هدر موبایل
1395/11/27 15:40:43
سرویس اجتماعی
ناصری نژاد مطرح کرد:

اهمال‌کاری مسئولان خوزستان را به مرز بحرانی رساند/نمایندگان به دنبال طرح سوال از رئیس جمهور

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با انتقاد از غفلت مسئولان اجرایی از مشکلات این استان، گفت: به موجب وضعیت بحرانی خوزستان طرح استیضاح وزیر نیرو و سوال از رئیس‌جمهور در دست بررسی نمایندگان قرار دارد.
اهمال‌کاری مسئولان خوزستان را به مرز بحرانی رساند/نمایندگان به دنبال طرح سوال از رئیس جمهور رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با انتقاد از غفلت مسئولان اجرایی از مشکلات این استان، گفت: به موجب وضعیت بحرانی خوزستان طرح استیضاح وزیر نیرو و سوال از رئیس‌جمهور در دست بررسی نمایندگان قرار دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608105971929374.jpg اهمال‌کاری,مسئولان,خوزستان,را,به,مرز,بحرانی,رساند/نمایندگان,به,دنبال,طرح,سوال,از,رئیس,جمهور Icana

مجید ناصری نژاد در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح وضعیت استان خوزستان و اقداماتی که از آنها غفلت شده است با بیان اینکه معضل امروز خوزستان نتیجه رفتارها و عملکرد و بی‌توجهی‌ دولت‌ها است، گفت: عامل قطعی برق  اخیر در استان خوزستان ریزگردهایی است که بر روی شبکه‌های برق نشسته و نهایتا قطعی برق را رقم زد. ریزگردها نیز ناشی از تبدیل نقاط سبز و زمین های کشاورزی به صحرا و خشک شدن تالاب‌ها است.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری کاهش دبی آب رودخانه‌های کارون و جراحی، تصریح کرد: انتقال آب از رودهای کارون و جراحی مهم‌ترین دلیل کاهش دبی آب است، در واقع عوامل مذکور زنجیره‌وار و به هم پیوسته است هرچند مهم‌ترین دلیل کاهش آب خوزستان و تبدیل جلگه سبز خوزستان به صحرا بود.

 

آغاز مشکلات خوزستان از دو دهه قبل

وی افزود: اقدامات و مشکلات نام‌برده از دو دهه قبل آغاز شده به نوعی که ریزگردها با منشا داخی را تشدید کرد هرچند ریزگردها منشا خارجی هم دارد اما منشا و کانون‌‌های داخلی تنها همراه با رطوبت هستند به نوعی که در برخی مناطق روی کابل های برق جلبک هم زده است.

ناصری‌نژاد در ادامه مشکلات حاصل از سد گتوند را یادآور شد و گفت: سد گتوند نیز علی رغم تمام مخالت‌ها احداث شد، سدی که سبب ایجاد کوه نمکی و شوری آب شد به نوعی که امروزه نمی‌دانیم با آن چه کنیم، متاسفانه اقدامات اشتباهی چون خشکی تالاب‌ها یا احداث سدهایی همچون گتوند برای خوزستان تبدیل به بحران شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم مشکلات تنفسی مردم و سلامت آنان، مهاجرت و تخریب محصولات کشاورزی در نتیجه اشتباهات مذکور را یادآور شد وگفت: ریزگردها مانع رشد محصولات کشاورزی شده کما اینکه گروه کثیری از مردم را هم راهی بیمارستان‌ها کرده است.

 

وزیر نیرو مقصر اصلی قطع برق در استان خوزستان است

وی با بیان اینکه در بحث مشکلات خوزستان نگاه‌ها سیاسی و جناحی نیست، ادامه داد: اتخاذ تصمیماتی از زمان دولت سازندگی تاکنون در خوزستان شروع شده که امروزه این اقدامات خوزستان را به بن بست بحران رسانده است، در صورتی که برخی اقدامات مقطعی جهت جلوگیری از بحران می‌توانست بحران را کنترل کند، به عنوان نمونه برقی قطع به دلیل عدم شستشوی پست‌های برق و عدم عایق بندی کابل‌ها قابل پیش‌بینی بود لذا در این بخش وزیر نیرو قطعا مقصر است.

ناصری نژاد در ادامه جنگل‌کاری و نهال‌کاری را از دیگر کارهای مغفول دانست و گفت: جنگل کاری و اهمال در مالچ‌پاشی به خصوص در دولت یازدهم نیز تاثیر منفی داشت، از سوی دیگر حق‌آبه تالاب‌ها هم در هیچ دولتی داده نشد و نهایتا تالاب ها خشک شد در حالیکه تالاب ها در کنترل ریزگردها بسیار تاثیرگذار بود.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم تامین حق‌آبه تالاب‌هایی چون شادگان و هور‌العظیم، گفت: 500 هزار هکتار تالاب شادگان و بیش از 200 هزار هکتار تالاب هورالعظیم خشک شده است، در صورتی که اگر در سال جاری حق‌آبه تالاب ها تامین می‌شد مشکلات اخیر پیش نمی‌آمد. سال گذشته بارش‌ها سبب جاری شدن سیل و سر ریز شدن به رود کارون شد که اگر این میزان آب وارد تالاب ها می‌شد مشکلات پدید نمی‌آمد.

وی با تاکید بر اینکه اهمال، غفلت و تقصیر مسئولان خوزستان را به اینجا رساند، گفت: نمایندگان استان خوزستان از دوره‌های قبل به مسئولان تذکر داده و سوال کردند، حتی در دوره هفتم استیضاح وزیر نیرو هم به همین جهت دنبال شد، در این دوره نیز این موضوعات مطرح شده است.

 

وزارت نفت از اعتبارات داخلی خود باید خسارت‌های وارده را در خوزستان جبران کند

ناصری نژاد در واکنش به سخنان برخی از مسئولان جهت کمبود اعتبارات و کمک‌هایی که مجلس می تواند در این زمینه داشته باشد، تصریح کرد: بودجه‌های عمرانی در سال 92، 93 و 94 و 95 به استان خوزستان تخصیص داده نشده است، در حالیکه وزارت نفت اعتبارات داخلی دارد که می‌تواند حداقل ضررهایی که خود به خصوص در تالاب هورالعظیم وارد کرده را جبران کند. در حقیقت وزیر نیرو باید بداند که بحران های اخیر از جمله قطعی برق بیشترین خسارت را به پالایشگاه‌های نفتی زد به نوعی که به استخراج 800 هزار بشکه ضرر رساند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: احساس مسئولیت و پیگیری مسائل خوزستان مانع بروز بحران می‌شد اما متاسفانه تاکنون این احساس مسئولیت دیده نشده است، متاسفانه علی رغم تذکر نمایندگان خوزستان و ابلاغ بیانیه هم اقدامی از سوی دولت انجام نگرفت، حضور وزیر نیرو یا وزیر جهاد کشاورزی بدون هماهنگی با نمایندگان در خوزستان مشکل این استان را حل نمی‌کند در واقع حداقل معاون اول رئیس جمهور با هیات دولت باید در خوزستان حاضر و مساله را از نزدیک بررسی و مشکل را ریشه کن کنند.

 

احتمال تکرار حوادث در استان خوزستان/ طرح استیضاح وزیر نیرو و سوال از رئیس‌جمهور در دست بررسی

وی تکرار حوادث روزهای اخیر در خوزستان را تخمین زد و گفت: وقت‌گذرانی و بی‌توجهی مسئولان مشکلات خوزستان را چند برابر خواهد کرد، از این رو نمایندگان طرح استیضاح وزیر نیرو را در دستور قرار دادند، هرچند در دیداری با رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم که ایشان به عنوان عضو موثر کشور در خوزستان حاضر شوند تا در شرایطی که رئیس جمهور به مشکلات توجهی نمی‌کند مردم حداقل به حضور رئیس مجلس دلگرم شوند.

ناصری نژاد یادآور شد: نمایندگان استان خوزستان طرح سوال از رئیس جمهور را نیز در دستور کار خود قرار دادند، از این رو در هفته آینده به این جمع‌بندی خواهیم رسید که رئیس جمهور به دلیل عدم توجه به مسائل خوزستان در صحن علنی حاضر و پاسخگو باشد، زیرا در هفته جاری بیانیه‌ای را ابلاغ کردیم که متاسفانه تاکنون پاسخ داده نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به حضور وزیر جهاد کشاورزی در خوزستان و سخنان ابتکار در خصوص جنگل‌کاری در این استان، تصریح کرد: برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری راه به جایی نخواهد برد، در واقع وزرای جهاد کشاورزی باید مسئولان خودر ا در منطقه مجبور به عملیاتی کردن تصمیمات کنند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet