هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کولیوند:

وجود قوانین موثر برای اداره شهرداری‌ها/ تخلفات شهرداری‌ها با تقویت نظارت و برخورد قضایی به هنگام کاهش می‌یابد

سرویس اجتماعی
رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با تاکید بر وجود قواعد موثر قانونی برای اداره شهرداری‌ها، گفت: تخلفات شهرداری‌ها تنها با تسهیل و تقویت ابعاد نظارتی و برخورد قضایی به هنگام کاهش می‌یابد.
یکشنبه 29 اسفند 1395 ساعت 09:37
وجود قوانین موثر برای اداره شهرداری‌ها/ تخلفات شهرداری‌ها با تقویت نظارت و برخورد قضایی به هنگام کاهش می‌یابد رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با تاکید بر وجود قواعد موثر قانونی برای اداره شهرداری‌ها، گفت: تخلفات شهرداری‌ها تنها با تسهیل و تقویت ابعاد نظارتی و برخورد قضایی به هنگام کاهش می‌یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/69266.jpg وجود,قوانین,موثر,برای,اداره,شهرداری‌ها/,تخلفات,شهرداری‌ها,با,تقویت,نظارت,و,برخورد,قضایی,به,هنگام,کاهش,می‌یابد Icana

محمدجواد کولیوند در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح عملکرد شهرداری‌ها و نحوه انتخاب شهرداران کشور، گفت: قانون شهرداری‌ها را نمی‌‌توان یکباره اصلاح کرد زیرا ابعاد این قوانین مربوط به گذشته است اما موارد مصداقی را می‌توان اصلاح کرد، در حقیقت موارد مصداقی از این قانون همچون ساخت وسازهای غیرمجاز، انتصاب شهرداران، واگذاری املاک شهرداری به بخش‌های دیگر که در قوانین معاملات عمومی آمده اما در قانون معاملات شهرداری‌ها بخش اختصاصی ندارد را می‌توان اصلاح کرد.

 نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی افزود: در سال جاری در مورد انتخاب و انتصاب شهرداران مانند انتخاب شهرداران توسط مردم برنامه‌های اصلاحاتی در دستور بود اما این طرح‌های اصلاحی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به تصویب نرسید.

وی با بیان اینکه طرح اصلاح ساختار کمیسیون های ماده 100 نیز در سال 95 مطرح شد اما به تصویب نرسید، گفت: در واقع به دنبال قاعده‌مند کردن مصوبات کمیسیون ماده 100 بودیم تا درآمد آن جزو درآمد شهرداری‌ها قرار نگرفته و بتوانند احکام واقعی صادر کنند اما با آن در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور موافقت نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است: قوانین شهرداری‌ها در بخش‌های مختلف مشخص و شفاف است بنابراین اصلاح جز موارد مذکور در سایر بخش ها نیاز نیست به عنوان مثال مکانیزم انتخاب شهرداران از سوی مردم یا ایجاد محدودیت انتخاب یک شهردار برای دوره‌های متوالی تعریف نشده است لیکن برای انتخاب شهرداران، شوراهای اسلامی شهر باید چارچوب قانونی انتخاب شهردار را رعایت کنند.

کولیوند با بیان اینکه قوانین شهرداری‌ها در یکسال گذشته قابل اصلاح نبوده است، تاکید کرد: کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس متکی به شورای عالی استان‌ها و طرح‌هایی است که به مجلس ارائه می‌دهد، بنابراین شورای عالی استان‌ها  اصلاح آنچه که میسر می‌دانند را باید در قالب طرح به مجلس ارائه دهند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی موضوع واگذاری املاک نجومی را یادآور شد و گفت: موضوعاتی چون واگذاری املاک نجومی و تخلفات مالی در برخی شهرداری‌های کشور در طول سال 95 رقم خورد، از این رو کمیته‌های تخصصی کمیسیون شوراها در این موضوعات گزارش‌هایی را تهیه کردند تا در صورت نیاز قوانین مربوطه اصلاح شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر قاعده قانونی در مورد شهرداری‌ها، تصریح کرد: در شرایط فعلی تنها دستگاه‌های نظارتی چون دستگاه‌ قضایی باید به درستی برخورد کنند، متاسفانه سرعت رسیدگی بسیار پایین است بنابراین باید مکانیزیمی پیاده شود که رسیدگی‌ها تسهیل شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر