هدر موبایل
1396/01/09 10:45:39
سرویس اقتصادی
جعفرزاده ایمن آبادی:

دولت باید سال 96 را سال انضباط کامل مالی خود بداند/کاهش تخلفات با انضباط مالی در بودجه

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس،با تاکید براینکه دولت باید سال ۹۶ را سال انضباط کامل مالی خود بداند، گفت:اگر اختلافات بودجه در دولت‌ها کم‌تر شود می توان شاهد انضباط مالی بود.
دولت باید سال 96 را سال انضباط کامل مالی خود بداند/کاهش تخلفات با انضباط مالی در بودجه عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس،با تاکید براینکه دولت باید سال 96 را سال انضباط کامل مالی خود بداند، گفت:اگر اختلافات بودجه در دولت‌ها کم‌تر شود می توان شاهد انضباط مالی بود. https://cdn.icana.ir/d/019/79106.jpg دولت,باید,سال,96,را,سال,انضباط,کامل,مالی,خود,بداند/کاهش,تخلفات,با,انضباط,مالی,در,بودجه Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت،ضمن تاکید برلزوم انضباط مالی در بودجه های کشور، گفت:اگر اختلافات بودجه در دولت‌ها کم‌تر شود، تخلفات کاهش پیداکند، جابه‌جایی ردیف‌ها انجام نشود و بودجه ضابطه‌مند شود،می توان شاهد انضباط مالی در بودجه بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: ممکن است که دولت یا دولت‌ها ادعا کنند چون لایحه‌ بودجه تغییر می کند، ما نمی‌توانیم متناسب با برنامه ی خودمان عمل کنیم،لذا هنگامی‌که مجلس لایحه را تغییر می‌دهد محتوا نیز تغییر می‌کند، اما به هر حال می توان انضباط مالی در بودجه را اجرایی کرد.

تفاریغ بودجه بیانگر تخلفات مالی فراوان در بودجه است

جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید بر اینکه دولت باید سال 96 را سال انضباط کامل مالی خودش بداند،ادامه داد: تفاریغ بودجه در سنوات گذشته نشان می دهد که تخلفات مالی زیادی در بودجه وجود داشته است و تخلفات جابه جایی ردیف بودجه نیز بسیار زیاد بوده است، اگرچه در دولت یازدهم بسیار بسیار کم‌تر از دولت نهم و دهم بوده است.

وی با بیان اینکه دیوان محاسبات حین هزینه کرد بودجه می تواند بر هزینه کرد دستگاه ها نظارت داشته باشد، اما امری بسیار دشوار است، یادآور شد: گاهی دستگاه ها می‌گویند که به دلیل اضطرار مبلغی را از این محل برداشته ایم، یا اگر فلان منبع بیاید پول این بخش را برمی گردانیم،تخصیص می‌آید و ...، البته نظارت کردن روی گردش مالی کار بسیار دشواری است و تقریبا نزدیک به غیرممکن است، مگر این‌که هر دستگاه خودش اعلام کند.

حسابرسی و تشخیص تخلف در حین عملکرد بسیار دشوار است

جعفرزاده افزود:برای نمونه تمام خودروهای تهران اعلام کنند که امشب یا فردا ایستادن پشت چراغ قرمزها را رعایت نکنند و رد شوند؛ چقدر کار کنترل سخت است؟ بنابراین هرچقدر دستگاه ها کوشش کنند قانون‌مندتر شوند، یک یا دو متخلف را به‌آسانی می‌توان پیدا کرد، البته اگر تخلف بالای 90 درصد برسد، دیگر تخلف نیست.

وی با بیان اینکه ممکن است دولتی انضباط مالی داشته باشد، اما با کسری بودجه نیز مواجه شود، ادامه داد: تا سال مالی تمام نشود؛ نمی‌توان گفت چه کسی تخلف کرده و چه کسی نکرده است و تشخیص آن در حین عملکرد بسیار دشوار است.

کشور منضبط تر با مقید بودن دولت ها به هزینه کرد بودجه در ردیف خود

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه گاهی وقوع وقایع غیرمترقبه زیاد شده  ودولت به منابع بیش‌تری جهت رسیدگی به این وقایع نیاز دارد، تصریح کرد:دولت ها  هرچقدر مقید به هزینه کرد بودجه در ردیف مشخص خود بوده و  انضباط مالی بیش‌تری داشته باشند، کشور منضبط‌ تر اداره می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet