ایام محرم 1398
1388/03/23 10:18:00
سرویس کمیسیون ها

انتخابات هیات رئیسه کمیسیون‌های مجلس این هفته برگزار می‌شود

**انتخابات هیات رییسه دومین سال فعالیت کمیسیون‌ها در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته جاری این کمیسیون‌ها برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دستور جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در این هفته اعلام شد.

بنابر این گزارش، کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسه هفته جاری خود به بررسی طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد و بررسی لایحه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و همچنین بررسی طرح تشکیل‌ستاد و دبیرخانه دائمی تحقق اهداف نامگذاری سالانه خواهد پرداخت .

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز روز سه شنبه در دستور کار کمیسیون قرار دارد .

بررسی طرح یک فوریتی تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش وهمچنین ادامه بررسی وضعیت الگوی مصرف در بخش آموزش عالی کارگروه آموزش و پرورش و ادامه بررسی وضعیت الگوی مصرف در بخش آموزش و پرورش در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .

 این گزارش می افزاید: کمیسیون اجتماعی مجلس روز یکشنبه گزارش عملکرد کارگروهها و بررسی محورهای کاری تأکید شده از طرف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و طرح بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار طرح بیمه کارگزاران مخابرات روستایی را در دستور کار خود دارد

 همچنین این کمیسیون رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را ادامه خواهد داد .

انتخاب 11 نفر از اعضاء جهت عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه اصلاح موادی از قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382و همچنین انتخاب 13 نفر از اعضاءجهت عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح استفساریه ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .

روز دوشنبه نیز این کمیسیون بازدید از زندان رجایی شهر کرج را در دستور کار دارد .بر اساس این گزارش رسیدگی به طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در دستور کار کمیسیون اجتماعی است .

بر اساس این گزارش کمیسیون اقتصادی نیز روز یکشنبه انتخابات هیأت رئیسه را در دستور کار خود دارد .بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص طرحها و لوایح موجود در کمیسیون نیز در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

 وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی و مدیران عامل بانکهای دولتی  روز سه شنبه با حضور در کمیسیون اقتصادی به بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانکهای دولتی خواهند پرداخت . 

این گزارش می افزاید :کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روز یکشنبه انتخابات  هیات رئیسه این کمیسیون  را در دستور کار خود دارد .

همچنین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی
از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363و همچنین ادامه بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 و نیز بررسی لایحه اصلاح قانون صدور مجوز احداث بنا (پروانه ساختمان بر و کف برای فضاهای آموزشی)  را در دستور کار خود خواهد داشت .

بر اساس این گزارش بررسی آخرین اخبار و تحولات مرتبط با عدم رعایت حقوق بشر نیز از جمله دستور کار این کمیسیون است . 

دعوت از مدیران دیوان محاسبات کشور جهت استماع گزارش آن دیوان درخصوص وزارت نفت نیز در دستور کار کمیسیون انرژی قرار دارد .

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون انرژی در دستور کار روز سه شنبه این کمیسیون قراردارد .ادامه بررسی طرح یک فوریتی تمدید زمان اجراء قانون بودجه سال 1387 کل‌کشورو بررسی طرح اختصاص حداقل چهل‌درصد (40%) اعتبارات استانی به آبادانی و توسعه روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 15 هزار نفر در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قرار دارد .

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز انتخابات هیات رئیسه این کمیسیون را روز سه شنبه در دستور کار خود قرار دارد .
جلسه توجیهی آموزش فشرده کار با کامپیوتر و سایر برنامه‌های کاربردی آن نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد . 

همچنین آموزش فشرده کار با کامپیوتر برای به‌کارگیری آدرس الکترونیکی و دیگر برنامه‌های کاربردی جهت اعضاء کمیسیون بهداشت و درمان نیز از برنامه های کاری این کمیسیون می باشد .                         

کمیسیون تدوین ائین نامه نیز انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون را روز دوشنبه بر گزار می کند . و جلسه کارگروه جهت رسیدگی به ساختار تشکیلات اداری مجلس شورای اسلامی نیز از جمله موارد در دستور این کمیسیون می باشد .

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون‌تقسیمات‌کشوری وطرح اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری نیز رسیدگی می کند. 
 
همچنین بررسی دلایل ضعف ارتباط صنعت و دانشگاه و بررسی دورنمای توسعه صنعتی کشور نیز در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن قرار دارد .انتخاب اعضاء هیأت رئیسه کمیسیون نیز روز سه شنبه  در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .

بر اساس این گزارش کمیسیون عمران نیز دعوت از مسؤولین وزارت مسکن و شهرسازی،
بانک مرکزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بانکهای: ملی، صادرات، ملت، رفاه، مسکن و تجارت جهت بررسی نحوه پرداخت وام مسکن روستایی و مشکلاتی که برای روستاییان متقاضی وام بهسازی مسکن ایجاد گردیده است را در دستور کار خود دارد .

همچنین انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون نیز در دستور کار روز سه شنبه این کمیسیون قرار دارد . 

بررسی طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده177 تنفیذی قانون برنامه سوم و موضوع ماده 129 قانون برنامه چهارم توسعه و نیز بررسی طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در دستور کار  کمیسیون عمران قرار دارد . 

همچنین بر اساس این گزارش طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و نیز لایحه تشکیل صندوقهای حمایت اجتماعی جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی استانی (مهر امام رضا ع) نیز در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار دارد .

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست طرح تشکیل ستاد و دبیرخانه دائمی تحقق اهداف نامگذاری سالانه نیز از دیگر موارد در دستور کار این کمیسیون می باشد .

بر اساس این گزارش  بررسی لایحه پیشگیری از وقوع جرم و بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه و نیز ادامه بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه نیز از جمله موارد در دستور کار کمیسیون قضائی مجلس است .

 همچنین بررسی لایحه حمایت خانواده و نیز بررسی لایحه آئین دادرسی کیفری بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل‌ونقل و عبور و مرور وسایل نقلیه نیز در دستور کار کمیسیون قضائی قرار دارد .

کارگروه ویژه رسیدگی به موضوعات قاچاق نیز بررسی شور دوم لایحه مجازات قاچاق اسلحه- و مهمات و دارندگان‌سلاح و مهمات غیرمجاز را در دستور کار دارد .

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی عملکرد کمیسیون در سال اول و برگزاری انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون برای سال‌دوم به استناد ماده (49) آئین‌نامه داخلی مجلس‌شورای‌اسلامی و همچنین ادامه رسیدگی طرح بهره‌وری بخش کشاورزی را در دستور کار خود دارد .
بر اساس این گزارش آموزش رایانه توسط فناوری برای به‌کارگیری آدرس الکترونیکی و دیگر برنامه‌های کاربردی و ادامه رسیدگی طرح بهره‌وری بخش کشاورزی در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .

کار گروههای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی نیز جلسات کارگروههای مختلف خود را تشکیل خواهند داد.

کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت نیز ادامه بررسی لایحه یک فوریتی هدفمندکردن یارانه‌ها را در دستور خود دارد .

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت- بررسی شور دوم لایحه تجارت در کارگروه تخصصی منتخب و نیز کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل 44 قانون اساسی ادامه گزارش مسؤولان ذی‌ربط درخصوص عملکرد اجراء قانون سیاستهای کلی را در دستور کار خود قرار دارد .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet