ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/07/22 13:22:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

سپاسگزاری ندیمی از اقدامات مسئولان اجرایی فعلی و پیشین در رفع مشکلات لاهیجان و سیاهکل

ایرج ندیمی نطق پیش از دستور امروز خود را به تشکر و سپاسگزاری از مسئولان اجرایی فعلی و پیشین به خاطر فعالیت‌های صورت گرفته در جهت رفع مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خویش اختصاص داد.

ایرج ندیمی، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بی‌تردید همه ما اظهار نفرت خودمان را از رفتار آمریکا و استکبار جهانی در حق ملت ایران اعلام داشته و همچنان پیوند خود را با اسلام، امام، رهبری، نظام، انقلاب، عدالت، قانون اساسی و مردم در تداوم راه شهیدان، ایثارگران و جانبازان ان‌شاء‌الله ادامه خداهیم داد.

ندیمی تصریح کرد: طبیعی است که نمایندگان در کارکرد ترمیمی و نظارتی خویش بیشترین وظایف خویش را بعهده دارند، بخشی از وظایف آنها هم در رابطه با مسائل حوزه انتخابیه و استان و منافع ملت ایران است.

وی افزود: بنده نیز بلحاظ این نمایندگی توفیقاتی داشته‌ام که بخشی از آن را از باب سپاس از همه دولتمردان گذشته و کنونی و رؤسای جمهوری قبلی و فعلی و در رأس همه آنها مقام معظم رهبری اعلام می‌دارم. ان‌‌شاء‌الله که این سپاس ما در حقیقت تشکری باشد از همه کسانی که بنحوی در راستای خدمت به مردم، همه مردمان خوب و نجیب ایران، شهروندان و روستاییان بتوانند ان‌شاء‌الله خدمات خودشان را همچنان ادامه بدهند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل گفت: در راستای مسائل اساسی مردمان استان گیلان 3 نیاز اساسی را در دور قبل توفیق داشتیم بکمک مسؤولان پیگیری کنیم که الحمدالله در جای خوبی است. مسائلی مثل راه‌آهن، آزاد‌راه و منطقه آزاد، همینطور در رابطه با مسائل اساسی اقتصاد کشاورزی مخصوصاً برنج و چای فعالیتهایی داشته‌ایم که کمترین آن حل مسأله چای از طریق قانون برنامه چهارم در سال 1383 بود که بحمدالله بخشی از مسائل مربوط به خرید برگ سبز که مشکل عمده‌ای را برای مردم فراهم کرده‌بود رفع کرد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اما مسایل زیادی درباره بیمه محصولات کشاورزی با افزایش کمی و کیفی، مسایل مربوط به بازسازی کارخانجات و افزایش تعداد کارخانجات اسانس و فرآوری وجود دارد که باید هم‌چنان پی‌جوی رفع آن‌ها بود. در راستای برخورد با قاچاق برنج، چای و ابریشم، تجهیز و نوسازی کارخانجات یا مسایل مربوط به قیمت‌گذاری محصولات و خرید تضمینی اثراتی داشته است که امیدواریم مشکل اقتصاد تک محصولی کشاورزان حل شود؛ هم‌چنین مسایل مربوط به فعالیت‌های باغی، دامی و لبنی نیز این گونه است.

ندیمی با بیان اینکه در امور توسعه‌ای هم توفیقاتی داشته‌ایم، توضیح داد: مثلا در بخش راه و ترابری موضوع کنار گذر لاهیجان پس از 16 سال به اتمام رسید. جا دارد از دکتر دادمان و همکاران فقید و فعلی ایشان در رابطه با امور مربوط به شروع پروژه روشنایی تشکر کنم؛ مسایل مربوط به ارتقاء و بهسازی محور لوشان ـ کلیشوم ـ دیلمان ـ سیاهکل هم‌چنین محور گردشگری بام سبز لاهیجان نیز در مصوبه دولت بر عهده وزارت راه و ترابری و سازمان میراث فرهنگی گذاشته شد.

 

وی در رابطه با مسائل روستاییان نیز گفت: در رابطه با کاهش مهاجرت و حفظ رویه تولید و مانند آن هم مسائل مربوط به مدارس و راهها و پلها و بسیاری از امور پیگیری شد که بحمدالله توفیقاتی داشتیم.

ندیمی ادامه داد: در رابطه با خود شهر لاهیجان و شهرستان لاهیجان و سیاهکل بحمدلله شهرستان لاهیجان بعنوان یکی از دو شهرستان نمونه گردشگری ایران از جهت طبیعی و تاریخی شناخته شد که برای سرمایه‌گذاری متعدد جای دارد.

همین طور باید از محورهای متعدد راه مثل رودبه ـ چاف، سیاهکل ـ دیلمان و یا مسائل دیگری که در رابطه با آستان و لنگرود نام ببریم.

نماینده لاهیجان ادامه داد: بالاخره در رابطه با مسائل تقاطع‌های غیرهم‌سطح هم اقداماتی شده که آنهم در جای خودشان مطرح است انشاء‌الله در آینده هم پروژه‌هایی مثل بام سبز دیلمان و مانند آن یا تازه‌آباد به سیاهکل و کنارگذر سیاهکل و مانند آن پیگیری می‌شود.

ایرج ندیمی در ادامه از جهانگیری و طهماسبی وزرای قبلی صنایع و نیز محرابیان سرپرست فعلی که در رابطه با شهرکهای صنعتی از جهت زیرساختها، تصفیه‌خانه‌ها و یا حتی ایجاد شهرک لاهیجان مانند آن نقش داشتند و همینجور در رابطه با راه‌اندازی صنایع شرق گیلان در لاهیجان و مسائلی که در رابطه با صنعت‌گران داشتیم باید تشکر کرد.

وی افزود: در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی ـ تجاری هم که هم‌اکنون در دست دولت است، بعنوان یکی از مناطق کار کشاورزی را هم تعقیب می‌کند در کنار راه‌اندازی کارخانه 3 هزار تنی سیمان دیلمان و بازسازی شال... و کارخانجات چای و بسیاری از مسائل بخصوص در حوزه برق رسانی به بیش از 100 روستا در دو شهرستان باید از وزارت نیرو هم تشکر کنیم.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل اظهار داشت: در مورد ورزش هم باز باید سپاس‌نامه‌ای داشته باشیم هم از رؤسای سازمان قبلی و هم فعلی که در رابطه با پروژه‌هایی مثل پروژه تختی، سیاهکل، دیلمان و رودبنه زحمت‌ کشیدند. همینجور در سفر هم 4 پروژه تصویب شد که ان‌شاء‌الله آنها هم اجرایی بشود و استادیوم کارگری لاهیجان و بخش کثیری از مسائل مربوط به فعالیت‌های ورزشی از نوع توزیع امکانات و مانند آن بهرصورت مثل مسائل مربوط به بخش قایقرانی قابل توجه است.

ندیمی ادامه داد: در بخش کشاورزی که مهمترین موضوع مردم ماست بلحاظ اینکه هنوز هم بخش عمده‌ای از مردم استان گیلان مثل استانهای کشاورزی در روستا ساکن هستند، باید از بخشی از اقدامات که صورت گرفت تشکر بکنیم که در صدر آنها را ذکر کردیم و البته بخش عمده‌ای در رابطه با مسائل آب و زراعی و مانند آن مانده که بخش عمده‌ای از آنها بتصویب دولت رسیده و بازسازی و لایروبی رودخانه‌های مهمی مثل سیدعلی‌اکبری، شن‌رود و ذاکررود و هشمت‌رود به مانند راه‌اندازی کارخانجات صنایع تبدیلی و مانند آن می‌تواند مؤثر باشد.

وی در ارتباط با بخش درمان و بهداشت هم گفت: بایست در مورد بیمارستان 96 تختخوابی لاهیجان بمانند بیمارستان 32 تختخوابی سیاهکل و نیز بیمارستان درمان‌بستر دیلمان دولت و وزیر محترم تقاضا کنیم پیگیری بکنند که ان‌‌شاء‌الله به نتیجه برسند ولی همینجور در رابطه با بخشهای متفاوتی که در بخش درمان هست مثل ICU  و CCU ، سوانح سوختگی و MRI و مانند و حتی سیتی‌اسکن باید تشکر کنیم. این سپاس را از دولتهای قبلی و فعلی داشته‌باشیم.

ندیمی گفت: در بخش فرهنگی و هنری باید تشکر داشته باشیم از بهره‌برداری مجتمع فرهنگی ـ هنری سیاهکل و تقاضا کنیم که همین مجتمع در لاهیجان با سرعت بیشتری به اتمام برسد.

وی افزود: در رابطه با کتابخوانه‌ها و نمایشگاه‌ها و بزرگداشت شخصیتهای گرانقدری چون دکتر مجتهدی و مباحثی مربوط به مساجد و پوشش تلوزیونی و مسائل مربوط به خبرگزاری و رادیو هم باید تشکر داشته باشیم.

نماینده لاهیجان اظهار داشت: در علوم و تحقیقات و فناوری نیز باید سپاسی از وزرای قبلی و فعلی داشته باشیم. هم در رابطه با مصوبه راه‌اندازی دانشگاه کشاورزی لاهیجان و هم در راه‌اندازی دانشکده‌ها و دانشگاههایی که در رابطه با پیام نور و غیرانتفاعی و علمی ـ کاربردی و آموزشکده‌ فنی سما و دانشگاه آزاد در سطوح مختلف داشتیم،تشکر لازمه بخصوص از مسؤولین دانشگاههای غیردولتی که فعالیت کردند. انتظار هم داریم که مصوبات دولت در بخش آموزش عالی پیگیری بشود.

ایرج ندیمی ادامه داد: در بخش آب و فاضلاب هم اقداماتی شده اما همچنان تصفیه‌خانه فاضلاب لاهیجان بهره‌برداری نشده، این انتظار از وزیر محترم نیرو هست که تلاش بکنند در دهه فجر بهره‌برداری بشود و در تأمین آب شهرهای چهارگانه ما از تصفیه‌خانه سنگر باید تشکر کنیم. همینطور در رابطه با بهره‌مندی اکثریت روستاییان مخصوصاً شهرستان سیاهکل باید تشکر کرد. البته در رابطه با بخش پرجمعیت رودبنه این انتظار هست که اقدام بشود همچنان که وزیر محترم تلاش کرده.

در رابطه با احداث سد دیلمان هم مصوبه دولت انتظار ماست.

وی اظهار داشت: در رابطه با گازرسانی متأسفانه در این دولت فعالیت لازم نشده، 1000 روستا بتصویب رسیده ولی ظاهراً معاونت ذی‌ربط وزارت نفت به شهرها متوجه است، روستاها را اصلاً قبول ندارد. انتظار است که به مصوبه دولت عمل بشود ولی باید در رابطه با خط انتقال 80 کیلومتری به دیلمان و گازرسانی به شهرها تشکر داشته باشیم که ان‌شاء‌الله موفق باشند.

ندیمی گفت: در مورد آموزش و پرورش باید از سفر بزرگانی مثل مقام معظم رهبری و رؤسای جمهور قبلی و فعلی و بحران برف یاد کنیم که در رابطه با ساخت مدارس نقش داشت. همینطور لایحه‌ای که مربوط به ساخت مدارس فرسوده بود که از این مجلس و دولت قبلی و ارسال لایحه و تصویب آن باید تشکر کرد.

او ادامه داد: همینجور در رابطه با مسائل مربوط به دارالقرآنها و بازسازی سالنهای متعددی مثل شهید باهنر و مانند آن و یا مباحثی مربوط به تجهیز مدارس و شبانه‌روزیها باید تشکر بکنیم.

نماینده لاهیجان ادامه داد: در رابطه با عمران شهری متأسفانه رابطه‌ای شهرداریها با دولت قطع شده و پول ناچیزی که تحت عنوان تجمیع داده می‌شود واقعاً مشکل شهرداری را حل نمی‌کند ما برای شهرداری‌های شهرهای کوچک باید یک فکر بکنیم که درآمد زیادی ندارند ولی در عین حال از زحماتی که در رابطه با مسائل مربوط به انواع خرید ماشین‌آلات و مسائل مربوط به ساخت پلها و مانند آن است باید تشکر کنیم.

ایرج ندیمی با بیان اینکه در بخش مخابراتی واقعاً از وزرای قبلی و فعلی باید جداً تشکر کنیم، افزود: بخش عمده‌ای از توقعات برنامه‌ای ما عملی شده، مسائلی مربوط به پیگیری دفاتر مخابراتی، تلفن همراه روستایی همان WLL یا مسائل مربوط به اینترنت روستایی و بسیاری از مباحث مربوط به خدمات مشترکین و مباحث دیگری که در تبدیل آنالوگها به دیجیتال و مانند آن است.

وی ادامه داد: در بخش گردشگری باز هم باید سپاس داشته باشیم مسائل مربوط به دهکدهها و مباحث مربوط به مناطق و در رابطه با راه‌اندازی ادرات یا مباحث مربوط به خدمات رفاهی  و امدادی، در رابطه با بیمه محصول و کشاور بنظر می‌رسد مجلس امسال باید اقدام مؤثرتری داشته باشد.

نماینده لاهیجان در پایان گفت: همینطور در رابطه با خدمات حمایتی و امدادی مثل هلال احمر و مانند آن، در رابطه با مسائل مربوط به تلاشهایی که همه ما انجام می‌دهیم طبیعی است که بخش عمده‌ کارمان همچنان تقنینی و نظارتی است ولی طبیعی است که مردم از ما انتظار داشته باشند که بخش عمده‌ای از خواسته‌های آنان را از تذکرات و مکاتبات و نشستها و همایشها و سؤالات و بمانند آن پیگیر باشیم و ما هم این مهم را بحمدلله به نعمت نظام خونبار جمهوری اسلامی پیگیری کردیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet