خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/12/24 10:44:27
سرویس اجتماعی
نمایندگان مردم در مجلس مطرح کردند؛

دستفروشی معلول فقر و بیکاری/ لزوم ساماندهی به جای برخوردهای سلبی

نمایندگان مجلس با انتقاد از هرگونه برخورد سلبی با دستفروشان بر لزوم اختصاص فضاهایی مشخص برای ساماندهی این قشر تاکید کردند.
دستفروشی معلول فقر و بیکاری/ لزوم ساماندهی به جای برخوردهای سلبی نمایندگان مجلس با انتقاد از هرگونه برخورد سلبی با دستفروشان بر لزوم اختصاص فضاهایی مشخص برای ساماندهی این قشر تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201703107881327467.jpg دستفروشی,معلول,فقر,و,بیکاری/,لزوم,ساماندهی,به,جای,برخوردهای,سلبی Icana

خبرگزاری خانه ملت_گروه اجتماعی_گل زری فرخنده‌بخش؛ دستفروشی پدیده‌ای است که به علت فقر و بیکاری در کشور شیوع پیدا کرده و در روزهای منتهی به پایال سال به صورت پررنگی بروز و ظهور می‌کند.

هر چند برخی دستفروشی را مخل آسایش شهروندان و مانع جدی برای کسب و کار رسمی می‌دانند اما طبق اظهارات نمایندگان مجلس جلوگیری از فعالیت این قشر به منزله محروم کردن آنها از حق کسب و کار است زیرا این قشر نه از سر دلخوشی بلکه از سر نیاز و اجبار و تنها برای تامین حداقل روزی و معیشت به این پدیده روی می آورند.

نمایندگان بر این باورند دستفروشی معلولی است که باید علت های آن بررسی شود و در واقع در روی آوردن افراد به دستفروشی همه مقصر هستند از این رو باید زمینه اشتغال پایدار برای دستفروشان فراهم شده و همچنین  فضاهایی مشخص به آنها اختصاص داده شود.

طبق اظهارات نمایندگان  مجلس شهرداری ها باید با ورود به پدیده دستفروشی دستفروشان واقعی را شناسایی و فضاها و مکان های خاصی را برای تامین معیشت در اختیار آنها قرار دهند.

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بیکاری، فقر و نداری علت اصلی دستفروشی است یادآور می شود: دستفروشان به دلیل بی توجهی و عدم اختصاص فضاهای مشخص اقدام به بساط گستری می کنند.

وی معتقد است: باید برای ساماندهی و سازماندهی دستفروشان فکری اساسی کرد تا بتوانند به صورت آبرومندانه معیشت خود را تامین کنند.

 

خدادادی: قانونی برای برخورد با دستفروشان مترو نداریم/ زمینه اشتغال پایدار برای آنها فراهم شود

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با بساط گستری دستفروشان در ایام آخر سال، گفت: واقعیت آن است که افراد با بساط گستری مشکلاتی را برای شهروندان و عابران ایجاد می‌کنند اما دستفروشی معلولی است که باید علت های آن بررسی شود.

سلمان خدادادی 3406756/25/2016 3:37:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106362437881_Thum.jpgسلمان خدادای
سلمان خدادادی

 

بیکاری، فقر و نداری علت اصلی دستفروشی است

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیکاری، فقر و نداری علت اصلی دستفروشی است، افزود: این افراد از روی ناچاری و برای تامین حداقل روزی و معیشت به دستفروشی روی می آورند.

 

سازماندهی و ساماندهی دستفروشان وظیفه حاکمیت است

وی با تاکید بر اینکه سازماندهی و ساماندهی دستفروشان وظیفه حاکمیت است، تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی که یکی از مترقی‌ترین قانون اساسی دنیا است رئیس جمهور و حاکمیت وظیفه دارد برای افراد شغل ایجاد کند و از آنجایی که نسبت به این موضوع بی توجهی شده بنابراین افراد از روی ناچاری به دستفروشی روی می آورند.

در روی آوردن افراد به دستفروشی همه مقصریم

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در روی آوردن افراد به دستفروشی همه مقصر هستیم، گفت: باید زمینه اشتغال پایدار برای دستفروشان فراهم شده و همچنین  فضاهایی مشخص به آنها اختصاص داده شود.

 

انتقاد از برخورد سلبی و فیزیکی با دستفروشان

خدادادی از برخورد سلبی و فیزیکی با دستفروشان انتقاد کرد و ادامه داد: نتیجه چنین برخوردهای نامطلوب و غیراصولی خودکشی‌هایی است که در جامعه با آن مواجه هستیم زیرا علت بسیاری از خودکشی های صورت گرفته فقر، نداری و اختلافات خانوادگی است.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، ادامه داد: به هیچ وجه نباید شاهد برخوردهای خشن و فیزیکی با دستفروشانی که برای تامین معیشت خانواده به این پدیده روی آوردند باشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم با بیان اینکه دستفروشان به دلیل بی توجهی و عدم اختصاص فضاهای مشخص اقدام به بساط گستری می کنند، تصریح کرد: باید برای ساماندهی و سازماندهی دستفروشان فکری اساسی کرد تا بتوانند به صورت آبرومندانه معیشت خود را تامین کنند.

 

برای برخورد با فروشندگان مترو قانون نداریم

وی با بیان اینکه برای برخورد با فروشندگان مترو قانون نداریم، گفت: برای برخورد با سد معبرکنندگان و بساط گستری سطح شهر قانون داریم اما برای برخورد با فروشندگان مترو قانون نداریم.

 

دستفروشان واقعیت جامعه هستند و نمی توان آنها را انکار کرد

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با یادآوری اینکه دستفروشان واقعیت جامعه هستند و نمی توان واقعیت ها را انکار کرد، افزود: وقتی در جهت ایجاد شغل و ساماندهی این قشر گامی برداشته نمی شود چطور می توان آنها را جمع آوری و معیشت آنها را به خطر انداخت؛ باید به دستفروشان مانند مردم عادی نگاه کرد و نباید آنها را نادیده گرفت.

 

دستفروشان باید ساماندهی شوند نه جمع آوری

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دستفروشان باید ساماندهی شوند نه جمع آوری، ادامه داد: نیاز است شهرداری در جهت ساماندهی این قشر گام برداشته و فضاهایی مشخص را در اختیار آنها بگذارد.

 

رضایی: فقر علت عمده گسترش پدیده دستفروشی/ دستفروشان ساماندهی شوند نه جمع آوری

مسعود رضایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه فقر علت عمده شیوع دستفروشی است، گفت: نبود اشتغال و بی توجهی به بهبود اشتغال موجب شده افراد به سمت مشاغل کاذب مانند دستفروشی روی آورده و با بساط گستری در مناطق شلوغ در نظم عمومی اخلال ایجاد کنند.

مسعود رضایی 3406757/4/2016 3:04:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108336049787_Thum.jpgمسعود رضایی
مسعود رضایی

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وظیفه حاکمیت فراهم نمودن بسترهای لازم برای اشتغال زایی است، تصریح کرد: حاکمیت باید به موضوع اشتغال زایی نگاهی جدی داشته و بستر و زیرساخت های لازم را برای بهبود اشتغال در کشور فراهم کند زیرا اگر بسترهای لازم برای اشتغال فراهم نشود افراد به حاشیه نشینی و مشاغل کاذب روی آورده و آسیب های اجتماعی را در کشور گسترش می دهند.

رضایی با تاکید بر لزوم ساماندهی دستفروشان با یادآوری اینکه ساماندهی دستفروشان منجر به درآمدزایی برای دولت وشهرداری می شود، تصریح کرد: دستفروشان با بساط گستری در سطح شهر هیچ گونه مالیات و اجازه ای نمی پردازند و زیر سایه بی توجهی مسئولان اجناس بی کیفیت و قاچاق را به مردم عرضه می کنند این در حالی است که شهرداری و دولت می تواند با ایجاد و اختصاص مکان هایی همانند بازارچه های هفتگی به دستفروشان از حجم عظیم این قشر در مکان های مختلف شهر بکاهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از گسترش پدیده حاشیه نشینی در کلانشهرهای کشور بر ضرورت برنامه ریزی مناسب در جهت تبدیل مشاغل غیررسمی به مشاغل پایدار تاکید کرد و گفت: متاسفانه دستفروشی در کلانشهرهای کشور از پارک ها به اتوبوس و متروها کشیده شده و این معضل در ایام عید  نمود بیشتری دارد و از سویی عدم پرداخت مالیات و دیگر هزینه های کسب و کار موجبات رونق این شغل کاذب را فراهم آورده است.

وی با تاکید بر ایکه دستفروشان مترو و سطح شهر باید ساماندهی شوند نه جمع آوری، افزود: شهرداری ها باید با ورود به پدیده دستفروشی دستفروشان واقعی را شناسایی و فضاها و مکان های خاصی را برای تامین معیشت در اختیار آنها قرار دهد؛ بهتر است شهرداری ها نسبت به صدور پروانه یا مجوز موقت برای این قشر اقدام کند.


نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم شناسایی و شناسنامه دار کردن دستفروشان  ادامه داد: برخورد سلبی و فیزیکی ماموران شهرداری با دستفروشان غیرقانونی است و به جای چنین اقداماتی بهتر است نسبت به ساماندهی دستفروشان اقدام کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر برای ساماندهی دستفروشان مترو نیازی به تصویب قانون باشد کمیسیون اجتماعی آمادگی لازم را دارد، تصریح کرد: بهتر است شهرداری ها در این رابطه طرح و لایحه به مجلس ارائه کند.

 

بابایی مطرح کرد: انتقاد از برخورد فیزیکی و سلبی با دستفروشان/ لزوم اختصاص فضاهایی مشخص به افراد برای امرار معاش

روح الله بابایی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه شیوع دستفروشی نتیجه بی توجهی به رفع معضل بیکاری است بر لزوم ساماندهی دستفروشان تاکید کرد و گفت: متاسفانه امروزه با این پدیده نه تنها در کلانشهرها بلکه در شهرستان های کوچک نیزمواجه هستیم به گونه ای که با بساط گستری در مترو و اتوبوس ها مزاحمت هایی را برای شهروندان فراهم می کنند.

روح الله بابایی صالح 3406757/5/2016 11:57:16 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105323005263_Thum.jpgروح الله بابایی صالح
روح الله بابایی صالح

 

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از معضل دستفروشی در اتوبان های کشور، افزود: متاسفانه دستفروشان علاوه بر بساط گستری در فضاهای شهری با دستفروشی در اتوبان های کشور جان خود و مردم را در معرض تهدید قرار می دهند.

بابایی با هشدار نسبت به افزایش دستفروشان مترو بر لزوم ساماندهی آنها از سوی شهرداری تاکید کرد و گفت: شهرداری به عنوان متولی کل امور شهر باید با برنامه ریزی منسجم در جهت ساماندهی دستفروشان مترو گام بردارد زیرا دستفروشان با ایجاد ازدحام با اعصاب و روان مسافران بازی می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر لزوم اختصاص فضاهایی مشخص و دائمی به دستفروشان نیازمند سطح شهر و مترو تاکید کرد و ادامه داد: شهرداری ها باید دستفروشان سطح شهر را جمع آوری و ساماندهی کرده، سپس با شناسایی دستفروشان نیازمند آنها را به فضاهایی مانند بازارهای هفتگی انتقال داده تا با سد معبر برای شهروندان ایجاد مزاحمت نکنند.

 وی با بیان اینکه دستفروشی برخی دستفروشان از سرنیاز و ناچاری است، تصریح کرد: افراد به دلیل بیکاری و برای امرار معاش به سمت پدیده دستفروشی روی می آورند البته زیر سایه بی توجهی مسئولان ذی ربط شاهد فروش مواد مخدر و همچنین سی دی مبتذل از سوی برخی دستفروشان نیز هستیم که به صورت جدی نیاز است نیروی انتظامی به این موضوع ورود و با این افراد به شدت برخورد کنند.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس دهم، با یادآوری اینکه معضل بیکاری موجبات افزایش مشاغل کاذب را در کشور فراهم آورده است از برخورد فیزیکی و سلبی ماموران شهرداری با دستفروشان انتقاد کرد و گفت: هر گونه برخورد فیزیکی با دستفروشان محکوم است و هیچ کدام از ماموران و بازرسان حتی ماموران نیروی انتظامی حق برخورد فیزیکی با افراد را ندارند.

 عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه اگر دولت یا شهرداری در رابطه با ساماندهی دستفروشان نیاز به تصویب قانون دارد به مجلس اعلام کنند، افزود: در این رابطه کمیسیون اجتماعی آمادگی هرگونه همکاری را دارد زیرا ساماندهی دستفروشان در جهت کاهش آسیب های اجتماعی امری ضروری است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet