هدر موبایل
1395/12/29 13:31:00
سرویس سیاسی
کریمی قدوسی:

برگزیت در واشنگتن با مشاوره لندن طراحی و اجرا شد / جنگ قدرت آمریکا با اتحادیه اروپا آغاز شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که آمریکا نمی خواهد اروپا به رقیب اقتصادی و سیاسی آنها تبدیل شود ، گفت: برگزیت در واشنگتن با مشاوره لندن طراحی و اجرا شد.
برگزیت در واشنگتن با مشاوره لندن طراحی و اجرا شد / جنگ قدرت آمریکا با اتحادیه اروپا آغاز شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که آمریکا نمی خواهد اروپا به رقیب اقتصادی و سیاسی آنها تبدیل شود ، گفت: برگزیت در واشنگتن با مشاوره لندن طراحی و اجرا شد. https://cdn.icana.ir/d/019/122556.jpg برگزیت,در,واشنگتن,با,مشاوره,لندن,طراحی,و,اجرا,شد,/,جنگ,قدرت,آمریکا,با,اتحادیه,اروپا,آغاز,شده,است Icana

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: جنگ قدرت میان ایالات متحده و اتحادیه اروپایی شکل گرفته است که ریشه در ساختار هرم قدرت آنها دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مفهوم قدرت در آمریکا و اروپا دارای یک هویت واحد در نظام سرمایه داری و لیبرالیسم فرهنگی است.

وی در ادامه افزود: نکته حائز اهمیت اینجاست که مفاهیم مشترک میان ایالات متحده و اتحادیه اروپایی موجب شکل گیری بنیان های متشابه شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با پیش کشیدن نحوه شکل گیری حکومت آمریکا گفت: ساختار امروزی آمریکا در ابتدا اتحادیه بود که در جریان جنگ های داخلی در نهایت به ایالات متحده منتهی شد و اتحادیه اروپایی هم در نهایت عزم تبدیل به ایالات متحده اروپایی را داشت.

وی تصریح کرد: آمریکا که در روزگار جنگ سرد به اتحادیه اروپا به عنوان شریک راهبردی نگاه می کرد امروز آنها را رقیب یا حتی تهدید برای خود می داند و هرگز به قاره سبز اجازه تشکیل ایالات متحده اروپا را نمی دهد.

کریمی قدوسی گفت: معضل اساسی واشنگتن اینجاست که آمریکا نمی خواهد اروپا به رقیب اقتصادی و سیاسی آنها تبدیل شود بنابراین آنها پروژه های متنوعی را برای فروپاشی رویای ایالات متحده اروپا کلید زدند.

ریشه های برگزیت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بریتانیا به عنوان قدیمی ترین حکومت استغماری ، بانی نظام سلطه و تشکیل ایالات متحده است و رفتارهای لندن را در همراهی با واشنگتن باید تحلیل کرد.

وی با بیان این که بریتانیا به دلیل قدمت استعماری و جمله مشهور آنها که آفتاب در مستعمرات بریتانیا غروب نمی کند ، گفت: تحلیل لندن این است که اروپا در حال تبدیل شدن به رقیب برای آمریکا به عنوان فرزندان بریتانیا است و براین اساس باید آنها با خروج از مدار اروپایی ضمن همگرایی با واشنگتن مقدمات فروپاشی سیاسی بروکسل را فراهم کنند.

کریمی قدوسی گفت: نکته حائز اهمیت درباره بریتانیا اینجاست که همیشه ردپای آنها در جنگ های جهانی و تنش های چهارگوشه جهان قابل مشاهده است اما آنها هرگز به طور مستقیم وارد عمل نمی شوند.

وی تصریح کرد: بریتانیا علی رقم احساس تهدید و فضاسازی جنگ با آلمان نازی تا زمانی که آدولف هیتلر به آنها حمله کرد هیچ اقدامی انجام ندادند.

این نماینده مجلس دهم گفت: تحلیل انگلیسی ها این است که اروپایی ها به جز مرز مشترک هیچ تفاهمی بایکدیگر ندارند و براین اساس لندن می تواند با فعال کردن اختلافات در منافع سیاسی و اقتصادی مقدمات فروپاشیی اتحادیه اروپایی را فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت امروز بلوک غرب اثبات کننده نگاه امام است که اروپایی ها و آمریکایی ها گرگ هایی هستند که با چشم های باز یکدیگر کنار یکدیگر می خوابند.

بازی ترامپ با اروپا

کریمی قدوسی با اشاره به مواضع رئیس جمهوری آمریکا علیه اتحادیه اروپایی گفت: قطعا رابطه مستقیمی میان پیروزی ترامپ در انتخابات الکترال 2016 و برگزیت وجود دارد.

وی در ادامه افزود: ترامپ با تمام توان به دنبال تعمیم برگزیت به کشورهای دیگر است و در این راه با حمایت از مارین لوپن در انتخابات فرانسه خواهان فرگزیت شده است تا اتحادیه اروپایی به خرده کشورهای اروپایی تجزیه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کشورهای اروپایی منفرد در عرصه بین الملل حرفی برای گفتن ندارند و در روابط دوجانبه به راحتی مورد تطمیع آمریکا قرار می گیرند.

شعله های اختلافات داخلی در پادشاهی بریتانیا

کریمی قدوسی گفت: ظرف سال آینده باید چشم انتظار این باشیم که برگزیت در بریتانیا موجب تشدید استقلال طلبی اسکاتلندی ها و ایرلندی ها باشیم.

وی تصریح کرد: آرزوی استقلال و هویت طلبی در اسکاتلند و بریتانیا که موجب جنگ های خونین شده است در آینده نزدیک بروز و ظهور مجدد خواهد یافت.

این نماینده مجلس دهم گفت: به موازات استقلال طلبی علیه حکومت پادشاهی بریتانیا در برخی ایالت های آمریکا شاهد ولع جدایی از واشنگتن هستیم.

وی در انتها گفت: جنگ قدرت میان اتحادیه اروپایی و ایالات متحده در سایه برگزیت مسئله ای است که در آینده تحولات پرتنشی را رقم خواهد زد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet