هدر موبایل
1396/01/03 09:17:39
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه در تحلیل برگزیت و پیروزی ترامپ:

جهان وارد تقابل ناسیونالیسم غربی با نومنطقه گرایی شرقی شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجاس در تحلیل ریشه های برگزیت گفت: جهان گرایی عملا شکست خورده است و غرب به سمت ناسیونالیسم غربی حرکت می کند اما در مقابل کشورهای شرقی نومنطقه گرایی را در دستور کار قرار داده اند.
جهان وارد تقابل ناسیونالیسم غربی با نومنطقه گرایی شرقی شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجاس در تحلیل ریشه های برگزیت گفت: جهان گرایی عملا شکست خورده است و غرب به سمت ناسیونالیسم غربی حرکت می کند اما در مقابل کشورهای شرقی نومنطقه گرایی را در دستور کار قرار داده اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611103839686142.jpg جهان,وارد,تقابل,ناسیونالیسم,غربی,با,نومنطقه,گرایی,شرقی,شده,است Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: پیروزی دونالدترامپ و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تحت عنوان برگزیت نشان دهنده واقعیت موج ناسیونالیسم و ملی گرایی است.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که امروز مشاهده می شود حدود یک دهه پیش با پیروزی راست گرایان در اتریش آغاز شده است.

وی در ادامه افزود: راست گرایان ناسیونالیست با برنامه ریزی دقیق در نهادهای دموکراتیک اتحادیه اروپایی نفوذ کردند و عملا دارای تریبون شده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ناسیونالیسم افراطی از دموکراسی و آزادی بیان نهایت بهره را در جهت به چالش کشیدن رویاهای جهان گرایی کسب کرده است.

ضربات کشنده بر پیکره جهان گرایی

وی تصریح کرد: جهان گرایی که پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در دهه نود میلادی شکل گرفته بود با ضربات کشنده ای مواجه شده است.

فلاحت پیشه با بیان این که آرمان گرایی که در دل جهان گرایی وجود داشت در برخورد با رئالیسم حاکم بر جهان دچار بحران هویت شد ، گفت: آمریکایی ها در ظاهر بانی اصلی جهان گرایی بودند اما جنگ هایی که کلید زدند همچنان از مردم دنیا کشته و تلفات می گیرد.

وی در ادامه افزود: تلاش آمریکا برای تحمیل ارزش های غربی در همان کشورهای غربی ناکام ماند و ما نتیجه آن را در بروز و ظهور ناسیونالیسم و برگزیت مشاهده می کنیم.

این نماینده مجلس دهم گفت: منطقه گرایی مدنظر ایالات متحده که در اتحادیه اروپایی وجود داشت نیز در سایه شکست جهان گرایی عملا ناکام مانده است و ما تبلور این اتفاق را در برگزیت مشاهده می کنیم.

بلوک بندی جدید جهان

وی تاکید کرد: دنیای غرب با سرعتی سرسام آور به سمت ناسیونالیسم افراطی با ولع ملی گرایی حرکت می کند و کشورهای اروپایی در چارچوب این حرکت باید خود را تطبیق بدهند.

فلاحت پیشه گفت: خرج فرانسه تحت عنوان فرگزیت پس از رفتار بریتانیایی ها بابرگزیت اتفاقی محتمل است که نقشه سیاسی اروپا را به طور کامل تغییر خواهد داد.

وی در تحلیل صف بندی سیاسی کشورهای مختلف گفت: جهان به سمت تقابل ناسیونالیسم افراطی در غرب با نومنطقه گرایی شرقی در حال حرکت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کشورهای جهان سومی تحت عنوان کشورهای شرقی در حال حرکت به نومنطقه گرایی در حال حرکت هستند که روسیه، چین و هند بانیان اصلی آن هستند.

وی تاکید کرد: به میزانی که غرب به سمت ناسیونالیسم حرکت می کند ، شرق به نو منطقه گرایی حرکت می کنند تا قدرت چانه زنی خود را افزایش دهد.

رفتار ایران در تقابل ناسیونالیسم غربی با نومنطقه گرایی شرقی

فلاحت پیشه گفت: جمهوری اسلامی براساس بی اعتمادی همیشگی که به غرب داشته است تلاش کرده منافع خود را در همگرایی با کشورهای شرقی تامین کند.

وی در ادامه افزود: رفتار ایران در چارچوب نومنطقه گرایی اتفاقی است که قطعا به ارتقای جایگاه ایران در معادلات جهانی منجر خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حضور ایران در سازمان های همکاری نظیر بریکس و شانگهای اتفاقی است که نومنطقه گرایی ایران را تنظیم خواهد کرد.

وی در انتها تاکید کرد: ایران باید مراقب باشد که در تقابل ناسیونالیسم غربی با نومنطقه گرایی شرقی به سیبل درگیری ها تبدیل نشود زیرا هرکدام از طرفین سعی می کنند منافع خود را از تهران طلب کنند که این موضوع جمهوری اسلامی را مورد تهدید قرار می دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet