حلول ماه ربیع الاول
1388/03/24 15:26:00
سرویس صحن
در پاسخ به سوال نماینده کرمانشاه

توضیحات وزیر بهداشت مجلس را قانع نکرد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی توضیحات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال "جهانبخش امینی" نماینده مردم کرمانشاه را قانع کننده ندانستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده مردم کرمانشاه  از وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی  در مورد  سوء مدیریت و بی تدبیری و سهل انگاری آشکار وعدم انجام ابتدایی‌ترین اقدامات درمانی که منجر به فوت بیمار 34 ساله مشکوک به بیماری وبا شده بود سوال کرد و گفت :‌ این اقدام  با چه منطق و استدلالی قابل توجیه است؟

پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مبنی بر ضعف عملکرد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، وزیر بهداشت  در پاسخ به سوال امینی نماینده مردم کرمانشاه گفت :‌ ابتدا باید مشخص شود که بیمار مورد بحث، دارای چه بیماری بوده است تا بعد عنوان شود که آیا اقدامات لازم برای او انجام شده یا خیر؟

لنکرانی گفت :‌ بیمای وبا از سال 1340 همواره به صورت بیماری انگلی وجود داشته است و در سال های مختلف با شدت و ضعف دیده می‌شود. در سال 1377 بیشترین بیمار را داشتیم که 109 مورد مرگ داشته ایم، در سال 78 نیز همه گیری داشتیم و سپس بزرگترین همه گیری در سال 1384 بود که 12 نفر مرگ داشتیم لذا این بیماری همواره در کشور ما وجود داشته است.

وی با اشاره به  روند نزولی طی4 سال اخیر گفت: علت این‌که چرا بیماری وبا درکشور، هنوز باقی است، مقداری به‌ دلیل آب رسانی و فاضلاب شهری است. ضن آنکه گونه انگلی در سال 84 به گونه ای دیگری تغییر پیدا کرد که مشخص شد این گونه جدید وارداتی بوده و از مرز های شرقی وارد کشور شده است.

وزیر بهداشت و درمان گفت: در مورد بیماری که از بنده سوال شده است، مهمترین شکایت بیمار اسهال خونی همراه با درد و تب بالا بوده است که از نظر بنده به عنوان معلم دانشگاهی علائم این بیمار با بیماری وبا یکی نبوده است، بنابراین باید به فکر تشخیص دیگری بود که در مورد این بیمار نز به تشخیص های دیگر پرداخته اند و با آزمایش مدفوعی که از بیمار صورت گرفته بود، تشخیص بیماری آسیب را می رساند.

لنکرانی گفت: گزارش‌هایی که در بیمارستان امام رضا(ع) از بیمار داریم، نشان می دهد که بیمار به دلیل همزمانی مصرف داروی مخدر در بیماری روده ای این سیر بیماری اش تشدید شده است و منجر به مرگ او شده است .

امینی نیز در توضیح سوال خود با اشاره به انتخاب رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شهر کاشان گفت: در همان ابتدا ما اعتراض کردیم که این مدیر تا بخواهد با وضعیت جغرافیایی شهر و استان کرمانشاه را بشناسد، شاید بیش از یک سال و نیم طول بکشد، اما هیچ تغییری در مدیریت صورت نگرفت.

وی ابراز داشت: پس از این انتخاب یک مرکز درمانی را که 500 متری روستا بوده تعطیل می کنند. خانواده بیمار که از تعطیلی آن مرکز اطلاع نداشتند، بیمار را که جوان 34 ساله بوده است را به آنجا برده که پس از مطلع شدن، و دور شدن از شهر کرمانشاه بیمار را به استان کردستان می برند که در آنجا نیز به علت شدن بیماری، اورژانس بیمارستان بیماری را خطرناک داشته و عنوان می کنند که بیمار به کرمانشاه منتقل کردند و اقدامات اولیه بیماری برای بیمار صورت نمی گیرد.

وی به لنکرانی گفت: این سهل انگاری ما موجب شده است که بیمار طی 15 ساعت فوت کند در حالی که اگر اقدامات اولیه انجام می شد و بعد به تشخیص نوع بیماری می پرداختند این اتفاق نمی افتاد و پرونده بیمار آن را نشان می دهد. ضمن آنکه چرا بعد از فوت بیمار می گویید که از داروی مخدر استفاده می کرده است در حالی که خود پزشک بیمارستان علت فوت را عفونت شدید روده ای گواهی می کند.

امینی تاکید کرد: سوال من علت عدم اقدامات اولیه برای بیمار است و چرا تنها 2 ساعت قبل از فوت بیمار به او سرم زده می شود، لذا ما انتظار داشتیم که پس از بررسی پزشکی قانونی و دادن حق به خانواده بیمار فوت شده، دیه به آنها پرداخت شود.

در خاتمه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به سوال جهانبخش امینی نماینده مردم کرمانشاه را با 107 رای موافق و 98 رای مخالف قانع کننده ندانستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet