خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/12/15 12:32:06
سرویس فرهنگی
صاحبنظران با خانه ملت مطرح کردند؛

دیپلماسی گردشگری حلقه مفقوده توسعه صنعت توریسم در کشور

صاحبنظران اعتقاد دارند نباید از لزوم اطلاع رسانی و استفاده از دیپلماسی برای جذب گردشگر خارجی و توسعه صنعت توریسم در کشور غافل شد.
دیپلماسی گردشگری حلقه مفقوده توسعه صنعت توریسم در کشور صاحبنظران اعتقاد دارند نباید از لزوم اطلاع رسانی و استفاده از دیپلماسی برای جذب گردشگر خارجی و توسعه صنعت توریسم در کشور غافل شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702103578205033.jpg دیپلماسی,گردشگری,حلقه,مفقوده,توسعه,صنعت,توریسم,در,کشور Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد یافتیان – صنعت گردشگری دارای آثار اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی است زیرا در ایجاد اشتغال و دستیابی به درآمد ارزی پایدار و مناسب تاثیر بسزایی دارد. بر اساس پیش بینی سازمان جهانی گردشگری U.N.W.T.O این صنعت که از پویاترین بخش های اقتصادی جهان است، در چند سال آینده از نظر درآمد در راس صنایع کنونی دنیا قرار خواهد گرفت.

گردشگری با گذشت زمان، امروزه به عنوان صنعتی درآمدزا و نجات بخش از لحاظ اقتصادی برای کشورهای مختلف معرفی شده و درآمدهای حاصل از آن در برخی کشورها چندین برابر درآمدهای سرشار نفتی کشورهای دیگر است.

ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و می تواند با داشتن جاذبه های فراوان به رتبه های اول در جهان دست یابد که این امر در صورتی اجرایی می شود که همه مسئولان به ویژه سازمان های مرتبط در این زمینه گام اساسی برداشته و با یکدیگر هماهنگ باشند. البته نباید فراموش کرد که هنوز نتوانسته‌ایم به جایگاه واقعی کشورمان در صنعت گردشگری دست یابیم.

موضوع جذب گردشگر خارجی برای کشورمان سال‌های زیادی است که مطرح بوده و در این راستا اقدامات مختلفی از جمله لغو ویزا دوطرفه، صدور روادید فرودگاهی، ارائه تسهیلات و غیره از سوی سازمان های مرتبط صورت گرفته است و این امر در حالیست که نتوانسته‌ایم بر اساس برنامه ریزی ها گام برداریم؛ مثلا امروزه لغو ویزا زمینه رشد حضور گردشگران ایرانی در کشوری مانند گرجستان را فراهم کرده در حالی که گرجستانی‌های کمی به ایران سفر می کنند.

صاحبنظران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به اینکه توسعه زیرساخت‌های گردشگری شرایط حضور هرچه بیشتر گردشگران خارجی را فراهم می‌کند، بر لزوم اطلاع رسانی و استفاده از دیپلماسی برای جذب گردشگر تاکید کردند.

برگزاری تورهای بین‌المللی آشناسازی با ایران گامی در راستای رونق صنعت گردشگری

نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و صنایع دستی مجلس اعتقاد دارد برگزاری تورهای آشناسازی شرکت‌های گردشگری و افراد رسانه‌ای خارجی با ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری کشور می‌تواند ذهنیت ایران‌هراسی را کمرنگ و این صنعت را رونق بخشد.

شهاب نادری 34067512/10/2016 1:14:07 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612101377521935_Thum.jpgشهاب نادری
شهاب نادری

شهاب نادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه کشورمان رتبه دهم جاذبه‌های تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی دنیا را دارد لذا چنین ظرفیتی نیاز به معرفی بیشتر دارد، گفت: بر این اساس باید از ظرفیت دیپلمات‌های ایرانی و رایزن‌های فرهنگی کشور در سراسر دنیا بهره خوبی گرفت تا اطلاع رسانی مناسبی از جذابیت‌های سرزمین کهن‌مان ایجاد شود.

نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر موج ایران‌هراسی توسط کشورهای غربی به راه افتاده و این امر سبب شده گردشگران خارجی نسبت به ایران دید منفی داشته باشند، اظهار کرد: از این رو باید تلاش کرد با استفاده از روش‌های مختلف مانند برگزاری تورهای آشناسازی شرکت‌های گردشگری خارجی با ایران، چنین دیدگاهی را از بین برد.

وی با اشاره به اینکه امروزه حوزه گردشگری سومین صنعت پردرآمد دنیا محسوب می‌شود، ادامه داد: تجربه بسیاری از کشورهای موفق در صنعت گردشگری نشان داده که باید از ظرفیت تبلیغات در رسانه‌های خارجی و معرفی جاذبه‌های گردشگری استفاده کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم سفر تورگردانان و خبرنگاران روسیه به ایران در آینده‌ای نزدیک را اقدامی مثبت دانست و تصریح کرد: بهره گیری از دیپلماسی گردشگری می‌تواند نظر گردشگران خارجی را جلب کند؛ باید دانست که هرچقدر هزینه برای برگزاری تورهای آشناسازی فعالان گردشگری و افراد رسانه‌ای خارجی با کشورمان انجام شود، در آینده جبران خواهد شد لذا نباید از هیچ تلاشی در این راستا دریغ کرد.

نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این میان باید با توسعه زیرساخت‌های گردشگری شرایط هرچه بیشتر گردشگران خارجی را فراهم کرد زیرا اگر امکانات و خدمات مناسبی به گردشگران خارجی ارائه نشود نمی‌توان به دستاورد خوبی رسید.

دستگاه دیپلماسی در حوزه جذب توریست کار خود را انجام داده است/ معرفی ظرفیت گردشگری ایران در دستورکار سفرا

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امورخارجه با اشاره به نقش دیپلماسی در حوزه گردشگری، تصریح کرد: سیاست لغو روادید دوجانبه با برخی کشورها به منظور دستیابی به اهداف مدنظر در حوزه گردشگری صورت گرفته است.

حسن قشقاوی 3406754/12/2016 12:18:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604102678972145_Thum.jpg
حسن قشقاوی

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص فعالیت سفارت‌خانه‌های کشورمان در راستای جذب گردشگر خارجی، گفت: معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ایران اسلامی در دستورکار تمام سفیران ایران در کشورهای خارجی قرار دارد.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه در سایت‌های سفارت‌خانه‌ها جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران خارجی معرفی شده است، اظهار کرد: در این میان سفیران در مراسم‌های مختلفی که حضور دارند جایگاه ایران در صنعت گردشگری را برای همگان معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته زمان‌بر بودن دریافت ویزا، مهمترین عامل عدم استقبال گردشگران خارجی محسوب میشد اما هم اکنون گردشگران خارجی 180 کشور دنیا می‌توانند در فرودگاه های بین المللی کشورمان در مدت چند دقیقه کوتاه ویزا دریافت کنند، تصریح کرد: در این میان سیاست لغو روادید دوجانبه نیز با برخی کشورها صورت گرفته تا بتوان به اهداف مدنظر در حوزه گردشگری دست یابیم.

قشقاوی با اشاره به اینکه امروزه برای جذب گردشگر خارجی باید زیرساخت‌های داخلی را توسعه و افزایش داد، افزود: خوشبختانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون اقدامات خوبی در این راستا انجام داده و توفیقات مناسبی حاصل شده اما باید شرایط را برای همکاری بیشتر بخش خصوصی فراهم کرد.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امورخارجه ضمن تاکید بر اینکه اقدامات حاکمیتی و دولتی برای افزایش حضور گردشگران خارجی انجام شده است، ادامه داد: بر اساس نظراتی که از سوی نمایندگی وزارت امور خارجه در استان‌ها دریافت می‌شود باید اذعان کرد که کمبودهایی در حوزه امکانت در استان‌ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید مجوزهایی به بخش خصوصی برای انجام امور تشریفاتی همایش‌ها، حمل و نقل، اسکان گردشگران صادر شود تا بتوان خدمات بهتری را ارائه کرد، افزود: با چنین اقدامی می‌توان به اهداف افق 1404 در حوزه گردشگری که مبتنی بر جذب بیست میلیون گردشگر است دست یابیم.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امورخارجه با اشاره به نقش دیپلماسی در حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: می‌توان از ظرفیت رایزن‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور که از لحاظ تشکیلاتی نیز وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند بهره مناسبی برد تا شاهد افزایش حضور گردشگران خارجی در کشورمان باشیم.

سازمان میراث فرهنگی برای بهره‌گیری از ظرفیت پسابرجام در جذب توریست برنامه‌ریزی کند

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به نقش مهم رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌های ایران در دیگر کشورها در جذب توریست بر لزوم برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی برای بهره‌گیری از ظرفیت پسابرجام تاکید کرد.

علیرضا ابراهیمی 3406757/5/2016 12:43:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108510716053_Thum.jpgعلیرضا ابراهیمی
علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت نقش رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌ها برای افزایش حضور گردشگران خارجی در کشورمان، گفت: با توجه به ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی کشورمان می‌توان ارزآوری خوبی از ورود گردشگران بدست آورد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه  هم اکنون کشورمان سهم اندکی از سهم درآمدی صنعت توریسم در دنیا دارد لذا باید تدابیر خاصی برای ایجاد رونق در این عرصه اتخاذ شود، اظهار کرد: این مهم درحالی رخ می‌دهد که بر اساس برنامه‌ریزی افق 1404 باید به جذب 20 میلیون گردشگر ورودی دست یابیم.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی در خصوص ظرفیت‌های گردشگری ایران و معرفی آثار باستانی، مواهب طبیعی و غیره توسط رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌ها در خارج از کشور می‌تواند زمینه خوبی برای انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری توسط گردشگران خارجی را فراهم کند، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید برنامه ریزی و سازوکاری را برای بهره گیری مناسب از ظرفیت دیپلماسی در شرایط پسابرجام درنظر بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه نباید از ظرفیت گردشگری مذهبی و حلال در ایران غفلت کرد، ادامه داد: امروزه افراد بسیاری از کشورهای مسلمان به ایران سفر می‌کنند از این رو رایزن‌های فرهنگی در کشورهای اسلامی و منطقه می‌توانند نقش بسزایی در افزایش حضور گردشگران مسلمانان ایفا کنند.

ابراهیمی اظهار کرد: امروزه گردشگران خارجی می‌توانند با استفاده از روادید فرودگاهی به راحتی به ایرانگردی بپردازند و این امر درحالیست که باید توسط نمایندگان کشورمان در خارج تبلیغ شود زیرا تسهیل شرایط سفرفقط  یکی از عوامل موثر در افزایش ورود گردشگران بحساب می آید.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که امروزه تبلیغات منفی ‎ علیه ایران اسلامی در دنیا انجام می‌شود و این امر در ورود گردشگران خارجی تأثیرگذار بوده است لذا رایزن‌های فرهنگی و سفیران کشورمان می‌توانند چهره واقعی کشورمان را به دنیا معرفی کنند.

توجه به اروپا و غفلت از کشورهای همسایه برای جذب توریست/ رایزنی با آژانس‌ها برای افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است امروزه کشورهای همسایه از فرصت لغو ویزا استفاده کرده ولی ما از کشورهای همسایه غافل شده‌ایم.

زهرا احمدی پور 34067511/21/2016 2:45:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103584586037_Thum.jpgزهرا احمدی‌پور
 زهرا احمدی پور

زهرا احمدی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه هم اکنون معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال رایزنی با آژانس های گردشگری به منظور افزایش برگزاری تور برای ورود گردشگران خارجی به کشورمان است، گفت: در حال حاضر ابزار لغو ویزا شرایط را برای سفر به ایران را تسهیل می کند ولی باید این مهم را کاربردی‌تر کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه سیاست افزایش ورود گردشگران خارجی در جلساتی با سفرا و البته بخش خصوصی دنبال می‌شود، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا آژانس‌های گردشگری در قبال حمایتی که از سوی سازمان برخوردار می‌شوند و البته میزان تورهایی که برگزار می‌کنند، تورهای بازدید از ایران را برای افزایش ورود گردشگران خارجی افزایش دهند.

وی ضمن تاکید بر اینکه نمی‌توان به آژانس‌های گردشگری تکلیف کرد که باید بر حسب میزان مشخصی از برگزاری تورهای خارجی، تورهای بازدید از ایران را تدارک بینند، ادامه داد: بر این اساس به آژانس‌های گردشگری اعلام شده ویزای گروهی برای بازدید از ایران تهیه کنند تا بتوانند از خدمات بیشتری بهره مند شوند؛ با اعمال این سیاست به دنبال ایجاد جذابیت بیشتر به منظور سفر گردشگران خارجی به ایران هستیم.

احمدی‌پور با اشاره به اینکه امروزه کشورهای همسایه از فرصت لغو ویزا استفاده کرده و در زمان زمستان که گردشگر کمتری به کشورشان سفر می‌کند، ظرفیتشان را با گردشگران ایرانی تکمیل می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر ورودی گردشگران بیشتر به سمت اروپا گرایش پیدا کرده و از کشورهای همسایه غافل شده ایم در صورتی که این کشورها به مقاصد گردشگری ایرانیان تبدیل شده اند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن یادآوری اینکه باید از فرصت‌ها استفاده خوبی شود زیرا افزایش حضور گردشگران ایرانی در کشورهای همسایه به منظور خروج ارز تلقی می شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در مواجهه با کشورهای پیرامونی در حوزه گردشگری تابع بازار هستیم در صورتی که باید تابع سیاست‌ها باشیم.

نبود اطلاع‌رسانی مناسب از ظرفیت‌های گردشگری ایران، دلیل ورودی ناچیز توریست به کشور

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، رواج ایران‌هراسی، نبود اطلاع رسانی مناسب از ظرفیت‌های گردشگری کشورمان و ضعف زیرساخت‌ها را از جمله دلایلی برشمرد که سبب کاهش ورود گردشگران خارجی به کشور شده است.

اصغر مسعودی 3406756/29/2016 2:32:00 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103483180144_Thum.jpgاصغر مسعودی
اصغر مسعودی

اصغر مسعودی در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه امروزه شاهد رشد سفر گردشگران ایرانی به کشورهای مختلف به‌خصوص همسایگان کشورمان هستیم، گفت: کشورهای صاحب‌نام در این عرصه با ارائه تسهیلات و ایجاد زیرساخت‌های مناسب گردشگری توانسته‌اند در جذب گردشگران ایرانی خوب عمل کنند.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این میان بهره گیری مناسب از شرایط لغو ویزایی که کشورهای همسایه مانند گرجستان با کشورمان انجام داده‌اند، شرایط مسافرت‌ها را تسهیل کرده است، اظهارکرد: این مهم درحالی رقم می‌خورد که به دلیل رشد ۳۰۰ درصدی سفر ایرانی‌ها به گرجستان، کمبود هتل در این کشور به وجود آمد اما در مقابل ورود گردشگران گرجستانی به کشورمان رشد چشمگیری نداشته و نتوانسته ایم در این خصوص مناسب عمل کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه موج ایران هراسی نیز یکی از دیگر موضوعاتی است که موجب شده تا گردشگران خارجی رغبت کمتری نسبت به ورود به ایران را داشته باشند، ادامه داد: متاسفانه در این میان عدم اطلاع رسانی از ظرفیت‌های داخلی گردشگری کشورمان به مردم سایر کشورها به عدم استقبال خارجی‌ها دامن زده است.

عضو کمیته «ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری» کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: باید اذعان کرد که نبود زیرساخت‌های مناسب یکی از آسیب‌های موجود است که سبب کاهش ورود گردشگران خارجی به کشور به حساب می‌آید.

مسعودی تصریح کرد: متاسفانه خدمات مناسب و مطابق با استانداردهای بین المللی به گردشگران خارجی ارائه نمی‌شود و این مهم نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در این حوزه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ایرانگردی بیشتر ترویج شود تا گردشگران ایرانی از جاذبه‌های کشورمان بازدید بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: در این میان برای جذب گردشگران خارجی باید فرهنگ پذیرش گردشگر را ترویج کرد تا بتوان از فرصت لغو ویزا برای حضور بیشتر خارجی‌ها بهره برد.

لغو ویزا با دیگر کشورها رهاورد خاصی در جذب توریست برای کشور نداشته است

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران معتقد است امروزه کشورهای همسایه از ابزار لغو ویزا توانسته‌اند نظر ایرانیان را برای بازدید از کشورشان جلب کنند اما عملکرد متولیان صنعت گردشگری کشورمان در این حوزه قابل توجه نبوده است.

احمد اصغری قاجاری 3406758/9/2016 2:49:53 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608109191458350_Thum.jpgاحمد اصغری قاجاری
احمد اصغری قاجاری

احمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه سال 2017 به عنوان سال گردشگری نامیده شده لذا باید برنامه مناسبی در این حوزه تبیین و تدوین کرد، گفت: در این میان برای دستیابی به اهداف افق 1404 باید زیرساخت‌های مناسبی فراهم کرد.

رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: متاسفانه امروزه گردشگران ایرانی درکشورهای خارجی حضور چشمگیری دارند اما هنوز با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کشورمان بیگانه هستند که ناشی از دلایل مختلف است.

وی تصریح کرد: امروزه کشورهای همسایه از ابزار لغو ویزا توانسته‌اند نظر ایرانیان را برای بازدید از کشورشان جلب کنند اما عملکرد متولیان صنعت گردشگری کشورمان در این حوزه قابل توجه نبوده و به همین دلیل دستاورد خاصی رقم نخورده است.

اصغری با بیان اینکه ایران اسلامی کشوری امن برای گردشگران خارجی تلقی می‌شود، ادامه داد: گردشگری دارای ابعاد مختلفی است که باید از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این حوزه مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان شاهد رونق در این صنعت باشیم.

وی افزود: متاسفانه هزینه سفر به برخی از مناطق کشور مانند جزیره کیش، قشم و غیره بسیار گران‌تر از سفر به کشورهای خارجی منطقه است که این امر موجب گرایش بیشتر ایرانیان به سفرهای خارجی شده است؛ به عنوان مثال حضور گردشگران ایران در کشور گرجستان رشد چندین درصدی داشته است در حالی که گردشگران گرجستانی در ایران حضور چندانی ندارند.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه امروزه ساخت هتل، لغو روادید دوجانبه، ارائه ویزای فرودگاهی و غیره می‌تواند در ایجاد رونق صنعت گردشگری تاثیر بسزایی بگذارد، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که برای افزایش میزان ورود گردشگران باید خدمات ارائه شده در حوزه گردشگری را به سطح استانداردهای بین المللی رساند و در این میان برنامه ریزی مستمری داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet