هدر موبایل
1396/01/13 09:29:00
سرویس سیاسی
پس لرزه های دیکته آمریکایی لندن در اروپا ادامه دارد:

جنگ پوپولیسم برگزیت با نخبگان اروپایی / قاره سبز در انتظار سال سرنوشت بروکسل

طلاق لندن از اروپا بنا به دیکته آمریکا اتفاقی بود که در سال گذشته اروپا را تا مرز نابودی پیش برد اما بروکسل با تغییر مهره چینی نخبگان خود تلاش می کند طراحی هویتی جدیدی داشته باشد.
جنگ پوپولیسم برگزیت با نخبگان اروپایی / قاره سبز در انتظار سال سرنوشت بروکسل طلاق لندن از اروپا بنا به دیکته آمریکا اتفاقی بود که در سال گذشته اروپا را تا مرز نابودی پیش برد اما بروکسل با تغییر مهره چینی نخبگان خود تلاش می کند طراحی هویتی جدیدی داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/104253.jpg جنگ,پوپولیسم,برگزیت,با,نخبگان,اروپایی,/,قاره,سبز,در,انتظار,سال,سرنوشت,بروکسل Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی – علی ودایع: اتحادیه اروپایی برای بقا مبارزه می کند. دعوایی سخت میان نخبگان جامعه اروپایی و پوپولیست های نئوناسیونالیست درگرفته است.  زمزمه های ناسیونالیست های افراطی که حدود یک دهه پیش در قاره سبز شنیده می شد امروز به دردسری کشنده برای رویاهای اروپای متحد تبدیل شده است.

در میان بلبشوی اقتصادی اروپا که از یونان آغاز شد، کت قرمزهای بریتانیایی که خود را تافته جدابافته از اروپا می دانستند با همه پرسی خروج از اتحادیه اروپایی تحت عنوان «برگزیت» BREXIT ، شوکی کشنده به اروپایی ها وارد کردند. طلاق لندن از بروکسل را می توان بزرگ ترین زلزله سیاسی قاره اروپا قلمداد کرد.

در همه پرسی که در 23 ژوئن 2016 در بریتانیا انجام شد، بیش از 17 میلیون نفر به عدم حضور آن کشور در اتحادیه اروپا رأی دادند (در مقابل بیش از 16 میلیون نفری که رأی به ماندن در اتحادیه اروپا دادند) و در نهایت جنبش برگزیت به موفقیت رسید. نتیجه فوری این مساله کاهش بی سابقه ارزش پوند به پایین ترین حد خود از سال 1985 بود.به گفته تحلیلگران رای مثبت بریتانیایی ها به برگزیت تاثیری سرنوشت ساز و قاطع نه فقط بر آینده بریتانیا بلکه اتحادیه اروپا و در سطح گسترده تر بر کل جهان دارد و پیامدهای آن به تدریج آشکار خواهدشد.

حشمت الله فلاحت پیشه به خبرگزاری خانه ملت می گوید که «ناسیونالیسم افراطی از دموکراسی و آزادی بیان نهایت بهره را در جهت به چالش کشیدن رویاهای جهان گرایی کسب کرده است.البته جهان گرایی که پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در دهه نود میلادی شکل گرفته بود با ضربات کشنده ای مواجه شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه می افزاید که « منطقه گرایی مدنظر ایالات متحده که در اتحادیه اروپایی وجود داشت نیز در سایه شکست جهان گرایی عملا ناکام مانده است و ما تبلور این اتفاق را در برگزیت مشاهده می کنیم. واقعیت دنیای غرب اینجاست که آنها با سرعتی سرسام آور به سمت ناسیونالیسم افراطی با ولع ملی گرایی حرکت می کنند و کشورهای اروپایی در چارچوب این حرکت ناچارهستند خود را تطبیق بدهند

پرچم آمریکا و اتحادیه اروپا پرچم آمریکا و اتحادیه اروپا3406756/30/2015 9:37:29 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/06/110504_Thum.jpg

پرچم آمریکا و اتحادیه اروپا

وحشت از طلاق دومینویی

نئوناسیونالیست های اروپایی با بزرگ نمایی برگزیت ، ناقوس مرگ اتحادیه اروپایی را به صدا درآوردند. «دونالدترامپ» رئیس جمهوری فعلی آمریکا که در آن زمان درگیر رقابت های انتخابات الکترال بود در واکنش به طلاق لندن گفت بود که «این خیلی عالی است که مردم انگلیس موفق به پس‌گرفتن کشور خود شدند

وی که با تکیه بر یکجانبه گرایی تلاش می کند منافع آمریکا را دنبال کند به شکل علنی از ملی گرایان اروپایی حمایت کرده است تا زمینه های فروپاشی اتحادیه اروپایی را فراهم کند. ترامپ ضمن تحریک برگزاری همه پرسی های خروج از اروپا با عناوین مخلف «اگزیت ها» EXIT دنبال می کند.

«گرت ویلدرز» رهبر ملی گرایان هلند که در واکنش به برگزیت گفته بود «هورای بزرگ برای بریتانیا! اکنون نوبت ماست و زمان آن رسیده که چنین همه پرسی در هلند برگزار شود.» این نئوناسیونالیست ضد اسلام که اتفاقا مورد حمایت رژیم صهیونیستی است در انتخابات پارلمانی هلند در آخرین روزهای اسفند متحمل شکست شد تا اروپایی ها نفسی راحت بکشند و اروپا را با خیالی راحت تر از قبل آغاز کنند. نکته جالب اینجاست که انتخابات هلند معمولا به عنوان خبرهای درجه سوم نگریسته می شد اما سایه برگزیت موجب خیره شدن نگاه ها به سرزمین لاله شد.

بروکسل به عنوان مقر سیاسی اتحادیه اروپا می داند که هلند خان راحت تقابل با نئوناسیونالیس های اروپایی بوده است و آنها چشم به انتخابات فرانسه دوخته است. «مارین لوپن» رهبر جبهه ملی فرانسه که در فعالیت های انتخاباتی خود از ترامپ الگو می گیرد تقاضای طلاق فرانسوی ها را تحت عنوان «فرگزیت» FREXIT مطرح کرده است.

مسعود گودرزی به خبرگزاری خانه ملت می گوید که « خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تحت عنوان برگزی اتفاقی است که به شدت مورد حمایت آمریکا قرار گرفته است زیرا بقای هژمونی قدرت آمریکا را تضمین می کند. سرایت برگزیت تحت عنوان فرگزیت به فرانسه یا پیروزی ناسیونالیست ها در انتخابات هلند راهبردی است که ترامپ علنا از آن حمایت کرده است

این نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح می کند که «با خروج لندن ، عملا آلمان و فرانسه تنها قدرت های محوری اتحادیه اروپایی هستند و پیروزی احتمالی مارین لوپن تحت حمایت ترامپ منجر به مرگ اتحادیه اروپایی خواهد شد

اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا34067510/12/2014 11:41:17 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/10/81694_Thum.jpg

اتحادیه اروپا

ریشه های شکل گیری برگزیت ها

سیاست اروپا در حال حاضر در نارضایتی پوپولیستی ادغام شده است. از مارین لوپن در فرانسه تا جنبش 5 ستاره در ایتالیا و حزب آزادی راست افراطی در اتریش. یک پیروزی بزرگ برای یکی از این احزاب، به ویژه پیروزی مارین لوپن در فرانسه، می تواند اساس پویایی سیاسی در اروپا را تغییر دهد.

مشکلات دراز مدت با یورو، از بحران بدهی در یونان تا مشکلات سیستم بانکی در ایتالیا، منطقه یورو را در برابر یک شوک خارحی اقتصادی بزرگ مانند بحران مالی سال 2008، آسیب پذیر کرده است. بسیاری از کارشناسان شک دارند که آیا پس از سال ها نرخ بهره نزدیک به صفر و کاهش سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا، منطقه یورو می تواند در برابر یک شوک دیگر زنده بماند؟

تنها نکته امیدواری این است که علی رقم نارضایتی ها در اروپا تحقیقات نشان می دهند که حتی در کشورهایی که تقاضا برای رفراندوم بالا است ـ مانند ایتالیا و هلند ـ رای دهندگان هنوز هم خواهان ترک اتحادیه اروپا نیستند. نظرسنجی های اخیر در اروپا نشان می دهند که در حال حاضر بعید است این اتفاق به زودی بیفند. حتی با وجود این که تعداد رو به افزایشی از کشورهای اروپایی از جمله هلند، فرانسه، ایتالیا و لهستان شک وتردیدهای قابل توجهی درباره عناصر سیاسی اتحادیه اروپا دارند.

ترامپ 34067512/3/2016 11:25:16 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612102744308137_Thum.jpg

ترامپ

آمریکا و اروپای پسابرگزیت

یکی از مهمترین ابعاد بین المللی برگزیت، تاثیر آن بر تشدید اختلافات میان اتحادیه اروپایی و دولت آمریکا تحت هدایت دونالدترامپ است. مواضع تهاجمی رئیس جمهوری جدید آمریکا که ضمن مخالفت با هم گرایی اروپایی صراحتا خواهان واگرایی در اتحادیه اروپا با پشتیبانی صریح از طلاق لندن و تلاش برای طلاق دومینویی در اروپا همراه شده است.

ترامپ از دیگر کشورهای اروپایی خواسته است تا روندی مشابه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در پیش گیرند.دولت قبلی آمریکا به ریاست باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات این کشور، مخالف سر سخت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود و آن را موجب کاهش اهمیت و موقعیت جهانی و اروپایی بریتانیا می دانست.

موضع ترامپ در قبال برگزیت ضمن حمایت از آن، درخواست عملی شدن هر چه سریع تر برگزیت است. نکته خوف انگیز برای کشورهای اروپایی این است که ترامپ علنا پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) را به چالش کشیده است.  در جهان کنونی دوجانبه گرایی در حال افزایش است و ایالات متحده به شکلی فزاینده تمایل خود را برای افزایش سیطره بر قاره سبز افزایش می دهد.

محمد جواد جمالی نوبندگانی هم با بیان این که پایان جنگ سرد منجر به یکپارچگی آلمان و تبدیل برلین به قطب اصلی اقتصادی اروپا شد ، به خبرگزاری خانه ملت می گوید که « الحاق کشورهای اروپای شرقی که منابع سرشاری در اختیار داشتند موجب حرکت موتور اقتصادی و بالتبع آن افزایش قدرت سیاسی اروپا شد.نگرانی اساسی آمریکایی ها همیشه این بوده است که اروپا به عنوان استعمارگر قدیمی خاورمیانه پس از یکپارچگی سیاسی و نیاز به ذخایر طبیعی از واشنگتن سهم خواهی کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح می کند که « آلمان ها همیشه ولع رهبری اروپا را داشته اند ؛ نبض اقتصادی اروپا را در چنگ گرفتند اما از جنگ جهانی دوم عبرت گرفتند که باید قدرت را تقسیم کنند و بر همین اساس مسائل سیاسی را به فرانسوی ها سپردند.

وی درباره برنامه واشنگتن در اروپای پسابرگزیت خاطرنشان می کند که« آمریکایی ها که بریتانیا را تحت عنوان برگزیت از اروپا جدا کردند حالا دنبال طلاق فرانسه از بروکسل هستند. آمریکا در تدارک انقلاب های نرم ناسیونالیستی است تا اتحادیه اروپایی را نابود کرده و انشقاق را در قاره سبز افزایش دهد

انتظار می رود که با آغاز اجرای برگزیت از مارس 2017، لندن رویکرد فرا آتلانتیکی خود را با شدت بیشتری دنبال کرده و ضمن نزدیکی هر چه بیشتر به واشنگتن تلاش کند که برای جبران خسارات و هزینه های ناشی از جدایی از اتحادیه اروپا، روابط اقتصادی، تجاری خود را با آمریکا گسترش دهد. لندن که دیگر محدودیت های اتحادیه اروپایی را در دیپلماسی خود احساس نمی کند ، کاخ سفید را بیش از گذشته همراهی خواهد کرد.

صحن اتحادیه اروپا صحن اتحادیه اروپا3406759/17/2013 12:41:42 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/46927_Thum.jpg

صحن اتحادیه اروپا

ابهام در آینده یورو

خروج بریتانیا خلایی قابل توجه در اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. اتحادیه ای که در حال حاضر پنجمین اقتصاد بزرگ جهان، قدرتی هسته ای و عضوی از شورای امنیت سازمان ملل را از دست داده است.

مباحث اقتصادی و پول مشترک اروپایی یورو به طور بالقوه تنشی برای آینده اروپا است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یک حفره 10میلیارد یورویی در سال برای امور مالی اتحادیه اروپا برجا خواهد گذاشت که خطرات تضعیف بیشتر انسجام اتحادیه را در پی خواهد داشت.

کشورهای ثروتمندی مانند آلمان، فرانسه و هلند در حال حاضر زیر بار پرداخت بیشتر به کشورهای فقیر عضو که از سال 2004 به بعد وارد اتحادیه شده اند، نمی روند. اما کشورهایی که به اعانه اتحادیه اروپا تکیه کرده اند به تحرک اقتصادی و رشد سرمایه گذاری در کشورهای غنی تر کمک می کنند. اگر مزایای مالی عضو اتحادیه بودن کمتر از خروج از اتحادیه باشد، کشورهای سرکشی مانند لهستان و مجارستان این اتحادیه را ترک می کنند. کشورهایی که هم اکنون نیز حمایت سیاسی چندانی برای باقی ماندن در اتحادیه در آنها احساس نمی شود.

سناریویی در این زمینه وجود ندارد. سیاستگذاران اتحادیه اروپا هرگز به طور جدی معتقد نبودند که بریتانیا اتحادیه را ترک خواهد کرد اما مشخص شد که این فرض نادرستی بود.

اسکاتلند اسکاتلند3406759/10/2014 2:00:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/09/79170_Thum.jpg

اسکاتلند

انگشت اروپا روی گسل های بریتانیا

شدت زلزله طلاق لندن آنچنان زیاد بوده است که برخی از ظاهر شدن گسل های برگزیت غفلت کرده اند. نگاهی آماری به  نحوه رای دادن مردم بریتانیا که نشان می‌دهد مردم اسکاتلند و ایرلند شمالی رای به ماندن در اتحادیه اروپا داده‌اند و انگلیسی‌ها و ولزی‌ها به غیر از لندن رای به خروج از این اتحادیه داده‌اند.

نتیجه دقیق آرا در اسکاتلند این بوده است که ۶۲ درصد مردم خواهان ماندن بودند و ۳۸ درصد خواهان جدایی. در ولز ۴۸٫۳ درصد خواهان ماندن بودند و ۵۱٫۷ درصد خواهان جدایی از اتحادیه اروپا؛ و در ایرلند شمالی ۵۵٫۷ درصد مردم رای به ماندن و ۴۴٫۳ درصد رای به جدایی دادند.

شکاف دیدگاه مردم بریتانیا عملا موجب پررنگ شدن آرزوهای استقلال طلبانه در اسکاتلند و ایرلند شده است.«نیکلا استروجن» رسما اعلام کرده است که« مردم اسکاتلند می خواهند در اتحادیه اروپایی باقی بمانند و نمی خواهند تن به رای حکومت پادشاهی بریتانیا بدهند

نتایج نظرسنجی «اسکات‌سن» که اخیرا منتشر شد، نشان می‌دهد 46 درصد از مردم اسکاتلند حامی جدایی از بریتانیا هستند که دو برابر حمایت‌ها در سال 2012 است.طبق این نظرسنجی، 42 درصد از اختیارات تفویضی لندن برای اسکاتلند حمایت می‌کنند، در حالی که هشت درصد اصلا پارلمان اسکاتلند را نمی‌خواهند.

جوادکریمی قدوسی می گوید که « ظرف سال آینده باید چشم انتظار این باشیم که برگزیت در بریتانیا موجب تشدید استقلال طلبی اسکاتلندی ها و ایرلندی ها باشیم.آرزوی استقلال و هویت طلبی در اسکاتلند و بریتانیا که موجب جنگ های خونین شده است در آینده نزدیک بروز و ظهور مجدد خواهد یافت. »

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح می کند که« به موازات استقلال طلبی علیه حکومت پادشاهی بریتانیا در برخی ایالت های آمریکا شاهد ولع جدایی از واشنگتن هستیم.جنگ قدرت میان اتحادیه اروپایی و ایالات متحده در سایه برگزیت مسئله ای است که در آینده تحولات پرتنشی را رقم خواهد زد

 وزیراول اسکاتلند خواهان برگزاری همه پرسی استقلال شده است که با مخالفت تند و خشن نخست وزیر بریتانیا مواجه شده است. ترزا می ضمن بیان اینکه «اکنون زمان بازی سیاسی نیست» تاکید کرده است که «حفظ اسکاتلند در پادشاهی بریتانیا از اولویت های دولت اوست

بخش عظیمی از اقتصاد بریتانیا وابسته به نفت و گاز دریای شمال اسکاتلند است. اما این ذخایر در حال اتمام است و اسکاتلند در حال حاضر اقداماتی را برای استفاده از سوخت های دیگر شروع کرده است.در بخش صادراتی، اسکاتلند بیشترین صادرات را در بخش غذا و نوشیدنی دارد. در راستای تقویت اقتصاد کشور، به تازگی دولت اسکاتلند اقداماتی از جمله کاهش مالیات بر املاک تجاری در بخش مهمانپذیری برای بهبود صنعت گردشگری انجام داده است

اقتصاد اروپا اقتصاد اروپا3406751/7/2015 9:24:40 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/01/91386_Thum.jpg
پرچم اتحادیه اروپا پرچم اتحادیه اروپا3406759/17/2013 12:04:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/46912_Thum.jpg

پرچم اتحادیه اروپا

فراز و فرودهای اروپایی

سنگ بنای اتحادیة‌ اروپایی کنونی بیش از نیم قرن پیش با تأسیس «جامعة‌ زغال و فولاد اروپا» در سال 1951 به وسیله شش کشور بنیانگذار آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ در پاریس بنا نهاده شد. هدف از آن هماهنگ‌کردن سیاستهای تولید زغال و فولاد کشورهای عضــو بود. روند وحدت اروپا با امضای معاهدة‌ رم و ایجاد «جامعة‌ اقتصادی اروپا» و «جامعة‌ انرژی اتمی اروپا» در 25 مارس 1957 شتاب بیشتری گرفت.

 هدف از تأسیس جامعه اقتصادی اروپا، ایجاد بازار مشتــرک و اتخاذ سیــاســتهای مشترک اقتصادی بود. مؤسسات مشترک سه جامعه بعداً با امضای معاهده‌ای در بروکسل به تاریخ 8 آوریل 1965 ایجاد شد و از اول ژوئیه 1967 با کلیت واحدی با عنوان «جوامع ‌اروپایی» وارد صحنة‌ اقتصادی‌ ـ سیاسی جهان شد. هدف غایی این سه جامعه رسیدن به اتحاد سیاسی بود و هر سه جامعه به عنوان کلیت واحدی با عنوان «جامعه اروپا» شناخته می‌شدند.

دهه 90 سرآغاز تحولات بسیار در قاره اروپا و سرانجام در روابط بین‌الملل بود. به دنبال پایان جنگ سرد و فروپاشی بلوک کمونیست، تغییرات بسیاری در سطح قاره کهن به وجود آمد. در ابتدای دهه 90 با برداشته شدن دیوار برلین، تقسیم اروپا و مرزبندی آن به شرق و غرب پایان یافت و شرایطی پیش آمد که همگرایی اروپایی مشخصه بارز آن است. در صحنه اروپا با فروپاشی شوروی شرایطی ایجاد شد که کشورهای اروپایی روند همگرایی را در اولویت سیاست خارجی خود قرار دادند. دهه 90 به وجود آورنده هویت اروپایی بود.

با امضای پیمان ماستریخت در دسامبر 1991، اتحادیه اروپا شــکل گرفـت و جانشین جامعه اروپا شد. اتحادیه اروپا با تأسیس خود برای اولین بار مفهوم شهروند اروپایی را به وجود آورد و هدف از آن، افزایش همکاریهای بین دولتی در امور مالی و اقتصادی، همچنین ایجاد سیاست خارجی و امنیتــی مشترک و همــکاری در امــور قــضایی و داخلی کشورهای عضو بود. با امضای پیمان ماستــریخت، اتحــادیه اروپایی تحت نظارت شورای اروپایی متشکل از سران کشورها و دولتها درآمد. پیمان ماستریخت یا معاهده اتحادیه اروپایی، معاهده مؤسس اتحادیه اروپایی محسوب می‌گردد که از سوی سران دولتهای عضو جامعه اروپا در دسامبر 1991 تصویب و در 7 فوریه 1992 به امضا رسید و از سال 1995 لازم‌الاجرا شد. به موجب این معاهده به شهروندان هر یک از دول عضو، عنوان «شهروندی اروپا» اعطا گردید.

در ژانویه 1995 کشورهای اتریش، فنلاند و سوئد با پذیرش پیمان ماستریخت به اتحادیه اروپا ملحق شدند و بدین ترتیب تعداد اعضــای اتحادیه به 15 کشور (آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، بلژیک، هلند، یونان، لوکزامبورگ، ایرلند، دانمارک، پرتغال، اتریش، فنلاند و سوئد) افزایش یافت. در سال 1997 پیمان آمستردام به امضای 15 عضو اتحادیه رسید و براساس آن اقدامات تازه‌ای به منظور همگرایی بیشتر به عمل آمد. برنـامه گسترش اتحادیه به سوی شرق و جنوب اروپا متعاقب مذاکرات صورت‌گرفته از ماه مه 2004 با عضویت 10 عضو جدید و با در نظرگیری انجام تمام شرایط تعیین‌شده برای الحاق، عملی ‌شد. لهستان، مجارستــان، جمــهوری چک، اسلوونی، قبرس، اسلواکی، استونی، لتونی، لیتوانی و مالت از اول ماه مه 2004 رسماً به اتحادیه اروپا پیوستند و اتحادیه 25 کشوری را به وجود آوردند.

 الحاق 10 کشور اروپای مرکزی، شرقی و جنوبی بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین روند وحدت اروپاست. بلغارستان، رومانی از ابتدای سال 2007 پیوستند و کرواسی، مقدونیه، آلبانی و ترکیه در مرحله بعدی قرار دارند.

وحدت پولی اروپا با واحد یورو به مثابه نقطه عطف و بزرگترین سمبل در روند اتحاد و یکپارچگی اروپا و بزرگترین تلاش برای یکسان سازی واحدهای پولی در جهان است. نیل به پول واحد نماد هویت مشترک اروپا و سمبل وحدت آن است. یورو پول واحد اروپا از اول ژانویه 2002 در 12 کشور عضو اتحادیه اروپا به گردش در آمد و رسماً به عنوان پول رایج این کشورها مطرح شد. ایجاد پول مشترک به وحدت سیاسی و رونق اقتصادی اروپا کمک خواهد کرد. یکپارچگی پولی یکی از آخرین و مهمترین مراحل اتحاد اقتصادی و نهایتاً سیاسی اروپاست. در این مرحله باید تمامی ساختارهای اقتصادی و بویژه ساختارهای سیاستگذاری اقتصادی در این کشورها به سوی یکدیگر همگرا باشند.

دستیابی به سیاست خارجی و امنیتی مشترک یکی از اهدافی است که اتحادیه اروپا در نشستهای اخیر خود، در صدر برنامه‌های کاری قرار داده است. تصویب معاهده ماستریخت در دسامبر 1991 و اجرا شدن آن از ابتدای سال 1995 نقطه عطف و دگراندیشی بارز در عملکرد سیاست خارجی اروپاست.

به طور کلی باید در نظر داشت اهداف اولیه جامعه اقتصادی اروپا که بیشتر اقتصادی و منافع تجاری و گمرکی بود، اکنون بسیار گسترش یافته و زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، قضایی، پولی و فرهنگی را در بر می‌گیرد.

پذیرش پول واحد، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک مهاجرت و پناهندگی، پیمان شنگن، سیاست دفاعی مشترک و تشکیل ارتش اروپا، سیاست اجتماعی مشترک، منشور مشترک اجتماعی و حقوق اساسی، مفهوم شهروندی مشترک، سیاست خارجی و امنیتی مشترک و سیاست مالیاتی مشترک مهمترین طرحهای اتحادیه اروپا برای تبدیل به یک بازیگر مؤثر و قدرتمند در نظام بین‌المللی است که سیر تکاملی آن همچنان ادامه دارد.

 اتحادیه اروپا بیشتر یک سازمان بین‌المللی است تا یک دولت فدرال و یک ساختمان پیوندی و چند رگه و یک ترکیب مختلط از عوامل بین‌دولتی و فوق‌ملی دارد. کمیسیون، پارلمان و دیوان دادگستری اروپا صور فوق ملی آن و شورای اروپایی وجه دیگر آن است. قوانین اتحادیه اروپا الزامی و اجباری است و بر قوانین داخلی کشورهای عضو تفوق و برتری دارد.

حرکت گام به گام اروپا برای دستیابی به وحدت، بیانگر تمایل دائمی کشورهای عضو اتحادیة اروپا در دستیابی به وحدت سیاسی، اقتصادی و پولی واقعی، پایدار و مستحکم است. در این راستا، سیاستهای اتخاذ شده طی دورههای متعدد، از سوی کشورهای عضو نقد و ارزیابی شده و اعضا به بازسازی و تصحیح سیاستهای اتحادیه پرداخته تا به این طریق، فرایند وحدت اروپا عملی شود. اتحادیة اروپایی 28 کشوری با جمعیتی برابر با 485 میلیون نفر، بزرگترین حوزة اقتصادی در قاره اروپا و یکی از بزرگترین بازارهای واحد در جهان به شمار میرود.

لازم به ذکر است که اتحادیه اروپایی هم اکنون شامل 28 کشور مستقل می‌شود که عبارتند از: اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، آلمان، بریتانیا، بلژیک، بلغارستان، پرتغال، دانمارک، رومانی، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لتونی، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند و یونان و کرواسی هستند.

امیدواری اروپایی ها در هویت مستقل قاره سبز از آمریکا

با قاطعیت می توان گفت که سال 1395 برای اتحادیه اروپایی سالی کابوس وار بود اما  با شکست ملی گرایان هلند در آخرین روز اسفند با خوشی به پایان رسید. در سال پیش رو این سوال مطرح است که آیا رویاهای قاره سبز از مرگ نجات خواهد یافت؟

رئیس جمهوری آمریکا خود را به آب و آتش می زند تا مارین لوپن در فرانسه به پیروزی دست یپدا کند ، از عجایب روزگار این است که «ولادیمرپوتین» در این راه ترامپ را همراهی می کند. همان گونه که اشاره شد ، شکست سپیدموی هلندی سرعت نئوناسیونالیست های اروپایی را کند خواهد کرد. در همین حال،جدایی طلبی اسکاتلندی ها تحت حمایت اتحادیه اروپایی قدرت برگزیت را در انهدام پایه های بروکسل مهار خواهد کرد.

در راهروهای بروکسل هستند کارشناسانی که می گویند برگزیت خونی تازه به اتحادیه اروپایی بخشیده است. این امیدواری با امید برای انتخاب امانوئل ماکرون به ریاست جمهوری فرانسه در حال قوت گرفتن است. اتفاق بزرگ در اروپا این است که با انتخاب «مارتین شولتز» به صدراعظمی آلمان و ریاست جمهوری«فرانک والتر اشتاین مایر» در برلین عملا آنها هدایت اروپا را برعهده خواهند گرفت.

براساس برخی شایعات در رسانه های اروپایی ، «آنگلا مرکل» به عنوان بخت اول ریاست اتحادیه اروپایی مطرح شده ، البته «فرانسوااولاند» نیز در تقسیم قدرت دارای شانس است.شکل و شمایل جدید اتحادیه اروپایی پس از شکست نئوناسیونالیست ها و عبور از دردسر برگزیت جهان را به سمت تقابل غربی – غربی میان بروکسل با واشنگتن سوق می دهد. اروپایی هایی که برای حفظ منافع همانند خارپشت باید در کناریکدیگر قرار بگیرند در این راه با مشکلاتی نظیر سیاست دفاعی مشترک ، مهاجران و مسائل اقتصادی مواجه هستند/

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet