هدر موبایل
1395/12/23 10:41:31
سرویس اجتماعی
کوچکی‌نژاد:

تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط‌زیست نیست/ تجاوز به حریم تالاب برای برنج‌کاری

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط‌زیست نیست، گفت: مردم منطقه بخش‌هایی خشک شده تالاب و بخش‌هایی که حجم رسوبات افزایش یافته را برای برنج‌کاری و پرورش ماهی تصرف کردند.
تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط‌زیست نیست/ تجاوز به حریم تالاب برای برنج‌کاری نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط‌زیست نیست، گفت: مردم منطقه بخش‌هایی خشک شده تالاب و بخش‌هایی که حجم رسوبات افزایش یافته را برای برنج‌کاری و پرورش ماهی تصرف کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/55316.jpg تالاب,انزلی,منطقه,قُرق,شده,محیط‌زیست,نیست/,تجاوز,به,حریم,تالاب,برای,برنج‌کاری Icana

جبار کوچکی‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت پیرامون اخبار منتشر شده مبنی بر دخل و تصرف در تالاب بین‌المللی انزلی، گفت: رسوبات و مواد آلاینده سبب شده تا بخشی از تالاب بین‌المللی انزلی پرُ شود به نوعی که در برخی نقاط تنها نیم‌متر تالاب را آب پوشانده است، از این رو نگرانی‌هایی مبنی بر بروز سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه برای تالاب انزلی وجود دارد با این تفاوت که تالاب به دلیل افزایش حجم رسوبات نابود شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مردم در بخش‌هایی از حاشیه خشک شده تالاب انزلی و در بخش‌هایی که حجم رسوبات افزایش یافته به برنج کاری و پرورش ماهی پرداختند زیرا این بخش‌ها خاک عالی و کودهای مناسب برای کِشت برنج دارد، بنابراین تجاوز به حریم تالاب در حال انجام است و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم نمی‌تواند کاری انجام دهد.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی منطقه حفاظت شده نیست، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط‌زیست تنها مسئول بخش برکه تالاب انزلی است به همین دلیل تجاوزها به تالاب به راحتی انجام گرفته است.

کوچکی‌نژاد با تاکید بر تجاوز به حریم تالاب انزلی، گفت: در بودجه سال 96 اعتباری برای احیای تالاب‌ها در نظر گرفته شد اما متاسفانه تجربه ثابت کرده فرایند کُند تخصیص اعتبار شرایط احیای دریاچه را غیرممکن خواهد ساخت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مسئولان محیط‌زیست استان گیلان نیز به این موضوع توجه داشته اما چون تالاب انزلی منطقه قُرق شده نیست نمی‌تواند کاری انجام دهد، تاکنون هم ساخت و سازی در این مناطق تصرف شده صورت نگرفته و از این مناطق تنها برای کِشت برنج یا پرورش ماهی استفاده می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر تصرف توسط اشخاص مشخص یا در سطح وسیعی صورت گرفته سازمان حفاظت محیط‌زیست باید با آنها برخورد کند، هرچند معتقدم تصرفات توسط مردم منطقه به دنبال افزایش رسوبات در بخشی از تالاب و خشک شدن بخش‌هایی از آن صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ طی روزهای اخیر فعالان حوزه حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی در نامه‌ای به معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به دخل و تصرف در تالاب بین المللی انزلی هشدار دادند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet