هدر اصلی
1395/11/30 07:25:00
سرویس اجتماعی
پورحسین:

انتقاد از تاخیر دولت در ارایه لایحه ساماندهی اتباع بیگانه/مجلس آماده همکاری برای تعیین تکلیف اتباع غیرمجاز است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تاخیر دولت در ارائه لایحه ساماندهی اتباع بیگانه انتقاد کرد.
انتقاد از تاخیر دولت در ارایه لایحه ساماندهی اتباع بیگانه/مجلس آماده همکاری برای تعیین تکلیف اتباع غیرمجاز است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تاخیر دولت در ارائه لایحه ساماندهی اتباع بیگانه انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105795068675.jpg انتقاد,از,تاخیر,دولت,در,ارایه,لایحه,ساماندهی,اتباع,بیگانه/مجلس,آماده,همکاری,برای,تعیین,تکلیف,اتباع,غیرمجاز,است Icana

شکور پورحسین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه عدم ساماندهی اتباع بیگانه تبعات زیادی را برای کشور به همراه داشته است، گفت: از زمانی که کشورهای افغانستان وعراق به دلیل حمله آمریکا دچار ناامنی شدند مهاجرین زیادی ازاین دو کشور به سمت مرزهای ما سرازیر و نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت از آنها را طبق وظیفه اسلامی و انسانی بر عهده گرفت البته انتقاداتی به این امر وارد بوده به طوریکه عدم ساماندهی پناهندگان و مهاجرین در خاک ایران باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است.

نماینده پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه ورود غیرقانونی اتباع بیگانه به کشور جرم محسوب شده و مجازات دارد، ادامه داد: در گذشته مجازات مهاجرین و اتباع بیگانه ای که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شدند حبس بود اما به دلیل آنکه زندان های کشور جوابگوی تعداد مهاجران نبود قوه قضائیه مجبور به  صرف نظر از مجازات حبس و جزای نقدی شد و طی صدور بخشنامه ای حکم به دیپورت آنها داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور جرائم زیادی را مرتکب شده و در حال حاضر تعدادی از آنها در حبس به سر می برند اشغال مشاغل کشور و بر هم زدن تعادل کار را از نتایج منفی حضور اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور خواند و گفت:  بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز جرم محسوب شده و مجازات دارد اما متاسفانه برخی کارفرمایان زیر سایه بی توجهی مسئولان ذی ربط اقدام به بکارگیری آنها می کنند.

پورحسین با هشدار نسبت به ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه غیرمجاز، تصریح کرد: برخی از اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور تشکیل زندگی داده و همسر ایرانی دارند و از آنجایی که قوه قضائیه حکم به دیپورت آنها داده از این  رو تنها راه برگشت آنها اخذ مجوز قانونی برای حضور مجدد در خاک ایران است؛ تولد کودکان بی هویت و بی شناسنامه ثمره چنین ازدواج های غیرقانونی است.

وی با تاکید بر اینکه ساماندهی اتباع بیگانه بستگی به نظر و اراده حاکمیت دارد، افزود: واقعیت آن است که با یک التیماتوم می توان ورود و اقامت این اتباع را ساماندهی کرد به نحوی که افرادی که مجوز ورود، اقامت وکار دارند را مانند دیگر کشورها بپذیریم و آنهایی که مجوز ندارند را طی برنامه ای یک الی سه ماهه ساماندهی کنیم البته تحقق این موضوع مشروط به اراده حاکمیت است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، با بیان اینکه عوامل متعددی در ورود غیرقانونی اتباع بیگانه به کشور دخیل است، ادامه داد: به عنوان مثال با نگاهی به کشورهای اروپایی و استرالیایی  مشاهده خواهیم کرد که بیگانگان زیادی به صورت غیرقانونی قصد ورود به این کشورها را دارند به گونه ای که به کرات شاهد غرق شدن کشتی های حامل این مهاجرین  درآب های این کشورها هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه با برنامه ریزی منسجم و منظم طی دوره ای کوتاه می توان نسبت به ساماندهی اتباع بیگانه اقدام کرد، گفت: البته بحران ورود غیرقانونی مهاجران فقط مختص کشور ما نیست و اکثر کشورها با این معضل روبرو هستند هر چند می توان با برنامه ریزی دقیق این موضوع راحل و فصل نمود.

پورحسین با بیان اینکه ساماندهی اتباع بیگانه مستلزم قانونگذاری مدون، منسجم وجامع است، یادآور شد: در این رابطه باید با قانون گذاری قاطع و کارآمد نسبت به ساماندهی اتباع بیگانه اقدام و در کنار این باید به عملیاتی کردن این قوانین نیز توجه جدی نمود.

نماینده پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، از بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در برخی شرکت های زیرمجموعه شهرداری تهران انتقاد کرد و گفت: معتقد هستم حاکمیت به راحتی می تواند ظرف  سه ماه اتباع بیگانه را ساماندهی کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی تعیین تکلیف این طرح را در رفع مشکلات این قشر موثر دانست و افزود: اگر ورود و خروج این افراد قانونمند شود با چنین ازدواج هایی مواجه نخواهیم شد؛ به صورت جدی نیاز است وزارت کشور به موضوع  ساماندهی اتباع بیگانه هر چه سریع تر ورود و همچنین نسبت به ارائه لایحه ساماندهی اتباع بیگانه به مجلس اقدام کند؛ بدون شک مجلس در کوتاه ترین زمان و به فوریت بررسی و تصویب لایحه مذکور را در دستور کار قرار خواهد داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet