ایام محرم 1398
1388/03/20 17:50:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از محمد حسین فرهنگی

اصلاح الگوی مصرف، انقلابی در برابر اسراف‌گرایی است

**نامگذاری سال ۱۳۸۸ به عنوان اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری را باید نقطه عطفی در بازنگری مقوله مصرف یا به عبارتی انقلابی ملموس در مصرف گرایی و اسراف در جامعه ذکر کرد.

همانطور که از فرمایشات رهبر انقلاب استنباط می‌شود اصلاح الگوی مصرف یک اقدام بلند مدت است نه کوتاه مدت. برای اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف در جامعه و قوای سه گانه کشور اعم از مجریه، قضاییه و مقننه باید نخست زیرساخت‌های لازم برای آن در نظر گرفته شود، سپس اهداف لازم را تعیین نمود.

یکی از موثرترین هدف‌ها برای اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف بحث هدفمند کردن یارانه‌ها در جامعه است که به طور قطع تاثیرات بسیار زیادی در کاهش مصرف خواهد داشت. اجرایی شدن بحث هدفمند کردن یارانه‌ها آن هم در راستای کار کارشناسی دقیق و زمان‌بندی شده موجب می‌شود تا گام قابل توجهی در منابع کشور برداشته شود.

از سوی دیگر برای اجرایی شدن بحث اصلاح الگوی مصرف لازم است مجلس در کنار دولت اقدامات حمایتی لازم را به انجام برساند. در این بین کمیسیون‌های مجلس اعم از اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع و معادن، عمران و نیز اجتماعی و قضایی وحقوقی و حتی فرهنگی نیز باید اقدامات لازم را در چارچوب وظایف خود به انجام برسانند.

خوشبختانه اقدامات خوبی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی شروع شده است که هر چه سریع‌تر باید وارد فاز اجرایی شود. قوه مجریه یا دولت به طور حتم برای اجرایی شدن بحث اصلاح الگوی مصرف در سال 1388باید منابع کشور را به نحو موثر و دقیقی مدیریت کند.در کنار مدیریت منابع، بحث راندمان و بهره‌وری نیز باید لحاظ شود.

اگر بخواهیم بحث اصلاح الگوی مصرف در جامعه را نهادینه کنیم باید به مباحث فرهنگی و آموزشی توجه ویژه‌ای مبذول شود. برای رسیدن به بهره‌وری‌، لازم است قدم‌های لازم در این خصوص برداشته شود. یکی از مهمترین اقدامات بحث اصلاح تکنولوژی است. مجموعه مسایل اعم از فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و اجتماعی می‌تواند موجب شود تا اصلاح الگوی مصرف در جامعه ما صورت اجرایی به خود گیرد.

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet