هدر موبایل
1396/01/10 12:14:31
سرویس اجتماعی
کوچکی نژاد:

نمره محیط زیست در حفاظت از گونه‌های نادر جانوری در سال 95 قابل قبول نبود/ پلنگ و یوز ایرانی در خطر انقراض

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از گونه های نادر جانوری، گفت: این دستگاه نتوانست نمره قابل قبولی در حفاظت از نسل گونه های نادر جانوری همچون پلنگ و یوز ایرانی کسب کند.
نمره محیط زیست در حفاظت از گونه‌های نادر جانوری در سال 95 قابل قبول نبود/ پلنگ و یوز ایرانی در خطر انقراض نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از گونه های نادر جانوری، گفت: این دستگاه نتوانست نمره قابل قبولی در حفاظت از نسل گونه های نادر جانوری همچون پلنگ و یوز ایرانی کسب کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109516981969.jpg نمره,محیط,زیست,در,حفاظت,از,گونه‌های,نادر,جانوری,در,سال,95,قابل,قبول,نبود/,پلنگ,و,یوز,ایرانی,در,خطر,انقراض Icana

جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت گونه‌های نادر جانوری بر لزوم افزایش مناطق حفاظت‌شده استاندارد برای حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض تاکید کرد وگفت: متاسفانه گونه‌های نادر جانوری وضعیت مناسبی نداشته و نسل برخی از آنها در خطر انقراض است به گونه ای که طبق شنیده ها تعداد یوزهای کشور به کمتر از 70 قلاده رسیده و پلنگ ایرانی هم وضعیت مناسبی ندارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش محیط بانان در حفاظت از گونه های نادر جانوری ستودنی است، تصریح کرد: هرچند تعداد محیط بانان جوابگوی حفاظت از محیط زیست و گونه‌های نادر جانوری نیست اما این قشر با تلاش‌های بی وفقه در جهت حفاظت از حیات وحش و محیط زیست نهایت اهتمام خود را داشته اند؛ در واقع حفاظت بهتر و جلوگیری از انقراض گونه های نادر جانوری مستلزم افزایش تعداد محیط بانان است که این موضوع باید در لایحه حمایت از محیط بانان به صورت جدی دیده شود.

کوچکی نژاد با انتقاد از اینکه نمره سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه فرهنگ سازی و افزایش آگاهی مردم نسبت به خطر انقراض نسل گونه های نادر جانوری صفر است، تصریح کرد: هر چند وضعیت گونه های نادر جانوری بحرانی است و این دستگاه به تنهایی نمی تواند از آنها محافظت کند اما هنوز نتوانسته با فرهنگ سازی و افزایش سطح آگاهی جوامع محلی و روستایی از ظرفیت آنها برای حفاظت از پلنگ و یوز ایرانی بهره ببرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به خطر انقراض نسل گونه‌های نادر جانوری، گفت: می‌طلبد خطر انقراض نسل این گونه‌ها در کتاب‌های درسی به تصویر کشیده شود و همچنین از تجارب بین‌المللی و ظرفیت سمن ها در جهت حفاظت از پلنگ و یوز پلنگ ایرانی بهره برد.

وی ادامه داد:  آموزش و فرهنگ سازی برای حفاظت از حیات وحش تنها نباید مختص کسانی باشد که با رسانه ها در ارتباط هستند بلکه مهمترین کسانی که باید برای این موضوع آموزش ببینند جوامع محلی هستند که با حیات وحش به صورت مستقیم سر وکار دارند.

وی تغییر اقلیم، تصادفات جاده‌ای، تخریب زیستگاه، کمبود غذا، آلودگی آب، طعمه مسموم و شکار را از عوامل تهدید نسل گونه‌های نادر جانوری برشمرد و گفت: باید عوامل تهدید نسل گونه های در معرض انقراض شناسایی و برای رفع آنها تمهیدات ویژه و اصولی اتخاذ شود و در کنار این رسانه ها به ویژه صداوسیما با تولید برنامه های مناسب خطر انقراض نسل گونه های مذکور را اطلاع رسانی کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه زیستگاه‌های گونه‌های در معرض انقراض باید به طور کامل مورد حفاظت قرار گیرد، تصریح کرد: بهتر است در رابطه با تامین آب و غذای آنها چاره اندیشی و تمهیدات لازم اتخاذ شود زیرا اگر به شیوه کنونی پیش برویم در آینده ای نزدیک همانند ببرمازندران و شیرخوزستان با انقراض نسل پلنگ و یوز ایرانی مواجه خواهیم شد.

 نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع اقتصادی لازم برای حفاظت از گونه‌های نادر جانوری باید در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد، تصریح کرد: بهتر است محل زیست گونه‌های نادر جانوری شناسایی و تحت حفاظت شدید قرار گیرد در کنار این باید تجهیزات محیط بانان را افزایش و بودجه‌ای را برای حفاظت بهتر از مناطق حفاظت شده تخصیص داد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet