هدر موبایل
1396/01/02 08:03:09
سرویس اجتماعی
هاشمی:

شفاف‌سازی حقوق متقابل مردم و مسئولان با اجرای حقوق شهروندی/ اولین قدم رفع تبعیض است

عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی سبب شفاف‌سازی حقوق متقابل مردم و مسئولان می‌شود، گفت: اولین گام در اجرای حقوق شهروندی رفع تبعیض است.
شفاف‌سازی حقوق متقابل مردم و مسئولان با اجرای حقوق شهروندی/ اولین قدم رفع تبعیض است عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی سبب شفاف‌سازی حقوق متقابل مردم و مسئولان می‌شود، گفت: اولین گام در اجرای حقوق شهروندی رفع تبعیض است. https://cdn.icana.ir/d/019/53918.jpg شفاف‌سازی,حقوق,متقابل,مردم,و,مسئولان,با,اجرای,حقوق,شهروندی/,اولین,قدم,رفع,تبعیض,است Icana

همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با تاکید بر اهمیت حقوق شهروندی، با بیان اینکه حقوق شهروندی یکی از مباحث متعالی اجتماعی است، گفت: اولین قدم در رعایت حقوق شهروندی رفع تبعیض است، بدین صورت که حقوق متقابلی را بین افراد جامعه، مسئولان و نهادهای اجتماعی تعریف و نحوه ادای وظایف متقابل را شفاف می‌سازد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حقوق شهروندی مطالباتی در حوزه ارتباطات و مباحث رفاهی و اجتماعی است و از نگاه دیگر توقعات مسئولان، نظامات شهری و مدنی از افراد جامعه را شامل می‌شود؛ در واقع حقوقی تعریف شده که در کنار آن وظایف‌ نیز مشخص است.

وی با بیان اینکه حقوق شهروندی بیشتر در حوزه سازمان‌های مردم نهاد گنجانده می‌شود، افزود: مسئولیت اجتماعی و تعاریفی از این دست نمی‌تواند دولتی باشد، هرچند می‌تواند جزو شعارهای افراد قرار گیرد اما نمی‌تواند در کارکردهای نظامات دولتی فضایی باز کند، در حقیقت مسئولان اجرایی می‌توانند اعتقاد راسخ به مباحث شهروندی داشته باشند اما حقوق شهروندی ارتباطی با ساختار دولت‌ها ندارد.

هاشمی با تاکید بر اینکه کارکنان دولتی باید نسبت به اجرای حقوق شهروندی پایبند باشند، گفت: حقوق شهروندی در ابعاد مختلف اعم از افراد خاص، سالمندان، حوزه سلامت و ... می‌تواند از پیوستی برخوردار باشد، در همه گروه‌‌های اجتماعی و انسانی نیز این حقوق تعریف شده، کنگره بین المللی حقوق شهروندی نیز بر اساس نیازهای تقنینی به این موضوع در قالب جلسات تربیت مربی، گروه‌های خاص معلولان و افراد دارای بیماری خاص و سالمندان برگزار شده تا وظایف و حقوق این افراد شفاف سازی شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال 95 رئیس جمهور حقوق شهروندی را در قاب منشوری ابلاغ کرد، گفت: هرچند اجرای بهینه قانون اساسی ما را به حقوق شهروندی می‌رساند اما منشور ابلاغی رئیس جمهور سبب شد تا قوانین شهروندی در یک قالب جمع شود.

وی افزود: منشور ابلاغی رئیس جمهور کار کاملی نبود زیرا متون شهروندی چون قانون اساسی و احادیث در سطح بالاتر قرار دارند اما می‌تواند مسیری برای اجرا باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در مسیر حقوق شهروندی ریل‌گذاری کرده است، گفت: مهم ترین اقدام حرکت در این مسیر است، بنابراین به بخش‌نامه‌های اجرایی نیاز است زیرا هم‌اکنون بسیاری از مسئولان دستگا‌های دولتی پاسخگو نیستند در حالی‌که یکی از وجوه حقوق شهروندی پاسخگویی است. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet