عید قربان
1388/03/20 16:28:00
سرویس سیاسی

جایگاه اخلاق انتخاباتی در رقابت‌های انتخاباتی

**عرصه تبلیغات انتخاباتی عرصه رقابت است و تلاش برای پیشی گرفتن؛ برای به برتری رسیدن و خود را شایسته‌ترین معرفی کردن. اما رسیدن به این هدف در میدان انتخابات نیز مانند هر میدان رقابت دیگری در چهارچوبی از بایدها و نبایدها مشروعیت می‌ یابد. چهارچوبی که در ادبیات این روزهای کشورما از آن به اخلاق انتخاباتی یاد می‌شود.

تبلیغات دهمین انتخابات ریاست جمهوری اگرچه تجربه‌های جدیدی را از نظر شیوه‌های نوین تبلیغاتی در بر داشت، اما حوادثی که در جریان رقابت‌های انتخاباتی نامزدها رخ داد، ضرورت پرداختن و برجسته ساختن اخلاق انتخاباتی را بیش از پیش نشان داد.

 

بداخلاقی‌ها فرصت انتخابات را به تهدید تبدیل می‌کند

 نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر انتخاباتی می‌تواند فرصت خوبی برای حرکت های رو به جلو و بازنگری در روش مدیریت کشور باشد، تاکید کرد: نباید این فرصت با برخی بد اخلاقی ها به تهدید تبدیل شود.
"حسین سبحانی‌نیا"  تصریح کرد: در یک فضای سالم انتخاباتی هر یک از رقبا به ارائه برنامه و معرفی خود می پردازند تا جامعه با امیدواری پای صندوق های رای حاضر شوند.
وی با تاکید بر ضرورت رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری و حامیانشان گفت: هر انتخاباتی می‌تواند فرصت خوبی برای حرکت های روبه جلو و بازنگری در روش مدیریت کشور باشد که نباید این فرصت با برخی بد اخلاقی ها به تهدید تبدیل شود.
نماینده نیشابور اظهار داشت: شور و نشاط انتخاباتی یعنی افزایش مشارکت مردم در تعیین سرنوشتشان که امر موجهی است امانمی توان آن را با تخریب آمیخت هر چند که عده ای به اشتباه فکر می کنند برای ایجاد شور و نشاط انتخاباتی باید به تخریب و خدشه وارد کردن به رقیب خود بپردازند.
وی یادآور شد: متاسفانه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دهم  شاهدیم که برخی به جای تبیین برنامه های خود در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی به تخریب رقبای خود اهتمام می ورزند که این به منافع ملی ضربه زده و وحدت ملی را مخدوش می کند.
سبحانی نیا با بیان اینکه دشمنان ما این مسائل را رصد و بزرگنمائی می کنند،خاطر نشان کرد:هر انتخاباتی می تواند فرصت خوبی برای حرکت های روبه جلو و بازنگری در روش مدیریت کشور باشد که نباید این فرصت با برخی بد اخلاقی‌ها به تهدید تبدیل شود.

نماینده نیشابور با تاکید به نقش موثر رسانه‌ها در اخلاقی کردن فضای انتخابات ، گفت: متاسفانه انتشار و بزرگنمائی برخی اظهارات، بدون توجه به واقعیت یکی ازاشکالاتی است که در عملکرد برخی رسانه ها شاهد هستیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: رسانه‌ها بیشترین نقش را در اخلاقی برگزار شدن انتخابات و جلوگیری از رقابت های منفی دارند.

 

نقش رسانه‌ها در برگزاری انتخابات در فضایی آرام و اخلاقی

 "حسین نجابت" بر نقش رسانه‌ها در برگزاری انتخابات پر شور در فضایی آرام و اخلاقی تاکید کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، پر شور کردن فضای انتخاباتی جامعه را به معنای تحریک و تهیج دانست و خاطرنشان کرد: شرایط امروز ما از این جهت وضعیت خوبی دارد.
وی افزود: معمولا وقتی اقشار مختلف جامعه در صحنه حضور می‌یابند و رقابت‌ها جدی می‌شود ما دچار یک افراط و تفریط می‌شویم.

وی بر ضرورت هوشیاری مردم و مسئولین تاکید کرد و گفت: تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی نامزدها و طرفدارانشان باید در چهارچوب قانون و اخلاق انجام شود و حامیان در دفاع از نامزد مورد نظر خود به بیان نقاط مثبت بپردازند چون تخریب نامزد مقابل باعث تحریک دیگر نامزدها می‌شود و این خود منجر به بروز تشنج در سطح شهر خواهد شد.

نجابت با اشاره به نقش رسانه‌ها در اخلاقی کردن فضای انتخابات خاطرنشان کرد: رسانه‌ها بر مردم و مسئولین ولایت دارند لذا می‌توانند با درست نمایی و پرهیز از تخریب و خطی‌نگری از بروز التهاب در جامعه جلوگیری کرده و جامعه را به سمت برگزاری پرشور انتخابات در فضایی آرام و اخلاقی سوق دهند.

 

ضرورت برخورد با تخریب کنندگان

 نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: نیروی انتظامی با عوامل آشوب‌گری که در اجتماعات حامیان نامزدهای انتخاباتی رخنه کرده‌اند، برخورد جدی کند.
"حسینعلی شهریاری" با انتقاد از عدم رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی برخی نامزدها و طرفدارانشان اظهار داشت: متاسفانه این مسئله باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در سطح جامعه شده است.
وی افزود: طرح بعضی مسائل در تبلیغات نامزدها صدمات زیادی را متوجه کلیت نظام می‌کند و لذا ضرورت دارد حداقل در این فرصت باقیمانده، نامزدها و حامیانشان در بیان موضوعات دقت بیشتری داشته باشد.
نماینده زاهدان گفت: طرفداران نامزدهای ریاست جمهوری باید از هر اقدامی که باعث ایجاد تنش در جامعه می‌شود و در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست پرهیز کنند.

شهریاری با بیان این که خود نامزدها باید طرفدارانشان را به آرامش دعوت کنند، تصریح کرد: در این میان نقش نیروی انتظامی و امنیتی در برقراری نظم و همچنین برخورد با دشمنانی که با سوء نیت در اجتماع‌های مردمی رخنه می‌کنند بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی از عملکرد برخی رسانه‌ها در ایام انتخابات انتقاد کرد و گفت: اگر چه رسانه‌ها در گرم کردن فضای انتخابات بسیار نقش‌آفرین هستند اما نباید با انتشار برخی مسائل، به تشویش اذهان عمومی بپردازند.

شهریاری یادآور شد: ضرورت دارد که قوه قضائیه خود به عنوان مدعی‌العموم وارد عمل شده و با تخریب کنندگان و قانون شکنان برای خاتمه یافتن تنش‌ها، برخورد کند.

 

هزینه‌های هنگفت تبلیغات، بداخلاقی‌ انتخاباتی است

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: هزینه‌های هنگفت تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری یکی از مصادیق بداخلاقی‌های انتخاباتی است.

"داریوش قمری" اظهار داشت: رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان و از همه مهمتر از سوی مجریان انتخابات در برگزاری یک انتخابات سالم بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان این که زیر سوال بردن مسئولان نظام یکی از بداخلاقی‌های انتخاباتی است، خاطر نشان کرد: این مسئله نه تنها حاصلی برای نامزدها ندارد بلکه آسیب‌های جدی را متوجه نظام خواهد کرد.

وی عدم احترام متقابل و دادن وعده‌های غیر عملی را از دیگر مصادیق بداخلاقی‌های انتخاباتی دانست و یادآور شد: متاسفانه در این روزها شاهدیم برخی به بهانه حمایت از یک نامزد در سطح شهر حضور یافته و به نامزدهای دیگر توهین می‌کنند.

نماینده ایلام گفت: یکی از آسیب‌ها در بحث اخلاق انتخاباتی هزینه‌های گزافی است که صرف تبلیغات می‌شود و در برخی موارد شائبه استفاده از بیت‌المال را بوجود می‌آورد.

قمری بر نقش رسانه‌ها در اخلاقی کردن فضای انتخابات تاکید کرد و اظهار داشت: در حالی که رسانه‌ها می‌توانند به ایجاد یک فضای سالم انتخاباتی کمک کنند، ما شاهدیم برخی از آنها بیشتر در جهت تخریب یک کاندیدای خاص حرکت می‌کنند این تاثیرات بسیار منفی در پی خواهد داشت.

 

 آسیب‌های داخلی و خارجی بداخلاقی‌‌های انتخاباتی

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت:  بداخلاقی‌‌های انتخاباتی از سوی نامزدها و حامیانشان علاوه بر آسیب‌های داخلی، بهانه به دست بیگانگان نیز می‌دهد

"انوشیروان محسنی بندپی"  اظهار داشت :نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و همچنین حامیان این نامزدها باید اخلاق را به عنوان یک آموزه دینی سرمشق کار خود قرار دهند و به آن مقید باشند.

وی افزود: متاسفانه ما شاهدیم در تبلیغات برخی نامزدها مسایلی مطرح می‌شود که علاوه بر اینکه آسیب‌های داخلی فراوانی را برای ما ایجاد می‌کند بهانه‌ای هم به دست نظام سلطه جهانی می‌دهد.

وی با انتقاد از برخی مباحث عنوان شده در مناظره‌های اخیر، تصریح کرد: حتی در این مناظره‌ها نیز بعضا اخلاق انتخاباتی رعایت نشد که این مساله شرایط خاصی را در جامعه ایجاد کرده و علامت سوال‌های زیادی در اذهان مردم بوجود آورده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس با تاکید بر ضرورت رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی رسانه‌ها، اظهار داشت: متاسفانه آنگونه که انتظار می‌رفت رسانه ملی در عادلانه برگزار کردن مناظره‌ها خوب عمل نکرد.

وی گفت: قطعا رعایت اخلاق در بحث تبلیغات چه از طرف نامزدها و چه از سوی حامیانشان بر پر شور برگزار شدن انتخابات تاثیرگذار است و در مقابل، بی اخلاقی‌ها و ناراستی‌ها باعث دلسرد شدن مردم خواهد شد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet