هدر موبایل
1395/12/07 16:18:53
سرویس فرهنگی
خانه ملت خروج چمدانی صنایع دستی را بررسی می‌کند:

مصنوعاتی برای چمدان، چمدانی برای صادرات

نمایندگان خانه ملت اگرچه معتقدند نمی‌توان خارج شدن صنایع دستی از کشور توسط مسافران به صورت دستی و چمدانی را صادرات نامید اما همین امر گویای وجود بازار هدف برای مصنوعات هنرمندان است.
مصنوعاتی برای چمدان، چمدانی برای صادرات نمایندگان خانه ملت اگرچه معتقدند نمی‌توان خارج شدن صنایع دستی از کشور توسط مسافران به صورت دستی و چمدانی را صادرات نامید اما همین امر گویای وجود بازار هدف برای مصنوعات هنرمندان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702102216488057.jpg مصنوعاتی,برای,چمدان،,چمدانی,برای,صادرات Icana

گروه فرهنگی، خبرگزاری خانه ملت- تجارت چمدانی صنایع دستی می‌تواند اگرچه به گمان برخی راه‌حلی برای رونق صادرات این محصولات باشد اما به‌زعم بسیاری از کارشناسان به دلیل اوضاع نابسامان اقتصادی و مالیات‌های سنگین، به راهی برای قاچاق کالا تبدیل شده و سود پیرامون صادرات چمدانی صنایع‌دستی سبب شده زنان و مردان بسیاری چمدان به دست راهی کشورهای دور و نزدیک شوند.

این در حالی است که تجارت چمدانی در بسیاری از کشورها یکی از مهمترین عوامل پیشرفت صادرات است، درواقع به عقیده فعالان اقتصادی هنگامی که تُجار بتوانند مقداری از کالاهای خود را بدون تشریفات گمرکی از طریق مسافر صادر کنند، می‌توانند برای محصول خود بازاریابی کرده و راه را برای ارسال محموله‌های اصلی تجاری‌اش باز کند اما این روزها این چمدان‌هایی که بی‌ضابطه از کشور خارج می‌شوند، بلای جان هنر–صنعت صنایع دستی شده لذا بسیاری از کارشناسان معتقدند تجارت چمدانی صنایع‌دستی نه یک فرصت بلکه به تهدیدی بالقوه برای صنعت و تولید داخلی تبدیل شده است.

به گفته کارشناسان نمی‌توان خارج شدن هر محصولی از کشور توسط مسافران را صادرات دانست چراکه صادرات باید موجب ارزآوری شود اما جابجایی این محصولات توسط مسافران به این امر نمی‌انجامد.

درحالی که مسئولان از پیش‌بینی صادرات 200 میلیون دلاری صنایع دستی توسط مسافران تا پایان سال جاری خبر می‌دهند، باید پرسید چرا تاکنون سیاست و روند مشخصی برای صادرات صنایع دستی در نظر گرفته نشده با این وجود همه اذعان دارند صنعت صنایع دستی ظرفیت بسیار بالایی دارد.

بنابراین گزارش نمایندگان مجلس این موضوع را واکاویی می‌کنند؛

سلیمی: بالا بودن مالیات و عوارض صادرات صنایع دستی از کانال‌های رسمی زمینه‌ساز رشد صادرات چمدانی

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت ایجاد ساز و کار مشخص برای صادرات صنایع‌دستی با توجه به استقبال از نوع چمدانی آن، گفت: صادرات به دو بخش متعارف و چمدانی و قاچاق تقسیم می‌شود که صادرات از نوع چمدانی اگرچه با نگاه سوغاتی‌محور قابل قبول می‌شود اما متاسفانه این نوع صادرات بیشتر برای دور زدن راه‌های رسمی صادرات است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل نامشخص بودن میزان صادرات و درآمد حاصله از صادرات چمدانی باید ضمن ساماندهی این بخش، نظارت بیشتری به آن شود؛ همچنین مسئولان باید رویکردهای خود را به این مقوله با هدف کوتاه کردن دست دلالان و جلوگیری از تضعیف حقوق تولیدکنندگان اصلاح کنند، درواقع اگرچه کسی به دنبال ایجاد ممانعت برای این صادرات نیست اما باید به آن سر وسامان داد.

وی به ضرورت ساماندهی صادرات صنایع دستی با ایجاد مشوق‌های مالیاتی و تسهیلات و همچنین اعمال قواعد سختگیرانه در رابطه با خروج‌های‌ چمدانی، افزود: مسئولان می‌توانند به طورمثال برای صادرات چمدانی سقفی تعیین کنند تا در صورت بیشتر شدن از میزان مشخص شده جلوی آن را گرفته شود.

سلیمی اضافه کرد: متاسفانه عدد و رقم مالیات‌ها و عوارض صادرات صنایع دستی به قدری بالا است که افراد به صادرات چمدانی روی آورده‌اند درحالی که صادرات این مصنوعات منافع بسیاری برای کشور به دنبال دارد.

نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد: مسئولان باید برای افرادی که صادرات صنایع دستی انجام می‌دهند مشوق‌ و تسهیلات قابل قبولی در نظر بگیرند.

سعیدی: بی‌برنامگی سفارتخانه‌های ایران برای یافتن بازار صنایع‌دستی/ صادرات چمدانی صنایع‌دستی ظلم در حق استادکاران

همچنین محمداسماعیل سعیدی با اشاره به ضرورت ایجاد ساز و کار مشخص به منظور جلوگیری از خروج قابل‌ملاحظه صنایع دستی بدون ارزآوری برای کشور و به صورت چمدانی به خانه ملت، گفت: از آنجا که چارچوب و سازکار مشخصی برای صادرات صنایع دستی تعریف نشده، این صنایع به صورت چمدانی از کشور خارج می‌شوند؛ درواقع نبود چارچوب، قوانین مشخص و ثابت برای صادرات سبب خروج بی‌دردسر این صنایع ارزشمند از کشور شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی به دیگر دلیل صدور بی‌ضابطه صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف در رابطه با صنایع‌دستی و تسهیل بازار آن در کشورهای مختلف عملا هیچ کاری را انجام نمی‌دهند؛ این درحالی است که صنایع دستی و غذاهای سنتی ایران علاقه‌مندان بسیاری در سراسر دنیا دارند.

وی با بیان اینکه سفرای ایران عموما سیاسی بوده و تبحر، تخصص و ویژگی‌های لازم برای نشستن بر این مسند را ندارند به همین دلیل ایران نتوانسته برای صنایع‌دستی کشور حتی در کشورهای همسایه بازاری پیدا کنند، اضافه کرد: اگر همین لحظه از سفارتخانه‌ها بخواهیم برنامه خود را درخصوص کسب بازار برای صنایع‌دستی معرفی کنند، به‌یقین نخواهند توانست حتی برنامهای یک صفحه‌ای ارائه کنند.

سعیدی با تاکید بر اینکه سفارتخانه‌های قوی و تاثیرگذار عموما کار تجاری می‌کنند، ادامه داد: از آنجا که سفارتخانه‌های ایران وظیفه خود را تنها فعالیت در امور سیاسی می‌دانند از وظایف اصلی‌شان که رایزنی‌های اقتصادی و فرهنگی است باز مانده‌اند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه صادرات چمدانی آفتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان تلقی و موجب اجحاف در حق فعالان این حوزه می‌شود، افزود: صنایع‌دستی ایران رتبه اول را در دنیا دارد اما از آنجا که زیرساخت‌های لازم برای صادرات و کسب درآمد از این طریق ایجاد نشده، وابستگی به اقتصاد نفتی همچنان ادامه دارد.

ابراهیمی: صادرات چمدانی صنایع دستی آفتی بزرگ برای صادرکنندگان/ لزوم ارائه تسهیلات قانونی و مالی برای رونق صادرات

علیرضا ابراهیمی نیز با اشاره به اعداد و ارقام اعلام شده در خصوص میزان صادرات محصولات صنایع دستی به صورت چمدانی از سوی برخی مسئولان به خانه ملت، گفت: نمی‌توان خارج شدن هر محصولی از کشور توسط مسافران را صادرات دانست زیرا صادرات باید موجب ارزآوری به کشور شود در حالی که جابجایی محصولات توسط مسافران به این امر نمی‌انجامد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی موجب رهایی کشور از وابستگی به درآمدهای نفتی می‌شود، اظهار کرد: مسئولان از پیش بینی صادرات 200 میلیون دلاری صنایع دستی توسط مسافران تا پایان سال جاری خبر می‌دهند در حالی که باید پرسید چرا تاکنون سیاست و روند مشخصی برای صادرات چنین محصولاتی در نظر گرفته نشده اما همه اذعان دارند که ظرفیت بسیار بالایی در صنعت صنایع دستی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه فرش ترکمن، انواع البسه سنتی و غیره از جمله ظرفیت‌های استان گلستان است که می‌تواند به عنوان یکی از کالاهای صادراتی مناسب تلقی شود، تصریح کرد: باید از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت های مختلفی انجام شود تا شاهد بهبود کیفیت و افزایش محصولات تولیدی و در این میان افزایش امکان صادرات باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن بیان اینکه باید بازاریابی خوبی برای صادرکنندگان انجام شود تا از ظرفیت‌های کشورمان در این عرصه خوب بهره مند شویم، افزود: امروزه باید تسهیلات قانونی و مالی برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان صنعت صنایع دستی درنظر گرفته شود تا شاهد رونق این عرصه باشیم.

ابراهیمی ادامه داد: نباید این اصل را فراموش کرد که صادرات چمدانی آفتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان تلقی می‌شود و موجب اجحاف در حق فعالان این حوزه می‌شود.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه آماده نبودن زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات صنایع دستی از دیگر مشکلاتی در این عرصه تلقی می شود، خاطرنشان کرد: باید با اتخاذ سیاست‌هایی صادرکنندگان را تشویق به صادرات محصولات صنایع دستی کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet