هدر موبایل
1396/01/18 16:26:00
سرویس سیاسی
نمایندگان در گفتگو با خانه ملت مطرح کردند؛

هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری معتمدینی از جنس مردم/ اعضای هیات باید گرایش و لایق سیاسی را در نظرات و تصمیمان دخیل نکنند

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری و تعیین معتمدین مردمی برای حضور در هیات اجرایی مرکزی انتخابات، به روزهای داغ سیاسی در کشور نزدیک می شویم.
هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری معتمدینی از جنس مردم/ اعضای هیات باید گرایش و لایق سیاسی را در نظرات و تصمیمان دخیل نکنند با نزدیک شدن به زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری و تعیین معتمدین مردمی برای حضور در هیات اجرایی مرکزی انتخابات، به روزهای داغ سیاسی در کشور نزدیک می شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/201704103025458374.jpg هیات,اجرایی,مرکزی,انتخابات,ریاست,جمهوری,معتمدینی,از,جنس,مردم/,اعضای,هیات,باید,گرایش,و,لایق,سیاسی,را,در,نظرات,و,تصمیمان,دخیل,نکنند Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ گرمای تابستان امسال زودتر در کشور حاکم شده است، چرا که با آغاز فصل داغ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، کم کم شور و هیجان وارد جامعه شده و بهار دل پذیر ایرانی در حال تجربه یک مشارکت جدی مردمی و مردم سالاری دینی دیگری برای رقم زدن حماسه ای جاودان برای حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

با دعوت وزیر کشور جلسه معتمدان انتخابات ریاست‌جمهوری به منظور انتخاب 7 نفر از اعضای هیئت اجرایی مرکزی انتخابات، از میان 30  شخصیت مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور، برگزار شد.

در این جلسه پس از ارائه توضیحاتی پیرامون مبانی قانونی تشکیل هیات اجرایی مرکزی انتخابات و گزارشی از اقدامات انجام شده، با رای گیری مخفی به عمل آمده است که بر این اساس: سید کاظم میرولد، علی اصغر احمدی، حمید میرزاده، محسن حاجی میرزایی، حجت الاسلام محمدعلی شهیدی، حسینعلی امیری و غلامرضا تاجگردون به عنوان عضو هیات اجرایی مرکزی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری انتخاب شدند.

در این جلسه همچنین زهرا احمدی پور و آقایان شفیع شفیعی نیا، یحیی آل اسحاق و حبیب الله حقیقی به عنوان اعضاء علی البدل برگزیده شدند.

بر اساس ماده 31 فصل دوم قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و زیر نظر هیات اجرائی مرکزی انتخابات اقدام به انجام مراحل مختلف امور خواهد کرد.

ماده 31_ وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و زیر نظر هیأت اجرائی مرکزی انتخابات با ترکیب اعضای ذیل اقدام می‌نماید:

1_ وزیر کشور(به عنوان رئیس هیأت)

2_ یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتخاب مجلس (بدون حق رأی)

3_ دادستان کل کشور

4_ وزیر اطلاعات

5_ تعداد هفت نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به عنوان معتمدان مردمی به ترتیب مقرر در تبصره‌های(1) و (2) این ماده

تبصره 1_ وزیر کشور حداقل پنج‌ماه قبل از پایان دوره چهارساله ریاست جمهوری، سی نفر از شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور را که دارای صلاحیت‌های مندرج در تبصره(3) ماده(39) این قانون باشند به عنوان معتمد به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات معرفی می‌نماید و با رعایت تبصره(2) این ماده پس از تأیید هیأت مرکزی نظارت حداکثر ظرف یک هفته جلسه‌ای با حضور حداقل دو سوم معتمدان مذکور تشکیل می‌دهد که ضمن آن هفت نفر معتمدان موضوع بند(5) با رأی مخفی و اکثریت نسبی به عنوان عضو اصلی و چهار نفر عضو علی‌البدل به ترتیب آراء انتخاب شوند.

بعد از آنکه وزارت کشور در نامه ای به شورای نگهبان پیشنهاد داد زمان برگزاری انتخابات ۹۶ بدلیل مقارن شدن با ماه مبارک رمضان به زمان دیگری موکول شود، این شورای در جلسه خود  با برگزاری انتخابات در ۲۹ اردیبهشت موافقت کرد.

انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ۲۶ روز  زودتر از موعد مقرر (۲۴ خرداد) برگزار خواهد شد، بر همین اساس آغاز نام نویسی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری احتمالا از دهه سوم (بیست و دوم) فروردین ماه آغاز می شود و به مدت پنج روز ( بیست و ششم) ادامه می یابد.

بر اساس این جدول کاری، هیئت های اجرایی انتخابات نیز از روز آغاز ثبت نام به مدت سه روز در سراسر کشور تشکیل می شوند.

رسیدگی به صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات در شورای نگهبان قانون اساسی از فردای پایان مهلت ثبت نام ها به مدت پنج روز آغاز می شود که احتمالا اول اردیبهشت ماه رسیدگی به صلاحیت نامزدها به پایان خواهد رسید. سپس به مدت ۵ روز شورای نگهبان به اعتراض احتمالی داوطلبانی که صلاحیتشان احراز  نشده ، رسیدگی خواهد کرد.

بعد از این مرحله وزارت کشور ششم اردیبهشت، اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کند، مدت تبلیغات انتخاباتی نیز از هفتم اردیبهشت به مدت ۲۰ روز آغاز  و تبلیغات انتخاباتی نامزدها در ساعت 24 روز ۲۸ اردیبشهت ممنوع  می شود.

اخذ رای مردم برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح روز ۲۹ اردیبهشت آغاز خواهد شد.

مجتبی ذوالنوری 3406756/5/2016 4:00:34 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103225180715_Thum.jpgمجتبی ذوالنوری
مجتبی ذوالنوری

 

ذوالنوری:

اصل امانتداری باید سرلوحه هیات اجرایی مرکزی انتخابات قرار داشته باشد

مجتبی ذوالنوری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت " با اشاره به انتخاب اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در خصوص نحوه فعالیت و عملکرد این هیات" ، اظهار داشت: هیات های اجرایی مرکزی انتخابات باید به هیچ عنوان در امور اجرایی و مدیریتی، سلایق سیاسی و حزبی را دخیل نکنند و در موضع گیری و تصمیم گیری های خود جهت دار نظر ندهند.

وی افزود: آنها به عنوان مجریان و سیاستگذاران اصلی که وزارت کشور، امور اجرایی انتخابات ریاست جمهوری را زیر نظر آنها انجام می دهد، باید اصل امانتداری و معتمد واقعی مردم بودن را لحاظ و از انجام کار و اقداماتی که شائبه سیاسی داشته باشد، اکیدا پرهیز کنند.

نماینده مردم قم با بیان اینکه اعضای این هیات باید دقت لازم را داشته و اجازه ندهند کار و سمت های آنها در دولت در نظر دادن و تصمیم گرفتن تاثیری داشته باشد، گفت: تصمیمات جانبدارانه، مطمئنا باعث می شود که مردم نگاه تردیدی به  هیات اجرایی مرکزی داشته باشند و این برای افرادی که باید معتمد مردم در اجرایی انتخابات ریاست جمهوری باشند، درست نیست.

وی تاکید کرد: افراد حاضر در هیات اجرایی مرکزی انتخابات به عنوان معتمدین فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مردم باید کاملا اصل بی طرفی را رعایت و قانون را اجرایی نمایند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه اعضای این هیات باید کاملا به دور از نگاه  تفکرات سیاسی خود، اقداماتی که باعث شفافیت و سلامت انتخابات را می شود انجام دهند و به عنوان معتمد مردمی بر اجرای دقیق قانون پافشاری نمایند، گفت: معتمدین مردمی در هیات اجرایی مرکزی انتخابات باید گرایش های سیاسی خود را در این هیات کنار گذاشته و به مصداق واقعی نماینده مردم در این هیات باشند.

سیدناصر موسوی لارگانی 34067510/25/2016 9:28:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610107549804645_Thum.jpgسیدناصر موسوی لارگانی
سیدناصر موسوی لارگانی

 

موسوی لارگانی:

معتمدین مردم در هیات اجرایی مرکزی انتخابات با قدرت بر اجرای قانون تاکید کنند

سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت " با اشاره به انتخاب اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در خصوص نحوه فعالیت و عملکرد این هیات"، بیان داشت: هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری وظیفه ای کاملا روشن و واضح دارد و باید با تمام قدرت بر اجرای دقیق قانون از سوی وزارت کشور و ستاد انتخابات نظارت داشته باشد و اجازه هیچ گونه سوء استفاده ای را به احدی ندهد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی، اظهار کرد: اعضای هیات به عنوان معتمدین مردمی باید با مدیریت صحیح و سالم و بدور از نگاه های سیاسی ، درصدد برگزاری انتخاباتی باشکوه و با حضور حداکثری مردم باشند .

وی تاکید کرد: هیات اجرایی مرکزی انتخابات باید فارغ از سلایق و تفکرات سیاسی ، به عنوان معتمدین مردمی تمام همت خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سالم و شفاف انجام دهند و وزارت کشور را در این زمینه یاری دهند.

نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری همچون دوره های گذشته باید سالم و بدور از نقص و شبهه برگزار گردد و تفکرات و نگاه های سیاسی نباید بر نظرات و تصمیمات اعضای هیات تاثیر گذار باشد، گفت: اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات باید کاملا بی طرف در مدیریت امور انتخابات وزارت کشور را کمک نمایند و با دوری از گرایش ها و تفکرات سیاسی ، تمام همت خود را برای شفافیت و سلامت انتخابات انجام دهند.

ولی الله نانواکناری 3406756/29/2016 3:31:34 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104206873144_Thum.jpgولی الله نانواکناری
ولی الله نانواکناری

 

نانواکناری تاکید کرد

اصل بی طرفی و اجرایی دقیق قانون خواسته مردم از معتمدین آنها در هیات اجرایی مرکزی انتخابات

ولی الله نانواکناری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت " با اشاره به انتخاب اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در خصوص نحوه فعالیت و عملکرد این هیات"، اظهار کرد: نگاه اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات باید کاملا بی طرفانه باشد و بدور از گرایش های سیاسی وارد کار شوند.

وی با تاکید بر اینکه اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری باید با نگاه عادلانه و فارغ از مسائل حزبی و جناحی به امور مردم و کشور بپردازند، گفت: این هیات باید بدور از رفتارهای سیاسی مباردت به مدیریت اجرای انتخابات کند و اصل بی طرفی و رعایت کامل قانون را مد نظر داشته باشند.

نماینده مردم بابلسر بیان داشت: وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات مطمئنا می تواند با هماهنگی و مدیریت هیات اجرایی مرکزی انتخابات فعالیت خوبی داشته باشد و با نظارت دقیق و همکاری مناسب جلوی هرگونه شک و شبهه ای را بگیرد.

وی افزود: این افراد چون معتمدین مردمی و به عنوان نماینده مردم هستند باید به دور از هرگونه گرایش سیاسی و حزبی به انجام وظیفه در این راستا بپردازند و نگذارند خدشه ای به این جایگاه وارد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: اعضای هیات اجرایی باید کاملا شفاف و دقیق به امور اجرایی وارد شوند و اجازه هیچ گونه بروز ایراد و مشکلی را در برگزاری روند انتخابات ندهند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet