خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/01/02 10:10:59
سرویس فرهنگی
/آیین نوروزی در خرده فرهنگ‌ها/

نوروز در گلستان؛ از نوروزخوانی تا پخت شیرینی‌های محلی

نوروزخوانی، پخت شیرینی‌های محلی و پوشیدن لباس‌های ابریشمی خوشرنگ از جمله آیین‌های رایج در ایام نوروز در استان گلستان است.
نوروز در گلستان؛ از نوروزخوانی تا پخت شیرینی‌های محلی نوروزخوانی، پخت شیرینی‌های محلی و پوشیدن لباس‌های ابریشمی خوشرنگ از جمله آیین‌های رایج در ایام نوروز در استان گلستان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103679602288.jpg نوروز,در,گلستان؛,از,نوروزخوانی,تا,پخت,شیرینی‌های,محلی Icana

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه در استان گلستان اقوام مختلفی مانند ترکمن‌ها و ... در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که همین امر موجب شده تا آیین نوروزی استان از جذابیت‌های خاصی برخوردار باشد، گفت: بر همین اساس در روزهای آخر سال گروه‌های دو نفره نوروزخوانان اشعاری را که به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سروده شده می‌خوانند.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نوروزخوانان به مردم مژده نوروز را می دهند و می‌گویند "صد سلام، صدعلیک، صاحبخانه، سلام علیک" و خانواده‌ها نیز پاسخ آنها را داده ومژدگانی می‌دهند.

وی با بیان اینکه مردم گلستان در آخرین چهارشنبه سال در پای آتش اشعار می‌خوانند و از روی آن می‌پرند، افزود: در این بین نیز مراسم قاشق‌زنی نیز انجام می‌شود که افراد با در دست داشتن ظرفی از صاحب‌خانه ها طلب خوراکی می‌کنند و صاحب‌خانه‌ها نیز غالبا شیرینی و تخم مرغ رنگی هدیه می‌دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه در ایام نوروز شیرینی‌های محلی متعددی توسط بانوان پخت می‌شود که طعم‌های بی‌نظیری دارند، تصریح کرد: سرغلبیلی، حلوا ماج، کلومبو، قطاب، پادزاری، نون زنجبیلی و رشته به رشته و غیره از جمله شیرینی‌های محلی گلستان به حساب می‌آید.

ابراهیمی اظهار کرد: آداب دیگری که همواره در عید نوروز در بین مردم گلستان وجود دارد، هدیه دادن بزرگترها به کوچکترها است که امری شایسته است.

وی ادامه داد: مردم استان گلستان دارای پوشش‌های جذاب و متنوعی هستند که در ایام عید می‌توان به وضوح استفاده از این لباس‌ها مانند لباس های ابریشمی خوشرنگ، نومال و غیره را مشاهده کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زیارت اهل قبور در عید نوروز و یاد کردن از اموات و گذشتگان از دیگر سنت‌های شایسته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet