو نباید از نظارت در این حوزه غافل شد اما می‌توان آزادی عمل بیشتری ایجاد کرد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ویژگی‌هایی را برای واگذاری بیشتر اختیارات در حوزه نشر کتاب به انتشاراتی‌ها تبیین کرد تا در آینده با مشکل مواجه نشویم، اظهار کرد: هم‌اکنون با تجربه به دست آمده و  شرایط موجود می‌توان با درنظر گرفتن ملاحظات، کم کم این سیاست را اجرا کرد.

وی تصریح کرد: برای واگذاری ممیزی حوزه نشر به صنف کتابدارها و انتشاراتی‌ها باید سیاست‌گذاری کلان و نظارت برعهده وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی باشد و چارچوبی  برای اجرای این کار اتخاذ شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تفویض اختیار به ناشران در مورد نشر و تولید کتاب حس اعتمادزایی ایجاد می‌کند و این مهم منجر به افزایش کیفیت کتب می‌شود.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه برخی از انتشاراتی‌ها هستند که طی سال‌های گذشته هیچ مشکلی نداشته و عملکرد مثبت خودشان را اثبات کرده‌اند و در این میان برخی دیگر نیز به دلیل وابستگی به مراکز علمی و غیره از استانداردهای لازم برخوردار هستند لذا تفویض اختیار به ناشران کمک بزرگی برای کاهش زحمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس: واگذاری ممیزی به ناشران ناامنی حوزه کتاب را بالا می‌برد/ حذف خط قرمز، ادعایی بسیار غیرکارشناسی

نصرالله پژمانفر 3406755/31/2016 6:22:43 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102391497651_Thum.jpg
نصرالله پژمانفر

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص حذف خط قرمز در حوزه کتاب و واسپاری این امور به ناشران گفت: قطعا نسبت به این قضیه یک حرف غیرکارشناسی ارائه شده است چراکه هیچ نظامی نیست که در حوزه‌های فرهنگی خود خطوط قرمز نداشته باشد و اصرار در خطوط قرمز در آن حاکمیت وجود نداشته باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نظام کشور ایران، اسلامی است، تصریح کرد: در کشور ما بر اساس باورها و گفتمان باید چارچوب‌هایی را رعایت کرد، بنابراین طرح این بحث فرار از حوزه مسئولیت‌ها است و نمی‌توان این موضوع را پذیرفت.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مسئولین ذی‌ربط به جای سیاستگذاری کلان که خارج از وظایف آنها است، به کارهای اجرایی خود بپردازند، گفت: این که مسئولین فرهنگی سیاستگذاری کرده و تعیین تکلیف کنند که نظام در حوزه نشریات کتاب خط قرمزی داشته باشد یا خیر، خارج از حوزه اختیارات دستگاه‌های اجرایی است و دستگاه‌های اجرایی باید براساس اصول و ضوابطی که به آنها ابلاغ می‌شود، کارهای خود را انجام دهند.

حوزه نظارت، دقت‌ها و ظرافت‌های لازم را می‌طلبد

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: ناشران در قضیه نشر به شدت واکنش نشان دادند و واگذاری بحث ممیزی به آنها نیز هرگز قابل اجرا نیست چراکه حوزه نظارت، دقت‌ها و ظرافت‌های لازم را می‌طلبد و اگر حوزه نشر به ناشرین سپرده شود بدین معنی است که باید ناشرین یک عقبه کارشناسی در حوزه ممیزی برای خود راه بیاندازند که مسئولین ممیزی نمی‌کنند که ناشر ممیزی کند؛ ناشر در این صورت باید هزینه سرباری را در حوزه کاری خود اضافه کند و بسیار غیرکارشناسی است و منجر به افزایش قیمت کتاب و سلیقه‌ای بودن موضوع ممیزی در کتاب خواهد بود.

پژمان‌فر در مورد بهره گیری از ناشران خوش سابقه در واسپاری ممیزی خاطر نشان کرد: اگر این قضیه براساس چارچوب خاص باشد و آیین‌نامه انتخاب ممیزان کتاب بعد از فیلترهای وزارت فرهنگ صورت گیرد که همان ممیزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ اگر وزارتخانه فرد و ضوابط و اعتبارات را خود مشخص کند، فقط اسم آن را عوض کند که همان ممیزی کتاب است که سابق نیز انجام می‌شد.

این نماینده مجلس دهم ادامه داد: اگر منظور این است که اصلا به ممیزی کاری ندارند و هر کس نشر هر کتابی را تشخیص داد میتواند نشر دهد، همان کار را انجام دهد، کاملا غلط است و ممکن است برداشت‌های شخصی افراد در تشخیص آنها فضا را بسیار متفاوت کند.

وی افزود: ممکن است ناشری مطلبی را خوب ارزیابی کند اما دیگری در آن زمینه، دیدگاه متفاوتی داشته باشد و این موضوع نویسندگان را دچار چالش می‌کند و در قبال ناشران نیز در این قضایا می‌تواند سوءاستفاده‌های بسیاری مترتب شود کمااینکه نگرانی‌های زیادی نیز وجود دارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: اگر ناشر بر اساس سلیقه خود کار انجام دهد نگرانی دارد که فردا آنچه را تشخیص داده و کتابی را بر آن اساس چاپ کرده، اداره ممیزی بگوید اشتباه کرده و دستور سربه‌نیست کردن تمام کتاب‌های چاپ‌شده را دهند؛ لذا این اضطراب و نگرانی و نبود امنیت در حوزه کار، ناامنی را به شدت بالا می‌برد.

سیاوشی شاه‌عنایتی: ناشران خرد مسئولیت ممیزی را نمی‌پذیرند/ خطوط قرمز سلیقه‌ای تعریف شده است

طیبه سیاوشی 3406755/30/2016 10:26:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102339684552_Thum.jpg
طیبه سیاوشی

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حذف خط قرمز در حوزه کتاب و واسپاری این امور به ناشران گفت: این موضوع از قبل نیز مطرح شده بود و بسیاری از کتابهای ناشرین از طریق هیئتی علمی بررسی می‌شد و در آن سعی می‌شود خط قرمزهای موجود رعایت شود؛ اما ناشران مذکور، ناشران عمده‌ای هستند که یا دولتی هستند یا وابستگی عمده‌ای را به لحاظ مالی و اداری به دولت دارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: ناشران کوچک هرگز حاضر نشدند که این بخش را به عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه قطعا خط قرمزهایی برای نشر وجود دارد تصریح کرد: نباید خط قرمزها را سلیقه‌ای تعیین کرد و خط قرمزها باید براساس سیاست‌های کلی نظام، منافع ملی کشور، مسائل مذهبی و ملی که در کشور وجود دارد تعریف شوند؛ نه بر اساس سلایق.

عضو ناظر مجلس در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: اگر خط قرمزها به درستی تعریف شود بنگاه‌های کوچک حاضر می‌شوند این کار را برعهده بگیرند اما در غیر اینصورت هرگز این افراد امنیتی ندارند و به محض اینکه سلیقه یک بخش فرهنگی در کشور تغییر کند، وضعیت آنها نیز به هم خواهد خورد و امنیت کاری خود را از دست خواهند داد.

سیاوشی شاه‌عنایتی  با اشاره به اینکه هیئت‌های علمی بنگاه‌های بزرگ نشر و عمدتا دولتی تا حدی توانسته‌اند این وظیفه را انجام دهند، گفت: این بنگاه‌های بزرگ تا حد زیادی این بخش را پذیرفته و انجام داده‌اند اما بخش‌های دیگر این وظیفه را نمی‌پذیرند چراکه هنوز آن حدود و خط قرمز تعریف نشده؛ به این معنا که یک آئین‌نامه مشخصی به ناشران داده و گفته شود نباید از این خطوط بگذرید.

سلایق متعدد در نشر کتاب سردرگمی ناشران را به همراه دارد

رئیس کمیته زن، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اینکه ناشران بخواهند سلیقه وزیر، معاون وزیر، رئیس جمهور، امام جماعت فلان منطقه، شرع و ... را رعایت کنند، در این می ‌مانند که چه چیزی را بخواهند برعهده بگیرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قطعا این مسائل را رسیدگی می‌کنند اظهار امیدواری کرد: کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این نتیجه برسند که ابتدا آئین‌نامه، دستور‌العمل، مقررات و قواعدی در این زمینه تعیین شود که بتوان به این قضیه رسیدگی کرد و اینکه تحقیق کنند بنگاه‌های نشر این کار را به عهده می‌گیرند یا خیر؛ اگر بنگاه‌های نشر این قضیه را به عهده گرفتند جریان خوبی است اما به دلیل اینکه هنوز تعریفی نشده، بنگاه‌های نشر امنیت کاری نخواهند داشت و بعد از تعریف شدن می‌تواند بر روی آن حساب کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet