ایام محرم 1398
1388/03/26 11:39:00
سرویس فرهنگی

معتبرترین سند قدمت نام خلیج فارس در کتابخانه مجلس

**رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از خرید معتبرترین سند درباره قدمت نام خلیج فارس برای این کتابخانه خبر داد.

"علی ططری" در گفتگو با خبرنگار  خانه ملت ‌در مورد خریدهای تازه کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: مجموعه اسناد خریداری شده دو دسته هستند که یک دسته نقشه های تاریخی ایران عصر قاجار و دیگری شامل نگاتیوها و شیشه‌های رنگی مخصوص ظهور عکس است.

وی تصریح کرد: نقشه های تاریخی ایران عصر قاجار ( چاپ انگلستان) شامل بر 8 نقشه است که یکی از  آنها از جمله معتبرترین اسناد درباره قدمت نام خلیج فارس قلمداد می‌شود .

به گفته رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس نقشه مذکور که در سال 1908 میلادی (مطابق با 1278 خورشیدی) در انگستان چاپ شده از نظر سیاسی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد چرا که در سالهای اخیر چالش‌ها درباره نام خلیج فارس شدت گرفته است و این سند به عنوان یک سند قطعی می‌تواند روشن کننده حقایق باشد.

ططری اظهار داشت: دومین نقشه از این مجموعه که در سال 1889 میلادی توسط کمپانی هند شرقی در انگلستان ترسیم شده مربوط به نقشه سیستان و بلوچستان است. این نقشه را  زمانی که انگلیسی‌ها بر این منطقه سیطره داشتند ترسیم کرده‌اند.

وی سومین نقشه خریداری شده را، نقشه مرزی و سرحدات میان ایران و روس عنوان کرد که متعلق به دوران ناصری است که بعد از جنگ‌های ایران و روس با مهارت توسط دست ترسیم شده است. چهارمین نقشه نیز نقشه جهان است که در سال 1892 میلادی چاپ شده است.

رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس 41 نگاتیو و 36 شیشه رنگی مخصوص ظهور عکس را از دیگر موارد خریداری شده برای کتابخانه مجلس برشمرد و اظهار داشت: این نگاتیوها که برخی از آنها هنوز ظاهر نشده‌اند متعلق به دوران قاجاری است که جزو اولین نگاتیوهای رنگی در جهان به شمار می‌رود.

وی افزود: در میان آنها عکسی از محمدعلی شاه نیز به جا مانده است که تاکنون در جایی منتشر نشده است.

ططری خاطرنشان کرد: 36 شیشه رنگی خریداری شده نیز جز اولین ابزارهایی هستند که پیش از اختراع نگاتیو در جهان برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می گرفتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet