ایام محرم 1398
1395/12/04 16:20:32
سرویس سیاسی
کریمی قدوسی:

حوادث منا، مسجدالاحرام و فرودگاه جده باید از سوی آل سعود جبران شود/ حضور حجاج ایران در مراسم حج با نظر مقام معظم رهبری

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی تعطیلی یک ساعته مراسم حج را نمی خواهد تاکید کرد: اما آل سعود باید حوادث منا، مسجدالاحرام و فرودگاه جده باید از سوی آل سعود جبران کند.
حوادث منا، مسجدالاحرام و فرودگاه جده باید از سوی آل سعود جبران شود/ حضور حجاج ایران در مراسم حج با نظر مقام معظم رهبری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی تعطیلی یک ساعته مراسم حج را نمی خواهد تاکید کرد: اما آل سعود باید حوادث منا، مسجدالاحرام و فرودگاه جده باید از سوی آل سعود جبران کند. https://cdn.icana.ir/d/019/73975.jpg حوادث,منا،,مسجدالاحرام,و,فرودگاه,جده,باید,از,سوی,آل,سعود,جبران,شود/,حضور,حجاج,ایران,در,مراسم,حج,با,نظر,مقام,معظم,رهبری Icana

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مذاکرات هیات ایرانی در زمینه حضور حجاج در مراسم حج اظهار داشت: سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی در برگزاری حج، سیاست های مبتنی بر احکام فقهی است، چه فقه فردی که متوجه حجاج است چه فقه سیاسی که جمهوری اسلامی را هدف قرار می دهد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: رژیم آل سعود خیلی شفاف به جنگ امنیتی با جمهوری اسلامی دست زده است، حوادث مهمی درون مرزهای ما که منجر به شهادت جمع زیادی از شهروندان ایرانی شده است و وقوع بعضی از فتنه و ناامنی ها بر اساس مستندات به سرمایه گذاری رژیم آل سعود مرتبط است.

وی ادامه داد: حوادثی هم که اخیرا رخ داد به خصوص فاجعه عظیم منا که شاید بتوان گفت از بدو خلق کعبه تا این زمان هیچ حادثی به سنگینی حادثه منا نبود. به شهادت رسیدن 400 زائر ایرانی، برخورد بسیار به دور منطق رژیم آل سعود با شهدای منا، بار زدن شهدا به وسیله لودر به کامیون ها و دفن دست جمعی در حالی که برخی از آنها هنوز زنده بودند نشان می دهد که رژیم آل سعود مشروعیت برگزاری این آیین بزرگی را ندارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تعدادی می گویند با وجود تمام حوادث رخ داده باید با دولت آل سعود مذاکره کرد تا مشکلات برطرف شود، که از نگاه مقام معظم رهبری کاملا رد شده است چرا که مشکلات ما موضوعی نیست که با مذاکرات حل شود همان طور که در مذاکرات با آمریکا مشکلی را حل نکرد و بر مذاکرات افزود.

کریمی قدوسی با بیان اینکه  در مذاکرات حج باید شروط مسلم نظام اسلامی را باید روی میز گذاشت اظهار داشت: در مذاکره درجه اول باید موضوع امنیت مطرح شود، امنیت نیازمند ضمانت است چرا که بر اساس برآوردهای صورت گرفته عمد بودن فاجعه منا را نشان می دهد، بنابراین امنیت حرف اول را می زند و جبران سه حادثه منا، سقوط جرثقیل و فرودگاه جده و پرداخت خسارت، غرامت و اعلام عذرخواهی لازم است.

وی افزود: همچنین باید شأن حجاج ایرانیاز بدو ورود به خاک عربستان تا زمان خروج شان از این کشور رعایت شود، چرا که شاهد برخوردهای بسیار زننده در زمان ورود حجاج به سرزمین حج بودیم، رفتارهای خشن ها، بازداشت های بی مورد، فرستادن جمعی از تکفیری و داعشی ها در زمان زیارت ایرانی ها، جسارت به اولیا و غیره در مذاکرات حج باید همه این نکات مطرح و حل شود.

این نماینده مجلس تاکیدکرد: ضمانت های لازم بر اساس فقه سیاسی نیز باید دریافت شود، یعنی برگزاری مراسم اعلام برائت از مشرکین و برگزاری دعای کمیل با جزییات مد نظر از جمله فقه سیاسی و اعتقادات دینی ایرانی هاست و مردم می خواهند با این شروط به حج بروند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مایل نیست حتی یکساعت مراسم حج تعطیل شود، عنوان کرد: اما ضمانت برای امنیت باید مطرح شود اما با مواضعی که اخیرا وزیر امور خارجه سعودی در اجلاس مونیخ داشت نشان از ادامه دشمنی آل سعود با ایرانی هاست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی گفت: در نهایت ولایت فقیه تعیین می کند که مراسم حج برگزار شود یا خیر اما دولت و نماینده ولی فقیه مجری برگزاری حج هستند و باید در مذاکرات حضور پیدا کرده تا از حقوق ملت ایران دفاع کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet