هدر موبایل
1395/12/01 17:19:52
سرویس دیگر رسانه‌ها
امین زاده:

هدف حقوق شهروندی رسیدن به همبستگی و مشارکت اجتماعی است

دستیاور ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت:‌هدف از اجرای منشور حقوق شهروندی این است که به مرحله ای از شکوفایی، همبستگی، ‌انسجام، پذیرش و مشارکت اجتماعی برسیم.
هدف حقوق شهروندی رسیدن به همبستگی و مشارکت اجتماعی است دستیاور ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت:‌هدف از اجرای منشور حقوق شهروندی این است که به مرحله ای از شکوفایی، همبستگی، ‌انسجام، پذیرش و مشارکت اجتماعی برسیم. https://cdn.icana.ir/d/019/44588.jpg هدف,حقوق,شهروندی,رسیدن,به,همبستگی,و,مشارکت,اجتماعی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، الهام امین زاده در جلسه اجرای منشور حقوق شهروندی پیروی ابلاغیه رئیس‌جمهور به دستگاه‌ها که ظهر امروز (یکشنبه) با حضور نمایندگان ویژه دستگاه های اجرایی در امور حقوق شهروندی در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با بیان اینکه اجرای حقوق شهروندی مرحله مهمی در طول تاریخ دولت یازدهم  و نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: امروز نقطه آغاز فرایند طولانی پس از ابلاغ رئیس‌جمهور به دستگاه ها در تاریخ ۲۹ آذر سال ۹۵ است که پس از آن نیز رئیس‌جمهور ابلاغیه ای رسمی برای تک تک وزرا ارسال کردند و تاکید داشتند که تا ۱۰ اسفند دستگاه های اجرایی گزارش سه ساله ای از  عملکرد خود در حوزه حقوق شهروندی به دستیار ویژه رئیس‌جمهور در این حوزه ارائه کند.

وی با اشاره به دقت عمل در انتخاب نمایندگان تام الاختیار برای حوزه حقوق شهروندی در دستگاه های اجرایی و وزارت خانه افزود:‌ تاکید ما بر این بود تا افرادی معرفی شوند که دغدغه حقوق شهروندی دارند و از عهده این کار عظیم بر آیند.

امین زاده همچنین به استنباط های مختلف مطرح میان دانشگاهیان و فعالان سیاسی و نهادهای مدنی در مورد حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت:‌ برخی حقوق شهروندی را فعالیتی انتخاباتی سیاسی، مقطعی و کوتاه مدت می‌دانند اما در توضیح این اظهارنظرها باید بگویم از سال ۹۲ که در معاونت حقوقی ریاست جمهوری مشغول فعالیت شدم موضوع حقوق شهروندی را بدون توقف و مسکوت ماندن پیگیری کردم و در حال حاضر با توجه به ضرورت آن صرفا در حقوق شهروندی فعال هستم.

وی با تاکید بر اینکه بدون حضور و همکاری دستگاه‌های اجرایی فضای لازم برای اجرای حقوق شهروندی ایجاد نخواهد شد، تصریح کرد: همه دستگاه های اجرایی باید در راستای اجرای رضایت مندی در سطح اجتماع قدم بردارد و در این راستا دولت با اعلام منشور حقوق شهروندی برای خود برنامه و خط مشی مشخص کرده است  و این نشان دهنده حس مسئولیت پذیری ا ز سوی دولت یازدهم است که خود را مدیر جامعه ای می‌داند که اقتدارش از مردم گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آموزش حقوق شهروندی نیازمند همکاری صدا و سیما و آموزش و پرورش هستیم، گفت‌: وزیر آموزش و پرورش معاون پژوهشی خود را نماینده این امر کردند چرا که معتقد است صرفا با آموزش رسمی و حجیم کردن کتاب های دانش آموزان به چند بند از حقوق شهروندی نمی توانیم به تحقق آن دست یابیم.

دستیاور ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی از حقوق ذاتی مردم است، خاطر نشان کرد: برخی موارد حقوق شهروندی پشتوانه قانونی دارند و یکسری موارد بدون پشتوانه هستند که باید در این موارد با همکاری وزارت خانه ها و دستگاه های اجرایی مصوبات لازم را تهیه کرده، تقدیم مجلس و هیأت وزیران کنند. البته قوه قضاییه نیز برای همکاری در این حوزه و تهیه لوایح قانونی اعلام آمادگی کردند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف حقوق شهروندی قانون گذاری و مقررات گذاری کیفیت گراست، اظهار کرد: با همکاری تشکل های مردمی و نمایندگان دستگاه های اجرایی باید به این سمت حرکت کنیم که همه مصوبات دولت و لوایحی که به مجلس داده می‌شود پیوست حقوق شهروندی داشته باشد.

امین زاده همچنین به مراحل تهیه حقوق شهروندی و طرح آن در جامعه از سال ۶۱ همزمان با فرمان هشت ماده ای امام (ره)  تا تنظیم سند حقوق شهروندی در ۵ آذر ۹۲ اشاره کرد و گفت:‌ با اجرای حقوق شهروندی می خواهیم به مرحله ای از شکوفایی، همبستگی، انسجام، پذیرش و مشارکت اجتماعی دست یابیم.

وی در باره ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی گفت:‌ علاوه بر ساختار حقوقی کشور که متشکل از قانون اساسی، سند چشم انداز، سیاست های کلی رهبری، قوانین اجرایی و عادی و مصوبات لوایح است، منشور حقوق شهروندی از کلمه نشر به معنای اطلاع رسانی به مردم در حوزه حقوق شان است که پشتوانه آن قانون اساسی خواهد بود.

دستیاور ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی با بیان اینکه مسیر حقوق شهروندی مسیر خود را به خوبی طی می‌کند گفت:‌ا لبته مردم با فعالیت هایشان در سمن ها و NGO ها خیلی جلوتر از دستگاه های اجرایی در حوزه آموزش حقوق شهروندی فعال شده اند و اقدامات خوبی تا به حل شکل گرفته است و امیدواریم به مرحله ای برسیم که آثار اجرای حقوق شهروندی در سطح جامعه، کیفیت زندگی مردم، احساس شادی و امید به زندگی در جامعه حس کنیم.

به گزارش ایسنا، امین زاده با تاکید بر اینکه نباید حقوق شهروندی را فدای منافع شخصی، حزبی و گروهی کنیم، تصریح کرد: دستگا ههای اجرایی تابع قوه مجریه موظف هستند با هماهنگی و همکاری دستیار ویژه رئیس‌جمهور در ا مور حقوق شهروندی در زمینه افزایش رضایت مندی اجتماعی اقدام کنند.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet