خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/12/20 10:31:18
سرویس اجتماعی
بیرانوندی انتقاد کرد:

سمندر لرستانی؛ سین نامبارک سفره هفت سین

نماینده مردم خرم آباد در مجلس با انتقاد از بازشدن پای سمندر لرستانی به سفره هفت سین نسبت به انقراض نسل این گونه هشدار داد.
سمندر لرستانی؛ سین نامبارک سفره هفت سین نماینده مردم خرم آباد در مجلس با انتقاد از بازشدن پای سمندر لرستانی به سفره هفت سین نسبت به انقراض نسل این گونه هشدار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607106712867586.jpg سمندر,لرستانی؛,سین,نامبارک,سفره,هفت,سین Icana

محمد بیرانوندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه بازشدن پای سمندر لرستانی به سفره هفت سین خطر انقراض نسل این گونه را افزایش داده است، گفت: سمندر گونه ای منحصر به فرد و در معرض انقراض است که در مرزهای جنوبی استان لرستان در بخش پاپی و شمال استان خوزستان یافت می‌شود البته در منطقه کرکی از توابع شهرستان پل دختر در چشمه‌ها ورودهای کوچک و آب شیرین این منطقه نیز تعدادی از این جانور زندگی می کند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه سمندر نماد استان لرستان است نسبت به انقراض نسل این گونه هشدار داد و ادامه داد: متاسفانه برخی افراد با بی توجهی نسبت به ارزش این گونه نادر از آن به عنوان یکی از سین ها بر سر سفره هفت سین استفاده می کنند در حالی که افراد نباید برای لذت خود و چند روز ایام نوروز از این آبزی نادر سر سفره هفت سین استفاده کنند.

بیرانوندی با یادآوری اینکه خرید و فروش و حمل سمندر لرستانی ممنوع است و مجازات دارد، تصریح کرد: سمندر لرستانی تحت حفاظت شدید اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد و مشخص نیست افراد از چه طریقی این آبزی را به فروش می رسانند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اداره کل محیط زیست لرستان باید با تشدید نظارت از خرید و فروش سمندر لرستانی جلوگیری کنند، گفت: انتظار می رود این دستگاه با تشدید نظارت حفاظت بیشتری را از این گونه در معرض انقراض داشته باشد.

وی با هشدار نسبت به اینکه انقراض نسل سمندر لرستانی ضربه سهمگینی را بر پیکره محیط زیست وارد می کند، افزود: بهتر است سازمان حفاظت محیط زیست فرهنگ سازی مناسبی را در این رابطه داشته و مردم را نسبت به خطر انقراض نسل این گونه آگاه کنند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس دهم، با بیان اینکه  تنها با فرهنگ سازی حفاظت از سمندر لرستانی تحقق نمی یابد.یادآور شد: بهتر است فرهنگ سازی در کنار تشدید نظارت ها مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet