خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1388/03/25 10:55:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از مصطفی مطورزاده

اصلاح الگوی مصرف باید در جامعه نهادینه شود

**باید به موازات نامگذاری سال ۱۳۸۸ به عنوان اصلاح الگوی مصرف، شرایط برای تغییر ذهنیتی در میان آحاد جامعه و مردم نیز رقم خورد.

ما به عنوان مسلمان در خصوص اصلاح الگوی مصرف باید با توجه به تاکیداتی که در آموزه‌های دینی وجود دارد، لازم است اقدام جدی در خصوص مقابله با اسراف به عمل آوریم .از طرف دیگر با توجه به اینکه مردم ایران از سابقه و تمدن مثبتی برخوردارند باید از ظرفیت مثبتی که در خصوص رفتار متعادل و سازنده  در ارتباط با بکار گیری امکانات و منابع کشور دارا هستند بهره گیرند.

به نظر می‌رسد مجلس شورای اسلامی‌، قوه مجریه و تمام نهادهای فرهنگی باید به دنبال این باشند  تا الگوی اصلاح مصرف را به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه کنیم. باید دقت داشت الگوی اصلاح مصرف نباید تنها برای آحاد جامعه مطرح شود؛ جهت دار کردن موضع اصلاح الگوی مصرف به واقع منحرف کردن آن از اهداف استراتژیک است. باید برای اجرایی شدن بحث اصلاح الگوی مصرف دولت و قوه مجریه شرایطی را فراهم کنند تا موضوع اصلاح الگوی مصرف به صورت امری نهادینه در جامعه درآید. نباید بحث اصلاح الگوی مصرف تنها محدود به مصرف کالا شود بلکه بهتر است در بحث زمان، رفتار و  اخلاق و خدماتی که دولت‌ها ارائه می‌دهند از جمله اتمام به موقع پروژه‌ها همگی می‌ تواند به معنای اصلاح الگوی مصرف تلقی شود.

برای جلو‌گیری از اتلاف وقت مردم، نهادهای دولتی و عمومی باید موظف باشند و خود را ملتزم بدانند که منابع مردم بی جهت مصرف نشو.  در بحث ساماندهی شبکه برق، نوساناتی نداشته باشند و تمهیداتی در این خصوص می‌تواند موجبات صرفه جویی های مناسبی در برق و مسایل خانگی یا جلوگیری از معطل ماندن مردم در حمل و نقل عمومی از جمله هواپیما، قطار و ... صورت گیرد تا اصلاح الگوی مصرف  به صورت یک فرهنگ نهادینه گردد.

اگر اصلاح الگوی مصرف به صورت یک امر نهادینه شده در میان مردم  درآید و به واقع  این امر ملکه ذهن مردم شود  و از سوی دیگر مسئولان بیش از مردم موظف به رعایت بحث مصرف درست در جامعه شوند می‌توان امیدوار بود که اصلاح الگوی مصرف نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.

مجلس شورای اسلامی باید موارد مرتبط با اصلاح الگوی مصرف را به صورت تکالیف واضح و روشن درآورد تا در بحث اصلاح الگوی مصرف همه را مکلف به رعایت مصرف درست و بهینه کند.

مصطفی مطورزاده نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون اقتصادی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet