خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/22 14:50:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

همتی: انتقال مشکلات از زبان خود مردم، تحقق الگوی اسلامی مورد نظر امام است

نماینده ایلام تصریح کرد: ارتباط مستقیم و بدون واسطه مردم با رییس جمهور و وزراء و انتقال مشکلات از زبان خود مردم، محقق نمودن الگوی اسلامی مورد نظر امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی است که عینیت پیدا کرده است.

فریدون همتی، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اصولگرایان مجلس و دولت با تکیه بر توصیه‌ها و رهنمودها مقام معظم رهبری بجای پرداختن به مباحث بیهوده سیاسی ـ جناحی، جاروجنجال و هیاهو و وقت‌کشی که برای مردم هیچ سودی در بر ندارد به مسائل و مشکلات کشور و مردم می‌اندیشند و می‌پردازند.

وی افزود: خوشبختانه در سایه همسویی، همدلی و هماهنگی توسعه و سازندگی در کشور شتاب قابل توجهی به خود گرفته است.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول ادامه داد: عده‌ای دائماً در تلاش هستند که برای دولت موانع ایجاد کنند، ذهن دولت را بجای معطوف شدن به کار و تلاش و برنامه‌ریزی به سمت مسائل سیاسی سوق دهند تا فرصت کار و سازندگی از دولت سلب شود. نتایج سفرهای موفقیت‌آمیز دولت را کمرنگ می‌کنند. سعی در ناامید ساختن مردم دارند.

وی افزود: ما نمی‌گوییم نقد نباشد، نقد منصفانه و عالمانه و بدور از حب و بعض سیاسی وجناحی داروی شفابخش برای حل مشکلات کشور می‌دانیم. کسانی که موفقیتها را در کنار نارسایی‌ها نقد می‌کنند و به ارائه راهکار مناسب اجرایی می‌پردازند، قابل تحسین هستند.

همتی اظهار داشت: هم‌اکنون به برکت این سفرها دولت با تمام استعداد و در سطوح مدیریتی مختلف دستگاهها در استانها حضور پیدا می‌کند و مسائل و مشکلات مردم و ظرفیتهای معطل مانده را از نزدیک مشاهده و لمس و می‌کند و در برنامه‌ریزی خود می‌گنجاند.

وی با بیان اینکه تصمیماتی که مبتنی بر شناخت واقعی کلیه عوامل و عناصر مؤثر و موجود و تأثیرگذار محیط باشند در مرحله اجراء و عملیاتی با موفقیت روبرو می‌شوند، گفت: سفرهای استانی دولت براساس همین مصداق و الگوی مدیریتی مثبت ارزیابی می‌شود و موجب می‌گردد مسؤولین ارشد کشور شناخت دقیق در تمام ابعاد، از ضعفها، قوتها، مشکلات، نارسایی‌ها، ظرفیتها و استعدادهای بالقوه استانها پیدا کرده و تصمیمات مصوبات دولت مبتنی بر شناخت دقیق و کارشناسی شده می‌شود.

نماینده ایلام تصریح کرد: ارتباط مستقیم و بدون واسطه مردم با ریاست محترم جمهور و وزراء و انتقال و انعکاس  مسائل و مشکلات از زبان خود مردم محقق نمودن همان الگوی اسلامی مورد نظر امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی است که عینیت پیدا کرده است.

همتی ادامه داد: در کنار آثار فوق مصوبات دولت که عمدتاً مبتنی بر درخواستهای مستقیم مردم، مدیران و نمایندگان استانهاست از قوت کارشناسی قابل اعتنایی برخوردار است و باید مصوبات را براساس الگوی معتبر برنامه‌ریزی بر مبنای زمان طبقه‌بندی و در قالب کوتاه‌مدت، میان مدت و درازمدت ارزیابی و مورد قضاوت قرار داد.

به گفته همتی یک دسته از مصوبات مربوط به تکمیل و سرعت‌بخشیدن به پروژه‌های نیمه‌تمام ملی و استانی بوده که با تزریق و تأمین نقدینگی عملیات اجرایی اینگونه پروژهها جان تازه‌ای گرفته و بسیاری از این پروژهها به بهره‌برداری رسیده و موجب ایجاد ظرفیتهای جدید گردیده است.

نماینده مردم ایلام دسته‌ دوم مصوبات را مربوط به پروژههایی دانست که حداقل یک دوره زمانی 3 ساله برای شروع و پایان نیاز دارند. وی افزود: تعداد وسیعی از پروژه‌های عمرانی که مشمول این گروه می‌شود، شروع و در مراحل تکمیل و بهره‌برداری هستند.

همتی دسته سوم مصوبات استانی را شامل پروژه‌هایزمانبری مانند سدسازی، نیروگاه، توسعه راه‌آهن ذکر کرد که به گفته وی مراحل مقدماتی و مطالعاتی مصوبات دولت در استان ایلام در ارتباط با این پروژهها تکمیل و یا در حال انجام است که از دستگاههای ذی‌ربط می‌خواهیم در بودجه سال 87 ردیف بودجه‌ای برای این دسته از مصوبات پیش‌بینی و پیگیری کنند.

فریدون همتی در ادامه اظهار داشت: بنابراین بجای تضعیف دولت، بجای ناکارآمد جلوه‌دادن دولت، بجای مانع‌تراشی بر سر راه دولت، بیاییم دولت و مدیران ملی و محلی را کمک و همراهی کنیم تا تمام استعدادها، افکار، اندیشه‌ها و انرژیها را همسو کرده و برای مردم بکار گرفته شود. عقب‌ماندگیهای گذشته را با سرعت جبران کنیم تا دولت در مقابله با گرانی‌ها، رفع بیکاری، توسعه و پیشرفت کشور برنامه‌هایش را به پیش ببرد و در سایه وحدت و همدلی و همکاری، رفاه و آسایش برای مردم کشورمان به ارمغان آوریم.

نماینده ایلام از ترفند آمریکا در امر فروپاشی عراق و طرح تجزیه این کشور، بعنوان خدعه‌ای جدید در منطقه یاد کرد و تاکید کرد: این نیرنگ سلطه‌گران و صهیونیستها به سرکردگی آمریکا نیز همانند سایر خدعه‌های آنان با لطف خداوند و همت ملت عراق و مسؤولان این کشور و روحانیت آگاه و بیدار نقش بر آب خواهد شد.

همتی مردم استان ایلام از جمله مردمان مؤمن، متدین و ولایتمداری توصیف کرد که در طول 8 سال دفاع مقدس که سخترین دورانی بود که بر مردم کشور گذشت، نقش بی‌بدلیلی ایفاء کردند و با تمام وجود و هستی خود در مقابل دشمن بعثی جوانمردانه ایستادند و مقاومت کردند و در قالب مقدس بیسج گروههای مردمی به پشتیبانی از رزمندگان اسلام و دفاع از کیان اسلامی پرداختند.

وی افزود:‌ فرصتهای توسعه و سازندگی در طول 8 سال دفاع مقدس، از استانهای جنگ‌زده ازجمله ایلام گرفته شد. خرابی‌های به ارث مانده از رژیم قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی به قدری فراوان و گسترده است که موجب گردیده اقدامات ارزنده و مثبت و سازنده نظام مقدس جمهوری اسلامی که بسیاری فراوان بوده همچنان در مقابل کارهای مانده نتواند خودنمایی کند و برای رساندن استان محروم ایلام به استانهای برخوردار همت بلند دولت و مجلس می‌طلبد.

همتی گفت: مردم استان ایلام از دولت نهم یکی از شعارهای اساسی‌اش برقراری عدالت است انتظار دارند در قالب یک برنامه منظم و مدون و همه‌جانبه و با اختصاص اعتبارات کافی و چشمگیر گامهای بلند و عملی بردارد. چنانچه براساس روال گذشته توزیع بودجه ادامه داشته باشد، استانهای محروم همچنان محروم و استانهای برخوردار، برخوردارتر می‌شوند و این تبعیض همچنان ادامه پیدا می‌کند.

او ادامه داد: از دولت کریمه انتظار می‌رود برای رفع تبعیض و برقراری عدالت از فرصت اجرای لایحه اصل 44 برای محرومیت‌زدایی استانهای محروم و توسعه‌نیافته مانند استانهای ایلام، لرستان، کردستان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد و کرمانشاه استفاده نموده و طبق احکام این لایحه که در حال تبدیل شدن به قانون است، برای رفع محرومیت و توسعه و ایجاد بنگاههای بزرگ و اشتغالزا با مشارکت بخش خصوصی، برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

نماینده ایلام اظهار داشت: مجلس محترم، دولت کریمه جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد، محرومیت استان ایلام در تمام ابعاد و اجزاء سیستم قابل رؤیت است. حتی در بودجه جاری دستگاههای اجرایی پایین‌ترین نرخ سرانه متعلق به کارکنان دولت در استان است. بگونه‌ای که تمام دستگاهها برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود در (مضیقه هستند)؛ مطالبات آموزش و پرورش کسری بودجه جهاد کشاورزی و کسری سایر دستگاهها آنان را زمین‌گیر کرده است. انگیزه کارکنان دولت در استان محرومی همچون ایلام باید تقویت شود تا شبانه‌روز در پی استقرار سیاست‌های کارآمد دولت نهم باشند.

به گفته وی در حال حاضر طبق کارشناسی بعمل آمده حدود 80 میلیارد تومان کسری جاری دستگاههای اجرایی استان است.

فریدون همتی گفت: سیاستهای راهبردی تقویت و توسعه بنگاههای کوچک زودبازده، تلاش و حرکت امیدوارکننده در استانها بویژه ایلام ایجاد نموده است. امیدواریم با همراهی بیشتر سیستم بانکی این سیاستهای محوری بتواند شرایط جدیدی برای اشتغال جوانان عزیز و علاقه‌مند فراهم کند. البته از دولت انتظار داریم دوره سررسید این تسهیلات از 5 سال به 10 سال تغییر دهد زیرا این واحدها قادر به ادامه حیات و بازپرداخت اقساط خود در دوران زمانی کوتاه نیستند. بعنوان مکمل سیاست فوق از دولت انتظار می‌رود حمایت از واحدهای تولیدی موجود در حوزه صنعت و معدن، کشاورزی و تجارت در دستور کار خود قرار دهد.

وی در ارتباط با پروژه سهمیه‌بندی بنزین اظهار داشت: در استان محروم ایلام بدلیل بیکاری فراوان، نداشتن کارخانه‌های بزرگ و فرصتهای شغلی متنوع مانند سایر استانها، صدها نفر از طریق جابجایی مسافر امرار معاش می‌کنند که بعلت ساماندهی نشدن و تأمین نکردن بنزین مورد نیاز زمین‌گیر شده‌اند. از یکطرف با پرداخت اقساط معوقه بانک و از طرف دیگر ناتوانی در تأمین هزینه‌های حداقلی زندگی روبرو شده و موجب گردیده نگرانی جدی در این بخش بوجود آید. تاکنون کارت سوخت بسیاری از آژانسها، تاکسی‌ها و دیگر وسایط نقلیه بین شهری و درون‌شهری صادر نشده است. از نظر تأمین وسایط نقلیه عمومی دیگر شهرها به استان ما توجه نشده است.

نماینده ایلام اقدام وزیر کشور در ارتباط با محقق نمودن قول ریاست محترم جمهوری در سفر به ایلام، پیرامون ارتقاء بخش ملکشاهی به فرمانداری و ارتقاء دهستانهای مشقاه، بیجنوند، آسمان‌آباد، چاله و چنگوله شوهان را خواستار شد.

وی همچنین گفت: جا دارد از تلاش و خدمات اعضاء محترم شوراهای اسلامی شهر و روستا تقدیر شود. بویژه اعضاء شوراهای روستاها که با دست خالی بدون داشتن اعتبار و بودجه و حمایت هزینه‌های گوناگون ازجمله ایاب و ذهاب برای پیگیری امورات روستاها را از جیب شخصی می‌پردازند. از دولت عزیز و وزارت محترم کشور انتظار داریم برای این عزیزان امتیازی از جمله اختصاص تسهیلات بانکی در سقف حداقل 50 میلیون ریال پیگیری و کارسازی نماید.

همتی همچنین از دولت خواست ردیف بودجه‌ای برای سال 87 بمنظور حمایت از رزمندگان 8 سال دفاع مقدس که فاقد هرگونه شغل و درآمد و پوشش بیمه‌ای هستند و زندگی را بسختی می‌گذرانند، اختصاص دهد. به گفته وی پرونده صدها نفر مردم بسیجی و جهادگران دوران دفاع مقدس روی میزهای سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران بدون پاسخ و تعیین تکلیف مانده است. سزاوار نیست با مردمی که هستی خود را در طبق اخلاص گذاشته چنین برخورد شود. اینها سرمایه‌های روز سختی کشور هستند.

وی از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست تا لایحه خدمات جامع ایثارگران را با اولویت بررسی و تصویب کنند. وی همچنین از وزارت آموزش و پرورش خواست در مورد جذب معلمان حق‌التدریس خود اولویتی قائل شوند.

همتی ادامه داد: از وزارت نیرو توقع داریم در لایحه بودجه سال 87 ردیف بودجه‌ای برای اجراء طرحهای چناره، تنگ‌همان، گلان، چنگوله پیش‌بینی نماید.

نماینده ایلام از تلاش و اهتمام جدی جناب مهندس ضرغامی، مدیران، کارکنان سازمان صدا و سیما بخاطر اطلاع‌رسانی مناسب در زمینه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی و پوشش مناسب سفر و سخنرانی ریاست محترم جمهور در مقرر سازمان ملل و دانشگاه کلمبیا و همینطور اهتمام در تولید سریالهای آموزنده با محتوای دینی ماه مبارک رمضان که با استفاده هنرمندانه از مفاهیم قرآنی و اسلامی تولید و پخش نمودند و موجب گردید در طول تاریخ رسانه از مخاطبین بالای (90) درصد برخوردار شوند، تقدیر و قدردانی کرد.

همتی در پایان از اقدامات سازنده و دقیق و جدی رحیمی و همکارانش در دیوان محاسبات برای تقویت سلامت اداری و صیانت از بیت‌المال، از شورای نگهبان بخاطر تصویب نهایی لایحه مدیریت خدمات کشوری و از انتصاب آقای دکتر علی کردان بعنوان قائم‌مقام وزارت نفت تشکر و قدردانی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet