انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/25 13:05:00
سرویس کمیسیون ها
با تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی

تفاوت دیه زن در صورت عدم توانایی مالی از بیت المال پرداخت می‌شود

**بر اساس مصوبه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تفاوت دیه زن در شرایطی که زن از توانایی مالی برخودار نیست از بیت المال پرداخت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این تصمیم پس از طرح دیدگاه‌های مختلف و بررسی‌های طولانی بین اعضای کمیسیون در ارتباط با این موضوع اتخاذ شد.

"امین حسین رحیمی" خاطرنشان کرد: پیش از این کمیسیون مقرر کرده بود که تفاضل دیه زن از صندوق خسارات جانی بیمه شخص ثالث پرداخت شود که در نهایت این نظر رد شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی گفت: براساس مصوبه امروز کمیسیون چنانچه زنی به قتل برسد و اولیاء دم اصرار به قصاص داشته باشند اما از لحاظ مالی توانایی پرداخت نصف دیه قاتل را نداشته باشند دادگاه می‌تواند اجازه دهد که تفاضل دیه از بیت المال پرداخت شود.

وی افزود: اصطلاح بیت المال در این مصوبه یک موضوع شناخته شده است و منظور بیت المال به معنای کلی نیست بلکه منظور بیت المال به معنایی است که وزارت دادگستری متولی آن است و صندوقی نیز در این وزارتخانه به همین عنوان وجود دارد.

رحیمی گفت: بررسی لایحه پیشگیری از لایحه جرم که از سوی شورای نگهبان به کمیسیون بازگشت داده شده در دستور کار کمیسیون قرار داشت اما بدلیل عدم حضور نماینده شورای نگهبان بررسی این موضوع به جلسات آتی موکول شد.

وی همچنین از برپایی انتخابات هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در جلسه روز سه شنبه هفته آینده خبر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet