خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/01/04 10:30:26
سرویس فرهنگی
/آیین نوروزی در خرده فرهنگ‌ها/

نوروز در فارس؛ از حضور در حرم حضرت شاه چراغ (ع) حرکت تا تصویر تخم مرغ در آینه سفره هفت‌سین

نوروزخوانی، پخت شیرینی‌های محلی، حضوردر حرم حضرت شاهچراغ (ع) و غیره از جمله مراسم‌هایی است که در ایام نوروز در استان فارس رایج است.
نوروز در فارس؛ از حضور در حرم حضرت شاه چراغ (ع) حرکت تا تصویر تخم مرغ در آینه سفره هفت‌سین نوروزخوانی، پخت شیرینی‌های محلی، حضوردر حرم حضرت شاهچراغ (ع) و غیره از جمله مراسم‌هایی است که در ایام نوروز در استان فارس رایج است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606107717715921.jpg نوروز,در,فارس؛,از,حضور,در,حرم,حضرت,شاه,چراغ,(ع),حرکت,تا,تصویر,تخم,مرغ,در,آینه,سفره,هفت‌سین Icana

اصغر مسعودی در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه یکی از اعیاد مهم ایرانیان نوروز است و سنت مردم استان فارس در این ایام دارای جذابیت‌های خاصی است، گفت: اولین قدم برای آمادگی و استقبال از نوروز رفت و روب یا همان خانه تکاتی است که توسط اعضای خانواده انجام می‌شود.
نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم استان فارس از چند روز قبل تحویل سال نو به استقبال آن می‌روند، اظهار کرد: در این ایام بازار پخت شیرینی‌های سنتی مانند شکر پنیر، کلوچه، مسقطی، نان یوخه، نان شیری و غیره داغ می‌شود.
وی با یادآوری اینکه مردم استان فارس عموما سفره تحویل سال را در یکی از اطاق‌های خانه می‌اندازند و قبل از هر چیز آیینه و قرآن در آن می‌گذارند و بعد هفت سین شامل سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه، سبزی را می‌گذارند و این سفره تا پایان ایام عید برقرار است، افزود: در برخی از مناطق دیدوبازدیدها به صورت گروهی و خانوادگی انجام می‌شود.
عضو کمیته «ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری» کمیسیون فرهنگی مجلس شورای
اسلامی ادامه داد: در این بین بسیاری دیگر از مردم استان در لحظه تحویل سال در حرم حضرت شاه چراغ (ع) و اماکن متبرکه حضور می‌یابند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در ایام نوروز غذاهایی مانند آش انار، قورمه به، دو پیازه، کوفته، کوفته سبزی، خورشت سبزی، حلوا، حلیم بادمجان، رنگینک، پاچه پلو و طبخ می‌شود که از جمله جذابیت‌های سنت نوروز استان فارس محسوب می‌شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شیرازی‌ها تخم مرغی
را روبروی آینه سفره هفت سین قرار می‌دهند و اعتقاد دارند که به مجرد تحویل سال نو، تصویر تخم مرغ در آینه حرکت می‌کند که از این اتفاق برداشت‌های متفاوتی انجام می‌شود./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet